Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απαντήσεις για την ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων από τη Γ.Γ.Π.Σ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα... Έψαξα (στο μέτρο του δυνατού μέρες που είναι) αλλά δεν το βρίσκω. Συνιδιοκτησία 50 -50 των συζύγων σε πρώτη κατοικία και για τους δύο κύρια κατοικία στον πίνακα 5 γιατί δεν μου το πέρνει σε ηλεκτρονική υποβολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα... Έψαξα (στο μέτρο του δυνατού μέρες που είναι) αλλά δεν το βρίσκω. Συνιδιοκτησία 50 -50 των συζύγων σε πρώτη κατοικία και για τους δύο κύρια κατοικία στον πίνακα 5 γιατί δεν μου το πέρνει σε ηλεκτρονική υποβολή?

Δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα,αλλά εφόσον βάλεις στην ιδιοκτησία από 50% στον

καθένα θα το πάρει,διότι το έχω κάνει αρκετές φορές.

Για καλό και για κακό ρίξε και μία ματιά αν σου βγάζει κανένα μύνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους και καλό κουράγιο,

Ερώτηση που αφορά ηλεκτρονική αποστολή μισθωτού οικοδόμου.

Αναγράφουμε το ποσό των αποδοχών του φορολογουμένου στον 301 κωδ., όταν πάμε για αποστολή δήλωσης μας ζητάει υποχρεωτικά ΑΦΜ εργοδότη, για να προχωρήσει η διαδικασία, εκεί τι βάζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα κ καλη εβδομαδα

θα ηθελα να ρωτησω σε οσους δεν εχει ερθει ακομα το εντυπο Ε1 , περημενουν ή το φτιαχνω κανονικα σε δικο μου εντυπο και το παω στην εφορια , εχω καποιους ηλικιωμενους πελατες που τους το εχω φτιαξει απο δικο μου εντυπο το πηγα στην εφορια και μου απαντησαν

-περιμενε ακομα μπας και ερθουν ,και ας περασει η προθεσμια τους δεν θα εχεις προβλημα υποβολης....

ισχυει κατι τετοιο εφετος η θα με κυνηγανε στο τελος? dry.gifdry.gifdry.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βαλεις την ακριβη επωνυμια του εργοδοτη,εγω δεν ειχα αφμ , εβαλα την επωνυμια της τραπεζας που εργαζεται ο πελατης και το πηρα κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βαλεις την ακριβη επωνυμια του εργοδοτη,εγω δεν ειχα αφμ , εβαλα την επωνυμια της τραπεζας που εργαζεται ο πελατης και το πηρα κανονικα

Δεν διαφωνώ συνάδελφε αλλά είναι οι αποδοχές από διάφορους εργοδότες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώντας να στείλω δήλωση του αδελφού μου και μπαίνοντας στο taxisnet μου βγάζει μύνημα ΄΄ Ο ΑΦΜ null που συνδέεται με την πιστοποίηση σας στο taxisnet δεν είναι αποδεκτός . Επικοινωνήστε,,,,,,,,,΄΄Εχει του παλιους κωδικούς και δεν έχει παρει κλειδάριθμο. Επειδή με το taxis θα φάω την ημέρα ξέρει κανένας συνάδερφος που είναι το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ συνάδελφε αλλά είναι οι αποδοχές από διάφορους εργοδότες

Απλά γράψε "Διάφορα οικοδομοτεχνικά έργα" έχω στείλει πολλές έτσι... δεν θα έχεις πρόβλημα...

Καλή σου μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΔΗΛ. ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ Ε3 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ,

ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΤΟ Ε1 (ΥΠΟΧΡΕΟΥ & ΣΥΖΥΓΟΥ) ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ π.χ. ΚΑΙ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Προκύπτει από πουθενά ότι αν ιδιωτης πχ μισθωτός/συνταξιούχος έκανε πέρυσι τη δήλωσή του ηλεκτρονικά είναι υποχρεωμένος να την κάνει και φέτος ηλεκτρονικά και δεν μπορεί να την καταθέσει στη ΔΟΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΔΗΛ. ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ Ε3 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ,

ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΤΟ Ε1 (ΥΠΟΧΡΕΟΥ & ΣΥΖΥΓΟΥ) ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ π.χ. ΚΑΙ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Υποχρεωτικά ηλεκτρονικά η δήλωση...

Προκύπτει από πουθενά ότι αν ιδιωτης πχ μισθωτός/συνταξιούχος έκανε πέρυσι τη δήλωσή του ηλεκτρονικά είναι υποχρεωμένος να την κάνει και φέτος ηλεκτρονικά και δεν μπορεί να την καταθέσει στη ΔΟΥ;

Μπορεί φέτος ταχυδρομικά φυσικά, απλά δεν του στείλαν έντυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Προκύπτει από πουθενά ότι αν ιδιωτης πχ μισθωτός/συνταξιούχος έκανε πέρυσι τη δήλωσή του ηλεκτρονικά είναι υποχρεωμένος να την κάνει και φέτος ηλεκτρονικά και δεν μπορεί να την καταθέσει στη ΔΟΥ;

Μπορεί φέτος ταχυδρομικά φυσικά, απλά δεν του στείλαν έντυπο.

Γιατί ταχυδρομικά φυσικά;

Στη δου δεν μπορεί να την πάει αυτοπροσώπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ταχυδρομικά φυσικά;

Στη δου δεν μπορεί να την πάει αυτοπροσώπως;

Αν ισχύει το ένα ισχύει και το άλλο - συγνώμη αν μπέρδεψα κανένα.

Είναι που ποτέ δεν έχω πάει δήλωση στη ΔΟΥ και πάντα στέλνω ηλεκτρονικά ή ταχυδρομικά...smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη babantza

πηγα στην εφορια με βοηθησε ενας υπαλληλος κ την εκανα..σωστο κ δικαιο ψαχνεις να βρεις στην Ελλαδα..γιατι να τα χασω τα 30 ευρω..???πλακα μας κανεις? για ενα εισοδημα που εχω..?να το κανει ο λιγιστης 1 λεπτο στο ιντερνετ κ να παρει 30..? ελεος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα στην εφορια με βοηθησε ενας υπαλληλος κ την εκανα..σωστο κ δικαιο ψαχνεις να βρεις στην Ελλαδα..γιατι να τα χασω τα 30 ευρω..???πλακα μας κανεις? για ενα εισοδημα που εχω..?να το κανει ο λιγιστης 1 λεπτο στο ιντερνετ κ να παρει 30..? ελεος..

Αν έτσι σε βολεύει κάνενα πρόβλημα για μένα...wink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα στην εφορια με βοηθησε ενας υπαλληλος κ την εκανα..σωστο κ δικαιο ψαχνεις να βρεις στην Ελλαδα..γιατι να τα χασω τα 30 ευρω..???πλακα μας κανεις? για ενα εισοδημα που εχω..?να το κανει ο λιγιστης 1 λεπτο στο ιντερνετ κ να παρει 30..? ελεος..

Ένα λεπτό κάνουν οι άσχετοι, οι καλοί λογιστές θέλουν μόνο τριάντα δεύτερα! (και κάτι κλάσματα) :P :P :D :D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη apostolos

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΠΑΝΕ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ.

ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧ/ΣΗ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΟΓΑ.

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ Ε1 ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ Ε3 ΤΙΣ ΑΣΦΕΛΙΣΤ.ΕΙΣΦΟΡΕΣ Ή ΟΧΙ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα στην εφορια με βοηθησε ενας υπαλληλος κ την εκανα..σωστο κ δικαιο ψαχνεις να βρεις στην Ελλαδα..γιατι να τα χασω τα 30 ευρω..???πλακα μας κανεις? για ενα εισοδημα που εχω..?να το κανει ο λιγιστης 1 λεπτο στο ιντερνετ κ να παρει 30..? ελεος..

εισαι ηλιθιος και μειωμενης, αλλα πολυ μειωμενης και εσυ και οποιοσδηποτε αλλος νομιζει οτι για να κανουμε σωστα και γρηγορα τη δουλεια μας δεν εχει προηγηθει πολυ διαβασμα απο εμας, για να το πουμε σε εσας γρηγορα και με βεβαιοτητα.εισαι ακομα πιο ηλιθιος επειδη πιστευεις οτι αυτο ΄πληρωνεις. τελος εισαι εξαιρετικα εξυπνος που δεν πας σε γραφειο για τη δηλωση σου. ενας ηλιθιος λιγοτερος σε μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΔΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΜΑΣ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ. 8 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΩ ΔΗΛΩΣΕΙΣ! ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΟΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΩ!!!!! ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΕΦΟΡΙΑΚΟ. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Μα γιατί μου βγάζειτο μήνυμα στην καταχώρηση του Ε3 ότι πρέπει να συμπληρώσω υποχρεωτικά και τον πίνακα Στ (στ) ενώ δεν χρειάζεται; Και όταν τον αφήνω κενό, δεν μου ολοκληρώνει την υποβολή. Τι κάνω πάλι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
  • 10 months later...
επισκέπτη Στελλα

Γεια σας το όνομα μου είναι Στέλλα και φοιτω στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ στο τμήμα οικονομικών..

θέλω να ρωτήσω κάτι αν κάποιος έχει εισόδημα κάτω από 12000 ΕΥΡΏ μπορει να

βγάλει κλειδαριθμο και τη δήλωση του να την καταθέσει χειρόγραφα ή είναι

υποχρεωτικό να την υποβάλλει ηλεκτρονικά από τη στιγμή που θα βγάλει κλειδαριθμο?

Επίσης αν τελικά την καταθέσει χειρόγραφα θα μπορεί να εκτύπωση το εκκαθαριστικό χωρίς να έχει κλειδαριθμο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σου Στέλλα...το να βγάλεις κλειδάριθμο δεν επιβάλλει να καταθέσεις τη δήλωσή σου ηλεκτρονικά. Αν δε, την καταθέσεις χειρόγραφα, θα μπορείς να εκτυπώνεις αντίγραφα και εκκαθαριστικό, μόνον αν έχεις κλειδάριθμο και αφού η δήλωση καταχωρηθεί στο σύστημα, επεξεργαστεί και εκκαθαριστεί...δηλαδή κάτι μήνες αργότερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δίνουν απαντήσεις δωρεάν οι δικηγόροι?

καλά ρε φίλε, δεν ήταν και τόσο εξειδικευμένη η ερώτηση της κοπέλας.

άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός ύπαρξης αυτού του site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...