Προς το περιεχόμενο

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΕΛΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΟΡΟΛ. ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΔΑΠΑΝΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα τις εγγραφές κλεισίματος έχω ενα ισοζύγιο με υπολοιπο στον

88-06-00 διαφορες φορολογικου ελέγχου στη χρέωση 3.912,74 (πως το κλείνω?)

στον 88-99-00 κερδη προς διάθεση στην πιστωση εχει 16.184,03 κερδη.

Επίσης έχω κάνει φορολογική αναμορφωση δαπανών περιπου 5.000,00 πως θα φανεί αυτό στα βιβλία?

Εχω υπολογίσει φόρο και προκαταβολή , μήπως έπρεπε στο τέλος μετά την φορ.αναμόρφωση ?

βοήθεια δεν ξέρω πως να πάω παραπέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

μετα τις εγγραφές κλεισίματος έχω ενα ισοζύγιο με υπολοιπο στον

88-06-00 διαφορες φορολογικου ελέγχου στη χρέωση 3.912,74 (πως το κλείνω?) ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΜΗ ΚΛΕΙΝΕΙ

στον 88-99-00 ?κερδη προς διάθεση στην πιστωση εχει 16.184,03 κερδη.

88-06-00 Π

88-00 Χ

88-08 Π

88-99 Π

Επίσης έχω κάνει φορολογική αναμορφωση δαπανών περιπου 5.000,00 πως θα φανεί αυτό στα βιβλία?

Εχω υπολογίσει φόρο και προκαταβολή , μήπως έπρεπε στο τέλος μετά την φορ.αναμόρφωση ?ΜΕΤΑ

βοήθεια δεν ξέρω πως να πάω παραπέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα τις εγγραφές κλεισίματος έχω ενα ισοζύγιο με υπολοιπο στον

88-06-00 διαφορες φορολογικου ελέγχου στη χρέωση 3.912,74 (πως το κλείνω?) στον 42.04

στον 88-99-00 κερδη προς διάθεση στην πιστωση εχει 16.184,03 κερδη.

Επίσης έχω κάνει φορολογική αναμορφωση δαπανών περιπου 5.000,00 πως θα φανεί αυτό στα βιβλία? δεν εμφανίζεται...

Εχω υπολογίσει φόρο και προκαταβολή , μήπως έπρεπε στο τέλος μετά την φορ.αναμόρφωση ? ναι..

βοήθεια δεν ξέρω πως να πάω παραπέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το υποδειγμα όμως δεν ξερω τι εγγραφες θα κάνω μετα τη φορολ. αναμορφωση και πως θα εμφανιστεί στον 54 ο τελικός φόρος που θα πληρώσει η εταιρία.

επίσης δεν ξέρω οι διαφορές φορολογικου ελέγχου πως κλεινουν στα βιβλια και πως εμφανιζονται στον ισολογισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΖΗΜΙΑ ΚΑΝΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ,

ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΖΗΜΙΑ ΚΑΝΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ,

ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ?

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΖΗΜΙΑ ΚΑΝΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ, εάν έχει τέτοιες δαπάνες...κάνει..

ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ? εγγραφές που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογιστικό αποτέλεσμα το αναμορφώνεις φορολογικά στην δήλωση της εταιρείας . Στα βιβλία το μόνο που καταχωρείς είναι ο φόρος . Αν θέλεις στα βιβλία να έχει κ το φορολογικό αποτέλεσμα μπορείς να διαχωρίσεις τις ζημίες σε φορολογικές κ μη . Κατά την γνώμη μου δεν έχει νόημα αυτός ο διαχωρισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Τσίτουρας Χαράλαμπος

Οι λογιστικές διαφορές με 31.12.2011 δεν χρειάζεται να εμφανίζονται σε κανένα λογαριασμό παρά μόνο στη δήλωση. Από 1/1/2012 θα πρέπει κάθε μήνα να γίνονται εγγραφή σε κάποιο λογαριασμό (πιθανόν τάξεως). Στην πραγματικότητα επειδή δεν βγάζεις λογιστικές διαφορές κάθε μήνα ,μπορείς να το κάνεις κάθε τρίμηνο (αν δημοσιεύεις) αλλά σε κάθε περίπτωση 31.12.2012 θα πρέπει το σύνολο των λογιστικών διαφορών να γίνει εγγραφή στα βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λογιστικές διαφορές με 31.12.2011 δεν χρειάζεται να εμφανίζονται σε κανένα λογαριασμό παρά μόνο στη δήλωση. Από 1/1/2012 θα πρέπει κάθε μήνα να γίνονται εγγραφή σε κάποιο λογαριασμό (πιθανόν τάξεως). Στην πραγματικότητα επειδή δεν βγάζεις λογιστικές διαφορές κάθε μήνα ,μπορείς να το κάνεις κάθε τρίμηνο (αν δημοσιεύεις) αλλά σε κάθε περίπτωση 31.12.2012 θα πρέπει το σύνολο των λογιστικών διαφορών να γίνει εγγραφή στα βιβλία.

Από 01/01/2012 υπάρχει υποχρέωση ανά μήνα να καταχωρούνται σε λογ/σμούς τάξεως οι λογιστικές διαφορές σε επιχειρήσεις που ελέγχονται υποχρεωτικά από τους λεγόμενους ορκωτούς λογιστές. Η διαδικασία περιγράφεται στη σχετική ΠΟΛ. Μάλιστα στην κεντρική σελίδα είχε δημοσιευθεί προ καιρού σχετικό άρθρο που εξηγούσε αναλυτικά την διαδικασία αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...