Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αποκτηση επκαρπίας σε διαμέρισμα λογω θανατου και των 2 επικαρπωτών


CHRIST

Ερώτηση

Καλησπέρα Κάποιος που ειχε την ψ.κ σε διαμέρισμα το οποιο ειχε δηληθεί σε 2 σειρές 50 -50 γιατί οι επικαρπωτές ηταν 2 διαφορετικης ηλικίας Τώρα στο ίδιο έτος απεβίωσαν και οι 2 και έτσι έχει την πλήρη κυριότητα στο διαμέρισμα Να διορθώσω μόνο το δικαίωμα και έτσι να συνεχίσει να φαίνεται το διαμέρισμα 50-50 πλήρη κυριότητα σε 2 σειρές ή να διαγράψω το 1 ακίνητο   και να μείνει 100%  σε 1 σειρα Ποιά είναι η γνώμη σας ? (Εγώ λέω να κανω το δεύτερο ώστε να φαίνεται απο εδώ και πέρα 1 ακίνητο) Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

3ο σενάριο. Διαγράφεις και τα δύο και εκ νέου το ακίνητο σε μία γραμμή, με νέο ΑΤΑΚ, 100% πλήρης. Εγώ για να μην έμπλεκα το ίδιο ΑΤΑΚ με διαφορετικά δικαιώματα θα προτιμούσα αυτή τη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

σε ένα ακίνητο απεβίωσε ο επικαρπωτής 8/1/15, ο θάνατος στην ΔΟΥ δηλώθηκε 25/2/15. Αυτός που έχει την ψιλή κυριότητα και πλέον 100% μέχρι πότε μπορεί να το δηλώσει στο Ε9;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

σε ένα ακίνητο απεβίωσε ο επικαρπωτής 8/1/15, ο θάνατος στην ΔΟΥ δηλώθηκε 25/2/15. Αυτός που έχει την ψιλή κυριότητα και πλέον 100% μέχρι πότε μπορεί να το δηλώσει στο Ε9;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλησπέρα,

σε ένα ακίνητο απεβίωσε ο επικαρπωτής 8/1/15, ο θάνατος στην ΔΟΥ δηλώθηκε 25/2/15. Αυτός που έχει την ψιλή κυριότητα και πλέον 100% μέχρι πότε μπορεί να το δηλώσει στο Ε9;;;

 

 

Εντός 30 ημερών από το θάνατο του επικαρπωτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποια αιτιολογία διαλέγετε για την μεταβολή?

 

Εγώ θα επέλεγα λοιπές περιπτώσεις και στην περιγραφή  "ενσωμάτωση επικαρπίας με ψιλή κυριότητα, θάνατος επικαρπωτή .../.../..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ θα επέλεγα λοιπές περιπτώσεις και στην περιγραφή  "ενσωμάτωση επικαρπίας με ψιλή κυριότητα, θάνατος επικαρπωτή .../.../..."

 

Και εγώ το ίδιο επιλέγω, αν  και δεν έχω στείλει ακόμα -εκπρόθεσμη εννοώ- αλλά δεν καταλαβαίνω πως θα την εκλάβει το σύστημα εκπρόθεσμη.Θα διαβάσουν τι γράφουμε? μετά από έλεγχο?

Από την στιγμή που δεν δίνουμε ημερομηνία σε πεδίο, μήπως παραθυράκι?  :wacko:

 

Έχει στείλει κανείς, την θεωρεί εκπρόθεσμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ το ίδιο επιλέγω, αν  και δεν έχω στείλει ακόμα -εκπρόθεσμη εννοώ- αλλά δεν καταλαβαίνω πως θα την εκλάβει το σύστημα εκπρόθεσμη.Θα διαβάσουν τι γράφουμε? μετά από έλεγχο?

Από την στιγμή που δεν δίνουμε ημερομηνία σε πεδίο, μήπως παραθυράκι?  :wacko:

 

 

Εύλογο ερώτημα... δεν έχω όμως απάντηση. Ούτε εγώ έχω υποβάλλει εκπρόθεσμη προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω θα την λάβει ως εκπρόθεσμη γιατί συμπληρώνουμε και ημερομηνία που υποθέτω οτι είναι η ημερομηνία μεταβολής πχ ληξιαρχικη πραξη θανάτου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, όταν ο επικαρπωτής που απεβίωσε είχε το 50% τη επικαρπίας αυτός που έχει την ψιλή κυριότητα τι μεταβολή θα κάνει στο Ε9 μέχρι τώρα είχε το 100% της ψιλής κυριότητας.Θα κάνει δήλωση νέου κτίσματος και θα δηλώσει την επικαρπία 50% ή μεταβολή στο ήδη υπάρχον (αλλά τι θα μεταβάλει;;;;) ζαλίστηκα :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, όταν ο επικαρπωτής που απεβίωσε είχε το 50% τη επικαρπίας αυτός που έχει την ψιλή κυριότητα τι μεταβολή θα κάνει στο Ε9 μέχρι τώρα είχε το 100% της ψιλής κυριότητας.Θα κάνει δήλωση νέου κτίσματος και θα δηλώσει την επικαρπία 50% ή μεταβολή στο ήδη υπάρχον (αλλά τι θα μεταβάλει;;; ;) ζαλίστηκα :wacko:

 

 

Μέχρι τώρα ο ψιλός κύριος έπρεπε να έχει δηλωμένο το ποσοστό του σε ανάλογες σειρές με το πλήθος των επικαρπωτών και τα αντίστοιχα έτη γέννησης επικαρπωτών (προφανώς στη δική σου περίπτωση 50-50, οπότε δύο σειρές) και όχι μία σειρά με 100% ψιλή κυριότητα. Έτσι με το θάνατο του ενός επικαρπωτή θα έκανε μεταβολή στο είδος εμπράγματου δικαιώματος μόνο στη μία σειρά και θα τελείωνε η υπόθεση.

Εσύ σήμερα πρέπει να έχεις μια σειρά με την πλήρη κυριότητα στο 50% και άλλη μια με την ψιλή κυριότητα 50% και το έτος γέννησης επικαρπωτή (αυτού που βρίσκεται εν ζωή).

Το πως θα φτάσεις σ' αυτή την εικόνα είναι κάτι σχετικό.... Μπορείς π.χ. στην υπάρχουσα εγγραφή να διορθώσεις το ποσοστό της ψιλής κυριότητας σε 50% και να γράψεις το σωστό έτος γέννησης επικαρπωτή και να προσθέσεις καινούρια σειρά με την πλήρη κυριότητα ή να κάνεις αυτο που προτείνει ο συνάδελφος VANMAS παραπάνω. Διαλέγεις και κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέχρι τώρα ο ψιλός κύριος έπρεπε να έχει δηλωμένο το ποσοστό του σε ανάλογες σειρές με το πλήθος των επικαρπωτών και τα αντίστοιχα έτη γέννησης επικαρπωτών (προφανώς στη δική σου περίπτωση 50-50, οπότε δύο σειρές) και όχι μία σειρά με 100% ψιλή κυριότητα. Έτσι με το θάνατο του ενός επικαρπωτή θα έκανε μεταβολή στο είδος εμπράγματου δικαιώματος μόνο στη μία σειρά και θα τελείωνε η υπόθεση.

Εσύ σήμερα πρέπει να έχεις μια σειρά με την πλήρη κυριότητα στο 50% και άλλη μια με την ψιλή κυριότητα 50% και το έτος γέννησης επικαρπωτή (αυτού που βρίσκεται εν ζωή).

Το πως θα φτάσεις σ' αυτή την εικόνα είναι κάτι σχετικό.... Μπορείς π.χ. στην υπάρχουσα εγγραφή να διορθώσεις το ποσοστό της ψιλής κυριότητας σε 50% και να γράψεις το σωστό έτος γέννησης επικαρπωτή και να προσθέσεις καινούρια σειρά με την πλήρη κυριότητα ή να κάνεις αυτο που προτείνει ο συνάδελφος VANMAS παραπάνω. Διαλέγεις και κάνεις.

Σ Ευχαριστώ πολύ το έκανα ετσι μια σειρά με την πλήρη κυριότητα στο 50% και άλλη μια με την ψιλή κυριότητα 50% και το έτος γέννησης επικαρπωτή (αυτού που βρίσκεται εν ζωή) ,το πρόστιμο λόγω εκπρόθεσμης δήλωσης θα εμφανιστεί στα στοιχεία οφειλών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ Ευχαριστώ πολύ το έκανα ετσι μια σειρά με την πλήρη κυριότητα στο 50% και άλλη μια με την ψιλή κυριότητα 50% και το έτος γέννησης επικαρπωτή (αυτού που βρίσκεται εν ζωή) ,το πρόστιμο λόγω εκπρόθεσμης δήλωσης θα εμφανιστεί στα στοιχεία οφειλών;

 

Πριν την καταθέσεις σου έβγαλε μήνυμα ότι είναι εκπρόθεσμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πριν την καταθέσεις σου έβγαλε μήνυμα ότι είναι εκπρόθεσμη?

Ναι,συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...