Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ- ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΨΙΑ ;


foro

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλησπέρα !

στην πράξη οι ΔΟΥ σήμερα ,κατά την μεταβίβαση περιουσιακών στοιχείων από τούς γονείς στα παιδιά με γονική παροχή, πραγματοποιούν αυτοψία; και αν ναί σε πόσο χρονικό διάστημα από την υποβολή τής σχετικής δήλωσης;

Ακολουθείται στην γονική παροχή μέ σχετικές αποφάσεις του Υπουργείου Οικονομικών περαίωση των υποθέσεων αυτών με ευνοικούς όρους ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Συνάδελφοι καλησπέρα !

στην πράξη οι ΔΟΥ σήμερα ,κατά την μεταβίβαση περιουσιακών στοιχείων από τούς γονείς στα παιδιά με γονική παροχή, πραγματοποιούν αυτοψία;  και αν ναί σε πόσο χρονικό διάστημα από την υποβολή τής  σχετικής δήλωσης;

Ακολουθείται στην γονική παροχή  μέ σχετικές αποφάσεις του Υπουργείου Οικονομικών περαίωση των υποθέσεων αυτών με ευνοικούς  όρους ;

                                            ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!

Περαίωση και στις μεταβιβάσεις;

Μη μου λέτε τέτοια.

Θα φουντάρω στη θάλασσα.

όσο για αυτοψία, έχω πολλά χρόνια να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνάδελφοι καλησπέρα !

στην πράξη οι ΔΟΥ σήμερα ,κατά την μεταβίβαση περιουσιακών στοιχείων από τούς γονείς στα παιδιά με γονική παροχή, πραγματοποιούν αυτοψία;  και αν ναί σε πόσο χρονικό διάστημα από την υποβολή τής  σχετικής δήλωσης;

Ακολουθείται στην γονική παροχή  μέ σχετικές αποφάσεις του Υπουργείου Οικονομικών περαίωση των υποθέσεων αυτών με ευνοικούς  όρους ;

                                            ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!

Τι πρόκειται να αλλάξει ανάλογα με το αν πραγματοποιιείται αυτοψία ή όχι;

Περαίωση στις μεταβιβάσεις ; Η περυσινή ρύθμιση των ληξοπρόθεσμων οφειλών λίγη ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο οσο γνωρίζω, αυτοψια ή μη είναι κατα την κρίση αυτου που παραλαμβάνει την δήλωση.

Συνήθως γίνεται αυτοψία, ειδικά εαν πρόκειται για μονοκατοικία ή και σε πολυκατοικία ακόμα όταν υπάρχουν βοηθητικά κτίσματα, ημιυπαίθριοι κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Απο οσο γνωρίζω, αυτοψια ή μη είναι κατα την κρίση αυτου που παραλαμβάνει την δήλωση.

Συνήθως γίνεται αυτοψία, ειδικά εαν πρόκειται για μονοκατοικία ή και σε πολυκατοικία ακόμα όταν υπάρχουν βοηθητικά κτίσματα, ημιυπαίθριοι κλπ.

ΔΗΛΑΔΗ ROXANNE,

ΣΤΕΛΝΕΙ Ο ΕΦΟΡΑΣ ΤΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ,ΚΑΘΕΤΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΜΕΝΗ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΚΟΡΔΕΛΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ,ΑΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ,ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΟ Ε9?

ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ.

ΥΓ.

ROXANNE,ΜΑΛΛΟΝ Κ ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΤΣΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΗΛΑΔΗ ROXANNE,

ΣΤΕΛΝΕΙ Ο ΕΦΟΡΑΣ ΤΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ,ΚΑΘΕΤΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΜΕΝΗ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΚΟΡΔΕΛΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ,ΑΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ,ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΟ Ε9?

ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ.

ΥΓ.

ROXANNE,ΜΑΛΛΟΝ Κ ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΤΣΙ?

Κι όμως συνάδελφε, έχω συναντήσεις εκθέσεις αυτοψίας. Απλά, όπως λέει ο Voodoo, έχω χρόνια να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κι όμως συνάδελφε, έχω συναντήσεις εκθέσεις αυτοψίας. Απλά, όπως λέει ο Voodoo, έχω χρόνια να δω.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,15 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ,ΚΑΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΟΥ.

ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΑΔΡΑΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΜΕΤΑ ΤΟ Ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,15 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ,ΚΑΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΟΥ.

ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΑΔΡΑΝΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΜΕΤΑ ΤΟ Ε9.

Μπορεί και πιο μπροστά. Τώρα, με το Ε9 , όλο και θα συνάντησες μερικές εκθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΔΗΛΑΔΗ ROXANNE,

ΣΤΕΛΝΕΙ Ο ΕΦΟΡΑΣ ΤΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ,ΚΑΘΕΤΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΜΕΝΗ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΚΟΡΔΕΛΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ,ΑΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ,ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΟ Ε9?

ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ.

ΥΓ.

ROXANNE,ΜΑΛΛΟΝ Κ ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΕΤΣΙ?

Μην...φωνάζεις σε ακούσαμε! φίλε συνονόματε του Δομήνικου.

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Άλλο τι πιστεύω και άλλο τι έχω δει με τα μάτια μου

θελεις ενα παράδειγμα;

ε9 = Μονοκατοικια στην γλυφάδα σε οικόπεδο 500 τμ κτίσματα: 100 τμ ισόγειο και 20 Α όροφος με εσωτερικη σκάλα

πραγματικη κατασταση: 120 ισόγειο, 100 ά όροφος, κλειστό γκαράζ 20 τμ, κλειστη αποθήκη 30 τμ & πισίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θυμήθηκα φίλε THEOTOKOPOULE άλλη μια περίπτωση που με έφερε σε δύσκολη θέση σε μεταβίβαση το 1999.

Φορολογούμενος έκανε γονική παροχή στα παιδιά του κρατωντας την επικαρπία.

Ισόγειο κατάστημα σε πενταόροφη πολυκατοικία.

Εκταση: 70 τ.μ.

Εφερε φύλλα υπολογισμου αξίας και εγω τα κατεθεσα στο κεφάλαιο

Ο υπάλληλος που τα παρέλαβε με ρώτησε:

-Το έχεις δεί;

Απάντησα όχι γιατι πράγματι δεν το είχα δει.

Ηταν 9 το πρωί και μου πρότεινε να παμε μαζι για αυτοψία.

Αποτέλεσμα;

Δεν πήρε κορδέλλα να μετρησει το κατάστημα. Εμοιαζε όντως να έχει κτισμενο χώρο 70 τμ.

Επι πλέον όμως είχε κλεισμενο χώρο με τζαμαρία γωνιακό πεζοδρόμιο 200 τ.μ και κεραμοσκεπή.

Κοκκαλο και οι δυό και άντε να εξηγήσεις ότι δεν το ήξερες!

Και άντε το εξηγείς. Ποιός σε πιστεύει; Η δική μας αξιοπιστία διακυβέυευται.

Απο το 1999 λοιπόν και μετα τέλος η ενασχόληση μου με το τμημα κεφαλαίου!!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τι να λέμε τώρα;

Εκλεισε μετά απο συνεχείς περαιώσεις ο φούρνος της γειτονιάς τους και δεν έχουν ψωμί να αλείψουν το χαβιάρι τους  :)

Το καλύτερο ήταν αυτό το σχόλιο!!

Τελικά Roxanne μετά το σοκ (και το τέλος της καριέρας σου με το τμήμα Κεφαλαίου), τι έγινε με αυτή την υπόθεση ?

Ξαναέστειλαν τη γονική παροχή στη συμβολαιογράφο για διόρθωση ?

Οχι τίποτ' άλλο, αλλά αν ξανάρχισαν τις αυτοψίες (μαζί με τις αυτοψίες καταστημάτων), να προετοιμάζουμε κόσμο γι' αποφυγή εγκεφαλικών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω αυτο που έχω δεί είναι το εξής : Σε πολλές υποθέσεις κεφαλαίου που πλησιάζει ο χρόνος παραγραφής τους οι υπάλληλοι των ΔΟΥ κάνουν τις "επισκέψεις" ωστε να διαπισωσουν τυχόν παρατυπίες ή δηλωμένα για πχ υπόγεια που δεν είναι υπόγεια κλπ. Αλλωστε για τις συγκεκριμένες υποθεσεις ( που κινδυνεύουν για παραγραφη εχει δοθεί και οδηγία ) . Τωρα σε γονική παροχή που γίνεται τώρα δε μου εχει τυχει να συναντησω περιπτωση αυτοψίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν γίνονται οι αυτοψιες που επιβαλλει ο νομος,

καμια αναγκη να βγαλουμε απο τη μυγα ξυγκι για να γεμισουν τα ταμεια.

Σε επαρχιακη ΔΟΥ και για διανομη ακινητου, ο υπαλληλος ηρθε μαζι μου

για να ελεγξει τα μεταβιβαζομενα μεριδια. Και πολυ καλα εκανε...

Καμια παρατυπια βεβαια απο πολεοδομικης πλευρας οτε και ανακριβεια στις

δηλωσεις. Η επαρχια πιο καθαρη απο την αποψη αυτη... (οχι παντα ομως!!!!!).

Τα ακινητα μεγαλα, οι τιμες συγκρατημενες κτο κτο.

Δυστυχως παντα διαλεγουμε να πηγαινουμε απο την τεθλασμενη και οχι

απο την ευθεια οδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τελικά Roxanne μετά το σοκ (και το τέλος της καριέρας σου με το τμήμα Κεφαλαίου),  τι έγινε με αυτή την υπόθεση ?

Ξαναέστειλαν τη γονική παροχή στη συμβολαιογράφο για διόρθωση ?

Οχι τίποτ' άλλο, αλλά αν ξανάρχισαν τις αυτοψίες (μαζί με τις αυτοψίες καταστημάτων), να προετοιμάζουμε κόσμο γι' αποφυγή εγκεφαλικών!

Το βρήκες. Μετα απο αυτο άφησα τα θέματα κεφαλαίου στους συμβολαιογραφους-δικηγορους κλπ

Στην συγκεκριμμενη περίπτωση ξανάστειλαν την γονικη παροχή στην συμβολαιογράφο και υποβλήθηκαν ( απο τον βοηθο της συμβολαιογραφου) εκ νεου δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...