Προς το περιεχόμενο
  • 0

προσδιορισμός οικοπέδου σε περιοχή ΑΠΑΑ


mthe

Ερώτηση

Καλημέρα μια απορία σχετικά με το Ε9

 

Που μπορώ να βρώ εαν μια περιοχή είναι εντό ή εκτός ΑΠΑΑ? Στο κεφάλαιο στη ΔΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα μια απορία σχετικά με το Ε9

 

Που μπορώ να βρώ εαν μια περιοχή είναι εντό ή εκτός ΑΠΑΑ? Στο κεφάλαιο στη ΔΟΥ?

ναί αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις και στην υποβολή του Ε9 διότι όταν πάς να βάλεις τη διεύθυνση του ακινήτου , τον ταχυδρομικό κώδικα κλπ αν είναι εκτός ΑΠΑΑ στο τσεκάρει το σύστημα μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διευκρίνηση,,,,  Οικόπεδο εκτός σχεδίου αλλά ΕΝΤΟΣ οικισμού δε πάει στον Πίνακα 1 ? ή έχει αλλάξει κάτι ? Όλα τα οικόπεδα-αγροτεμάχια( ή γήπεδα όπως πλέον αναφέρονται) ΕΚΤΟΣ Η ΕΝΤΟΣ σχεδίου από την στιγμή που είναι ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ - Πίνακα 1 δεν πηγαίνουν ?

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διευκρίνηση,,,,  Οικόπεδο εκτός σχεδίου αλλά ΕΝΤΟΣ οικισμού δε πάει στον Πίνακα 1 ? ή έχει αλλάξει κάτι ? Όλα τα οικόπεδα-αγροτεμάχια( ή γήπεδα όπως πλέον αναφέρονται) ΕΚΤΟΣ Η ΕΝΤΟΣ σχεδίου από την στιγμή που είναι ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ - Πίνακα 1 δεν πηγαίνουν ?

 

Ευχαριστώ,

Β. ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ

ΠΟΛ.1237/11.11.2014

Οδηγίες για τη συμπλήρωση της δήλωσης στοιχείων ακινήτων (έντυπο Ε9) από την 1η Ιανουαρίου 2014

ΠΙΝΑΚΑΣ 1: ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ (ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ Ή ΟΙΚΙΣΜΟΥ) ΚΑΙ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ (ΕΝΤΟΣ και ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ)

Στον πίνακα αυτόν αναγράφονται τα περιγραφικά στοιχεία των κτισμάτων, ανεξάρτητα αν αυτά βρίσκονται σε περιοχές εντός ή εκτός σχεδίου πόλης ή οικισμού, καθώς και των οικοπέδων με ή χωρίς κτίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διευκρίνηση,,,,  Οικόπεδο εκτός σχεδίου αλλά ΕΝΤΟΣ οικισμού δε πάει στον Πίνακα 1 ? ή έχει αλλάξει κάτι ? Όλα τα οικόπεδα-αγροτεμάχια( ή γήπεδα όπως πλέον αναφέρονται) ΕΚΤΟΣ Η ΕΝΤΟΣ σχεδίου από την στιγμή που είναι ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ - Πίνακα 1 δεν πηγαίνουν ?

 

Ευχαριστώ,

 

Ένα κομμάτι γης δεν μπορεί να είναι και ΕΚΤΟΣ σχεδίου και ΕΝΤΟΣ οικισμού. Ή το ένα θα είναι ή το άλλο οπότε και χαρακτηρίζεται ως οικόπεδο ή αγροτεμάχιο. Έχουμε τον οικισμό (περιοχή εντός σχεδίου,οικόπεδα - πίνακας 1), την ζώνη (περιοχή εκτός σχεδίου, αγροτεμάχια με πολεοδομικά "ατού" - πίνακας 2) και την περιοχή εκτός σχεδίου, εκτός ζώνης (αγροτεμάχια - πίνακας 2).

 

Καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν θέλετε και τη δική μου άποψη.

Έχω διαβάσει κι εγώ συμβόλαιο που αναγράφει "εκτός σχεδίου και εντός οικισμού" και, χωρίς να εξετάσω αν μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο (άποψή μου είναι ότι σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί), το αντιμετώπισα σαν οικόπεδο αναγράφοντας το στον πίνακα 1, μόνο και μόνο, με την αναφορά του ως "εντός οικισμού".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ένα κομμάτι γης δεν μπορεί να είναι και ΕΚΤΟΣ σχεδίου και ΕΝΤΟΣ οικισμού. Ή το ένα θα είναι ή το άλλο οπότε και χαρακτηρίζεται ως οικόπεδο ή αγροτεμάχιο. Έχουμε τον οικισμό (περιοχή εντός σχεδίου,οικόπεδα - πίνακας 1), την ζώνη (περιοχή εκτός σχεδίου, αγροτεμάχια με πολεοδομικά "ατού" - πίνακας 2) και την περιοχή εκτός σχεδίου, εκτός ζώνης (αγροτεμάχια - πίνακας 2).

 

Καλημέρα!

 

Δεν είναι η δουλειά μας να είμαστε και μηχανικοί  αλλά  υπάρχουν νομίμως υφιστάμενοι οικισμοί χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν θέλετε και τη δική μου άποψη.

Έχω διαβάσει κι εγώ συμβόλαιο που αναγράφει "εκτός σχεδίου και εντός οικισμού" και, χωρίς να εξετάσω αν μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο (άποψή μου είναι ότι σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί), το αντιμετώπισα σαν οικόπεδο αναγράφοντας το στον πίνακα 1, μόνο και μόνο, με την αναφορά του ως "εντός οικισμού".

δεν παίζει ρόλο αν αναγράφεται στο συμβόλαιο η φράση " άρτιο και οικοδομήσιμο"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ν. 4067/2012 (Ν.Ο.Κ.)

 

Άρθρο 2:

 

50. Οικόπεδο είναι η συνεχόμενη έκταση γης που αποτελεί αυτοτελές και ενιαίο ακίνητο και ανήκει σε έναν ή σε περισσότερους κυρίους εξ αδιαιρέτου και βρίσκεται μέσα σε εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο ή μέσα στα όρια οικισμού χωρίς σχέδιο. Ανάλογα με τη θέση τους στο οικοδομικό τετράγωνο τα οικόπεδα χαρακτηρίζονται μεσαία εφόσον έχουν ένα πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο, γωνιακά εφόσον έχουν πρόσωπα σε συμβολή δύο κοινόχρηστων χώρων, διαμπερή εφόσον έχουν πρόσωπα σε δύο διαφορετικούς κοινόχρηστους χώρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ομολογώ πως δεν μου έχει τύχει ποτέ τέτοιο συμβόλαιο. Εννοείται πως δεν θα επιμείνω.

Ζητώ συγγνώμη για την παραπλανητική απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν παίζει ρόλο αν αναγράφεται στο συμβόλαιο η φράση " άρτιο και οικοδομήσιμο"?

 

Καλημέρα, καλή εβδομάδα.

Υπάρχουν οικισμοί χωρίς σχέδιο αλλά και με. Αναφέρθηκα σε υφιστάμενους οικισμούς με σχέδιο που μετά από επέκτασή τους, δεν έχει γίνει ακόμη πράξη σχεδίου γι΄αυτήν (επέκταση). Όπως και να ΄χει όμως, επιφάνειες εντός οικισμού (εντός ή εκτός σχεδίου) χαρακτηρίζονται ως οικόπεδα. Οι ορισμοί "άρτιο και οικοδομήσιμο" ή "άρτιο και μη οικοδομήσιμο" κλπ, δεν προσδίδουν  στην επιφάνεια τον χαρακτηρισμό της σαν οικόπεδο ή αγροτεμάχιο αλλά αφορούν κυρίως τη δόμηση και υπάρχουν και στις δύο περιπτώσεις (τόσο σε οικόπεδα όσο και σε αγροτεμάχια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, καλή εβδομάδα.

Υπάρχουν οικισμοί χωρίς σχέδιο αλλά και με. Αναφέρθηκα σε υφιστάμενους οικισμούς με σχέδιο που μετά από επέκτασή τους, δεν έχει γίνει ακόμη πράξη σχεδίου γι΄αυτήν (επέκταση). Όπως και να ΄χει όμως, επιφάνειες εντός οικισμού (εντός ή εκτός σχεδίου) χαρακτηρίζονται ως οικόπεδα. Οι ορισμοί "άρτιο και οικοδομήσιμο" ή "άρτιο και μη οικοδομήσιμο" κλπ, δεν προσδίδουν  στην επιφάνεια τον χαρακτηρισμό της σαν οικόπεδο ή αγροτεμάχιο αλλά αφορούν κυρίως τη δόμηση και υπάρχουν και στις δύο περιπτώσεις (τόσο σε οικόπεδα όσο και σε αγροτεμάχια).

καλημέρα. Πολύ ωραία παρατήρηση συνάδελφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...