Προς το περιεχόμενο

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΦΠΑ


ena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας

Επιτηδευματίας με καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ εκδίδει τιμολόγιο με ΦΠΑ, το ανακαλύπτουμε όταν ήρθαν τα παραστατικά,

τρέξιμο στο μητρώο για μεταβολή, αλλά έχει λήξη το τρίμηνο των υποβολών σε αυτή την περίπτωση μέχρι να ανοίξει η

εφαρμογή του taxis η δήλωση θα εμφανιστεί εκπρόθεσμη και το πρόστιμο θα είναι 250€, να το καταθέσω χειρόγραφα η ΔΟΥ

δεν το δέχεται, η σκέψη μου είναι ότι όλη η σειρά ξεκινά λάθος, πρώτα έπρεπε να γίνει η μεταβολή στο μητρώο μετά να

εκδώσει το τιμολόγιο για να προλάβει να ανοίξει η εφαρμογή taxis για να καταθέσω εμπρόθεσμα την δήλωση.

Μπορούσε να το παραλάβει η ΔΟΥ για να γλυτώσω το εκπρόθεσμο? σε δυο ΔΟΥ που ρώτησα μου είπαν κατηγορηματικά

ότι πλέον δεν δέχονται καμιά υποβολή ΦΠΑ μόνο μέσω taxis γι' αυτό και πριν γίνει οποιαδήποτε ενέργεια πρώτη δουλειά

είναι η ενημέρωση του μητρώου, άλλη ΔΟΥ μου λέει όχι έπρεπε να ερχόσουν να το καταθέσεις χειρόγραφα για να μην έχεις

πρόστιμο.

Που κάνω λάθος? έπρεπε να δοθεί χειρόγραφα ή όχι, ήταν υποχρεωμένη η ΔΟΥ να το πάρει έστω χειρόγραφα ή όχι?

έπρεπε αναγκαστικά να περιμένω μόνο το taxis ή όχι, με ποιο από όλα γλυτώνω την εκπρόθεσμη υποβολή και φυσικά το πρόστιμο.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...