Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόστιμα σχετικά με μεταβολές σε Ε9


DIMITRA1

Ερώτηση

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια τα πρόστιμα αν κάνουμε μεταβολή σε Ε9 2010 έως και Ε9 2013;

Είχε βγεί κάποια ΠΟΛ. και δεν τη βρίσκω;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 

 

Ευχαριστώ για την εκτίμηση συναδέλφισσα και ανταποδίδω. Πριν σας αποσπάσουν από τη συμμετοχή σας τα ζουζουνάκια σας, απ-έσπασε εμένα το κεφάλι η κερά Μάρω...  :wacko:  :)

Να είστε καλά και να τα δείτε όπως τα ονειρεύεστε εύχομαι. :)

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!

 

 

Έχω υπόψη μου αυτές τις έννοιες συνάδελφε αλλά, αλλού προσπάθησα να εστιάσω με τα γραφόμενά μου. Το έκανα ανεπιτυχώς τρεις φορές. Δεν θα επανέλθω γιατί ήδη έχω κουράσει ή και μπερδέψει.

Μπορεί η συναδέλφισσα από την Χίο στο άλλο θέμα να συμπλήρωσε την ερώτησή της εκ των υστέρων, μου έχει τύχει κι εμένα. Προφανώς αν έγινε έτσι, πήρε λάθος απάντηση. Συγγνώμη αν παρανόησα. :(

Όλοι νομίζω συμφωνούμε ότι στην περίπτωση (πλειοψηφία θεωρώ) θανάτου του επικαρπωτή, η ψιλή κυριότητα συνενώνεται με την επικαρπία αυτοδίκαια και ο ψιλός κύριος έχει υποχρέωση δήλωσης της μεταβολής αυτής, εντός 30 ημερών από την ημερομηνία θανάτου. Προσωπικά συμφωνώ (αφαίρεσα και το λάικ που δημιούργησε σύγχυση από τον συνάδελφο ponzi :D... του μείωσα τα excellent του καημένου :(  )

 

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας στην εμμονή μου.

Καλημέρα, καλή δύναμη σε όλους. :)    Καλημέρα!!!

 

Υ.Γ.

Δεν μας είπε και η συναδέλφισσα που έκανε την αρχική ερώτηση, αν είχε όντως η θανούσα μητέρα, παραδόξως κατά την άποψή μου την ψιλή κυριότητα ή την επικαρπία. <_<

 

 

Η ΘΑΝΟΥΣΑ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΨΙΛΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα στη κοινότητα...

 

O.E. με διακοπή 30/12/14 έκανε συμβόλαια πώλησης ενός ακίνητου τον 11/2014.

 

Η προθεσμία για υποβολή του Ε9 είναι ένας μήνας από τη διακοπή η' η 31/03/2015.

 

Εαν ισχύει η προθεσμία του μήνα το πρόστιμο ...?  100 η' θα τσούξει περισσότερο..¨?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα στη κοινότητα...

 

O.E. με διακοπή 30/12/14 έκανε συμβόλαια πώλησης ενός ακίνητου τον 11/2014.

 

Η προθεσμία για υποβολή του Ε9 είναι ένας μήνας από τη διακοπή η' η 31/03/2015.

 

Εαν ισχύει η προθεσμία του μήνα το πρόστιμο ...?  100 η' θα τσούξει περισσότερο..¨?.

Ν.3427 α.23

3.α. Από την 1η Ιανουαρίου 2015 και εφεξής, για τη σύσταση, απόκτηση και κάθε άλλη μεταβολή στα δικαιώματα της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, ο φορολογούμενος υποχρεούται σε υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων εντός τριάντα (30) ημερών από την ημέρα της σύστασης, απόκτησης και κάθε άλλης μεταβολής στα παραπάνω δικαιώματα, πλην της κληρονομικής διαδοχής, για την οποία ο φορολογούμενος υποχρεούται σε υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων εντός τριάντα (30) ημερών από την παρέλευση άπρακτης της προθεσμίας αποποίησης της κληρονομιάς. Ειδικά, η δήλωση για κάθε σύσταση, απόκτηση και κάθε άλλη μεταβολή στοιχείων ακινήτων που έλαβε χώρα από την 1η Ιανουάριου 2014 μέχρι και την 31η Δεκεμβρίου 2014, υποβάλλεται μέχρι και την 31η Μαρτίου 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Ν.3427 α.23

3.α. Από την 1η Ιανουαρίου 2015 και εφεξής, για τη σύσταση, απόκτηση και κάθε άλλη μεταβολή στα δικαιώματα της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, ο φορολογούμενος υποχρεούται σε υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων εντός τριάντα (30) ημερών από την ημέρα της σύστασης, απόκτησης και κάθε άλλης μεταβολής στα παραπάνω δικαιώματα, πλην της κληρονομικής διαδοχής, για την οποία ο φορολογούμενος υποχρεούται σε υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων εντός τριάντα (30) ημερών από την παρέλευση άπρακτης της προθεσμίας αποποίησης της κληρονομιάς. Ειδικά, η δήλωση για κάθε σύσταση, απόκτηση και κάθε άλλη μεταβολή στοιχείων ακινήτων που έλαβε χώρα από την 1η Ιανουάριου 2014 μέχρι και την 31η Δεκεμβρίου 2014, υποβάλλεται μέχρι και την 31η Μαρτίου 2015.

 

 

Το γνωρίζω το παραπάνω, απλά μήπως στην περίπτωση νομικού προσώπου ισχύει κάτι διαφορετικό.

 

Γιατί όταν προσπάθησα να κάνω υποβολή ηλεκτρονική μου λέει για διακοπή εργασιών.

 

Θα το πάω σαν των ....'πεθαμένων' στη Δ.Ο.Υ. δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το γνωρίζω το παραπάνω, απλά μήπως στην περίπτωση νομικού προσώπου ισχύει κάτι διαφορετικό.

 

Γιατί όταν προσπάθησα να κάνω υποβολή ηλεκτρονική μου λέει για διακοπή εργασιών.

 

Θα το πάω σαν των ....'πεθαμένων' στη Δ.Ο.Υ. δηλαδή.

 

Εφόσον έχει διακόψει πριν την 1/1/15, η δήλωση υποβάλλεται μόνο στη ΔΟΥ.

Καλησπέρα

 

Υ.Γ.

Για διακοπές μετά την 1/1, ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα 

Να ρωτήσω αν κάνω τροποποιητική έτους 2010 (για να βάλω τις προσόψεις δηλωμένου ακινήτου που δεν είχαν περαστεί) και κάνω μεταφορά σε 2011,2012,2013,2014 θα έχω πρόστιμο σε όλα τα έτη ή μόνο στο 2010;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα 

Να ρωτήσω αν κάνω τροποποιητική έτους 2010 (για να βάλω τις προσόψεις δηλωμένου ακινήτου που δεν είχαν περαστεί) και κάνω μεταφορά σε 2011,2012,2013,2014 θα έχω πρόστιμο σε όλα τα έτη ή μόνο στο 2010;

 

Αν δεν κάνω λάθος από το έτος 2013 ήταν υποχρεωτική η συμπλήρωση προσόψεων, πριν δεν χρειαζόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Πάντως λένε πως με τον 4321 του 2015 δεν θα υπάρχουν πρόστιμα για συμπληρωματικές και διορθωτικές δηλώσεις.

Γνωρίζετε κάτι περισσότερο; Με την ΔΟΥ που μίλησα μου είπαν πως και αυτοί κάτι τέτοιο έχουν ακούσει αλλά δεν έχουν λάβει ακόμη τον νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποιος τον 09/2014 απέκτησε από κληρονομιά 3 αγροτεμάχια...τον ίδιο μήνα ο ένας αδελφός του κάνει δωρεά εν ζωή το ποσοστό του για τα 2 αγροτεμάχια και ο ίδιος κάνει δωρεά εν ζωή στον άλλο αδελφό το ποσοστό του στο τρίτο αγροτεμάχιο. Πρέπει να εμφανιστούν όλες οι κινήσεις ή εμφανίζω την πραγματική περιουσία που υπάρχει την 01/01/2015?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 την πραγματική περιουσία που υπάρχει την 01/01/2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά για τις μεταβολές του 2014(2015), ισχύει το δελτίου τύπου, για μη υποβολή προστίμου μέχρι τις 30/6/2015?

 

αγνοούμε δηλαδή το μήνυμα για εκπρόθεσμη μετά τις 31/3/2015?

 

 

καλημέρα σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά για τις μεταβολές του 2014(2015), ισχύει το δελτίου τύπου, για μη υποβολή προστίμου μέχρι τις 30/6/2015?

 

αγνοούμε δηλαδή το μήνυμα για εκπρόθεσμη μετά τις 31/3/2015?

 

 

καλημέρα σας..

 

Καλημέρα Δημήτρη, δεν έχω δει κάπου την νομοθετική ρύθμιση που λέει το Δ.Τ.

 

Καλύτερα μην βιαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, σήμερα διαπίστωσα διαφορά στη διεύθυνση ενός ακινήτου αντί πχ για Βενιζέλου 7-9 στο σύστημα φαίνεται Βενιζέλου 79. Ο ιδιοκτήτης έχει πεθάνει και στη διαθήκη το αφήνει στη σύζυγο και το γράφει 7-9.Θα πρέπει να το διορθώσω στο σύστημα ή να το δηλώσω σωστά από το 2015 και μετά; είναι και πολύ το πρόστιμο για τις 4 χρονιές.

Αφού δεν επηρεάζει την εκκαθάριση δεν χρειάζεται να αγχωθείς.

Πάντως πρόστιμο δεν υπάρχει ακριβώς επειδή δεν επηρεάζεται η εκκαθάριση. Θα υπήρχε σε περίπτωση πιστωτικού αποτελέσματος (http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/21315).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κάποιο νεότερο για τις προθέσεις τους σχετικά με τα πρόστιμα εκπροθέσμου των ετών 2010-2014 ή το φάγαμε το βόδι με την ουρά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Μια χαζή ερώτηση, αλλά με τα πρόστιμα κλπ έχω χάσει τη μπάλα και θα ήθελα τη βοήθεια σας, σας παρακαλώ. Θα κάνω εκπρόθεσμη επικαιροποίηση στοιχείων για το έτος 2014. Πρόστιμο, λογικά, 100 ευρώ-πάει μηδενική. Κάνοντας μεταφορά στο 2015 και στο 2016, υφίσταται και για εκεί πρόστιμο ή όχι επειδή είναι πριν το τέλος Ιουνίου;!! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Μια χαζή ερώτηση, αλλά με τα πρόστιμα κλπ έχω χάσει τη μπάλα και θα ήθελα τη βοήθεια σας, σας παρακαλώ. Θα κάνω εκπρόθεσμη επικαιροποίηση στοιχείων για το έτος 2014. Πρόστιμο, λογικά, 100 ευρώ-πάει μηδενική. Κάνοντας μεταφορά στο 2015 και στο 2016, υφίσταται και για εκεί πρόστιμο ή όχι επειδή είναι πριν το τέλος Ιουνίου;!! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 Με βάση το δελτίο τύπου, πρόστιμο μόνο στο ε9 2014: http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/22989

 

Άσχετο, μήπως θυμάται κανείς αν υπήρχε προθεσμία μέχρι 30/12/13 για μεταβολές ΦΑΠ 2011, 2012, 2013? Έτσι θυμόμουν, υπέβαλα διορθώσεις στις 30/12/13 και τώρα μου βεβαίωσαν 50ρικα.

 

Το ωραίο είναι οτι αν τις είχα υποβάλει την 01/01/14 δεν θα είχαν πρόστιμο. Αλλά νομίζω οτι ούτε μέχρι 30/12/13 είχαν. 

Θυμαται κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Με βάση το δελτίο τύπου, πρόστιμο μόνο στο ε9 2014: http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/22989

 

Άσχετο, μήπως θυμάται κανείς αν υπήρχε προθεσμία μέχρι 30/12/13 για μεταβολές ΦΑΠ 2011, 2012, 2013? Έτσι θυμόμουν, υπέβαλα διορθώσεις στις 30/12/13 και τώρα μου βεβαίωσαν 50ρικα.

 

Το ωραίο είναι οτι αν τις είχα υποβάλει την 01/01/14 δεν θα είχαν πρόστιμο. Αλλά νομίζω οτι ούτε μέχρι 30/12/13 είχαν. 

Θυμαται κανείς?

Με βοήθησες εσύ αγαπητέ ponzi, να μη προσπαθήσω να ανταποδώσω;!!!! :) !!! Μήπως σε βοηθάει η ΠΟΛ 1188/2013;

 

Δες και το σχετικό link

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16996

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με βοήθησες εσύ αγαπητέ ponzi, να μη προσπαθήσω να ανταποδώσω;!!!! :) !!! Μήπως σε βοηθάει η ΠΟΛ 1188/2013;

 

Δες και το σχετικό link

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16996

 

Σε ευχαριστώ. :)

 

Η ΠΟΛ έλεγε για το τετράμηνο, αυτά θυμάμαι είχαν εκδοθεί Ιούλιο του 2013 (άρα πηγαίναμε για Νοέμβριο), όμως είχε δοθεί μια παράταση μέχρι τέλος του χρόνου. Θυμάμαι οτι είχε έρθει αυτή η κυρία σχεδόν παραμονή πρωτοχρονιάς. Δεν μπορεί να θυμάμαι λάθος ρε γμτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ. :)

 

Η ΠΟΛ έλεγε για το τετράμηνο, αυτά θυμάμαι είχαν εκδοθεί Ιούλιο του 2013 (άρα πηγαίναμε για Νοέμβριο), όμως είχε δοθεί μια παράταση μέχρι τέλος του χρόνου. Θυμάμαι οτι είχε έρθει αυτή η κυρία σχεδόν παραμονή πρωτοχρονιάς. Δεν μπορεί να θυμάμαι λάθος ρε γμτ...

Και γω κάτι τέτοιο θυμάμαι, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος. Δες αυτό το άρθρο, μήπως σου θυμίσει κάτι παραπάνω.

 

http://www.odigostoupoliti.eu/diorthosis-sto-e9-choris-kirosis-eos-ton-fevrouario-tou-2014/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πώληση αγροτεμαχίου το 2008.....στην εικόνα στο ΤΑΧΙΣ εμφανίζεται από το 2010 έως το 2014....Πρέπει να διαγράψω για κάθε χρονιά ή μόνον το 2014 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ. :)

 

Η ΠΟΛ έλεγε για το τετράμηνο, αυτά θυμάμαι είχαν εκδοθεί Ιούλιο του 2013 (άρα πηγαίναμε για Νοέμβριο), όμως είχε δοθεί μια παράταση μέχρι τέλος του χρόνου. Θυμάμαι οτι είχε έρθει αυτή η κυρία σχεδόν παραμονή πρωτοχρονιάς. Δεν μπορεί να θυμάμαι λάθος ρε γμτ...

 

Ν. 3427/2005, άρθρο. 23 παρ. 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχα πώληση αγροτεμαχίου το 2008 που δεν δηλώθηκε...Πρέπει να κάνω χειρόγραφη διόρθωση στο 2008, ή μέσω ΤΑΧΙΣ να διαγράψω από το 2010 μέχρι και το 2015, που εξακολουθεί να εμφανίζεται το αγροτεμάχιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...