Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι δικηγόρος και επί χρόνια τηρούσα μόνος τα βιβλία μου βάσει των οδηγιών του ΔΣΑ και συμβουλές φίλου λογιστή με μεγάλη εμπειρία.

 

Οι καταχωρήσεις μου είναι λίγες (2-4 τιμολόγια εσόδων ανά μήνα και καμιά 20αριά μικρό δαπάνες/μήνα) αλλά το καθεστώς με ΦΠΑ, αναμορφώσεις, τριμηνιαίες συγκεντρωτικές, ειδικά τώρα που καταργήθηκε η αυτοπεραίωση, με έχει ανησυχήσει.

 

Για το λόγο αυτό ψάχνω λογιστή να του αναθέσω την τήρηση βιβλίων και όλες τις δηλωτικές υποχρεώσεις (πλην ίσως του Ε9).

Η περιοχή της έδρας είναι στο Μαρούσι (εντός της οικίας) αλλά θα με βόλευε και κέντρο. Βιβλία και παραστατικά θα τα προσκομίζω εγώ στο λογιστικό γραφείο.

 

Ειδικά για αρχή θεωρώ ότι θα πρέπει να δει και όλο το 2014 ενόψει άλλωστε και της υποχρέωσης υποβολής συγκεντρωτικών ώστε να μπορέσουμε να διορθώσουμε κάτι αν γίνεται. Περιοδικές ΦΠΑ έχουν γίνει κανονικά.

 

Πόσο περίπου θεωρείται μία εύλογη αμοιβή για αυτά; Είναι μηνιαία; ή διαφοροποιείται ανάλογα με τις δηλωτικές υποχρεώσεις; 

 

Κάποιος που να ενδιαφέρεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ασχολουμαι πολλα χρονια με την τηρηση βιβλιων των δικηγορων μπορω να βοηθησω και να το αναλαβω.

Δωστε μου καποιο email να επικοινωνησω μαζι σας.ευχαριατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ασχολουμαι πολλα χρονια με την τηρηση βιβλιων των δικηγορων μπορω να βοηθησω και να το αναλαβω.

Δωστε μου καποιο email να επικοινωνησω μαζι σας.ευχαριατω

 

Πώς?

Αφού τα κάνουν μόνοι τους.

Άρα είστε και εσείς δικηγόρος.

Με ειδίκευση στη λογιστική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικηγοροι δεν νομιζω να τηρουν τα βιβλια μονοι τους απ οσο γνωριζω προσωπικα.Οσο για το μου αρεσει σου αρεσει και παει λεγοντας δεν ειναι δυσκολο να διαπιστωσει κανεις οτι μπορει να εγινε εκ παραδρομης.αλλα το να κατακρινουμε τον αλλον διαπιστωνω οτι ειναι πρωτη προτεραιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Μαράκι,

 

Στείλε λίγο και σε εμάς λίγο θαλλασί γιατί αυτοί θα μας τρελλάνουνε.http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19744.

 

Εκτός και αν είμαι εγώ τόσο κουτός που δεν το κατάλαβα.

Τι είναι αυτό πάλι????????????????? Συνάδει άραγε το Νο 4 με το Νο 1????????????????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Μαράκι,

 

Στείλε λίγο και σε εμάς λίγο θαλλασί γιατί αυτοί θα μας τρελλάνουνε.http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19744.

 

Εκτός και αν είμαι εγώ τόσο κουτός που δεν το κατάλαβα.

 Παναγιωτη,

 

που τα βρισκεις  αυτα ρε Φιλε..?????

καλα μου τα πηγαινε η Μαρια..!!!!

 

Ενω ημουν ετοιμος για μπογιατζη..τσαφ   γραφη απο  Θεσ/νικη..!!

αντε τωρα να βρω χρωμα..!!!!!

 

:)

 να ειστε  ολοι-ες  καλα.!!!!

και παντα χαρουμενοι.!

 

Φιλικα

 

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι παραδοσιακά οι δικηγόροι μόνοι μας κρατάμε τα βιβλία, όπως και οι λογιστές φτιάχνουν συμβάσεις εργασίας και διάφορα άλλα συμφωνητικά.

Εντούτοις καλό θα ήταν .. έκαστος στο είδος του... ειδικά με την πληθώρα νέων διατάξεων και υποχρεώσεων.

Πάντως είναι παιδί λογιστή και όχι δικηγόρου (θυμάμαι μικρός βοηθώντας τον που έγραφα τις παλιές συγκεντρωτικές στα φύλλα Α3) οπότε σας καταλαβαίνω απόλυτα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι παραδοσιακά οι δικηγόροι μόνοι μας κρατάμε τα βιβλία, όπως και οι λογιστές φτιάχνουν συμβάσεις εργασίας και διάφορα άλλα συμφωνητικά.

Εντούτοις καλό θα ήταν .. έκαστος στο είδος του... ειδικά με την πληθώρα νέων διατάξεων και υποχρεώσεων.

Πάντως είναι παιδί λογιστή και όχι δικηγόρου (θυμάμαι μικρός βοηθώντας τον που έγραφα τις παλιές συγκεντρωτικές στα φύλλα Α3) οπότε σας καταλαβαίνω απόλυτα !!

 

Έχετε ένα δίκιο. Όχι βέβαια ότι πρέπει κάθε επιχείρηση να έχει νομικό σύμβουλο για τα εργατικά. Σε κάποιες περιπτώσεις όμως είναι απαραίτητη η βοήθεια του δικηγόρου.

Όμως πείτε μου αν θέλετε:

Γιατί "τα κρατάτε" μόνοι σας (οι δικηγόροι)?

Είχα πάντα την απορία, την οποία δεν μπορούν να μου λύσουν οι δικοί μου πελάτες-δικηγόροι (αφού "τους τα κρατάω" εγώ).

Από τσιγκουνιά δεν μπορεί να είναι. Από τι όμως να είναι?

Έχω κάποια θεωρία αλλά δεν θέλω να προτρέχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε ένα δίκιο. Όχι βέβαια ότι πρέπει κάθε επιχείρηση να έχει νομικό σύμβουλο για τα εργατικά. Σε κάποιες περιπτώσεις όμως είναι απαραίτητη η βοήθεια του δικηγόρου.

Όμως πείτε μου αν θέλετε:

Γιατί "τα κρατάτε" μόνοι σας (οι δικηγόροι)?

Είχα πάντα την απορία, την οποία δεν μπορούν να μου λύσουν οι δικοί μου πελάτες-δικηγόροι (αφού "τους τα κρατάω" εγώ).

Από τσιγκουνιά δεν μπορεί να είναι. Από τι όμως να είναι?

Έχω κάποια θεωρία αλλά δεν θέλω να προτρέχω.

 

Δεν μπορώ να πω με σαφήνεια, αλλωστε ως παιδί λογιστή η έννοια του λογιστή δεν μου είναι ξένη.

Και εγώ ως νέος δικηγόρος έτσι έμαθα από το συνάδελφο που έκανα άσκηση και μετά. Ισως παλαιότερα να ήταν απλά τα πράγματα καθώς δεν είχαμε ΦΠΑ και πολλές δηλωτικές υποχρέωσεις. Οι περισσότεροι βασιζόμαστε στον οδηγό που εκδίδει ετησίως ο ΔΣΑ από δικηγόρο - σύμβουλο επί φορολογικού δικαίου.

Λιγο πολύ πάντως ερμηνεία δικαίου γίνεται και εδώ αλλο που το ΥΠΟΙΚ έχοντας καταργήσει κάθε έννοια λογικής μας υποβάλλει όλους σε σωρεία γραφειοκρατικών διαδικασιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...