Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τροποποιητικές Ε9 Ετών 2010-2014


teomerik

Ερώτηση

Καλημέρα ,

 

Ήθελα να ρωτήσω εάν για τροποποιητική σε Ε9 :

 

(1)Του 2010 ισχύει το πρόστιμο των 120 € (40€ σε εφορία) και 

(2) Των ετών 2011-2014 ισχύει το πρόστιμο των 100 € για κάθε χρήση.

και πόσο γρήγορα γίνεται η εκκαθάριση του φόρου ακινήτων για τα έτη αυτά ....

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα

 

Ξέχασα πέρυσι να διορθώσω και να στείλω  Ε9  με ένδειξη  8 στη στήλη 32  για να δηλώσω

 ημιτελές  διαμέρισμα  χωρίς  ρεύμα. 

Πληρώθηκε ο ΕΝΦΙΑ για όλο.

 

Αν στείλω  τώρα νέο Ε9 στήλη 32 κωδ 8     θα μου ζητήσουν χαρτιά?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα

 

Ξέχασα πέρυσι να διορθώσω και να στείλω  Ε9  με ένδειξη  8 στη στήλη 32  για να δηλώσω

 ημιτελές  διαμέρισμα  χωρίς  ρεύμα. 

Πληρώθηκε ο ΕΝΦΙΑ για όλο.

 

Αν στείλω  τώρα νέο Ε9 στήλη 32 κωδ 8     θα μου ζητήσουν χαρτιά?  

Αν είναι η πρώτη σου μεταβολή όχι δεν νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πριν 4 ημερες υπεβληθησαν ηλεκτρονικα τροποποιητικες για 2010-2014, δεν εβγαλε προσκομιση δικαιολογητικων. Ο ΕΝΦΙΑ με το νεο ποσο εκκαθαριστηκε αμεσα. Για τα 2010-2013 εκκρεμει ακομη η εκκαθαριση. Τα προστιμα ποτε βεβαιωνονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω οτι μεταβολές έχω κάνει δεν μου έχουν βεβαιωθεί ακόμα πρόστιμα. Και αναφέρομαι σε μεταβολές εδω και μήνες. Απο την ΔΟΥ μου είπαν θα βεβαιωθούν όταν στείλουν καταλόγους... άγνωστο το πότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πριν 4 ημερες υπεβληθησαν ηλεκτρονικα τροποποιητικες για 2010-2014, δεν εβγαλε προσκομιση δικαιολογητικων. Ο ΕΝΦΙΑ με το νεο ποσο εκκαθαριστηκε αμεσα. Για τα 2010-2013 εκκρεμει ακομη η εκκαθαριση. Τα προστιμα ποτε βεβαιωνονται?

πόσα πρόστιμα θα προκύψουν αν δηλώσω π.χ. διαγραφή ακινήτου το 2012 και το μεταφέρω μέχρι και σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα

 

Ξέχασα πέρυσι να διορθώσω και να στείλω  Ε9  με ένδειξη  8 στη στήλη 32  για να δηλώσω

 ημιτελές  διαμέρισμα  χωρίς  ρεύμα. 

Πληρώθηκε ο ΕΝΦΙΑ για όλο.

 

Αν στείλω  τώρα νέο Ε9 στήλη 32 κωδ 8     θα μου ζητήσουν χαρτιά?  

 

Επειδή  δεν  τα  έγραψα  σωστά.

Σκέπτομαι  να  μην  στείλω  τροποποιητική για το 2014 αφού έχει πληρωθεί.

Αλλά  να στείλω για το 2015 τώρα τον Ιούλιο, νέο Ε9 με συμπληρωμένα στήλη 32 κωδ. 8

συν  τις άλλες στήλες  για το ημιτελές.

 θα μου ζητήσουν χαρτιά?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω οτι μεταβολές έχω κάνει δεν μου έχουν βεβαιωθεί ακόμα πρόστιμα. Και αναφέρομαι σε μεταβολές εδω και μήνες. Απο την ΔΟΥ μου είπαν θα βεβαιωθούν όταν στείλουν καταλόγους... άγνωστο το πότε.

Κι εγώ τα ίδια.Έχω κάνει πολλές μεταβολές το τελευταίο εξάμηνο και δεν έχει βεβαιωθεί σε κανέναν πρόστιμο εκπρόθεσμης υποβολής.Προφανώς θα έρθουν μαζεμένα και θα με βρίζουν όλοι μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι γίνεται ρε γμτ μου?

 

έκανα διαγραφή ακινήτου στο Ε9 2015 και δεν το μετέφερε στο 2016..

 

πως προχωράμε τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι γίνεται ρε γμτ μου?

 

έκανα διαγραφή ακινήτου στο Ε9 2015 και δεν το μετέφερε στο 2016..

 

πως προχωράμε τώρα?

Με μεγάλη επιφύλαξη: πρέπει να οριστικοποιήσεις και το 2016 για να εμφανιστεί η νέα περιουσιακή κατάσταση. 

 

Για σιγουριά όμως, καλύτερα τηλέφωνο στο τάξις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι γίνεται ρε γμτ μου?

 

έκανα διαγραφή ακινήτου στο Ε9 2015 και δεν το μετέφερε στο 2016..

 

πως προχωράμε τώρα?

 

 

Γιατί δεν μπαίνεις να το διαγράψεις και στο 2016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί δεν μπαίνεις να το διαγράψεις και στο 2016

δεν δέχεται την ημερομηνία της αγοραπωλησίας που είναι το 2014..θέλει του 2015..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν δέχεται την ημερομηνία της αγοραπωλησίας που είναι το 2014..θέλει του 2015..

κανε μεταφορα απο το 2015 στο 2016 οχι απευθειας διαγραφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κανε μεταφορα απο το 2015 στο 2016 οχι απευθειας διαγραφη

δεν με παρακολουθείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπαρχει ο εξης ευκολος τροπος να κανεις μια τροποποιητικη στο 2015 (προσθεσε ή αφαιρεσαι απο ενα ακινητο τον τκ) και κανε μεταφορα εκ νεου στο 2016. Ο αλλος ειναι να πας στο tab Δηλωσεις διπλα απο το tab περιουσιακη κατασταση και να κανεις μεταφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπαρχει ο εξης ευκολος τροπος να κανεις μια τροποποιητικη στο 2015 (προσθεσε ή αφαιρεσαι απο ενα ακινητο τον τκ) και κανε μεταφορα εκ νεου στο 2016. Ο αλλος ειναι να πας στο tab Δηλωσεις διπλα απο το tab περιουσιακη κατασταση και να κανεις μεταφορα

το πήγα μπρος-πίσω 5-6 φορές και τελικά μου έδωσε τη μεταφορά..άβυσσος..

 

ευχαριστώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω την εξής περίπτωση μίας διόροφης μονοκατοικίας σε χωριό όπου δηλωνόταν από την κόρη 100% με λάθος μ2. Τον σεπτέμβρη του 2014 δημοσιεύτηκε διαθήκη του αποθανόντα γονέα(1990 ο θάνατος) όπου το ακίνητο το άφηνε τελικά στην εγγονή και έτσι εγώ το διέγραψα την 1.1.2015 από την κόρη του.Πήγε λοιπόν η εγγονή του θανόντα στο συμβ/φο και της έδωσε την υπέυθυνη δήλωση βάσει του άρθρου 54α του νόμου ΕΝΦΙΑ ότι τα έτη 2010-2014 δεν ήταν εξ' αδιαθέτου κληρονόμος και για αυτό δεν έπρεπε να δηλωθεί από εκείνη. Μέχρι εδώ σωστά. Πήγε η εγγονή στη ΔΟΥ της για να της βάλουν σφραγίδα στην υπέυθυνη δήλωση ώστε να κάνει ο συμβολαιογράφος την αποδοχή κληρονομιάς και της είπε η υπάλληλος ότι θα πρέπει η μάνα της που δήλωνε 100% το ακίνητο να κάνει τροποποιητικές 2010-2014 με το εξ' αδιαθέτου ποσοστό της(50%) για να της θεωρήσει την υπέυθυνη δήλωση. Είναι ορθό αυτό?

 

Επίσης η μονοκατοικία αυτή έχει και η/υ χώρους οι οποίοι δεν ανήκουν σε δομημένη επιφάνεια. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι κλειστοί,άρα δεν δηλώνονται,σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάνει ΑΡΧΙΚΗ δήλωση Ε9 2015 (αφορά την χρήση του 2014). Τώρα πρέπει να κάνω μια τροποποίηση για το ίδιο έτος. Μήπως ξέρει κάποιος εάν θα μου ζητήσει να πάω δικαιολογιτικα στην ΔΟΥ ????

Επειδή είναι τροποποιητική της αρχικής.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω κάνει ΑΡΧΙΚΗ δήλωση Ε9 2015 (αφορά την χρήση του 2014). Τώρα πρέπει να κάνω μια τροποποίηση για το ίδιο έτος. Μήπως ξέρει κάποιος εάν θα μου ζητήσει να πάω δικαιολογιτικα στην ΔΟΥ ????

Επειδή είναι τροποποιητική της αρχικής.............

όχι αν η διαφορά της αρχικής εκκαθάρισης με την νέα(ύστερα από την 1η τροποποιητική) είναι μέχρι 100 ευρώ(ας με διορθώσει κάποιος αν δεν είναι αυτό το ποσό). Αν κάνεις και 2η τροποποιητική τότε θα σε καλέσουν όπως και να έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντιμετωπίζω δύο προβλήματα: στην πρώτη περίπτωση πρέπει να γινει τροποποιητική Ε9 για πατέρα και γιο(οικημα 200 τετραγωνικών που αποτελειται απο δυο οικίες των 100 τμ -χωρίς σύσταση, δηλώνονταν ως οικια 200 τετραγωνικών.  Ο γιος δήλωνε ψιλή κυριότητα, ο πατέρας επικαρπία απο το 2012).  Να επικαλεστώ το συμβόλαιο της αποδοχής δωρεάς του πατέρα σαν πιο πρόσφατο για να κάνω τροποποιητική, ή να κάνω καινούργιες δηλώσεις απο την αρχή;  Τα πρόστιμα θα βεβαιωθούν για όλες τις χρονιές; (ο γιός το δήλωνε έτσι για πολλά χρόνια).  Στη δεύτερη περίπτωση έχω εξ αδιαθέτου κληρονόμους όπου στο Ε9 της θανούσης δηλώνοντας κάποια ποσοστά απο αγροτεμάχια, χωρίς τίτλους ιδιοκτησιας, και τώρα πρέπει να περάσουν στα τέκνα και το σύζυγο -εκπρόθεσμα κι ολας γιατί ο θάνατος συνέβη τον 8/14.  Χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας πως θα βγεί κληρονομητήριο;  Μου ζητάνε να μη τα δηλώσω καθόλου γιατί αποτελούν ποσοστα ιδιοκτησίας της τάξης του 0,16% αλλά αποποίηση κληρονομιάς δεν έχει γίνει! Θα παλαβώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...