Προς το περιεχόμενο

Παράταση φορολογικών δηλώσεων 2011


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι δαπάνες του κωδικου 049 ισχύουν μόνο στην εμπρόθεσμη δήλωση και δεν αντιμετωπίζονται οπως αλλες ,με την αρχική εστω και εκπρόθεσμη

Αν το ποσό των προσκομιζόμενων αποδείξεων δαπα­νών του φορολογουμένου υπολείπεται του πιο πάνω πο­σοστού, επιβάλλεται φόρος με συντελεστή δέκα τοις ε­κατό (10%) επί της διαφοράς. Αν το ποσό των προσκομι­ζόμενων αποδείξεων δαπανών υπερβαίνει το ποσοστό αυτό εκπίπτει από το συνολικό φόρο, που προκύπτει με βάση την πιο πάνω κλίμακα, φόρος, που υπολογίζεται με συντελεστή δέκα τοις εκατό (10%) επί της διαφοράς. Το ποσό των δαπανών για την επιβολή ή την έκπτωση φό­ρου, σύμφωνα με τα δύο προηγούμενα εδάφια, δεν μπο­ρεί σε καμιά περίπτωση να υπερβαίνει τα δεκαπέντε χι­λιάδες (15.000) ευρώ για τον υπόχρεο και τα τριάντα χι­λιάδες (30.000) ευρώ για συζύγους. Οι δαπάνες που έ­χουν πραγματοποιηθεί υπολογίζονται αθροιστικά και για τους δύο συζύγους μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην αρχική δήλωση και επιμερίζονται μεταξύ των συζύ­γων ανάλογα με το δηλούμενο και φορολογούμενο σύμ­φωνα με τις γενικές διατάξεις ατομικό εισόδημα της αρ­χικής δήλωσής τους, αφού προηγουμένως καλυφθεί το ποσό των αποδείξεων που απαιτείται για την κάλυψη του αφορολόγητου ποσού. Όταν ο ένας σύζυγος δηλώνει ει­σόδημα μέχρι έξι χιλιάδες (6.000) ευρώ, οι αποδείξεις που προσκομίζονται καλύπτουν το αφορολόγητο ποσό του άλλου συζύγου, εφόσον αυτό υπερβαίνει τα έξι χι­λιάδες (6.000) ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
επισκέπτη ολα καλά;

Μου έμειναν μόλις 115 δηλώσεις ακόμα... laugh.gif

Προλαβαίνω στάνταρ δεν το συζητώ... Αν ονειρευτώ πολύ... biggrin.gif

Στις 15/06 θα μου έχουν περισσεύσει τουλάχιστον 30-40 δηλώσεις υπολογίζω...blink.gif

Γιατί δεν προλαβαίνεις να στειλεις 115 δηλώσεις; αφτιαχτες ειναι; αν ειναι μονο η αποστολή σε 7-8 μερες τις στελνεις. Οχι βεβαια απο του Ξαπλόπουλου, αλλα δουλευοντας. Οταν λεω οτι γεμισε ο τοπος τεμπεληδες , νομιζετε οτι κανω πλάκα. Ακου εκει πως δεν μπορει να στειλει 115 δηλωσεις. Στο φιναλε , βαλε δυο υπολογηστες να τους δουλευεις ταυτοχρονα. Καποτε που σερνοταν το ΤΑΞΙΣ, και αντεγραφα απο τα χειρογραφα στο Ιντερνετ, ειχα σε ενεργεια 2 υπολογηστες και μαλιστα σε 2 δωματια. Μεχρι να παρει το ενα εντυπο απο τον ενα υπολογιστη το ΤΑΞΙΣ, πηγαινα στο αλλο δωματιο, στον αλλο υπολογιστη και εγραφα αλλη δηλωση στη φορμα. Ετσι με 12-14 ωρες τη μερα ολα φευγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Οι δαπάνες του κωδικου 049 ισχύουν μόνο στην εμπρόθεσμη δήλωση και δεν αντιμετωπίζονται οπως αλλες ,με την αρχική εστω και εκπρόθεσμη

Αυτό πράγματι το κάνουν σε κάποιες ΔΟΥ αλλά ούτε στο νόμο ούτε στις οδηγίες τους αναφέρεραι.

Αναφέρεται αυτό που λέει ο συνάδελφος ppanos

μόνον εφόσον έχουν περιληφθεί στην αρχική δήλωση και επιμερίζονται μεταξύ των συζύγων

η λέξη εμπρόθεσμες δεν υπάρχει στο νόμο και είναι αυθαιρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε μέχρι τις 30, αλλά άλλο είναι το θέμα....

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/7761

2 Εξουσιοδοτημένος λογιστής - φοροτεχνικός μπορεί να υποβάλλει με τους δικούς του κωδικούς πρόσβασης δήλωση Φ.Ε.Φ.Π. για λογαριασμό τρίτου ο οποίος δεν είναι εγγεγραμμένος στο Taxisnet. Στην περίπτωση αυτή κατά την είσοδο στην εφαρμογή θα εισάγει εκτός από τον Α.Φ.Μ. του υπόχρεου, τον αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου όπως αυτός εμφανίζεται στο μητρώο Taxis καθώς και τον αριθμό ειδοποίησης του εκκαθαριστικού σημειώματος Φ.Ε. οικονομικού έτους 2010. Η είσοδος πραγματοποιείται μόνο όταν τα στοιχεία εισόδου είναι αθροιστικά ορθά. Η δήλωση οριστικοποιείται από τον ίδιο λογιστή - φοροτεχνικό που την έχει αρχικά διαχειριστεί. Ο λογιστής - φοροτεχνικός οφείλει να διατηρήσει στο αρχείο του αντίγραφο της δήλωσης με υπογραφή του πελάτη του, προς δική του εξασφάλιση και απόδειξη της ανάθεσης σ'αυτόν της υποβολής δήλωσης.

Ο λογιστής - φοροτεχνικός μπορεί να έχει πρόσβαση στη δήλωση τρέχοντος έτους που υπέβαλλε οριστικά (για την εκτύπωση αντιγράφων αυτής, του εκκαθαριστικού σημειώματος και των συνυποβαλλόμενων εντύπων) μέχρι και 15 ημέρες μετά την τελευταία καταληκτική ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής των δηλώσεων 2011.

!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο σας,εχετε την εντυπωση οτι είναι μόνον οι δηλώσεις!!ξερετε πόσα πράγματα λήγουν τέλος ιουνίου και δεν γίνεται λόγος!πάρτε ένα ξεροκόματο 15 μέρες παράταση για μισθωτούς και δουλέψτε,μας λένε!ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ (Ε1,Ε3,ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ)????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Τελικά πάμε 30/06 ή όχι?

Δεν μπορεί κάποιος να μας πει, μην πώ τίποτα, τις παρατάσεις τους

Να μην τις δώσουνε καθόλου μας έχουν ζαλίσει έτσι όπως τις δίνουν,δουλειά έχουμε ρεεεεεεεεεεεεεεε

δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε ψυχανάλυση σ αυτόν που την έγραψε,για να καταλάβουμε τί ήθελε να πει ή τι εννοούσε,ή τι θα ήθελε να πει αλλά δεν είπε,στην Ελλάδα ζούμε την Ελληνική μιλούμε,που δόξα το θεό,είναι πλούσια γλώσσα.

Εκφράσου αγόρι μου όποιος κι αν είσαι πες μας ξανά,τί προσπαθείς να μας πεις με την νοηματική τόση ώρα?

Στα κανάλια μιλάνε για παρατάσεις σε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν προλαβαίνεις να στειλεις 115 δηλώσεις; αφτιαχτες ειναι; αν ειναι μονο η αποστολή σε 7-8 μερες τις στελνεις. Οχι βεβαια απο του Ξαπλόπουλου, αλλα δουλευοντας. Οταν λεω οτι γεμισε ο τοπος τεμπεληδες , νομιζετε οτι κανω πλάκα. Ακου εκει πως δεν μπορει να στειλει 115 δηλωσεις. Στο φιναλε , βαλε δυο υπολογηστες να τους δουλευεις ταυτοχρονα. Καποτε που σερνοταν το ΤΑΞΙΣ, και αντεγραφα απο τα χειρογραφα στο Ιντερνετ, ειχα σε ενεργεια 2 υπολογηστες και μαλιστα σε 2 δωματια. Μεχρι να παρει το ενα εντυπο απο τον ενα υπολογιστη το ΤΑΞΙΣ, πηγαινα στο αλλο δωματιο, στον αλλο υπολογιστη και εγραφα αλλη δηλωση στη φορμα. Ετσι με 12-14 ωρες τη μερα ολα φευγουν.

Είναι μερικές άφτιαχτες ναι... Και κάμποσες έτοιμες μεν, με 1-2 εκκρεμότητες δε... Όσο για δουλειά, πίστεψε με δεν κάθομαι... tongue.gif

Αν ήταν φτιαγμένες προλάβαινα δεν το συζητώ. -Εγώ χρησιμοποιώ το προγραμματάκι μου για να στέλνω, και μόλις είναι τελειωμένη 1-2 browsers για να τυπώνω, δεν κάθομαι να περιμένω το taxis να ξυπνήσει στα pdf.

Τώρα με τη μίνι παράταση προλαβαίνω - θα αφήσω για μετά τις 15 καμιά 20αριά δηλώσεις όπως το βλέπω, απλά το ειδικό σημείωμα περαίωσης είναι το θέμα μου - έχω κάνει αυτοπεραίωση σχεδόν σε όλους και πρέπει να τσεκάρω κάμποσες πιθανές διαφορές μετακύλισης + κάμποσες διαφορές εκροών.... Αλλά αυτό το πολύ να πάει μέχρι 15/07, αφού πρέπει να μπει στο ΦΠΑ του Ιουλίου...

θα δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ο Υ Μ Ε

1. Οι ετήσιες δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2011 των υπόχρεων φυσικών προσώπων της παραγράφου 1 του άρθρου 62 του ΚΦΕ, (εισόδημα από ακίνητα, γεωργικό εισόδημα, εισόδημα από εκμίσθωση ή δωρεάν παραχώρηση γεωργικής γης, εισόδημα από συμμετοχή σε εταιρία κλπ, με βιβλία Α,Β,Γ κατηγορίας του Κ.Β.Σ., εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες , εισόδημα από αλλοδαπή κλπ,) για τις οποίες η εμπρόθεσμη υποβολή στη Δ.Ο.Υ. έχει λήξει, .............τι θελει να πει εδω η Πυθια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οι ετήσιες δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2011 των υπόχρεων φυσικών προσώπων της παραγράφου 1 του άρθρου 62 του ΚΦΕ, (εισόδημα από ακίνητα, γεωργικό εισόδημα, εισόδημα από εκμίσθωση ή δωρεάν παραχώρηση γεωργικής γης, εισόδημα από συμμετοχή σε εταιρία κλπ, με βιβλία Α,Β,Γ κατηγορίας του Κ.Β.Σ., εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες , εισόδημα από αλλοδαπή κλπ,) για τις οποίες η εμπρόθεσμη υποβολή στη Δ.Ο.Υ. έχει λήξει, εκτός από τις ατομικές επιχειρήσεις, ελεύθερους επαγγελματίες που τηρούν βιβλία Α', Β' και Γ' κατηγορίας του Κ.Β.Σ., οι δηλώσεις των οποίων λήγουν την 15 Ιουνίου 2011, ανεξάρτητα αν είναι υπόχρεοι σε υποβολή δήλωσης με την ηλεκτρονική μέθοδο επικοινωνίας ή όχι, δύνανται να υποβάλλονται, με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου είτε από τους ίδιους με τους δικούς τους κωδικούς πρόσβασης, είτε από εξουσιοδοτημένο λογιστή - φοροτέχνη με τους προσωπικούς του κωδικούς πρόσβασης, ανεξάρτητα αν οι υπόχρεοι είναι εγγεγραμμένοι στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες Taxisnet, μέχρι και την 30η Ιουνίου 2011, ανεξάρτητα από το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ του υπόχρεου. Σημειώνεται ότι από τη Γ.Γ.Π.Σ. γίνονται δεκτές μόνο οι αρχικές δηλώσεις και επομένως οι τροποποιητικές ή οι εκπρόθεσμες δηλώσεις θα υποβάλλονται στις Δ.Ο.Υ.

Εδώ τί θέλει να πει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ το προγραμματάκι μου για να στέλνω, και μόλις είναι τελειωμένη 1-2 browsers για να τυπώνω, δεν κάθομαι να περιμένω το taxis να ξυπνήσει στα pdf.

Άλλος χρησιμοποιεί 1-2 browsers, άλλος 2-3 υπολογιστές, αποτέλεσμα 3 άτομα 30 χρήστες, αντίγραφα μηδέν. :)

το ειδικό σημείωμα περαίωσης είναι το θέμα μου - έχω κάνει αυτοπεραίωση σχεδόν σε όλους και πρέπει να τσεκάρω κάμποσες πιθανές διαφορές μετακύλισης + κάμποσες διαφορές εκροών.... Αλλά αυτό το πολύ να πάει μέχρι 15/07, αφού πρέπει να μπει στο ΦΠΑ του Ιουλίου...

Άσε που πρέπει να βρούμε και τα σημειώματα που έχουμε έτοιμα σε δηλώσεις που έχουμε στείλει αλλά τις πετάει έξω η Πολ.1128.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη 22 μου έχουν μείνει από τις οποίες οι 14 είναι επαγγελματιών με μισθωτές μέσα και συντάξεις, αλλά από τις πιο δύσκολες.

Ερώτηση κρίσεως υψίστης σημασίας για το πόσο θα αγχωθώ :

Αυτοί ( οι επαγγελματίες με μισθωτές κλπ ) θα πάνε μέχρι 30/6 ή μέχρι 15/6 ?????

Υ.Σ. Θα σαλτάρουμε στο τέλος.........πήγα να γράψω ποσό στο πληκτρολόγιο .......πατώντας τα πλήκτρα του τηλεφώνου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Σ. Θα σαλτάρουμε στο τέλος.........πήγα να γράψω ποσό στο πληκτρολόγιο .......πατώντας τα πλήκτρα του τηλεφώνου :lol:

Μην ανησυχείς... έχει και χειρότερα. Πήγα να πάρω πελάτη ενώ είχα ανοιχτό Ε1 του και αντί να πάρω τηλέφωνο, πληκτρολογούσα το ποσό των δαπανών του 049.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι τίποτα

Χθες πέταξα τα αποτσίγαρα στη τουαλέτα και βγήκα στο μπαλκόνι και κατούρησα στο κάδο απορριμμάτων

Ένοιωθα ότι κάτι κάνω λάθος και το κατάλαβα όταν τα παιδιά απ’ το απέναντι φροντιστήριο αρχίσαν τα χειροκροτήματα:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια...........καλο κουραγιο σε όλους......θα μας πεθανουν....αν ισχυει το 15/6 για επαγγελματίες ζήτω που καήκαμε.........μόνο που το taxis τωρα κινδυνευει να πέσει γιατι θα καούν οι υπολογιστές μας...........ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? ΜΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ? ΤΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ?

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ Ε9 ΚΟΥΒΕΝΤΑ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκεπτης1971

Τελικά ρε παιδιά,οι δηλωσείς ελευθέρων επαγγελματιών θα πάνε μεχρι 30/06 ή να βγαλω τη μαγικη μου σφαίρα και να μασησω φύλλα ελιας;:P

Αντι γιατι θα πηδηχτω απο το παραθυρο με την ανοργανωσια τους και τις διφορουμενες ΠΟΛ τους... :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Σ. Θα σαλτάρουμε στο τέλος.........πήγα να γράψω ποσό στο πληκτρολόγιο .......πατώντας τα πλήκτρα του τηλεφώνου :lol:

Αν το τηλέφωνο δεν είναι στο διπλανό γραφείο δεν έχεις πρόβλημα:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...9. Το γεγονός ότι, από το οικονομικό έτος 2011 καθίσταται υποχρεωτική υποβολή της ετήσιας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος με την χρήση σύγχρονων ηλεκτρονικών μεθόδων και υποδομών από όλα τα υπόχρεα φυσικά πρόσωπα που ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα...

δεν καταλαβαινω γιατι λετε οτι οι επαγγελματιες δεν πηγαν και αυτοι 30-06 αφου το λεει ξεκαθαρα παραπανω..

να μου πεις μετα τα μπερδευει αρκετα αλλα εφοσον λαμβανει υποψιν την παραπανω περιπτωση 9 προφανως πηραν και οι επαγγελματιες παραταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λεει ξεκαθαρα η πολ οτι οι επιτηδευματιες ειναι μεχρι 15/06. http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/12309

Εδω στην επαρχια σπανια καποιος που εχει επιχειρηση δεν εχει αγροτικο εισοδημα. Εγω εχω μονο εναν που δεν εχω στειλει ακομα.. Οποτε αφηστε τις υπολοιπες και ασχοληθητε μονο με τις επιχειρησεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τσακ Νορις εχει τελειωσει τις δηλωσεις απο τις 10 Ιανουαρίου.. Εχει φτιαξει ολα τα σημειωματα περαιωσης χειρογραφα , εχει κανει hack στο gsis.gr και εχει ανεβασει ε9 καταστασεις αναμορφωσης και συγκεντρωτικες. Αα και πηρε κλειδαριθμους για ολλους τους πελατες του σε 5 λεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...