Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μεταβιβαση ατομικης επιχειρησης ΠΡΟΠΟ και εφαρμογη Πολ.1169/2011


anast

Ερώτηση

Σε μεταβιβαση ατομικης επιχειρησης ΠΡΟΠΟ μπορει να εφαρμοστει η Πολ.1161/2011,

διακοπη της παλιας και εναρξη της νεας και να υποστηριχτει οτι δεν εχει καταβληθει τιμημα;

Δεν ειναι πολυ χοντρο απο την στιγμη που υπαρχει και μεταβιβαση της αδειας απο τον ΟΠΑΠ

και μπορει να διαπιστωθει απο ποιον μεταβιβασθηκε η αδεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ.ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΟΠΑΠ, Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΗΚΕ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ, ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ Ο.Ε. ΜΕ 51% ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ 49% ΤΟΥ ΓΙΟΥ.ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΟΠΑΠ, ΕΠΡΕΠΕ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΙΔΡΥΘΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ, ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΤΘΟΥΝ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ, ΝΑ ΕΓΚΡΙΝΕΙ Ο ΟΠΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ.ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ.ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΜΟΥ ΘΕΤΟΥΝ ΘΕΜΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΓΙΟΥ.ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ ΤΗΝ 1161, ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΜΗΜΑ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ,ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ.ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΦΟΡΟΣ 2.000 ΕΥΡΩ. ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ Ο ΦΟΡΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ.ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΟΠΑΠ, Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΗΚΕ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ, ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ Ο.Ε. ΜΕ 51% ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ 49% ΤΟΥ ΓΙΟΥ.ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΟΠΑΠ, ΕΠΡΕΠΕ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΙΔΡΥΘΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ, ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΤΘΟΥΝ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ, ΝΑ ΕΓΚΡΙΝΕΙ Ο ΟΠΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ.ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ.ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΜΟΥ ΘΕΤΟΥΝ ΘΕΜΑ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΓΙΟΥ.ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ ΤΗΝ 1161, ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΜΗΜΑ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ,ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ.ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΦΟΡΟΣ 2.000 ΕΥΡΩ. ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ Ο ΦΟΡΟΣ?

Τι τροπος να υπαρχει?Εδω μεταβιβαζεται η αδεια.Πως μεταβιβάζεται?Χωρις αντάλλαγμα?Ξερεις ποσο μεταβιβαζονται οι άδειες του ΟΠΑΠ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ Η ΑΔΕΙΑ.Η ΑΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΟΠΑΠ. ΚΑΙ ΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΓΙΟ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η 11692011 βγήκε για να μην εφαρμόζεται καταχρηστικά από τις ΔΟΥ το αρ. 13, όχι για να γίνεται καταστρατήγησή του από μας.Κατά τη σύσταση της ΟΕ εισφέρθηκε όχι μόνο η υλική, αλλά και η άϋλη περιουσία της προϋπάρχουσας ατομικής επιχείρησης (φήμη, πελατεία,άδεια, κλπ). Από την πράξη αυτή, ανεξάρτητα από την καταβολή ή όχι τιμήματος, δημιουργήθηκε ωφέλεια υπέρ του νεοεισελθόντος εταίρου. Προσωπικά, εκτιμώ ότι είναι πολύ πιθανή η υπαγωγή του στις διατάξεις του αρ. 13, παρ. 1, περ (α) αλλά κυρίως της περ (β) ΚΦΕ ( ωφέλεια που προέρχεται από την εκχώρηση ή μεταβίβαση αυτοτελώς κάθε δικαιώματος, το οποίο είναι συναφές με την άσκηση της επιχείρησης ή του επαγγέλματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επρεπε να γινει καλυτερος σχεδιασμος κατα την συσταση.

Θα μπορουσαν να εφαρμοστουν οι διαταξεις της φορολογιας κεφαλαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ ΑΛΛΑ Η ΑΥΛΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ (ΑΔΕΙΑ) ΔΕΝ ΑΝΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ, ΑΝΗΚΕ ΣΤΟΝ ΟΠΑΠ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΓΡΙΝΕΙ ΤΗΝ ΝΕΑ ΑΔΕΙΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ, ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ, ΚΑΘΩΣ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΚΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΕΙΔΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εξ όσων γνωρίζω από στενό μου συγγενή πράκτορα, (δεν επικαλούμαι την κοινή λογική) η άδεια είναι καθαρά προσωπική, ανήκει στον πράκτορα και όχι στον ΟΠΑΠ, και σε οποιαδήποτε μεταβίβαση ο ΟΠΑΠ δεν έχει καμία απολύτως οικονομική συμμετοχή ή απαίτηση, ούτε και δικαίωμα να αρνηθεί την άδεια στον νέο ιδιοκτήτη της. Η έγκριση ή όχι του ΟΠΑΠ περιορίζεται μόνο στις νέες άδειες. Αν ξέρετε κάτι άλλο και μπορείτε να το στηρίξετε με νόμιμα έγγραφα στη ΔΟΥ σας, σε περίπτωση βεβαίως που συντρέχει λόγος επιβολής φόρου ωφέλειας μεταβίβασης δικαιώματος, καλό δικό σας και του πελάτη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ ΑΛΛΑ Η ΑΥΛΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ (ΑΔΕΙΑ) ΔΕΝ ΑΝΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ, ΑΝΗΚΕ ΣΤΟΝ ΟΠΑΠ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΓΡΙΝΕΙ ΤΗΝ ΝΕΑ ΑΔΕΙΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ, ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΑΞΙΑ, ΚΑΘΩΣ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΚΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΕΙΔΩΝ.

Απο τα λιγα που ξερω δεν ειναι ακριβως ετσι οπως τα παρουσιαζεις.

Δεν γνωριζεις οτι οι αδειες πωλουνται και αγοραζονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...