Προς το περιεχόμενο
  • 0

παρακρατηση φορου σε αμοιβες μελων ΔΣ


2008

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

 

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΕΛΩΝ ΔΣ ΠΟΥ ΑΠΟ 01/01/14 ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΜΗΝΙΑΙΩΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΟ ΦΜΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ(ΚΑΘΩΣ  ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ).ΔΗΛ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΗΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΜΟΥ  ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΥΤΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΕΛΝΩ.

 

ΕΧΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ:

 

1.ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΕ ΠΟΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΘΑ ΣΤΑΛΟΥΝ ΦΕΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΤΟ Ε1 ΤΟΥΣ;(ΜΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΩΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΠΟΥ ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ Ε7 ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ  ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΙΚΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΑΠΔ);

 

2.ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟΝ 01/14 ΕΙΠΕΙΔΗ ΤΟ ΤΟΠΙΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΑΚΟΜΗ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΕΙΧΑ  ΒΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 20% (ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΙΣΧΥΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2013).ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ,ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΟ ΦΟΡΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ(ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΨΗΦΙΣΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ).

ΑΝ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΩ 2 ΕΙΔΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ(ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΕΣ + ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟ 2ο ΕΙΔΟΣ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟ Ε1 ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ;.ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ 2013 ΗΤΑΝΕ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΕΣ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ;(πχ ΑΝ ΤΟ ΑΦΗΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΚΕΙ ΤΟ 20% ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΕΤΗΣΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΚΑ Ι ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΑΦΜ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ;)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ευχαριστω ,

 

αυτο θα κανω

για το 2 θεμα υπάρχει καποιος που εχει κανει το ιδιο με μενα για να δω πως πρεπει να το χειριστω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το 2ο ο ένας τρόπος είναι να τα ζητήσεις πίσω με την "απίστευτη διαδικασία" που λές.

Αλλος (υποθετικός) τρόπος είναι να κάνεις τροποποιητική-διαγραφή της δήλωσης που έχεις υποβάλει και να υποβάλεις μια νέα με τα ίδια ποσά για μισθωτές υπηρεσίες.

Αυτό γίνεται μόνο στη ΔΟΥ και εφόσον ξέρουν-θέλουν να σε εξυπηρετήσουν και να μην τη βγάλουν εκπρόθεσμη...

Αν το καταφέρεις μπορέις μετά να προσαρμόσεις το ποσό της παρακράτησης (σε επίπεδο έτους) στις 3 δηλώσεις που απομένουν για το 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι  εννοεις τροποποιητικη-διαγραφη;

 

για τον 01/2014 εχω ηδη υποβαλει εμπροθεσμη προσωρινη δηλωση φμυ(αυτη σαφως και μπορω να την τροποιησω και να προσθεσω και τις αμοιβες αυτες με το φορο τους πληρωνοντας τη προσαυξηση του επιπλεον ποσου).την αρχικη με τις αμοιβες απο επιχειρηματικη δραστηριοτητα  τι να την κανω(αν την τροποποιουσα και την μηδενιζα για το ποσο του φορου που ειχα πληρωσει θα ερχοταν ειδοποιηση για επιστροφη κατοπιν ελεγχου;)γιατι αυτο μπορω στην εφορια να το κανω οπως ειπα αλλα θελω να το αποφυγω 

ρωταω παλι αν μπορει καποιος να μου πει αν εστελνα  2 αρχεια βεβαιωσεων αποδοχων  με ποιο τροπο θα τα φορολογηθει;(οκ για τις αμοιβες που εχουν φμυ για τις αλλες ;) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...