Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ


επισκέπτη EIRINI

Ερώτηση

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΜΙΑΣ ΚΑΡΤΑΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ.ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ.ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΗ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ???ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ!ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ειμαι φοιτητρια 30 ετων και μπηκα στο πανεπιστημιο στα 28 μου δικαιουμαι καρτα ανεργιας?

Υπάρχει ο νόμος Β124025 17/9/04 βάσει του οποίου οι φοιτητές για πρόπτυχιακοί ή μεταπτυχιακό δεν μπορούν να ενταχθούν στο εργατικό δυναμικό της χώρας.

(εκτός και άν έχουν ένσημα)

στο νόμο αυτό δεν αναφέρει κανένα πανεπιστήμιακό ίδρυμα. μιλάει γενικώς για φοιτητές οι οποίοι ρητά μέσω ευρωπαικού κανονισμού (Ε.Κ. 1987/2000) δεν συμπεριλαμβάνονται στο εργατικό δυναμικό,και για αυτό και δέν σου βγάζουν.

Εσύ όμως πήγαινε στόν ΟΑΕΔ, και μην τους πής ότι είσαι φοιτήτρια,αν σέ ρωτήσουν, πές ότι είσαι απόφοιτη Λυκείου,έτσι θά σού βγάλουν.άλλιως....δέν τό βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειδικά ΒοηθήματαΒ1) Ειδικό Εποχικό Επίδομα

Περιγραφή:

Το βοήθημα αυτό καταβάλλεται σε επαγγελματικές κατηγορίες που χαρακτηρίζονται από την εποχικότητα της απασχόλησης (οικοδόμοι, καπνεργάτες, ηθοποιοί, κεραμοποιοί, δασεργάτες, μουσικοί, κ.τ.λ.). Η καταβολή του γίνεται σε ετήσια βάση και το ύψος του εξαρτάται από την κατηγορία στην οποία ανήκει ο δικαιούχος.

Νόμοι και αποφάσεις που καλύπτουν την παροχή, είναι οι:

  • Ν.Δ. 1836/1989 (άρθρο 22) και οι κατ’ εξουσιοδότηση αυτού Υπουργικές Αποφάσεις Υ.Α. 30659/1989. Το επίδομα καταβάλλεται ετησίως στο διάστημα από 1ης Οκτωβρίου έως 20 Δεκεμβρίου.

Προϋποθέσεις:

  • Να έχουν πραγματοποιήσει 50-210 ημερομίσθια, κατά περίπτωση, στον οικείο κλάδο, τον προηγούμενο χρόνο από την καταβολή
  • Να μην έχουν πραγματοποιήσει περισσότερα ημερομίσθια σε άλλους κλάδους από τον οικείο (κλάδο) τον προηγούμενο χρόνο
  • Το σύνολο των ημερομισθίων (από οποιαδήποτε εργασία) να μην υπερβαίνει τα 240
  • Να μην έχουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης κατά τον χρόνο της καταβολής

Ειδικό βοήθημα μετά την τρίμηνη παραμονή στα μητρώα ανέργων

Καταβάλλεται σε ανέργους, που δεν έχουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης (δεν ανήκουν στους εποχιακούς) και έχουν πραγματοποιήσει 60 τουλάχιστον ημερομίσθια κατά τον προηγούμενο, της εγγραφής τους στον Ο.Α.Ε.Δ., χρόνο. Πρέπει να παραμείνουν άνεργοι (γραμμένοι στον Ο.Α.Ε.Δ.) για τρεις μήνες και το εισόδημά τους να μην υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό (σήμερα 7.630,00€).

Το επίδομα καταβάλλεται ανά τρίμηνο σε τρεις δόσεις (15 Χ 12,45) μέσα στο ίδιο έτος.

Προσοχή παιδιά στο γεγονός ότι το επίδομα αυτό (αν θυμάμαι καλά) συμψηφίζεται με το επίδομα ανεργίας. Δηλαδή αν παίρνει κάποιος επίδομα ανεργίας (εποχιακός) τότε το εποχιακό βοήθημα συμπεριλαμβάνεται στο επίδομα ανεργίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

eimai oikodomos kai mpika proti fora sto tameio anergias stis 21-1-2011 eos 21-6-2011 mexri tote kathe mina mou evazan kapio xrimatiko poso,otan teliose piga kai ekana ananeosi kai mou eipan na ksanapao stis 21-10-2011 giati tote elige h karta ksana!!piga shmera kai mou eipan oti exo argisei 9 meres kai oti tora xreiazome ksana apolisi giati den eimai omogeneis ,xoris na mou poun tpt alo, exo mberdeytei telios den ksero ti xriazome oute pou na apeythintho!!mporei na mou pei kapios parakalo..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

eimai oikodomos kai mpika proti fora sto tameio anergias stis 21-1-2011 eos 21-6-2011 mexri tote kathe mina mou evazan kapio xrimatiko poso,otan teliose piga kai ekana ananeosi kai mou eipan na ksanapao stis 21-10-2011 giati tote elige h karta ksana!!piga shmera kai mou eipan oti exo argisei 9 meres kai oti tora xreiazome ksana apolisi giati den eimai omogeneis ,xoris na mou poun tpt alo, exo mberdeytei telios den ksero ti xriazome oute pou na apeythintho!!mporei na mou pei kapios parakalo..

ΑΝ και δεν καταλαβαινω με αυτα τα ξενοφερτα...γραμματα, θα σου πω οτι εαν πηρες τελευταια φορα επιδομα στις 21/6/2011, κανονικα η επομενη ανανεωση της καρτας,επρεπε να ηταν στις 21/9/2011 ,και οχι στις 21/10/2011.μηπως... κατι δεν λες καλα?...αν ομως για οποιο δηποτε λογο που δεν καταλαβα εγω ,ηταν για τις 21/10/2011 και δεν πηγες να την ανανεωσης τουλαχιστον 6 μερες μετα (απορω γιατι) ,διαγραφεται αυτοματα απο το συστημα.οποτε σωστα σου ειπαν.τα περι ομογενων...τι να σου πω δεν τα εχω υποψιν μου τουλαχιστον εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΑΝ και δεν καταλαβαινω με αυτα τα ξενοφερτα...γραμματα, θα σου πω οτι εαν πηρες τελευταια φορα επιδομα στις 21/6/2011, κανονικα η επομενη ανανεωση της καρτας,επρεπε να ηταν στις 21/9/2011 ,και οχι στις 21/10/2011.μηπως... κατι δεν λες καλα?...αν ομως για οποιο δηποτε λογο που δεν καταλαβα εγω ,ηταν για τις 21/10/2011 και δεν πηγες να την ανανεωσης τουλαχιστον 6 μερες μετα (απορω γιατι) ,διαγραφεται αυτοματα απο το συστημα.οποτε σωστα σου ειπαν.τα περι ομογενων...τι να σου πω δεν τα εχω υποψιν μου τουλαχιστον εγω.

Πανω στην καρτα αυτες της ημερομινιες γραφει..δεν ηξερα οτι εχο προθεσμια στης ημερες που πρεπει να παο,αλοστε ηταν η προτι φορα που μπικα στο ταμειο..ροτισα μεσο τηλ.και μου ειπαν οτι για να ξαναμπο πρεπει,οταν ξαναδουλεψο και τελιοση ι δουλεια μου να παο την παρετισι,οποτε τωρα πια δεν θεορουμε ανεργος και χανο και το ελαφρυντικο που μαλον θα ειχα με το χαρατσι!!! Ευχαριστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πανω στην καρτα αυτες της ημερομινιες γραφει..δεν ηξερα οτι εχο προθεσμια στης ημερες που πρεπει να παο,αλοστε ηταν η προτι φορα που μπικα στο ταμειο..ροτισα μεσο τηλ.και μου ειπαν οτι για να ξαναμπο πρεπει,οταν ξαναδουλεψο και τελιοση ι δουλεια μου να παο την παρετισι,οποτε τωρα πια δεν θεορουμε ανεργος και χανο και το ελαφρυντικο που μαλον θα ειχα με το χαρατσι!!! Ευχαριστο

επειδη δεν το γνωριζω ,τους ρωτησες, αν επειδη συνεχιζεις να εισαι ανεργος, μπορουν να σου βγαλουν καινουργια? εγω σαν εσενα ,αφου εως προσφατα ησουν ανεργος, και αν περσι δεν εχεις εισοδημα πανω απο 12.000 ευρω, θα εστελνα ενα sms εως 30/11 στο 54160 αν θες,δεν χανεις και...τιποτα, στηλτο και εσυ και γραψε ΕΤΑ κενο το αφμ σου κενο και τελος τον αριθμο ρολογιου της ΔΕΗ ή οποιου αλλου παροχου, πληρωσε τωρα το χαρατσι και αστο οτι...γινει αν... το δεχθουν θα συμψιφιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

επειδη δεν το γνωριζω ,τους ρωτησες, αν επειδη συνεχιζεις να εισαι ανεργος, μπορουν να σου βγαλουν καινουργια? εγω σαν εσενα ,αφου εως προσφατα ησουν ανεργος, και αν περσι δεν εχεις εισοδημα πανω απο 12.000 ευρω, θα εστελνα ενα sms εως 30/11 στο 54160 αν θες,δεν χανεις και...τιποτα, στηλτο και εσυ και γραψε ΕΤΑ κενο το αφμ σου κενο και τελος τον αριθμο ρολογιου της ΔΕΗ ή οποιου αλλου παροχου, πληρωσε τωρα το χαρατσι και αστο οτι...γινει αν... το δεχθουν θα συμψιφιστη.

Ευχαριστω παρα πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαιρετώ την παρέα.

Ήθελα να ρωτήσω με την σειρά μου,τώρα που πήρα πτυχίο και θα πάω να βγάλω κάρτα ανεργίας ....όταν θα πάω στην εφορία να πάρω βεβαίωση ότι δεν κάνω φορολογική δήλωση, θα υπάρξει πρόβλημα με την μηχανή (μεγάλου κυβισμού, μεταχειρισμένη,χωρίς να υπάρχει καμιά υπευθ. δήλωση για την τιμή της αγοράς,μοντέλο '08) που έχω στο όνομα μ ;;

Πληρώνω κανονικά τέλη κυκλοφορίας κάθε χρόνο ,απλά δούλευα ανασφάλιστος σε μερικής απασχόλησης εργασία και την πήρα .

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαιρετώ την παρέα.

Ήθελα να ρωτήσω με την σειρά μου,τώρα που πήρα πτυχίο και θα πάω να βγάλω κάρτα ανεργίας ....όταν θα πάω στην εφορία να πάρω βεβαίωση ότι δεν κάνω φορολογική δήλωση, θα υπάρξει πρόβλημα με την μηχανή (μεγάλου κυβισμού, μεταχειρισμένη,χωρίς να υπάρχει καμιά υπευθ. δήλωση για την τιμή της αγοράς,μοντέλο '08) που έχω στο όνομα μ ;;

Πληρώνω κανονικά τέλη κυκλοφορίας κάθε χρόνο ,απλά δούλευα ανασφάλιστος σε μερικής απασχόλησης εργασία και την πήρα .

Ευχαριστώ.

Την αγορα της μηχανης καινουργια ή μεταχειρισμενη ,εισαι υποχρεωμενος να την δηλωσης ,διοτι εχει ποθεν εσχες.επιπροσθετως,εαν ειναι απο οτι ηξερα ,και δεν πρεπει να εχει αλλαξει,πανω απο 500cc,δηλωνεις και τα στοιχεια της.εαν παρουν ειδηση αυτες τις δυο υποχρεωσεις,θα εχεις προβλημα.κεφαλια βεβαια δεν παιρνουν...λεφτα θα σου παρουν αν πρεπει . για το ετος 2010 ομως, ακομη και να υποχρεωθης να την δηλωσης, τα τεκμηρια σου θα ξεπερνουν τις 12,000 ευρω ,αν, δε εχεις κατι αλλο.οποτε ,αφορολογητος θα βγης.για το 2012 ομως,εχουν αλλαξει τα πραγματα ,και να σκεφτης οτι πιθανως να μην ειναι το ιδιο...μηπως πρεπει ετσι και αλλιως να την δηλωσης,εστω και αργα...?και προσωπικη μου απορια ειναι,γιατι υπαρχει ακομη αυτη η νοοτροπια,στο να μην δηλωνουμε κατι, ειδικα, οταν δεν μας επιβαρυνει και φορολογικα. Αν.. π.χ στο μελλον, χρειαστει να την πουλησης,διοτι δεν ειναι δα και τοσο .. μεταχειρισμενη,3ων ετων ειναι. πως λοιπον θα την πουλησης, αφου δεν την δηλωσες?δεν θα υποχρεωθης τοτε, να την δηλωσης,και μαλιστα με προστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την αγορα της μηχανης καινουργια ή μεταχειρισμενη ,εισαι υποχρεωμενος να την δηλωσης ,διοτι εχει ποθεν εσχες.επιπροσθετως,εαν ειναι απο οτι ηξερα ,και δεν πρεπει να εχει αλλαξει,πανω απο 500cc,δηλωνεις και τα στοιχεια της.εαν παρουν ειδηση αυτες τις δυο υποχρεωσεις,θα εχεις προβλημα.κεφαλια βεβαια δεν παιρνουν...λεφτα θα σου παρουν αν πρεπει . για το ετος 2010 ομως, ακομη και να υποχρεωθης να την δηλωσης, τα τεκμηρια σου θα ξεπερνουν τις 12,000 ευρω ,αν, δε εχεις κατι αλλο.οποτε ,αφορολογητος θα βγης.για το 2012 ομως,εχουν αλλαξει τα πραγματα ,και να σκεφτης οτι πιθανως να μην ειναι το ιδιο...μηπως πρεπει ετσι και αλλιως να την δηλωσης,εστω και αργα...?και προσωπικη μου απορια ειναι,γιατι υπαρχει ακομη αυτη η νοοτροπια,στο να μην δηλωνουμε κατι, ειδικα, οταν δεν μας επιβαρυνει και φορολογικα. Αν.. π.χ στο μελλον, χρειαστει να την πουλησης,διοτι δεν ειναι δα και τοσο .. μεταχειρισμενη,3ων ετων ειναι. πως λοιπον θα την πουλησης, αφου δεν την δηλωσες?δεν θα υποχρεωθης τοτε, να την δηλωσης,και μαλιστα με προστιμο?

Συγνώμη για την καθυστέρηση. Δεν την δήλωσα γιατι και ο προηγούμενος δεν την δήλωνε, είπε δεν χρειάζεται, δεν τα δηλώνουν.

Ρώτησα τοτε σε λογιστικό γραφείο και μου είπαν τα ίδια.Τελικά μάλλον έπρεπε να πάω να ρωτήσω σε εφορία . Δεν χρειάστηκε να κάνω φορολογική δήλωση μέχρι τώρα, βασικά ούτε τώρα χρειάζεται απλά πρέπει να πάρω φορολογική ενημερότητα. Τα προηγούμενα, 650cc και 600cc που πούλησα δεν είχα πρόβλημα τι να σου πω.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ. ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΒΑΖΕ ΤΑ ΕΝΣΥΜΑ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΤΩΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ. ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΒΑΖΕ ΤΑ ΕΝΣΥΜΑ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΤΩΡΑ

Ενοειται και μπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με φοιτητές και κάρτα ανεργίας.

Ειμαι φοιτητής, 29 χρονών, αλλα χρειάζομαι την κάρτα ανεργίας. Διάβασα σε προηγούμενα posts πως αν δεν δηλώσω φοιτητής, μπορώ να βγάλω. Αυτό δεν περιλαμβάνει κάποιες κυρώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Καθότι φοιτητής μέχρι πρόσφατα άκουγα επίσης το ίδιο πράγμα για την απόκτηση κάρτας. Μην δηλώσεις φοιτητική ιδιότητα. Μα από την άλλη, τόσοι φοιτητές (και μεταπτυχιακοί) εργάζονται με πρόσληψη και ένσημα!!, αυτό δεν είναι γνωστό? Τελοσπάντων, τα δικαιολογητικά που ζητούνται από τον ΟΑΕΔ (για τον ΟΑΕΔ ΠΥΡΓΟΥ τουλάχιστον) για την κάρτα ανεργίας είναι τα παρακάτω:

  1. Ταυτότητα
  2. Εκκαθαριστικό 2011 ή Ε1 2011 ή αν δεν υπάρχει υπεύθυνη δήλωση από τη ΔΟΥ ότι δεν υπάρχει φορολογική δήλωση για το προηγούμενο οικ. έτος (να φαίνεται το ΑΦΜ στη δήλωση)
  3. Βιβλιάριο ασθενείας θεωρημένο για το έτος (π.χ. το 2011 για τώρα) ή υπεύθυνη δήλωση αν δεν υπάρχει (θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής)
  4. ΑΜΚΑ σε επίσημο έγγραφο από ΚΕΠ ή το ΙΚΑ ή και το βιβλιάριο ασθενείας. (ενδεχομένως η εκτύπωση του αριθμού από το amka.gr να μην γίνει δεκτή)
  5. Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας: λ/σμός ΔΕΗ, ΟΤΕ ή μισθωτήριο στο όνομα του ανέργου ή αν δεν υπάρχει παρόμοια έγγραφα στο όνομα κάποιου γονέα με υπεύθυνη δήλωση του (θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής) ότι παρέχει φιλοξενία στην οικία του. Μάλλον γίνεται δεκτή και βεβαίωση μόνιμης κατοικίας του ανέργου από το Δήμο αλλά δεν ξέρω αν χρειάζονται κ οι λογαριασμοί.
  6. Απόλυση ή αποχώρηση από εργοδότη, αν υπάρχει.

Αυτά. Θέωρηση και από δημόσιες υπηρεσίες, Α.Τ. ή το Δήμο.

Δ.Π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τους πολύτεκνους υπάρχει κάποιο extra δικαιολογητικό που πρέπει να προσκομίσουμε για να βγάλουμε κάρτα ανεργίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

OXI. μονο οταν προκειται να επιδοτηθης πας τα δικαιολογητικα,να να παρης περισσοτερα λογω προστατευωμενων μελων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Katestramenos_Teleiwmenos

Αν δεν εχεις καθόλου καρτέλα ενσήμων.....δεν μπορείς να βγάλεις κάρτα ανεργίας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν εχεις καθόλου καρτέλα ενσήμων.....δεν μπορείς να βγάλεις κάρτα ανεργίας???

Γιατι να μην μπορεις να βγαλης χωρις ενσημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι άνεργη αλλά ταυτόχρονα και μέλος στο ΔΣ της οικογενειακής επιχείρησης με 5%. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μη μου δινουν διαγραφή από το ΤΕΒΕ και άρα να μη μπορώ να βγάλω κάρτα ανεργίας.

Καμιά ιδέα για το τί μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη σοφια.παπ

παιδια να κανω κι εγω μια ερωτηση μηπως ξερετε..δουλεψα με συμβαση,η οποια εληξε πριν απο περισσοτερο απο ενα χρονο..δεν ειχα βγαλει καρτα μεχρι τωρα γιατι ημουν στο εξωτερικο,αλλα ηρθε η ωρα να βγαλω..ξερετε τι δικαιολογητικα χρειαζεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια να κανω κι εγω μια ερωτηση μηπως ξερετε..δουλεψα με συμβαση,η οποια εληξε πριν απο περισσοτερο απο ενα χρονο..δεν ειχα βγαλει καρτα μεχρι τωρα γιατι ημουν στο εξωτερικο,αλλα ηρθε η ωρα να βγαλω..ξερετε τι δικαιολογητικα χρειαζεται??

ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΙΣΩ...

http://www.taxheaven...showtopic=12321

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας.

Εγώ σήμερα γράφτηκα στον ΟΑΕΔ και πήρα την κάρτα ανεργίας ενώ είμαι φοιτήτρια και δεν το δήλωσα...Βέβαια εργάζομαι εδώ και τέσσερα χρόνια και έχω κάνει αίτηση για επιδότηση.Το θέμα μου είναι ότι όταν με ρώτησε το επίπεδο μορφωσης απάντησα αυτόματα ανώτατη και με ρώτησε την ιδιότητα μου αλλά πυχίο θα έχς σε δύο μήνες.Λέτε να έχω πρόλημα στην επιδότηση?Από την άλλη όμως έχω τόσα ένσημα είναι δυνατόν να μου το αρνηθούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας.

Εγώ σήμερα γράφτηκα στον ΟΑΕΔ και πήρα την κάρτα ανεργίας ενώ είμαι φοιτήτρια και δεν το δήλωσα...Βέβαια εργάζομαι εδώ και τέσσερα χρόνια και έχω κάνει αίτηση για επιδότηση.Το θέμα μου είναι ότι όταν με ρώτησε το επίπεδο μορφωσης απάντησα αυτόματα ανώτατη και με ρώτησε την ιδιότητα μου αλλά πυχίο θα έχς σε δύο μήνες.Λέτε να έχω πρόλημα στην επιδότηση?Από την άλλη όμως έχω τόσα ένσημα είναι δυνατόν να μου το αρνηθούν?

Μακαρι.. ^_^ να σου δωσουν ταμειο ανεργιας,αλλα...δεν νομιζω με τιποτα να παρης διοτι οταν επιδοτεισαι απο τον ΟΑΕΔ .θεωρειται οτι ανηκεις στο εργατικο δυναμικο,και οτι εισαι παντα διαθεσιμη αν σου βρουν... εργασια,και βασει κοινοτικου κανονισμου οι φοιτητες δεν ανηκουν δυστυχως..στο εργατικο δυναμικο της χωρας. τωρα να μην υπαρχει δυνατοτητα να διασταυρωθη?χμ...δεν ξερω.αν ..ομως στο δωσουν παρτο εστω και μεχρι εκει που σε παιρνει. και στο φιναλε εκανες τιποτα <παρανομο>? ενσημα υπερ ΟΑΕΔ που πληρωνες?θα σου τα επιστρεψουν αφου δεν σου δινουν παροχες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΝΩΛΗΣ38

καλησπέρα σας, θέλω να ρωτήσω είχα μια μικρή εταιρία στο ονομα μου την οποία και την έκλεισα τον δεκέμβρη.τωρα ειμαι και ανασφαλιστος.η γυναικα μου που εργαζεται και ειναι ασφαλισμενη στο ικα μπορει να με ασφαλισει?πρεπει να χω και καρτα ανεργίας?αν ναι τι δικαιολογητικα χρειάζονται για να παρω καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...