Προς το περιεχόμενο

Παράταση φορολογικών δηλώσεων 2011


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε χρόνο έδινα δηλώσεις επαγγελματιών μέχρι τη λήξη των μισθωτών στο taxisnet και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα,πέρσι έδινα μέχρι και 5 ιουλίου που έληξαν οι μισθωτοί. Το ίδιο θα γίνει και φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κάθε χρόνο έδινα δηλώσεις επαγγελματιών μέχρι τη λήξη των μισθωτών στο taxisnet και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα,πέρσι έδινα μέχρι και 5 ιουλίου που έληξαν οι μισθωτοί. Το ίδιο θα γίνει και φέτος.

μην εισαι τοσο σιγουρος, φετος εχει να δωσει αναφορα στους νταβα.....δες ο γιωργακης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........................

Ένα πιθανό σενάριο, σύμφωνα με Τα Νέα, για την έναρξη της λειτουργίας της e-υπηρεσίας υποβολής των εντύπων Ε9 είναι να ανέβει το πρόγραµµα από τη ΓΓΠΣ µέσα στον Ιούνιο ή στις αρχές Ιουλίου και να δέχεται δηλώσεις µέχρι και τον Σεπτέµβριο, χωρίς να είναι γνωστό αν η προθεσµία θα λήξει στις αρχές ή στο τέλος του µήνα.

Η καθυστέρηση στην έναρξη λειτουργίας της εφαρµογής δηµιουργεί και προβλήµατα σε όσους είναι υποχρεωµένοι να υποβάλουν δήλωση «πόθεν έσχες», για την οποία η προθεσµία λήγει στο τέλος Ιουνίου, καθώς µαζί µε τη δήλωση ο υπόχρεος πρέπει να συνυποβάλει αντίγραφο τόσο της φορολογικής του δήλωσης όσο και του εντύπου Ε9, εφόσον υπάρχουν αλλαγές στην περιουσιακή του κατάσταση.

Ε μα αυτό φωνάζουμε τόσο καιρό , αλλά να ισχύει και για της δηλώσεις όλων των ύπων , όταν στη Διοίκηση βγάλουν τις παρωπίδες τους και αφουγκραστούν τις πραγματικές ανάγκες της υποβολής δηλώσεων , ήδη έγινε ένα μεγάλο βήμα από τη πλευρά της Διοίκησης , επιτέλους ας το συνεχίσουν ..... :)

Όσον αφορά το θέμα των πόθεν έσχες , προσωπική γνώμη είναι σε όσους φορολογύμενους δεν έχει υποβληθεί το Ε9 (ή ακόμη και το Ε9) να δίνεται φωτοαντίγραφο της (μη υποβλειθήσας) δήλωσης Ε9 , Ε1 κλπ με σφραγίδα του Λογιστή και υπεύθυνη δήλωση του φορολογούμενο ότι τα στοιχεία που αναφέρονται στις δηλώσεις είναι ακριβή και αληθή και μόλις ολοκληρωθεί η αποστολή θα σταλεί αντίγραφο .

ΥΓ Ψιλοάσχετο αν και θα το δοκιμάσω , θα μπορούμε να δούμε και τα παλιά Ε9 και ετάκ του φορολογούμενου για τις τυχόν φετινές αλλαγές , με τον δικό μας κωδικό ? Το γράφω γιατί και αυτό θα είναι τεράστια βοήθεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς που μπαίνουμε για να μπορέσουμε να στείλουμε τις δηλώσεις με τους δικούς μας κωδικούς? Δεν μπορώ να το βρω με τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα καλά;

Μα εννοείται ότι μετά ο φορολογούμενος ή ο λογιστής θα πάρει κλειδάριθμο και θα μπορεί να βλέπει την δήλωση του 2011 για πολλά χρόνια... όπως θέλεις εσύ....

Από που εννοείται; Γιατί μεχρι τωρα , οτι ελεγαν τα 10 προηγουμενα χρονια, στο ηλεκτρονικο γιγνεσθαι, κυριολεκτούν. Αν και τωρα που γραφω το διευκρινησαν με νεωτερη ανακοινωση. Οχι ομως οτι θα τα δουν αργοτερα. Μαθε οτι οσοι μπουν με κωδικους καινουργιους, βλεπουν μεν τις δηλωσεις τις παλιες, αλλα οχι αναλυτικά. Ετσι δεν μπορουν να κανουν εκτυπωση για να το χρυσιμοποιησουν καπου. Θελουν. π.χ. οι αγροτες το Ε1. Αμ δε . Δεν γραφει αναλυση τα αγροτικα στην Α σελιδα του Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανόητη ερώτηση πιθανόν αλλα ........επαγγελματίας που λαμβάνει και το πολυτεκνικο επίδομα (κωδ 659) καταθετει έως 30/6 ή 15/6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι δηλώσεις ελ.επαγγελματιών κ' επιχειρήσεων ανεξάρτητα αν περιλαμβάνουν και άλλα εισοδήματα, μισθούς, αγροτκά κλ. πάνε μέχρι 15/6 και τούτο γιατί το ειδικό σημείωμα περαίωσης δεν μπορεί να υποβληθεί μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της ΔΦΕ. Και γι αυτό το λόγο δεν δώσανε παράταση για όλες τις κατηγορίες υπόχρεων. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά το είχα εκτιμήσει ότι θα γίνει έτσι, θα εξαιρέσουν δηλ. τις δηλωσεις των επιχειρήσεων από πιθανή παράταση, όπως και έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας..........πρεπει να δωσουν κι αλλη παραταση στους επαγγελματίες....αν όχι σε ολα.....τουλαχιστον τους επαγγελματίες που δεν θα κανουν αυτοέλεγχο..ΜΕΧΡΙ 30/6 ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ....πρεπει........ δεν προλαβαινουμε με τιποτα....δεν μαζευονται ολα τα δικαιολογητικα μιας δήλωσης τοσο ευκολα.......ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΩΡΑ....... ΑΛΛΟΙΩΣ ΘΑ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΜΕ ΠΡΟΧΕΙΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΝΕ ΣΤΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ........ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟΤΕ ΑΣ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΑΣ............ ΚΑΙ ΑΣ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΛΑ...............ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Δεν είναι τα δικαιολογητικά συνάδελφε.Είναι οι αλλαγές,οι εκατοντάδες αλλαγές,ότι πιάνω θέλει διάβασμα,ότι κάνω είναι δύσκολο,η καθυστέρηση είναι μεγάλη.Για να κάνω μια δήλωση με Α και Β κατηγορίας βιβλία,έφαγα σχεδόν όλο το απόγευμα.Πού να φτουρίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι δηλώσεις ελ.επαγγελματιών κ' επιχειρήσεων ανεξάρτητα αν περιλαμβάνουν και άλλα εισοδήματα, μισθούς, αγροτκά κλ. πάνε μέχρι 15/6 και τούτο γιατί το ειδικό σημείωμα περαίωσης δεν μπορεί να υποβληθεί μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της ΔΦΕ. Και γι αυτό το λόγο δεν δώσανε παράταση για όλες τις κατηγορίες υπόχρεων. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά το είχα εκτιμήσει ότι θα γίνει έτσι, θα εξαιρέσουν δηλ. τις δηλωσεις των επιχειρήσεων από πιθανή παράταση, όπως και έγινε.

Δεν ισχύει το παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα καλά;

Ανόητη ερώτηση πιθανόν αλλα ........επαγγελματίας που λαμβάνει και το πολυτεκνικο επίδομα (κωδ 659) καταθετει έως 30/6 ή 15/6?

Η ερώτηση δεν ειναι ανόητη. Λογική ειναι και δυσκολο να απαντηθει. Θα τολμισω ομως να απαντισω. Στον πινακα που παει το πολυτεκνικό, παει και η συνταξη αυτου που ειναι παραπληγικός >80%. Αυτος παει 30 /6 γιατι τα ποσα ειναι συνταξη. Του πολυτεκνου ομως ειναι επιδομα. Γνωμη μου οτι του πολυτεκνου δεν παει 30/6 αλλα εως 15/6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα  καλά;

Και κατι αλλο. Μην περιμενετε αλλη παραταση των δηλωσεων. Γιαυτο κουνηθητε, μπας και βγαλετε τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς που μπαίνουμε για να μπορέσουμε να στείλουμε τις δηλώσεις με τους δικούς μας κωδικούς? Δεν μπορώ να το βρω με τίποτα...

Αφου μπεις στο TAXIS με τους προσωπικούς σου κωδικούς , επιλέγεις από το μενού "εφαρμογές" την υποβολή φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων. Με το που θα πατήσεις είσοδος, σου ζητάει ΑΦΜ. αρ.ειδοποίησης περσινού εκκαθαριστικού και ΑΤ του πελάτη και έτσι μπαίνεις στα έντυπά του και στέλνεις τη δήλωση ( πάνω πάνω εμφανίζεται το ονοματεπώνυμο του πελάτη)

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου μπεις στο TAXIS με τους προσωπικούς σου κωδικούς , επιλέγεις από το μενού "εφαρμογές" την υποβολή φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων. Με το που θα πατήσεις είσοδος, σου ζητάει ΑΦΜ. αρ.ειδοποίησης περσινού εκκαθαριστικού και ΑΤ του πελάτη και έτσι μπαίνεις στα έντυπά του και στέλνεις τη δήλωση ( πάνω πάνω εμφανίζεται το ονοματεπώνυμο του πελάτη)

Καλή συνέχεια

Με το που πατάω είσοδος με βγάζει στην υποβολή της προσωπικής μου δήλωσης. Τι κάνω λάθος? Μήπως δεν είμαι ταμειακά ενήμερος στο ΟΕΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που πατάω είσοδος με βγάζει στην υποβολή της προσωπικής μου δήλωσης. Τι κάνω λάθος? Μήπως δεν είμαι ταμειακά ενήμερος στο ΟΕΕ?

Πρϋπόθεση να είμαστε πιστοποιημένοι λογιστές δηλαδή ταμειακά ενήμεροι στο ΟΕΕ και να έχουμε πάρει προσωπικό κλειδάριθμο. Σου επιτρέπει να επιλέξεις από το μενού το κουμπί ρόλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρϋπόθεση να είμαστε πιστοποιημένοι λογιστές δηλαδή ταμειακά ενήμεροι στο ΟΕΕ και να έχουμε πάρει προσωπικό κλειδάριθμο. Σου επιτρέπει να επιλέξεις από το μενού το κουμπί ρόλος?

Κλειδάριθμο έχω πάρει. Για τον ΟΕΕ δεν είμαι σίγουρος ,μάλλον είμαι ταμειακά ενήμερος μέχρι 31/3/2010.Μάλλον έκει έιναι το πρόβλημα. Ρόλο έχω επιλέξει και έγινε δεκτός.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΛΕΥΤΕΡΗΣ Λ.

πως μπορει να φανει στο Υπουργειο ή στη ΓΓΠΠ οτι ειμαστε λογιστες με αδεια Ταξης , οτι κανουμε μονο το επαγγελμα Λογιστή (και κανενα άλλο) και επισης ότι δεν έχουμε άλλη θεση εργασιας που να δημιουργεί θέμα διπλοθεσίτη (ειτε ιδιωτικο ειτε δημόσιο τομέα)?

(δεν ανεχομαστε πλεον στα ποδια μας κομητες ,αρπαχτες και πλεονεκτες ,σε λιγο θα βγουν τα μεγαλα μαχαιρια συναδερφοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

επειδή τσακώνομαι μ΄έναν τώρα, και θα ξεχασω και αυτά που ξέρω,

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΛΗΓΟΥΝ 15/6

ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΕΣ ΜΕΣΑ ΠΑΝΕ 30/6

ΣΩΣΤΑΑΑΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Εγώ νομίζω ότι δηλώσεις ελ.επαγγελματιών κ' επιχειρήσεων ανεξάρτητα αν περιλαμβάνουν και άλλα εισοδήματα, μισθούς, αγροτκά κλ. πάνε μέχρι 15/6 και τούτο γιατί το ειδικό σημείωμα περαίωσης δεν μπορεί να υποβληθεί μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της ΔΦΕ. Και γι αυτό το λόγο δεν δώσανε παράταση για όλες τις κατηγορίες υπόχρεων. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά το είχα εκτιμήσει ότι θα γίνει έτσι, θα εξαιρέσουν δηλ. τις δηλωσεις των επιχειρήσεων από πιθανή παράταση, όπως και έγινε.

Δεν ισχύει το παραπάνω

Δηλαδή όταν ο υπόχρεος είναι ελ.επαγγελματίας ή ατομική επιχείρηση και η σύζυγος μισθωτή η δήλωση υποβάλλεται ως 30/6.

Αρκεί να δηλώνονται εισοδήματα από μισθωτές ή συντάξεις.

Υπάρχει βέβαια το ερώτημα τι γίνεται με το σημείωμα φπα; Θα υποβληθεί πριν την δηλωση Φ.Ε.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δηλαδή όταν ο υπόχρεος είναι ελ.επαγγελματίας ή ατομική επιχείρηση και η σύζυγος μισθωτή η δήλωση υποβάλλεται ως 30/6.

Αρκεί να δηλώνονται εισοδήματα από μισθωτές ή συντάξεις.

Υπάρχει βέβαια το ερώτημα τι γίνεται με το σημείωμα φπα; Θα υποβληθεί πριν την δηλωση Φ.Ε.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

επειδή τσακώνομαι μ΄έναν τώρα, και θα ξεχασω και αυτά που ξέρω,

ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΛΗΓΟΥΝ 15/6

ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΕΣ ΜΕΣΑ ΠΑΝΕ 30/6

ΣΩΣΤΑΑΑΑ???

Σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...