Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή Συμφωνητικών, απορίες-διευκρινήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με την εφαρμογή υποβολής των Συμφωνητικών,

στις περιπτώσεις όπου έχουμε μια σύμβαση έργου όπου ο ένας συμβαλλόμενος αναλαμβάνει να εξυπηρετεί πελάτες του άλλου συμβαλλόμενου (τεχνική υποστήριξη) και να αμοίβεται με το κομμάτι. 

Τι αιτιολογία πρέπει να βάλουμε από αυτές που μας δίνει επιλογή;

Το ποσό λογικά το αφήνουμε κανό αφού δεν είναι σταθερό;

Η υποχρέωση μας λήγει εκεί ή πρέπει να μεταβούμε και στην εφορία για την θεώρηση του συμφωνητικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις καταστάσεις Συμφωνητικών υποχρεούνται να τις στέλνουν και οι δύο συμβαλλόμενοι ή αρκεί μόνο ο ένας ; (παλιά στην ΔΟΥ αρκούσε η υποβολή μόνο από τον ένα - συνήθως αυτόν που λαμβάνει τις υπηρεσίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι και ανόητη η ερώτηση, γι'αυτό συγχωρείστε με...

Επειδή διάβασα στην αρχική ερώτηση για "σύμβαση έργου", πρέπει να υποβάλλουν συμφωνητικά ηλεκτρονικά και αυτοί που έχουν σύμβαση χρόνου ως μισθωτοί;;;;;; (ο πελάτης είναι μηχανικός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αντικειμενο συμφωνητικου τι επιλεγω όταν έχω ένα συμφωνητικο για έκπτωση που θα γίνεται στον πελατη?

Επίσης σε ένα που συμφωνείται η παραδοση ενός μηχανηματος με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά?

Καμία από τις επιλογες δε μου φαίνεται απόλυτα σωστή.

Περισσότερο "κλείνω" στην 9(αλλη παροχη υπηρεσίας που δεν προβλέπεται από ειδικές διατάξεις νόμου¨" , αλλά και πάλι λέει Π.Υ.

Εσείς τι βάζετε?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

 

Στην ηλεκτρονική υποβολή των συμφωνητικών στο πεδίο ποσό συμφωνητικού βάζουμε το καθαρό ποσό ή το τελικό μαζί με το ΦΠΑ;

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

 

Στην ηλεκτρονική υποβολή των συμφωνητικών στο πεδίο ποσό συμφωνητικού βάζουμε το καθαρό ποσό ή το τελικό μαζί με το ΦΠΑ;

 

Σας ευχαριστώ

 

Εγώ βάζω το καθαρό. (Αυτό έβαζα όταν ήταν και χειρόγραφα. Δε ξέρω αν είναι σωστό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αντικειμενο συμφωνητικου τι επιλεγω όταν έχω ένα συμφωνητικο για έκπτωση που θα γίνεται στον πελατη?

Επίσης σε ένα που συμφωνείται η παραδοση ενός μηχανηματος με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά?

Καμία από τις επιλογες δε μου φαίνεται απόλυτα σωστή.

Περισσότερο "κλείνω" στην 9(αλλη παροχη υπηρεσίας που δεν προβλέπεται από ειδικές διατάξεις νόμου¨" , αλλά και πάλι λέει Π.Υ.

Εσείς τι βάζετε?

ευχαριστω

Παιδια εσεις ποια επιλογη χρησιμοποιειτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιες οδηγίες για τις καταστάσεις, πιστεύω πως δίνουν κάποιες απαντήσεις

 

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/documents_epixeiriseis/documents_symphonitika/odigies_symplirosis.pdf

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQS_symfonitika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιες οδηγίες για τις καταστάσεις, πιστεύω πως δίνουν κάποιες απαντήσεις

 

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/documents_epixeiriseis/documents_symphonitika/odigies_symplirosis.pdf

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQS_symfonitika

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ή εγω δεν καταλαβαίνω ή .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

έχω υποβάλλει κατάσταση συμφωνητικών και ξέχασα να υποβάλλω ένα συμφωνητικό.

πρέπει να υποβάλλω ξανά όλα τα συμφωνητικά ή μόνο αυτό που ξέχασα?? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

έχω υποβάλλει κατάσταση συμφωνητικών και ξέχασα να υποβάλλω ένα συμφωνητικό.

πρέπει να υποβάλλω ξανά όλα τα συμφωνητικά ή μόνο αυτό που ξέχασα?? ευχαριστώ

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQS_symfonitika   6. Υπέβαλα οριστικά κατάσταση συμφωνητικών της παρ. 16, άρθρου 8 του Ν. 1882/1990 και στη συνέχεια διαπίστωσα ότι έχω κάνει λάθος σε μία ή περισσότερες εγγραφές. Μπορώ να υποβάλλω τροποποιητική κατάσταση;

 

Η εφαρμογή δεν προβλέπει την υποβολή τροποποιητικών καταστάσεων σε περίπτωση λάθους. Σε περίπτωση καταχώρησης λάθος εγγραφών ο επιτηδευματίας μπορεί να υποβάλλει εκ νέου καινούργια κατάσταση καταχωρώντας μόνο τις εγγραφές της αρχικής κατάστασης που επιθυμεί να ακυρώσει ή να τροποποιήσει και να περιγράψει στο πεδίο «Λοιπές Παρατηρήσεις» το λόγο της εκ νέου υποβολής.

 

Θεωρώ ότι υποβάλεις μόνο αυτό που δεν συμπεριέλαβες στην αρχική υποβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQS_symfonitika   6. Υπέβαλα οριστικά κατάσταση συμφωνητικών της παρ. 16, άρθρου 8 του Ν. 1882/1990 και στη συνέχεια διαπίστωσα ότι έχω κάνει λάθος σε μία ή περισσότερες εγγραφές. Μπορώ να υποβάλλω τροποποιητική κατάσταση;

 

Η εφαρμογή δεν προβλέπει την υποβολή τροποποιητικών καταστάσεων σε περίπτωση λάθους. Σε περίπτωση καταχώρησης λάθος εγγραφών ο επιτηδευματίας μπορεί να υποβάλλει εκ νέου καινούργια κατάσταση καταχωρώντας μόνο τις εγγραφές της αρχικής κατάστασης που επιθυμεί να ακυρώσει ή να τροποποιήσει και να περιγράψει στο πεδίο «Λοιπές Παρατηρήσεις» το λόγο της εκ νέου υποβολής.

 

Θεωρώ ότι υποβάλεις μόνο αυτό που δεν συμπεριέλαβες στην αρχική υποβολή.

 

και εγώ αυτό νομίζω.. ευχαριστώ πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει χρησιμοποιήσει κανεις την εφαρμογή που δίνει το taxis ; Μου βγάζει συνέχεια λάθη στο αρχείο ότι δεν έχει συμπληρωθεί το αντικείμενο του συμφωνητικού ενώ είναι συμπληρωμένο σε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ εδώ και μία ώρα να υποβάλω κατάσταση συμφωνητικών για 2 πελάτες μου και μόλις πατάω υποβολή με πετάει έξω το σύστημα στην αρχική σελίδα του λογαριασμού του φορολογουμένου χωρίς να την υποβάλει.

Το ίδιο γίνεται και με την προσωρινή αποθήκευση. Έτυχε και σε κάποιον άλλον ή κάνω εγώ κάποιο λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει χρησιμοποιήσει κανεις την εφαρμογή που δίνει το taxis ; Μου βγάζει συνέχεια λάθη στο αρχείο ότι δεν έχει συμπληρωθεί το αντικείμενο του συμφωνητικού ενώ είναι συμπληρωμένο σε όλα.

ΤΟ ΕΒΓΑΖΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ...ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΙΡΑ...ΤΟ ΕΠΑΘΕ ΜΕ 500 ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις καταστάσεις Συμφωνητικών υποχρεούνται να τις στέλνουν και οι δύο συμβαλλόμενοι ή αρκεί μόνο ο ένας ; (παλιά στην ΔΟΥ αρκούσε η υποβολή μόνο από τον ένα - συνήθως αυτόν που λαμβάνει τις υπηρεσίες)

 

Yποτιθεται καπου στο νομο αναφερει  οτι και  οι δυο  να στειλουν συμφωνητικο...    

αλλα να λεμε και αληθειες....

 

ΤΑ συμφωνητικα ειναι εντελως ΑΧΡΗΣΤΑ για το υπουργειο οικονομικων

Εαν ειχαν  πρακτικη υποχρεωση  και οι 2...   τοτε θα υπηρχε συστημα   (Αποδοχης) συμφωνητικου    οπως στα μισθωτηρια...    Η¨ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΑΚΥΡΩΣΗ Η' ΛΥΣΗ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟΥ

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΩΝ   ΟΥΤΕ ελεγχος  για καταθεση  απο 2 η' εστω απο 1 πλευρα

 

προσωπικα θεωρω οτι και το προστιμο για εκπροθεσμη καταθεση  θα καταργηθει σιγα σιγα   καθως  δεν  προσφερει κανενα πρακτικο πληροφοριακο στοιχειο του φορολογικου δικαιου  αλλα ειναι εμπορικη συμφωνια  οπως και τα ενοικιαστηρια μισθωτηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποτιθεται καπου στο νομο αναφερει  οτι και  οι δυο  να στειλουν συμφωνητικο...    

αλλα να λεμε και αληθειες....

 

ΤΑ συμφωνητικα ειναι εντελως ΑΧΡΗΣΤΑ για το υπουργειο οικονομικων

Εαν ειχαν  πρακτικη υποχρεωση  και οι 2...   τοτε θα υπηρχε συστημα   (Αποδοχης) συμφωνητικου    οπως στα μισθωτηρια...    Η¨ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΑΚΥΡΩΣΗ Η' ΛΥΣΗ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟΥ

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΩΝ   ΟΥΤΕ ελεγχος  για καταθεση  απο 2 η' εστω απο 1 πλευρα

 

προσωπικα θεωρω οτι και το προστιμο για εκπροθεσμη καταθεση  θα καταργηθει σιγα σιγα   καθως  δεν  προσφερει κανενα πρακτικο πληροφοριακο στοιχειο του φορολογικου δικαιου  αλλα ειναι εμπορικη συμφωνια  οπως και τα ενοικιαστηρια μισθωτηρια

 

Συμφωνώ απόλυτα. Τελείως πρόχειρη εφαρμογή που δεν διασταυρώνει τίποτα και δεν έχει λόγο ύπαρξης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα. Τελείως πρόχειρη εφαρμογή που δεν διασταυρώνει τίποτα και δεν έχει λόγο ύπαρξης...

Έχετε δίκιο και οι 2 αλλά το έχουν μάθει πια στις ΔΟΥ και τα ελέγχουν. Για επιστροφή φόρου σε πελάτη-μπλοκάκια , 230 ευρώ , ενώ τους πήγαμε τις δηλώσεις των συμφωνητικών θεωρημένες από την εργοδότρια εταιρεία

βάλανε πρόστιμο για τα 4 τρίμηνα 4*50 = 200 ευρώ. Τελικά πήραμε 30 ευρώ και φύγαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο και οι 2 αλλά το έχουν μάθει πια στις ΔΟΥ και τα ελέγχουν. Για επιστροφή φόρου σε πελάτη-μπλοκάκια , 230 ευρώ , ενώ τους πήγαμε τις δηλώσεις των συμφωνητικών θεωρημένες από την εργοδότρια εταιρεία

βάλανε πρόστιμο για τα 4 τρίμηνα 4*50 = 200 ευρώ. Τελικά πήραμε 30 ευρώ και φύγαμε...

 

Αν δεν τους πηγαίνατε καθόλου δηλώσεις συμφωνητικών μπορεί και να το γλιτώνατε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

 

Στην ηλεκτρονική υποβολή των συμφωνητικών στο πεδίο ποσό συμφωνητικού βάζουμε το καθαρό ποσό ή το τελικό μαζί με το ΦΠΑ;

 

Σας ευχαριστώ

Πάντα το καθαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...