Προς το περιεχόμενο

Λογιστής & Ασφαλιστικός Σύμβουλος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής με εργασιακή εμπειρία 3 ετών. Αποφάσισα να κάνω έναρξη ως ασφαλιστικός σύμβουλος και ταυτόχρονα ως λογιστής, ώστε να μπορώ να τηρώ τα βιβλία μου. Σχετικά με την διαδικασία που θα ακολουθήσω μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες που θα ήθελα με την βοήθεια σας να λύσω.

1. Η τήρηση των βιβλίων μου για τις δύο δραστηριότητες πρέπει να γίνεται ξεχωριστά ή μπορώ να τις παρακολουθώ σε ένα βιβλίο εσόδων - εξόδων. Αυτό θα δημιουργούσε πρόβλημα στο γεγονός ότι η μία δραστηριότητα απαλάσεται από τον ΦΠΑ (ασφαλιστικός σύμβουλος) ή δεν υφίσταται τέτοιο θέμα;

2. Σε περίπτωση που υπάρχει η δυνατότητα να τηρώ ένα βιβλίο εσόδων εξόδων τότε πως θα διακρίνω τη πηγή που αφορούν τα έσοδα της κάθε δραστηριότητας;

3. Το εισόδημα του ασφαλιστιού συμβούλου ανήκει στα εισοδήματα εμπορικής πηγής. Το γεγονός ότι παράλληλα θα υφίσταται η δραστηριότητα του Ασφαλιστικού Συμβούλου επισύρει κάποια μετάβολή στο χαρακτηρισμό της πηγής του εισοδήματος από την δραστηριότητα του Λογιστή (ελευθέριο επάγγελμα);

4. Με ποιον τρόπο επιμερίζονται οι κοινόχρηστες δαπάνες ανά δραστηριότητα; (Π.χ. έξοδα κινητής τηλεφωνίας)

5. Για την δραστηριότητα του ασφαλιστικού συμβούλου που απαλάσεται από το ΦΠΑ με ποιον τρόπο θα καταχωρώ τα έξοδα που έχουν ΦΠΑ. Π.χ. Δαπάνη ύψους 100ευρώ πλέον ΦΠΑ 23ευρώ. Η καταχώριση που θα κάνω αφορά μόνο το ποσό των 100 ευρώ ή και το ΦΠΑ (δηλαδή 123ευρώ) το οποίο όμως δεν εκπίπτει από το φόρο και στο τέλος της χρήσης θα το προσθέτω ως λογιστική διαφορά;

6. Για τα έσοδα από την δραστηριότητα του ασφαλιστικού συμβούλου πρέπει να εκδίδω ΑΠΥ ή αρκεί η εκκαθάριση που θα εκδίδει η Ασφαλιστική εταιρία;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής με εργασιακή εμπειρία 3 ετών. Αποφάσισα να κάνω έναρξη ως ασφαλιστικός σύμβουλος και ταυτόχρονα ως λογιστής, ώστε να μπορώ να τηρώ τα βιβλία μου. Σχετικά με την διαδικασία που θα ακολουθήσω μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες που θα ήθελα με την βοήθεια σας να λύσω.

1. Η τήρηση των βιβλίων μου για τις δύο δραστηριότητες πρέπει να γίνεται ξεχωριστά ή μπορώ να τις παρακολουθώ σε ένα βιβλίο εσόδων - εξόδων. Αυτό θα δημιουργούσε πρόβλημα στο γεγονός ότι η μία δραστηριότητα απαλάσεται από τον ΦΠΑ (ασφαλιστικός σύμβουλος) ή δεν υφίσταται τέτοιο θέμα;

Κανένα πρόβλημα

2. Σε περίπτωση που υπάρχει η δυνατότητα να τηρώ ένα βιβλίο εσόδων εξόδων τότε πως θα διακρίνω τη πηγή που αφορούν τα έσοδα της κάθε δραστηριότητας;

Σε διαφορετικές στήλες

3. Το εισόδημα του ασφαλιστιού συμβούλου ανήκει στα εισοδήματα εμπορικής πηγής. Το γεγονός ότι παράλληλα θα υφίσταται η δραστηριότητα του Ασφαλιστικού Συμβούλου επισύρει κάποια μετάβολή στο χαρακτηρισμό της πηγής του εισοδήματος από την δραστηριότητα του Λογιστή (ελευθέριο επάγγελμα);

Εαν έχεις δηλώσει στο Μητρώο και τις δύο δραστηριότητες,κανένα πρόβλημα

4. Με ποιον τρόπο επιμερίζονται οι κοινόχρηστες δαπάνες ανά δραστηριότητα; (Π.χ. έξοδα κινητής τηλεφωνίας)

Κατ'αναλογία των εσόδων

5. Για την δραστηριότητα του ασφαλιστικού συμβούλου που απαλάσεται από το ΦΠΑ με ποιον τρόπο θα καταχωρώ τα έξοδα που έχουν ΦΠΑ. Π.χ. Δαπάνη ύψους 100ευρώ πλέον ΦΠΑ 23ευρώ. Η καταχώριση που θα κάνω αφορά μόνο το ποσό των 100 ευρώ ή και το ΦΠΑ (δηλαδή 123ευρώ) το οποίο όμως δεν εκπίπτει από το φόρο και στο τέλος της χρήσης θα το προσθέτω ως λογιστική διαφορά;

Θα τα καταχωρείς όλα με ξεχωριστό τον ΦΠΑ και στο τέλος θα κάνεις pro rata

6. Για τα έσοδα από την δραστηριότητα του ασφαλιστικού συμβούλου πρέπει να εκδίδω ΑΠΥ ή αρκεί η εκκαθάριση που θα εκδίδει η Ασφαλιστική εταιρία;

ΟΧΙ στο τέλος του χρόνου θα καταχωρείς την εκκαθάριση.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλε fafouti αν και ήμουν σίγουρος για το χειρισμό στα πρισσότερα, απλά επιζητούσα μία επιβαιβέωση από κάποιον έμπειρο στον χώρο.

Να είσαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ.

ΠΟΙΑ ΕΞΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ?ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΕΞΟΔΑ ΕΠΙΣΗΣ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΜΕΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΕΞΟΔΩΝ,ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΕΦΟΡΙΑ.

ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ pro-rata?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ.

ΠΟΙΑ ΕΞΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ?ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΕΞΟΔΑ ΕΠΙΣΗΣ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΜΕΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΕΞΟΔΩΝ,ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΕΦΟΡΙΑ.

Τα έξοδα είναι κοινά όσον αφορά τις πάγιες λειτουργίες(ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΚΙΝΗΤΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ, ΙΝΤΕΡΝΕΤ κτλ) και όντως γίνεται καταμερισμός τον εξόδων για τον τελικό προσδιορισμό του εισοδήματος από κάθε πηγή (ασφαλσιτικός σύμβουλος - έσοδα απο εμπορικές επιχειρήσεις και λογιστής - έσοδα από ελευθέρια επαγγέλματα). Δεν νομίζω όμως να αποτελεί κοινό έξοδο η δαπάνη για ένα σεμινάριο με θέματα σφαλιστικής εκπαίδευσης ή αντίστοιχα η αγορά ενός Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος στα πλαίσια της άσκησης της δραστηριότητας του Λογιστή.

ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ pro-rata?

Σε κάθε περίπτωση τα έξοδα καταχωρούνται στη καθαρή τους αξία και σε χωριστή στήλη ο ΦΠΑ. Απλά επειδή στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε δύο δραστηριότητες εκ των οποίων η μία απαλάσσεται από τον ΦΠΑ (ασφαλιστικός σύμβουλος). Επειδή η μία δραστηριότητα απαλάσεται από το ΦΠΑ είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε pro-rata για τον υπολογισμότου ποσού του ΦΠΑ των κοινόχρηστων δαπανών που θα εκπέσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λυθεί και η δική μου απορία(όλο απορίες είμαι...) .Εμένα μόλις ήρθε μια ασφαλιστική σύμβουλος να της τηρώ τα βιβλία.Τώρα έκανε έναρξη και μου λέει ότι θέλει να προσθέσει σαν δραστηριότητα και τις μεταβιβάσεις αυτοκινήτων-διπλώματα κ.λ.π..

1.Ασφαλιστική σύμβουλος όχι Φ.Π.Α ===όχι Α.Π.Υ.

2.Αν βάλει και μεταβιβάσεις==Ναι Φ.Π.Α.??? - Ναι Α.Π.Υ.????

3.Ασφαλιστική σύμβουλος ===Παροχή υπηρεσιών- ΜΕταβιβάσεις αυτοκινήτων====Παροχή υπηρεσιών?

4.Εγώ σε αυτήν την περίπτωση θα κάνω prorata?????????????????

5.Εάν επιλέξει και μεταβιβάσεις θα κάνω επιμερισμό δαπανων???????????????

Αδέλφια βοήθεια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ. ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΗΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ?

Ο Σταματόπουλος στον τελευταίο Κώδικα φορρολογικών βιβλίων και στοιχείων που έχει εκδόσει φέτος αναφέρει:

"Για τις χορηγούμενες αμοιβές σε ασφαλιστικούς συμβούλους και συντονιστές ασφαλιστικών συμβούλων φυσικά πρόσωπα που δεν έχουν επαγγελματική εγκατάσταση και δεν είναι επιτηδευματίες από άλλη αιτία, για τις ασφαλιστικές υπηρεσίες που παρασχέθηκαν από αυτούς κατά το προηγούμενο ημερολογιακό έτος, εκδίδονται το βραδύτερο και εντός του μηνός Φεβρουαρίου κάθε έτους, θεωρημένες εκκαθαρίσεις από τους καταβάλλοντες τις αμοιβές αυτές. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λυθεί και η δική μου απορία(όλο απορίες είμαι...) .Εμένα μόλις ήρθε μια ασφαλιστική σύμβουλος να της τηρώ τα βιβλία.Τώρα έκανε έναρξη και μου λέει ότι θέλει να προσθέσει σαν δραστηριότητα και τις μεταβιβάσεις αυτοκινήτων-διπλώματα κ.λ.π..

1.Ασφαλιστική σύμβουλος όχι Φ.Π.Α ===όχι Α.Π.Υ.

Ακριβώς

2.Αν βάλει και μεταβιβάσεις==Ναι Φ.Π.Α.??? - Ναι Α.Π.Υ.????

Δεν γνωρίζω τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση

3.Ασφαλιστική σύμβουλος ===Παροχή υπηρεσιών- ΜΕταβιβάσεις αυτοκινήτων====Παροχή υπηρεσιών?

Ο ασφαλιστικός σύμβουλος ανεξάρτητα από το γεγονός ότι παρέχει υπηρεσίες θεωρείται εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις, εικάζω ότι το ίδιο ισχύει και για αυτόν που κάνει μεταβιβάσεις (αφού δεν μπορεί να είναι εισοδημα από άλλη πηγή)

4.Εγώ σε αυτήν την περίπτωση θα κάνω prorata?????????????????

5.Εάν επιλέξει και μεταβιβάσεις θα κάνω επιμερισμό δαπανων???????????????

Εξαιτίας του γεγονότος ότι και οι δύο δραστηριότητες αποτελούν προφανώς εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις δεν βρίσκω το λόγο να γίνει επιμερισμός δαπανών. Όσον αφορά την pro-rata, γίνεται για να υπολογίσεις το ποσό του ΦΠΑ που θα εκπέσεις από τις δύο δραστηριότητες (απαλασσόμενη του φόρου και μη). Συνεπώς εάν και η δραστηριότητα που αφορά τις μεταβιβάσεις υπόκειται στον ΦΠΑ τότε θα κάνεις και pro-rata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει και για τους ασφαλιστές ΜΕ επαγγελματική εγκατάσταση?

Αυτή την διευκρίνιση έψαχνα και έγω αλλά δεν αναφέρεται κάτι άλλο στο κείμενο του Σταματόπουλου

Αν και έχω την αίσθηση ότι ο διαχωρισμός που αναφέρει το κείμνο του Σταματόπουλου για "μη επιτηδευματία από άλλη αιτία και χωρίς άλλη επαγγελματική εγκατάσταση", έχει να κάνει με την απαλλαγή από την τήρηση βιβλίων που είχε παρασχεθεί στους ασφαλιστικούς συμβούλους που "δεν είναι επιτηδευματίες από άλλη αιτία και δεν έχουν επαγγελματική εγκατάσταση" και όχι για την έκδοση καθώς και το χρόνο έκδοσης της εκκαθάρισης, από την ασφαλιστική εταιρία στον ασφαλιστικό σύμβουλο για την ενημέρωση του βιβλίου εσόδων - εξόδων που τηρεί ο δεύτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λυθεί και η δική μου απορία(όλο απορίες είμαι...) .Εμένα μόλις ήρθε μια ασφαλιστική σύμβουλος να της τηρώ τα βιβλία.Τώρα έκανε έναρξη και μου λέει ότι θέλει να προσθέσει σαν δραστηριότητα και τις μεταβιβάσεις αυτοκινήτων-διπλώματα κ.λ.π..

1.Ασφαλιστική σύμβουλος όχι Φ.Π.Α ===όχι Α.Π.Υ.

2.Αν βάλει και μεταβιβάσεις==Ναι Φ.Π.Α.??? - Ναι Α.Π.Υ.????

3.Ασφαλιστική σύμβουλος ===Παροχή υπηρεσιών- ΜΕταβιβάσεις αυτοκινήτων====Παροχή υπηρεσιών?

4.Εγώ σε αυτήν την περίπτωση θα κάνω prorata?????????????????

5.Εάν επιλέξει και μεταβιβάσεις θα κάνω επιμερισμό δαπανων???????????????

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου .Κάποιος άλλος συνάδελφος έχει κάτο άλλο να προσθέσει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σας μέρα. Να προσθέσω κι εγω με τη σειρά μου μια ερώτηση? Κύρια δραστηριότητα λογιστής 69.20.23.02. Δευτερεύουσες δραστηριότητες ( 69.20.24.00, 69.20.31.00, 69.20.32.00, 70.22.11.01, 69.20.22.00, 69.20.21.00 ) που αφορούν το επάγγελμα του λογιστή. Ειναι υποχρεωτικό να τις αναφέρουμε τόσο αναλυτικά ή καλύπτονται απο τον κωδικό της κυριας δραστηριότητας? Επίσης, στο ίδιο γραφείο παρέχονται και υπηρεσίες γαφιστικής 73.11.11.01 , 73.11.11.05 και 73.11.11.04. Παράλληλα , με τη γραφιστική υπάρχει και ο 46.49.3908 ( Χονδρικό εμπόριο διαφημιστικών ειδών ). Υπάρχει κάπου η ανάλυση της έννοιας του 46.49.39.08? Δηλαδή, όταν ο γραφίστας δημιουργήσει τη μακέτα για μια σακούλα/τσάντα καταστήματος και μετά την παραγωγή της απο τρίτο εξωτερικό συνεργάτη, τη μεταπωλήσει, αυτό εμπεριέχεται στην έννοια του διαφημιστικού είδους, τη στιγμή που παράχθηκε κατόπιν παραγγελίας με τη φίρμα της εταιρείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ.

ΠΟΙΑ ΕΞΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ?ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΕΞΟΔΑ ΕΠΙΣΗΣ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΜΕΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΕΞΟΔΩΝ,ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΕΦΟΡΙΑ.

Σωστά σου είπανε

ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ pro-rata?

Ακριβώς

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ. ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΤΗΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ?

Ναι με ημερομηνία 31/12

Για να λυθεί και η δική μου απορία(όλο απορίες είμαι...) .Εμένα μόλις ήρθε μια ασφαλιστική σύμβουλος να της τηρώ τα βιβλία.Τώρα έκανε έναρξη και μου λέει ότι θέλει να προσθέσει σαν δραστηριότητα και τις μεταβιβάσεις αυτοκινήτων-διπλώματα κ.λ.π..

1.Ασφαλιστική σύμβουλος όχι Φ.Π.Α ===όχι Α.Π.Υ. Σωστά

2.Αν βάλει και μεταβιβάσεις==Ναι Φ.Π.Α.??? - Ναι Α.Π.Υ.???? Τι είδους μεταβιβάσεις????3.Ασφαλιστική σύμβουλος ===Παροχή υπηρεσιών- Μεταβιβάσεις αυτοκινήτων====Παροχή υπηρεσιών? Και τα δύο εμπορικές επιχειρήσεις

4.Εγώ σε αυτήν την περίπτωση θα κάνω prorata????????????????? Ναι θα κάνεις

5.Εάν επιλέξει και μεταβιβάσεις θα κάνω επιμερισμό δαπανων??????????????? Αρχή 1η: Εφόσον τα έσοδα καταχωρούνται

σε διαφορετικούς κωδικούς στο Ε1 & Ε3 θα κάνεις και επιμερισμό δαπανών.Αρχή 2η: Εξαρτάται και από εσένα τι πληροφορίες

μπορεί να θέλεις,οπότε πράτεις αναλόγως.Αδέλφια βοήθεια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απόψεις που έχει αναρτήσει ακριβώς πιο πάνω ο fafoutis θεωρώ ότι είναι οι περισσότερο εμπεριστατωμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Εάν επιλέξει και μεταβιβάσεις θα κάνω επιμερισμό δαπανων??????????????? Αρχή 1η: Εφόσον τα έσοδα καταχωρούνται

σε διαφορετικούς κωδικούς στο Ε1 & Ε3 θα κάνεις και επιμερισμό δαπανών.Αρχή 2η: Εξαρτάται και από εσένα τι πληροφορίες

μπορεί να θέλεις,οπότε πράτεις αναλόγως.

1.fafouti...μου γράφεις ότι τα έσοδα θα καταχωρούνται σε διαφορετικούς κωδικούς στο ε1 και ε3 δηλ.....?

2.Μου γράφεις επίσηςτην αρχή Νο2 που δεν κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς ,μπερδευτηκα....

3.Τελικά άργησα αλλά κατάλαβα ότι η ασφαλίστρια εάν προσθέσει σαν δραστηριότητα και τις μεταβιβάσεις υπόκεινται σε Φ.Π.Α.(κάθε τρίμηνο δηλώσεις κλπ)

4.Τελευταία μάλλον απορία....μήπως τελικά την συμφέρει να μην μπλεξει καθόλου με περιοδικές και Φ.Π.Α.?Μήπως είναι καλύτερα που έχει σαν κύρια δραστηριότητα τις ασφάλειες οπότε και δεν αγχώνεται για έσοδα-έξοδα?γιατο αν θα είναι πιστωτικη ή χρεωστική κάθε φορά κ.λ.π. κ.λ.π κ.λ.π.???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής με εργασιακή εμπειρία 3 ετών. Αποφάσισα να κάνω έναρξη ως ασφαλιστικός σύμβουλος και ταυτόχρονα ως λογιστής, ώστε να μπορώ να τηρώ τα βιβλία μου. Σχετικά με την διαδικασία που θα ακολουθήσω μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες που θα ήθελα με την βοήθεια σας να λύσω.

............................................

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Εγώ γιατί δεν κατάλαβα αυτό που αρχικά γράφεις.

Δηλαδή η δουλειά σου θα είναι ασφαλιστής και θα κάνεις έναρξη και σαν λογιστής απλά για να τηρείς το δικό σου βιβλίο?

Δεν είναι λίγο τρελό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί δεν κατάλαβα αυτό που αρχικά γράφεις.

Δηλαδή η δουλειά σου θα είναι ασφαλιστής και θα κάνεις έναρξη και σαν λογιστής απλά για να τηρείς το δικό σου βιβλίο?

Δεν είναι λίγο τρελό ?

Αρχικά ο σκοπός της έναρξης και ως λογιστή είναι να τηρώ τα δικά μου βιβλία από την δραστηριότητα του ασφαλιστικού συμβούλου. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι σε πρώτη φ΄ση να εξυπηρετώ λογιστικά την δραστηριότητα που θα ασκώ ως ασφαλιστικός σύμβουλος μέχρις ότου να καταφέρω να εξοικονομίσω τους απαραίτηους οικονομικούς πόρους, ώστε να ειναι δυνατόν να στήσω το δικό μου γραφείο. Και για να σου δώσω να καταλάβεις την ακριβή κατάσταση που διαμορφώνεται τώρα πρέπει να σου πω ότι η δραστηριότητα του ασφαλιστικού συμβούλου πραγματοποιήται με το σύστημα του agency, δηλαδή σε γραφεία της ασφαλιστικής εταιρίας που παραχωρούνται σε ασφαλιστικούς συμβούλους.

Παράλληλα, υπάρχουν αρκετές θέσεις στην Κεντική Μακεδονία όπου δραστηριοποιούμαι, όπου ζητείται λογιστής ως εξωτερικός συνεργάτης για μερική απασχόληση.

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς είναι τρελό. Προσπαθώ να ξεκινήσω την επαγγελματική μου δραστηριότητα μετά από ένα μεγάλο διάστημα ημιαπασχόλησησς και ανασφάλιστης εργασίας σε εταιρίες και λογιστικά γραφεία. Μέχρι στιγμής παρδέχομαι ότι κάποιοι επαγγελματίες λογιστές που γνώρισα ήταν πραγματικά αξιόλογοι και αποτέλεσαν πρότυπο για μένα. Σε ένα τέτοιο οικονομικό περιβάλλον ισχνών αγελάδων προσπαθώ να πάρω τη ζωή μου στα χέρια μου με μικρά βήματα, χωρίς να αναλώνω τους πόρους της οικογένειας μου για υποστήριξη και χωρίς να ικετεύω και να προσδοκώ την επανάσταση του αυτονόητου (εργασία με ασφάλιση και λογικές αποδοχές).

Η αποφασή μου να δραστηριοποιηθώ μόνος μου δεν ξέρω αν είναι τρελή και αν αποκλίνει κάθε μέτρου λογικής, αυτό που ξέρω είναι ότι είναι μια απόφαση επιβίωσης μακριά από την εύκολη κριτική και κατακραυγή του κράτους και των πολιτικών που εν τέλει οδήγησαν την χώρα σε αυτή την κατάσταση και δεν μας έκαναν όλους δημόσιους υπάλληλους, ενώ έχουν καταφέρει να οδηγήσουν σε δυσθεώρατα ποσοστά ανεργίας ορισμένες ομάδες ανθρώπων και να ενισχλυσουν κάθε μορφής διάκριση στην αγορά εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν να σου πω ότι παρ όλο που διάβασα τρεις φορές τα όσα έγραψες, δεν κατάφερα να καταλάβω τι σχέση έχουν με αυτό που έγραψα εγώ. (εκτός ίσως από το σημείο που αναφέρεις για την ύπαρξη θέσεων στην κεντρική Μακεδονία).

Εγώ απλά έγραψα και σχολίασα το γεγονός ότι θα κάνεις έναρξη και σαν λογιστής για να τηρείς τα δικά σου βιβλία. (έτσι ακριβώς το έγραψες εσύ). Και το σχολίασα γιατί απλά το γεγονός να έχεις και δεύτερη δραστηριότητα με ότι επιπρόσθετα έχει (ΦΠΑ κλπ ) για τα βιβλία σου και μόνο, ενώ θα μπορούσες έτσι ή αλλιώς, να τα κρατάς μόνος σου, χωρίς έναρξη στην εφορία, μου φάνηκε πραγματικά τρελό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Εάν επιλέξει και μεταβιβάσεις θα κάνω επιμερισμό δαπανων??????????????? Αρχή 1η: Εφόσον τα έσοδα καταχωρούνται

σε διαφορετικούς κωδικούς στο Ε1 & Ε3 θα κάνεις και επιμερισμό δαπανών.Αρχή 2η: Εξαρτάται και από εσένα τι πληροφορίες

μπορεί να θέλεις,οπότε πράτεις αναλόγως.

1.fafouti...μου γράφεις ότι τα έσοδα θα καταχωρούνται σε διαφορετικούς κωδικούς στο ε1 και ε3 δηλ.....?

2.Μου γράφεις επίσηςτην αρχή Νο2 που δεν κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς ,μπερδευτηκα....

3.Τελικά άργησα αλλά κατάλαβα ότι η ασφαλίστρια εάν προσθέσει σαν δραστηριότητα και τις μεταβιβάσεις υπόκεινται σε Φ.Π.Α.(κάθε τρίμηνο δηλώσεις κλπ)

4.Τελευταία μάλλον απορία....μήπως τελικά την συμφέρει να μην μπλεξει καθόλου με περιοδικές και Φ.Π.Α.?Μήπως είναι καλύτερα που έχει σαν κύρια δραστηριότητα τις ασφάλειες οπότε και δεν αγχώνεται για έσοδα-έξοδα?γιατο αν θα είναι πιστωτικη ή χρεωστική κάθε φορά κ.λ.π. κ.λ.π κ.λ.π.???

1. Στο Ε3 σε άλλους κωδικούς καταχωρείς τα έσοδα από Π.Υ και σε άλλους τα έσοδα από πωλήσεις,ομοίως και τα έξοδα.

Στο Ε1 σε άλλους κωδικούς καταχωρείς τα έσοδα (& κέρδη) από Ελευθέρια Επαγγέλματα και σε άλλους από Εμπορικές

επιχειρήσεις. π.χ τα έσοδα από ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ υπηρεσίες είναι έσοδα από ελευθέρια επαγγέλματα,ενώ τα έσοδα από ασφα-

λιστικές υπηρεσίες είναι έσοδα από εμπορικές επιχειρήσεις.

2. Την 2η αρχή ξέχασέ την,για να μην μπερδεύεσαι

3. Δεν θα έπρεπε να αργήσεις καθόλου να το καταλάβεις.Σαφώς και είσαι αξιέπαινος,που σκέφτεσαι να πάρεις την ζωή

σου στα δικά σου χέρια για να μην επιβαρύνεις τους γονιούς σου,αλλά η λογιστική είναι επικίνδυνο "σπορ" αν δεν το

γνωρίζεις καλά.

4. Συμφωνώ μαζί σου τουλάχιστον μέχρι να μάθεις κάποια πράγματα πολύ καλά.

Λίγο υπομονή και εσείς οι νέοι θα γίνετε καλύτεροι από εμάς.

Καλή δύναμη και εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν να σου πω ότι παρ όλο που διάβασα τρεις φορές τα όσα έγραψες, δεν κατάφερα να καταλάβω τι σχέση έχουν με αυτό που έγραψα εγώ. (εκτός ίσως από το σημείο που αναφέρεις για την ύπαρξη θέσεων στην κεντρική Μακεδονία).

Εγώ απλά έγραψα και σχολίασα το γεγονός ότι θα κάνεις έναρξη και σαν λογιστής για να τηρείς τα δικά σου βιβλία. (έτσι ακριβώς το έγραψες εσύ). Και το σχολίασα γιατί απλά το γεγονός να έχεις και δεύτερη δραστηριότητα με ότι επιπρόσθετα έχει (ΦΠΑ κλπ ) για τα βιβλία σου και μόνο, ενώ θα μπορούσες έτσι ή αλλιώς, να τα κρατάς μόνος σου, χωρίς έναρξη στην εφορία, μου φάνηκε πραγματικά τρελό.

Απλά θεώρησα ότι ο χαρακτηρισμός "μου φένεται λίγο τρελό" ήταν κάπως δεικτικός. Ζητώ συγνώμη λοιπόν για την παρανόηση και αναλαμβάνω την ευθύνη στο μέτρο που μου αναλογεί.

Επειδή όμως και παρά το γεγονός ότι αρκετοί λογιστές με τους οποίους συνεργάστικα με παρότρυναν να επιχειρήσω να ξεκινήσω σταδιακά να πατάω στα πόδια μου, δυστυχώς υπήρξε μια μικρή μειοψηφία που με αποθάρρυνε από κάτι τέτοιο. Και το point σε όλο αυτό είναι ότι η ηλικία τους δεν είναι παρά λίγα χρόνια μεγαλύτερη από μένα, ενώ ένας ήταν και συμφοιτητής μου που κληρονόμησε την δουλειά από τον πατέρα του και δουλεύει όποτε θέλει.

Ο λόγος που κάνω έναρξη λοιπόν είναι για να μπορέσω να μπω σταδιακά με μικρά και σίγουρα βήματα, ανεξάρτητος, στο χώρο του Λογιστικού επαγγέλματος ως Ελεύθερος Επαγγελματίας, αναλαμβάνοντας κάποιες δουλειές μικρές και απλές και με όπλο την διαρκεί εκπαίδευση και επιμόρφωση την καθιέρωση μου στην αγορά και στο επάγγελμα. Η δραστηριότητα του ασφαλιστικού συμβούλου μπορεί τώρα να είναι το κύριο μέρος των εσόδων μου αλλά Λογιστής ήμουν, Λογιστής είμαι και Λογιστής θέλω να είμαι στην ζωή κατηγοριματικά και αδιαμφισβήτητα.

Οπότε φίλε Χαλκιδέε, ζητώ και πάλι συγνώμη για την παρανόηση της εκφρασθείσας θέσης από μέρους σου στο προηγούμενο post που ανέρτησες.

Φυσικά επιζητώ και αναγνωρίζω την κριτική όταν είναι από καταξιωμένες και ολοκληρωμένους επαγγελματίες του forum, και ευτυχώς υπάρχουν αρκετοί εδω μέσα.

Συγνώμη και πάλι Χαλκιδέε και σε ευχαριστώ πολύ για την διατύπωση της θέσης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με όλο το σεβασό στην προσπάθειά σου εκκολαπτόμενε συνάδελφε..

στο χωριό μου λένε η παππάς παππάς η ζευγάς ζευγάς..

υ.γ

εκ Μεσσηνίας ορμώμενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........... αναλαμβάνω την ευθύνη στο μέτρο που μου αναλογεί...............

... Κώστα, εσύ.....???????????????

...με όλο το σεβασό στην προσπάθειά σου εκκολαπτόμενε συνάδελφε..

στο χωριό μου λένε η παππάς παππάς η ζευγάς ζευγάς..

υ.γ

εκ Μεσσηνίας ορμώμενος...

Ε, τότε αγαπητέ Σωτήρη, λάθος δουλειά διάλεξες δλδ για το χωριό σου......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, τότε αγαπητέ Σωτήρη, λάθος δουλειά διάλεξες δλδ για το χωριό σου......................

Δηλαδή Στέφανε όσοι είναι από την Καλαμάτα,όλοι πρέπει να γίνονται Δήμαρχοι όπως ο Μήτσος ο Κ.Λ.Μ ή

μήπως εννοείς κάτι άλλο??? :angry::lol::lol::P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με όλο το σεβασό στην προσπάθειά σου εκκολαπτόμενε συνάδελφε..

στο χωριό μου λένε η παππάς παππάς η ζευγάς ζευγάς..

υ.γ

εκ Μεσσηνίας ορμώμενος...

Σέβομαι την άποψη σου και πίστεψε με θα ήθελα πάρα πολύ να μπορούσα να την ενστερνιστώ.

Παρά ταύτα όμως όπως αναφέρω σε προηγόυμενο post πλέον τίθεται θέμα επιβίωσης και είναι καθαρά απόφαση βιοπορισμού η ενασχόληση μου με τον κλάδο των ασφαλίσεων.

Χωρίς να αποτελεί μομφή προς κάθε φτασμένο επαγγελμτία λογιστή, θα ήταν ευκολότερο να υιοθετήσω το δόγμα που μου αναφέρεις και να ασχοληθώ μόνο με το επάγγελμα του λογιστή, όπως θα επιθυμούσα αν ορισμένοι λογιστές από αυτούς που σε καλούν να δουλέψεις μαζί τους και αρνούνται στην συνέχεια να εκπληρώσουν στοιχειώδεις υποχρεώσεις τους απέναντι σου.

Δουλεψά αρκετά σχεδόν δωρεάν για να "μάθω και να προσαρμοστώ στο γραφείο" επαγγελματιών που λειτουργούσαν υστερόβουλα. Πλεον δεν έχω αυτή την πολυτέλεια και κάνω ότι μπορώ για να διαφυλάξω όχι μόνο το επαγγελματικό μου παρόν, αλλά και την δυνατότητα να συνεχίσω να υπάρχω σε αυτό το χώρο.

Έχω την αίσθηση ότι έχω καλύψει πλήρως τους λόγους για την διπλή μου δραστηριότητα.

Άλλωστε όχι λίγα μεγάλα γραφεία στην Θεσσαλονίκη αλλά και ευρύτερα παρέχουν υπηρεσίες που δεν εντάσσονται στον πυρήνα της εργασίας του Λογιστή, όπως οι ακόλουθες:

- Έκδοση κοινοχρήστων και διαχείριση οικοδομών

- Μελέτες αναπτυξιακού, Χρηματοδοτήσεις, Τραπεζικούς Διακανονισμούς

- Ασφάλειες κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...