Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΟΑΕΕ ΛΟΓΩ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ


bosgan10

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΟΑΕΕ ΛΟΓΩ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ.

ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ(ΜΕΤΑ ΤΟ 1993)

ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ 8 ΤΡΙΩΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ.

ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ' ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΣΑ!

ΣΗΜΕΡΑ ΜΗΛΗΣΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ 25ΑΡΙΑ ΕΝΣΗΜΑ.

ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΚΟΜΗ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΟΑΕΕ ΣΟΥ ΖΗΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΟ ΙΚΑ.ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΣΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ?

ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΑΝΑΝΕΩΣΑ ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ 2084/1992 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΤΙ?

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Κυριάκος

Καλησπέρα σας. Εν μέρη έχω βρει την απάντηση στο forum, όμως λόγω του ότι τα αλλάζουν όλα συνεχώς θέλω μία βοήθεια. Είμαι εργαζόμενος σε μία ιδιωτική επιχείρηση μισθωτός, πλήρη απασχόληση με όλα τα ένσημα κάθε μήνα, η ασφάλιση μου είναι ΙΚΑ & θέλω να κάνω μία συσταση ατομικής επιχείρησης της οποίας η δραστηριότητα θα έχει να κάνει με αγορές μέσω internet. Είμαι ασφαλισμένος μετά το '93 και θέλω να ρωτήσω τα εξής: α) Μπορεί να συσταθεί ατομική επιχ. με αυτού του είδους την δραστηριότητα; β) Θα πρέπει να πληρώνω ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ ή κάποιο άλλο ταμείο; γ) Στην εταιρεία που είμαι δεν μπορω να διακόψω το ΙΚΑ, οπότε θα μπορώ να κρατήσω το ΙΚΑ ως έχει & να απαλλαγώ από το όποιο άλλο ταμείο ή θα πρέπει να δίνω χρήματα κ στο άλλο ταμείο;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τα ερωτήματα είναι δύο

α) δέχεται το ΙΚΑ μια τέτοια περίπτωση απαλλαγής (παρόλο που οι αμοιβές δ.σ καταχωρούνται ως μισθωτών υπηρεσιών); 

β) μπορεί να συνεχίσει να πληρώνει τα ασφάλιστρα ΟΑΕΕ το μέλος ΔΣ χωρίς να ανακατευτεί η εταιρεία και με ποια παραστατικά γίνεται αυτό ώστε σε έλεγχο της εταιρείας να μην υπάρξει θέμα εισφοροδιαφυγής;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ενας επαγγελματιας ειναι στον ΟΑΕΕ ασφαλισμένος και θα εργαστεί σαν υπάλληλος σε αλλη εταιρια, ναι αλλα δεν θελει να παρει απαλλαγή απο το ΟΑΕΕ και δεν θελει να ασφαλιστη στο ΙΚΑ ,

 

υπαρχει τετοια περίπτωση και αν ναι τι πρεπει να κανω για να μην υπαρχει προβλημα με το ΙΚΑ ΣΕΠΕ κλπ κλπ???

 

Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ενας επαγγελματιας ειναι στον ΟΑΕΕ ασφαλισμένος και θα εργαστεί σαν υπάλληλος σε αλλη εταιρια, ναι αλλα δεν θελει να παρει απαλλαγή απο το ΟΑΕΕ και δεν θελει να ασφαλιστη στο ΙΚΑ ,

 

υπαρχει τετοια περίπτωση και αν ναι τι πρεπει να κανω για να μην υπαρχει προβλημα με το ΙΚΑ ΣΕΠΕ κλπ κλπ???

 

Ευχαριστω!!

 

 

δεν ξερω αν ειναι σωστό , πακετο κάλυψης 263 ΝΕΟΙ  ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ, ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ  ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα σας,

ακουστηκε οτι θα καταργηθει η απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ οσοι εργαζονται και σε ιδιωτικο τομεα ισχυει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να ρωτήσω τι ενέργειες πρέπει να κάνει κάποιος που πήρε ετήσια απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ λόγω μισθωτής εργασίας στο ΙΚΑ και αμέλησε να ανανεώσει την απαλλαγή του με συνέπεια να του ζητάει χρήματα ο ΟΑΕΕ.

Μπορεί να προσκομίσει τώρα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν την συνεχή ασφάλισή του στο ΙΚΑ  και να διαγραφεί η οφειλή?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σημασία έχει πόσο διάστημα έχει περάσει από τη λήξη της προηγούμενης εξαίρεσης. Αν δεν έχει παρέλθει 6μηνο τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα. Με μια βεβαίωση εργοδότη και τα ένσημα ΙΚΑ της προηγούμενης εξαίρεσης και χορηγείται νέα! Αν έχει παρέλθει 6μηνο τότε υποχρεωτικά υπάγεται στην ασφάλιση του φορέα που ήταν ήδη ασφαλισμένος όταν προέκυψε και η δεύτερη δραστηριότητα. Και σε αυτή την περίπτωση αν ο ΟΑΕΕ είναι ο πρώτος φορέας, μπορεί ο ασφαλισμένος να κάνει αίτηση εξαίρεσης και αφού απορριφθεί ως εκπρόθεσμη τότε υποβάλλει ένσταση στην ΤΔΕ και συνήθως δικαιώνεται!

ΟΑΕΕemp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά , μίλησα κι εγώ με τον ΟΑΕΕ και μου είπαν ότι αυτο που τους ενδιαφέρει είναι να βλέπουν 25 ασφαλιστικά το μήνα για να χορηγήσουν την απαλλαγή και δεν τους ενδιαφερει αν ο εργαζόμενος είναι 5ωρος 6ωρος και λοιπά.Εγω είμαι μισθωτός με 586,08 μικτα στην επιχείρηση της γυναικας μου και παίρνω απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ για την ασκηση του επαγγελματος του λογιστή. επειδή τα οικονομικά ζόρισαν, σκεφτόμουν να μπω παρτ ταιμ εργασια πχ 5ωρος με 25 ασφαλιστικα κι ετσι να μου βγαινουν το μηνα λιγοτερο οι εισφορες γιατι ο ΟΑΕΕ δεν παλευεται. Και η εγγυκλιος που διαβασα παραπανω και στον ΟΑΕΕ μου είπαν οτι η προυπόθεση εξαιρεσης είναι τα 25 ασφαλιστικα , απλα ρωτω κι εσας γιατι φοβαμαι μήπως μου βγουν τιποτα αναδρομικα και τρεχω και δεν φτανω. σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...