Προς το περιεχόμενο
  • 0

ποια θα πρέπει να είναι η σύμβαση εργασίασ για λογιστή?


katerina109

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ..ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΝΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΠΟΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣΤΗΣ ΕΠΙΧ/ΣΗΣ .ΕΦΟΣΟΝ Η ΚΛΑΔΙΚΗ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ , ΤΟΤΕ

ΒΗΜΑ 1ο

ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΕΑΝ Η ΚΛΑΔΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΙΧ/ΣΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΓΕΝΙΚΑ Η ΟΧΙ.

ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ, Ο ΚΑΘΕ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΣΕ

ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΕΑΝ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΙΧ/ΣΗ - ΕΡΓΟΔΔΟΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΠΟΥ ΣΥΜΑΤΕΙΧΑΝ ΣΤΗ ΣΥΝΑΨΗ ΑΥΤΗΣ & ΕΑΝ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗς ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΣΥΜΑΤΕΙΧΑΝ ΣΤΗ ΣΥΝΑΨΗ ΤΗΣ ΣΣΕ.ΤΗς ΣΣΕ. ΕΦΟΣΟΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ & ΟΙ 2ο ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ, ΤΟΤΕ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗς ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΤΟΤΕ ΑΝΑΤΡΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΜΟΙΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ & ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΒΗΜΑΤΑ .ΕΑΝ Η ΣΣΕ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ, ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ .ΕΑΝ ΟΧΙ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΕΑΝ ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟς ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΑΝΩΤΕΡΩ. ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΟΥΤΕ Η ΣΣΕ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΟΛ.ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΔΕΣΜΕΥΕΙ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΤΟΤΕ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαιρη
ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣΤΗΣ ΕΠΙΧ/ΣΗΣ .ΕΦΟΣΟΝ Η ΚΛΑΔΙΚΗ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ , ΤΟΤΕ

ΒΗΜΑ 1ο

ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΕΑΝ Η ΚΛΑΔΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΙΧ/ΣΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ

ΓΕΝΙΚΑ Η ΟΧΙ.

ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ, Ο ΚΑΘΕ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ

ΣΣΕ

ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΕΑΝ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΙΧ/ΣΗ - ΕΡΓΟΔΔΟΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΩΝ

ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΠΟΥ ΣΥΜΑΤΕΙΧΑΝ ΣΤΗ ΣΥΝΑΨΗ ΑΥΤΗΣ & ΕΑΝ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗς ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΣΥΜΑΤΕΙΧΑΝ ΣΤΗ ΣΥΝΑΨΗ ΤΗΣ ΣΣΕ.ΤΗς ΣΣΕ. ΕΦΟΣΟΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ & ΟΙ 2ο ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ,

ΤΟΤΕ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗς ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ.

ΕΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΤΡΕΧΟΥΝ ΤΟΤΕ ΑΝΑΤΡΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΜΟΙΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ

ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ & ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΒΗΜΑΤΑ .ΕΑΝ Η ΣΣΕ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ, ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ .ΕΑΝ ΟΧΙ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΕΑΝ ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟς

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΑΝΩΤΕΡΩ. ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΟΥΤΕ Η ΣΣΕ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΟΛ.ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΔΕΣΜΕΥΕΙ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΤΟΤΕ ΠΑΣ

ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΣΣΕ.

Προσπαθώ μέρες να καταλ´αβω δίχως αποτέλεσμα πως επιλέγουμε με ποια σύμβαση θα συνδέσουμε ένα εργαζόμενο γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα.

Παίρνοντας αφορμή απο την πολύ καλή σου ανάλυση εάν θέλεις λύσει μου τις απορίες

1) τι εννοούμε κλαδική σύμβαση και πως ξέρουμε αν είναι υποχρεωτική;;

2) τι εννοείς ομοιεπαγγελματικη των λογιστών ;; ποια σύμβαση είναι;;

Εγω ειμαι βοηθος σε περιοδικο με β κατηγοριας και υπαρχει εξωτερικος λογιστης , ο οποιος ομως δεν ασχολειτε . Εγώ ως

τώρα έκανα το εξής , επέλεξα την σύμβαση παροχής υπηρεσιών και ανάλογα με την ειδικότητα επέλεγα πχ υπάλληλος γραφείου , βοηθός λογιστή κτλ ενώ για τους συντάκτες επέλεγα την σύμβαση αν θυμάμαι καλά 0049 συντάκτες εσωτερικοί

Παντελώς λ´αθος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαιρη
Συνάδελφε, ρίξε κι εδώ μια ματιά http://www.omed.gr/el/index.php?module=mysse&action=data&myid=87

Σε ευχαριστώ συναδερφε , δεν μπορω να πω οτι καταλαβα

στο προγράμματα μισθοδοσίας που χρησιμοποιώ annaconda δεν υπάρχει τέτοια ανάλυση, εχει τη σύμβαση πχ παροχής υπηρεσιών και την ειδικότητα , τι δεν μπορώ να καταλ´αβω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνάδελφε μη σε πάρω στο λαιμό μου αλλά μήπως το anaconda σου έχει αυτή

ΛΟΓΙΣΤΕΣ - ΒΟΗΘΟΙ ΛΟΓΙΣΤΩΝ

Διαιτ. Απόφαση για τους όρους αμοιβής και εργασίας των λογιστών και βοηθών λογιστών που εργάζονται σε επιχειρήσεις μέλη των εν διενέξει εργοδοτικών οργανώσεων, όλης της χώρας.

Σήμερα, την 29.10. 2007, ο κατά το Ν. 1876/90 Μεσολαβητής - Διαιτητής Θεόδωρος Κουτρούκης, που αναδείχθηκα με κλήρωση Διαιτητής (15.10.2007) στην υπόθεση αυτή σύμφωνα με το άρθρο 16 του Ν. 1876/90 και τον Κανονισμό Καταστάσεως Μεσολαβητών Διαιτητών του Ο.ΜΕ.Δ. προκειμένου να επιλύσω τη συλλογική διαφορά εργασίας για τους όρους αμοιβής και εργασίας των λογιστών όλης της χώρας, ανέλαβα κανονικά τα καθήκοντα μου (22.10.2007) και κάλεσα τα ενδιαφερόμενα μέρη να παραστούν με τους νομίμως εξουσιοδοτημένους εκπροσώπους τους στη σχετική διαπραγμάτευση. Ειδικότερα, ορίστηκε μία κοινή συνάντηση των μερών (23.10.2007), στην οποία προσήλθαν οι εκπρόσωποι της εργατικής πλευράς.

ΛΟΓΙΣΤΕΣ - ΒΟΗΘΟΙ ΛΟΓΙΣΤΩΝ Σ.Σ.Ε.

Διαιτητική Απόφαση για τους όρους αμοιβής και εργασίας των λογιστών και βοηθών λογιστών ξενοδοχειακών επιχειρήσεων και επιχειρήσεων λιανικής πώλησης όλης της χώρας.

http://www.anaconda.gr/forologia/HTM%CE%A3%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82%CE%A3%CE%95/SSEIndex.htm

βλέπω ότι το "παίρνει" από την ΟΜΕΔ αλλά μήπως παίρνει την πιο παλιά κι όχι αυτή του 2009;

για δες το κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαιρη
συνάδελφε μη σε πάρω στο λαιμό μου αλλά μήπως το anaconda σου έχει αυτή

ΛΟΓΙΣΤΕΣ - ΒΟΗΘΟΙ ΛΟΓΙΣΤΩΝ

Διαιτ. Απόφαση για τους όρους αμοιβής και εργασίας των λογιστών και βοηθών λογιστών που εργάζονται σε επιχειρήσεις μέλη των

εν διενέξει εργοδοτικών οργανώσεων, όλης της χώρας.

Σήμερα, την 29.10. 2007, ο κατά το Ν. 1876/90 Μεσολαβητής - Διαιτητής Θεόδωρος

Κουτρούκης, που αναδείχθηκα με κλήρωση Διαιτητής (15.10.2007) στην υπόθεση αυτή σύμφωνα με το άρθρο 16 του Ν. 1876/90 και τον Κανονισμό Καταστάσεως Μεσολαβητών Διαιτητών του Ο.ΜΕ.Δ. προκειμένου να επιλύσω τη συλλογική διαφορά εργασίας για τους όρους αμοιβής και εργασίας των λογιστών όλης της χώρας, ανέλαβα κανονικά τα καθήκοντα μου (22.10.2007) και κάλεσα τα ενδιαφερόμενα μέρη να παραστούν με τους

νομίμως εξουσιοδοτημένους εκπροσώπους τους στη σχετική διαπραγμάτευση. Ειδικότερα, ορίστηκε μία κοινή συνάντηση των μερών (23.10.2007), στην οποία προσήλθαν οι εκπρόσωποι της εργατικής πλευράς.

ΛΟΓΙΣΤΕΣ - ΒΟΗΘΟΙ ΛΟΓΙΣΤΩΝ Σ.Σ.Ε.

Διαιτητική Απόφαση για τους όρους αμοιβής και εργασίας των λογιστών και βοηθών λογιστών ξενοδοχειακών επιχειρήσεων και επιχειρήσεων λιανικής πώλησης όλης της χώρας.

http://www.anaconda.gr/forologia/HTM%CE%A3%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82%CE%A3%CE%95/SSEIndex.htm

βλέπω ότι το "παίρνει" από την ΟΜΕΔ αλλά μήπως

παίρνει την πιο παλιά κι όχι αυτή του 2009;

για δες το κι αυτό.

Θα το δω συναδερφε σε ευχαριστώ πολυ, το θέμα μου είναι απο που ξεκιναω για να συνδέσω ένα εργαζόμενο. Είμαι επιχειρηση έκδοσης ενός μηναιου περιοδικού . Όπως είπα είχα όλους σχεδόν τους εργαζόμενους κρεμασμενους κάτω απο την παροχής υπηρεσιών . Απο ότι βλέπω είναι μάλλον λ´αθος , που να τους πάω;; Βιβλίοδετεια εκδοτικοί οίκοι για υπαλλήλους γραφείου και β. λογιστή και συντάκτες εκεί που είναι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα ζητάς να σου αναλύσουμε σε μερικές γραμμές κάτι που δεν αναλύεται σε μερικές γραμμές.

Προσωπικά το να επιλέξεις τη σύμβαση στην οποία ανήκει η επιχείρηση κατά πρώτο λόγο και μετά ο κάθε εργαζόμενος ανάλογα με την ειδικότητα είναι κάτι που θέλει κόπο και χρόνο - και σε μερικές περιπτώσεις θέλει παίδεμα - ερωτήσεις στο Δ.Ε.Ν. και αν υπάρχει θέμα και στο Υπουργείο Εργασίας που είναι το πλέον αρμόδιο.

Εγώ σε κάθε επιχείρηση που αναλαμβάνω και δεν ξέρω από μόνος μου σε ποια σύμβαση εμπίπτει, απλά κοιτάω και ξανακοιτάω τη λίστα με όλες τις συμβάσεις, ξεχωρίζω τις σχετικές, και μετά βλέπω σε ποια εμπίπτει - αν έχω αμφιβολία τηλεφωνώ σε συναδέλφους, στο Δ.Ε.Ν, στην επιθεώρηση, ποστάρω εδώ μέσα μέχρι να βγάλω άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαιρη
Τώρα ζητάς να σου αναλύσουμε σε μερικές γραμμές κάτι που δεν αναλύεται σε μερικές γραμμές.

Προσωπικά το να επιλέξεις τη σύμβαση στην οποία ανήκει η επιχείρηση κατά πρώτο λόγο και μετά ο κάθε εργαζόμενος ανάλογα με την ειδικότητα είναι κάτι που θέλει κόπο και χρόνο - και σε μερικές περιπτώσεις θέλει παίδεμα - ερωτήσεις στο Δ.Ε.Ν. και αν υπάρχει θέμα και στο Υπουργείο Εργασίας που είναι το πλέον αρμόδιο.

Εγώ σε κάθε επιχείρηση που αναλαμβάνω και δεν ξέρω από μόνος μου σε ποια σύμβαση εμπίπτει, απλά κοιτάω και ξανακοιτάω τη λίστα με όλες τις συμβάσεις, ξεχωρίζω τις σχετικές, και μετά βλέπω σε ποια εμπίπτει - αν έχω αμφιβολία τηλεφωνώ σε συναδέλφους, στο Δ.Ε.Ν, στην επιθεώρηση, ποστάρω εδώ μέσα μέχρι να βγάλω άκρη...

Ok ευχαριστω όλους για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα το δω συναδερφε σε ευχαριστώ πολυ, το θέμα μου είναι απο που ξεκιναω για να συνδέσω ένα εργαζόμενο. Είμαι επιχειρηση έκδοσης ενός μηναιου περιοδικού . Όπως είπα είχα όλους σχεδόν τους εργαζόμενους κρεμασμενους κάτω απο την παροχής υπηρεσιών . Απο ότι βλέπω είναι μάλλον λ´αθος , που να τους πάω;; Βιβλίοδετεια εκδοτικοί οίκοι για υπαλλήλους γραφείου και β. λογιστή και συντάκτες εκεί που είναι;;

Συνάδελφε αν βάλεις στο πρόγραμμά σου τον ΚΑΔ που έχετε στο ΙΚΑ δεν σου βγάζει τι ειδικότητες περιέχει;

Ψάξτο λίγο το πρόγραμμά σου και πιστεύω πως θα βρεις πως υπολογίζει.

Μην το δένεις κόμπο πως είναι λάθος απλά όπως βλέπω από την σσε παροχής υπηρεσιών:

Άρθρο 1

Πεδίο εφαρμογής

1.1. Στην παρούσα εθνική κλαδική Q.Α. υπάγονται οι εργαζόμενοι με σχέση

εξαρτημένης εργασίας που απασχολούνται σε επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών που

δραστηριοποιούνται στους χώρους της:

5

Qιαφημίσεως, πληροφορικής, μεταφοράς και διαμεταφοράς, εκπαιδεύσεως,

επαγγελματικής εκπαιδεύσεως και καταρτίσεως, εκπαιδευτικών φροντιστηρίων,

φυλάξεως επιχειρήσεων, φροντίδας, φυλάξεως και αναψυχής νηπίων και βρεφών,

λογιστικής παρακολουθήσεως και αποθηκεύσεως, ποδοσφαιριστικών και

καλαθοσφαιρικών εταιρειών και σωματείων, καθαρισμού κτιρίων και χώρων γενικά,

κέντρων ξένων γλωσσών, δημοσκοπήσεων και έρευνας αγοράς και οργανώσεως

εκθέσεων και συνεδρίων, κτηματομεσιτικών υπηρεσιών, διαχείρισης απαιτήσεων,

περιβαλλοντικών υπηρεσιών, υπηρεσιών διαμεσολάβησης κινητών αξιών και

υπηρεσιών επιχειρηματικών κεφαλαίων και που έχουν τις παρακάτω ειδικότητες:

α. Γραμματείς – Υπάλληλοι Γραφείου

β. Λογιστές – Βοηθοί Λογιστών

γ. Βοηθητικό – τεχνικό προσωπικό (προσωπικό καθαριότητας –

εισπράκτορες – αποθηκάριοι – κλητήρες – διανομείς)

δ. Προσωπικό φύλαξης (φύλακες, νυκτοφύλακες, θυρωροί)

ε. Προσωπικό πληροφορικής (χειριστές-τριες, προγραμματιστές-στριες,

αναλυτές-τριες, τεχνικοί Η/Υ και λοιπές ειδικότητες λειτουργικής

υποστήριξης Η/Υ). dς υπαγόμενες στη λειτουργική υποστήριξη νοούνται

οι ειδικότητες που έχουν περιγραφεί στην κατηγορία αυτή, στην από

23.7.1998 Εθνική Ομοιοεπαγγελματική ΣΣΕ που αφορά τους όρους

αμοιβής και εργασίας του προσωπικού Ηλεκτρονικών Υπολογιστών όλης

της χώρας και

στ. Οδηγοί φορτηγών, επιβατηγών κ.λ.π. αυτοκινήτων

http://www.omed.gr/e...n=data&myid=120

Επίσης παίρνω το θάρρος και συγνώμη αλλά δες μήπως σου έχει ξεφύγει κάτι από εδώ: http://www.anaconda.gr/pdf/MANUAL%20ANACONDA%20MISE.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαιρη

Συνάδελφε αν βάλεις στο πρόγραμμά σου τον ΚΑΔ που έχετε στο ΙΚΑ δεν σου βγάζει τι ειδικότητες περιέχει;

Ψάξτο λίγο το πρόγραμμά σου και πιστεύω πως θα βρεις πως υπολογίζει.

Μην το δένεις κόμπο πως είναι λάθος απλά όπως βλέπω από την σσε παροχής υπηρεσιών:

Άρθρο 1

Πεδίο εφαρμογής

1.1. Στην παρούσα εθνική κλαδική Q.Α. υπάγονται οι εργαζόμενοι με σχέση

εξαρτημένης εργασίας που απασχολούνται σε επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών που

δραστηριοποιούνται στους χώρους της:

5

Qιαφημίσεως, πληροφορικής, μεταφοράς και διαμεταφοράς, εκπαιδεύσεως,

επαγγελματικής εκπαιδεύσεως και καταρτίσεως, εκπαιδευτικών φροντιστηρίων,

φυλάξεως επιχειρήσεων, φροντίδας, φυλάξεως και αναψυχής νηπίων και βρεφών,

λογιστικής παρακολουθήσεως και αποθηκεύσεως, ποδοσφαιριστικών και

καλαθοσφαιρικών εταιρειών και σωματείων, καθαρισμού κτιρίων και χώρων γενικά,

κέντρων ξένων γλωσσών, δημοσκοπήσεων και έρευνας αγοράς και οργανώσεως

εκθέσεων και συνεδρίων,

κτηματομεσιτικών υπηρεσιών, διαχείρισης απαιτήσεων,

περιβαλλοντικών υπηρεσιών, υπηρεσιών διαμεσολάβησης κινητών αξιών και

υπηρεσιών επιχειρηματικών

κεφαλαίων και που έχουν τις παρακάτω ειδικότητες:

α. Γραμματείς – Υπάλληλοι Γραφείου

β. Λογιστές – Βοηθοί Λογιστών

γ. Βοηθητικό – τεχνικό προσωπικό (προσωπικό

καθαριότητας –

εισπράκτορες – αποθηκάριοι – κλητήρες – διανομείς)

δ. Προσωπικό φύλαξης (φύλακες, νυκτοφύλακες, θυρωροί)

ε. Προσωπικό πληροφορικής (χειριστές-τριες, προγραμματιστές-

στριες,

αναλυτές-τριες, τεχνικοί Η/Υ και λοιπές ειδικότητες λειτουργικής

υποστήριξης Η/Υ). dς υπαγόμενες στη λειτουργική υποστήριξη νοούνται

οι ειδικότητες που έχουν περιγραφεί στην κατηγορία αυτή, στην από

23.7.1998 Εθνική Ομοιοεπαγγελματική ΣΣΕ που αφορά τους όρους

αμοιβής και εργασίας του προσωπικού Ηλεκτρονικών Υπολογιστών όλης

της χώρας και

στ. Οδηγοί φορτηγών, επιβατηγών κ.λ.π.

αυτοκινήτων

http://www.omed.gr/e...n=data&myid=120

Επίσης παίρνω το θάρρος και συγνώμη αλλά δες μήπως σου έχει ξεφύγει κάτι από εδώ: http://www.anaconda.gr/pdf/MANUAL%20ANACONDA%20MISE.pdf

Σε υπέρ ευχαριστω, θα το δω

Με τον ΚΑΔ έχω συνδεμενες τις ειδικότητες . Ο ΚΑΔ όμως δεν συνδέεται με τη σύμβαση , απο ότι θυμάμαι , γιατί δεν το έχω μπροστά μου .

Το είχα συνδέσει με την παροχής υπηρεσιών γιατί δεν εβρισκα κάτι άλλο σχετικό , χωρίς όμως να δω το κείμενο ποιους αφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαιρη

Συνάδελφε αν βάλεις στο πρόγραμμά σου τον ΚΑΔ που έχετε στο ΙΚΑ δεν σου βγάζει τι ειδικότητες περιέχει;

Ψάξτο λίγο το πρόγραμμά σου και πιστεύω πως θα βρεις πως υπολογίζει.

Μην το δένεις κόμπο πως είναι λάθος απλά όπως βλέπω από την σσε παροχής υπηρεσιών:

Άρθρο 1

Πεδίο εφαρμογής

1.1. Στην παρούσα εθνική κλαδική Q.Α. υπάγονται οι

εργαζόμενοι με σχέση

εξαρτημένης εργασίας που απασχολούνται σε επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών που

δραστηριοποιούνται στους χώρους της:

5

Qιαφημίσεως, πληροφορικής, μεταφοράς και

διαμεταφοράς, εκπαιδεύσεως,

επαγγελματικής εκπαιδεύσεως και καταρτίσεως, εκπαιδευτικών φροντιστηρίων,

φυλάξεως επιχειρήσεων, φροντίδας, φυλάξεως και αναψυχής νηπίων και βρεφών,

λογιστικής παρακολουθήσεως και αποθηκεύσεως, ποδοσφαιριστικών και

καλαθοσφαιρικών εταιρειών και σωματείων, καθαρισμού κτιρίων και χώρων γενικά,

κέντρων ξένων γλωσσών, δημοσκοπήσεων και έρευνας αγοράς και οργανώσεως

εκθέσεων και συνεδρίων, κτηματομεσιτικών υπηρεσιών, διαχείρισης απαιτήσεων,

περιβαλλοντικών υπηρεσιών, υπηρεσιών διαμεσολάβησης κινητών αξιών και

υπηρεσιών επιχειρηματικών κεφαλαίων και που έχουν τις παρακάτω ειδικότητες:

α. Γραμματείς – Υπάλληλοι Γραφείου

β. Λογιστές – Βοηθοί Λογιστών

γ. Βοηθητικό – τεχνικό προσωπικό (προσωπικό καθαριότητας –

εισπράκτορες – αποθηκάριοι – κλητήρες – διανομείς)

δ. Προσωπικό φύλαξης (φύλακες, νυκτοφύλακες, θυρωροί)

ε. Προσωπικό

πληροφορικής (χειριστές-τριες, προγραμματιστές-στριες,

αναλυτές-τριες, τεχνικοί Η/Υ και λοιπές ειδικότητες λειτουργικής

υποστήριξης Η/Υ). dς υπαγόμενες στη λειτουργική υποστήριξη νοούνται

οι ειδικότητες που έχουν περιγραφεί στην κατηγορία αυτή, στην από

23.7.1998 Εθνική Ομοιοεπαγγελματική ΣΣΕ που αφορά τους όρους

αμοιβής και εργασίας του προσωπικού Ηλεκτρονικών Υπολογιστών όλης

της χώρας και

στ. Οδηγοί φορτηγών, επιβατηγών κ.λ.π. αυτοκινήτων

http://www.omed.gr/e...n=data&myid=120

Επίσης παίρνω το θάρρος

και συγνώμη αλλά δες μήπως σου έχει ξεφύγει κάτι από εδώ: http://www.anaconda.gr/pdf/MANUAL%20ANACONDA%20MISE.pdf

Κανένα πρόβλημα και σε ευχαριστω

Δεν είχα δει το ling για το manual της anaconda . Το ξέρω το manual , εγώ δεν είπα ότι είναι κάτι λ´αθος εγώ ίσως να το έχω συνδέσει με λ´αθος συμβάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαιρη

δεν πειράζει συνάδελφε, δεν χάθηκε ο κόσμος!

Πες μας αν θες να βοηθήσουμε σε κάτι πιο συγκεκριμένο.

δεν πειράζει συνάδελφε, δεν χάθηκε ο κόσμος!

Πες μας αν θες να βοηθήσουμε σε κάτι πιο συγκεκριμένο.

Στη σύμβαση λογιστών που μου έκανες ling στην αρχή στο ΟΜΕΔ θα μπορούσα να ενταξω το β. Λογιστή επειδή λέει ´´πασις φύσεως επιχειρησεων´´ αν και στο κείμενο με ποιους αφορά δεν βλέπω και μεγάλη σχέση

Σε ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσπαθώ μέρες να καταλ´αβω δίχως αποτέλεσμα πως επιλέγουμε με ποια σύμβαση θα συνδέσουμε ένα εργαζόμενο γιατί έχω μαύρα μεσάνυχτα.

Παίρνοντας αφορμή απο την πολύ καλή σου ανάλυση εάν θέλεις λύσει μου τις απορίες

1) τι εννοούμε κλαδική σύμβαση και πως ξέρουμε αν είναι υποχρεωτική;;

2) τι εννοείς ομοιεπαγγελματικη των λογιστών ;; ποια σύμβαση είναι;;

Εγω ειμαι βοηθος σε περιοδικο με β κατηγοριας και υπαρχει εξωτερικος λογιστης , ο οποιος ομως δεν ασχολειτε . Εγώ ως

τώρα έκανα το εξής , επέλεξα την σύμβαση παροχής υπηρεσιών και ανάλογα με την ειδικότητα επέλεγα πχ υπάλληλος γραφείου , βοηθός λογιστή κτλ ενώ για τους συντάκτες επέλεγα την σύμβαση αν θυμάμαι καλά 0049 συντάκτες εσωτερικοί

Παντελώς λ´αθος;;

εδώ συνάδελφε γράφεις 0049 συντάκτες εσωτερικοί, αλλά εδώ http://www.anaconda.gr/htm/syllana.htm βλέπω πως αντιστοιχεί στο ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΤΥΠΟΥ ΕΤΗΠΤΑ (ΕΝΩΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΑΘΗΝΩ) ενώ για ΒΙΒΛΙΟΔΕΤΕΙΑ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ έχει το 0047και ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ - ΕΚΔΟΤΙΚΟΙ ΟΙΚΟΙ

0137

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαιρη

εδώ συνάδελφε γράφεις 0049 συντάκτες εσωτερικοί, αλλά εδώ http://www.anaconda.gr/htm/syllana.htm βλέπω πως αντιστοιχεί στο ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΤΥΠΟΥ ΕΤΗΠΤΑ (ΕΝΩΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ

ΑΘΗΝΩ) ενώ για ΒΙΒΛΙΟΔΕΤΕΙΑ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ έχει το 0047και ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ - ΕΚΔΟΤΙΚΟΙ ΟΙΚΟΙ

0137

Δεν τα έχω μπροστά μου, ίσως είναι 0048 δημοσιογράφοι περιοδικού τύπου ,βιβλιοδετεια 0047 νομίζω δεν εχει σχέση , ενώ και το βιβλιοπωλεία εκδοτικοί οίκοι 0137 νομίζω ότι αναφέρεται σε πώληση απο εμπορικο καταστημα και έκδοση βιβλίων

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαιρη

Ερώτηση ήταν , όχι επιβεβαίωση

Στη σύμβαση λογιστών ΔΑ/2009 που μου έκανες ling στην αρχή στο ΟΜΕΔ θα μπορούσα να ενταξω το β. Λογιστή επειδή λέει ´´πασις φύσεως επιχειρησεων´´;;;;; αν και στο κείμενο με ποιους αφορά δεν βλέπω και μεγάλη σχέση με επιχειρηση έκδοσης μηνιαίου περιοδικού

Σε ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!Για να καταλάβω και γω...η σύμβαση και των λογιστών-βοηθών όλης της χώρας και η σύμβαση παροχής υπηρεσιών έχουν λήξει από το 2010 . Η χθεσινή ερμηνευτική εγκύκλιος αναφέρει για νέες προσλήψεις

β. Από τα ανωτέρω συνάγεται ότι και για τις περιπτώσεις νέων προσλήψεων κατά το διάστημα από 14.2.2012 μέχρι 14.5.2012, οι προσλαμβανόμενοι σε νέο εργοδότη δεν μπορούν να «καρπωθούν» τα έννομα αποτελέσματα σ.σ.ε. που έληξαν ή καταγγέλθηκαν και έχει περατωθεί και το 6μηνο της παράτασης ισχύος τους, μια και αυτές έχουν σταματήσει να τα παράγουν ως συλλογικές συμφωνίες και οι οποίες μόνο με ατομικές συμβάσεις μπορούν να μετουσιωθούν. Άρα για τους προσλαμβανόμενους σε νέο εργοδότη θα ισχύσουν ατομικές συμφωνίες, που αποτυπώνουν τη βούληση των μερών και πάντα εντός των νομίμων ορίων.

Εσείς τί καταλαβαίνετε από αυτό ???Εγω προσωπικά καταλαβαίνω ότι πλέον οι λογιστές και βοηθοί που προσλαμβάνονται από 14/02/2012 και μετά πάνε με ατομική συμφωνία κι όχι με τη κλαδική εφόσον είχε παρέλθει το 6μηνο των κλαδικών συμβάσεων μέχρι τη ψήφιση του νόμου . Μόνο για όσους ήδη εργάζονται εξακολουθεί να ισχύει η κλαδική όπως λέει και παρακάτω μέχρι 14/5/2012 .

5. Όταν παρέλθει το τρίμηνο από τη λήξη ή την καταγγελία της σ.σ.ε και δεν συναφθεί νέα σ.σ.ε, τότε όλοι οι κανονιστικοί όροι που αφορούν επιδόματα παύουν να ισχύουν, συνεχίζουν όμως να ισχύουν αποκλειστικά αυτοί που αφορούν αφενός το βασικό μισθό/ημερομίσθιο (της σ.σ.ε. που έληξε ή καταγγέλθηκε) και αφετέρου τα επιδόματα ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και επικινδύνου εργασίας, εφόσον τα επιδόματα αυτά προβλέπονταν στις σ.σ.ε που έληξαν ή καταγγέλθηκαν.

Έτσι για τους ήδη εργαζόμενους, εξακολουθούν να ισχύουν οι κανονιστικοί όροι που αφορούν το βασικό μισθό ή ημερομίσθιο, και τα επιδόματα ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και επικινδύνου εργασίας, εφόσον προβλέπονταν. Επειδή η συγκεκριμένη προσαρμογή ορίζεται από το νόμο, δεν απαιτείται σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων. Οποιοδήποτε άλλο επίδομα που προβλέπεται παύει να ισχύει.

Οι όροι του προηγούμενου εδαφίου που διατηρούνται (βασικός μισθός ή ημερομίσθιο, τα επιδόματα ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και επικινδύνου εργασίας) παραμένουν μέχρις ότου αντικατασταθούν από τους όρους νέας συλλογικής σύμβασης εργασίας. Με τη νέα συλλογική σύμβαση εργασίας τα μέρη μπορούν να διαπραγματευτούν και όρους πέραν των ανωτέρω.

Όσον αφορά τη σύναψη νέας ή τροποποιημένης ατομικής σύμβασης εργασίας, εργοδότες και εργαζόμενοι μπορούν να συμφωνήσουν αμοιβές τουλάχιστον στο ύψος των μισθών και ημερομισθίων της παρ. 1 α του άρθρου 1 της παρούσης εγκυκλίου.

Αν καταλαβαίνω κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε με!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας. Δουλεύω σε λογιστικό γραφείο και το τελευταίο δίμηνο ασχολούμαι με θέματα μισθοδοσίας. Έχω και εγώ αυτήν την απορία με το πώς επιλέγουμε ποια σύμβαση πρέπει να ακολουθήσουμε όταν προσλαμβάνουμε κάποιον εργαζόμενο. Η προηγούμενη κοπέλα που είχε τη μισθοδοσία μου είπε πως της είχε μάθει η πιο προηγούμενη κοπέλα πως βάζουμε την ομοιοεπαγγελματική όπως και να έχει. Επειδή όμως δεν ήμουν σίγουρη πήρα την τοπική επιθεώρηση η οποία όμως μόνο που δε με έβρισε για το γελοίο της ερώτησης. Πήρα άλλες επιθεωρήσεις οι οποίες όμως με μπέρδεψαν περισσότερο. Αν είναι έτσι όπως τα γράφει η συνάδελφος marikaki, νομίζω πως πρέπει να αλλάξω όλες μου τις επιχειρήσεις. Βγάζω μισθοδοσία για 50 επιχειρήσεις. Μάλλον θα κάνω υπερωρίες αυτό το μήνα. Τη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να αλλάξω τη σύμβαση; Πρέπει να ενημερώσω την επιθεώρηση: Έχει γίνει πλέον ο εφιάλτης μου η τοπική ΣΕΠΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιώργος

Καλησπέρα σας.Εγώ αυτό που θέλω να μάθω είναι από τους συναδέλφους που δουλεύουν σε εταιρείες, επειδή δυστηχώς ζούμε στην Ελλάδα που οι νόμοι δεν εφαρμόζονται, στην αγορά εργασίας γενικότερα τι ισχύει για έναν λογιστή με προυπηρεσία 7,5 χρόνια?Το ρωτάω επειδή το τελευταίο δίμηνο δυστηχώς βρίσκομαι εκτός εργασίας και στις συνεντεύξεις που πηγαίνω συνήθως αναφέρω έναν επιθυμητό μισθό της τάξης του 1.100 με 1.200 μικτά.Μήπως αυτά τα χρήματα θεωρούνται πολλά στην αγορά?Μήπως πρέπει να αναφέρω μισθούς 800 και 900 μικτά?Θα εκτιμούσα αρκετά την απάντηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας. Δουλεύω σε λογιστικό γραφείο και το τελευταίο δίμηνο ασχολούμαι με θέματα μισθοδοσίας. Έχω και εγώ αυτήν την απορία με το πώς επιλέγουμε ποια σύμβαση πρέπει να ακολουθήσουμε όταν προσλαμβάνουμε κάποιον εργαζόμενο. Η προηγούμενη κοπέλα που είχε τη μισθοδοσία μου είπε πως της είχε μάθει η πιο προηγούμενη κοπέλα πως βάζουμε την ομοιοεπαγγελματική όπως και να έχει. Επειδή όμως δεν ήμουν σίγουρη πήρα την τοπική επιθεώρηση η οποία όμως μόνο που δε με έβρισε για το γελοίο της ερώτησης. Πήρα άλλες επιθεωρήσεις οι οποίες όμως με μπέρδεψαν περισσότερο. Αν είναι έτσι όπως τα γράφει η συνάδελφος marikaki, νομίζω πως πρέπει να αλλάξω όλες μου τις επιχειρήσεις. Βγάζω μισθοδοσία για 50 επιχειρήσεις. Μάλλον θα κάνω υπερωρίες αυτό το μήνα. Τη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να αλλάξω τη σύμβαση; Πρέπει να ενημερώσω την επιθεώρηση: Έχει γίνει πλέον ο εφιάλτης μου η τοπική ΣΕΠΕ.

Συναδέλφισσα δεν σε βλέπω καλά 50 επιχειρήσεις είναι σοβαρό θέμα, και εσύ λες πως δεν έχεις και πολύ καλή γνώση. Πόσα άτομα είναι συνολικά; Συνδέονται με κάποιο τρόπο οι επιχειρήσεις. Με υπομονή πρέπει να κάτσεις να ρίξεις διάβασμα. Εγώ ασχολούμαι 3 χρόνια με καμμιά 15αριά επιχειρήσεις και μου βγαίνει η ψυχή. Γύρω στα 300-400 άτομα νυχτερινά αργίες υπερωρίες κτλ..

Θέλω να κάνω μια πρόσληψη σε μια κοπέλα ως βοηθός Λογιστή αλλά δεν βρίσκω σύμβαση που να ταιριάζει μας έβαζα με την ομοιοεπαγγελματική μα τώρα έχει λήξει και δεν ξέρω πως να το χειριστώ. Είμαστε στον χώρο των επισιτιστικών καταστημάτων.

Καμμιά βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα η ατομικη συμβαση βοηθου λογιστη συμφωνα με το νεο μνημονιο ποσο ειναι;;;μπορειτε να μου πειτε ναλαυτικα εργοδοτικες κα ασφαλιστικες εισφορες και φμυ αμα γινεται ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη maria-misthoti

Συνάδελφοι,

θα ήθελα και εγώ τη βοήθεια σας. Είμαι λογίστρια με γ' τάξη, αλλά εργάζομαι σε Α.Ε. με ατομική σύμβαση εργασίας ως μισθωτή. Λόγω κρίσης πέρσι μου άλλαξαν τη σύμβαση από Βοηθό λογιστή σε υπάλληλο γραφείου, με τη δικαιολογία ότι δεν ανήκω στο λογιστήριο και δεν εκτελώ λογιστικές εργασίες. Η θέση μου είναι τιμολόγηση και ταμείο, αλλά επίσης καταχωρώ επιταγές και κάνω εγγραφές τακτοποίησης υπολοίπων πελατών. Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο, όπου μπορώ να στηρίξω ότι η ειδικότητα μου πρέπει να είναι βοηθός λογιστή?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι,

θα ήθελα και εγώ τη βοήθεια σας. Είμαι λογίστρια με γ' τάξη, αλλά εργάζομαι σε Α.Ε. με ατομική σύμβαση εργασίας ως μισθωτή. Λόγω κρίσης πέρσι μου άλλαξαν τη σύμβαση από Βοηθό λογιστή σε υπάλληλο γραφείου, με τη δικαιολογία ότι δεν ανήκω στο λογιστήριο και δεν εκτελώ λογιστικές εργασίες. Η θέση μου είναι τιμολόγηση και ταμείο, αλλά επίσης καταχωρώ επιταγές και κάνω εγγραφές τακτοποίησης υπολοίπων πελατών. Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο, όπου μπορώ να στηρίξω ότι η ειδικότητα μου πρέπει να είναι βοηθός λογιστή?

Ευχαριστώ!

Τωρα πλεον με ατομικη συμβαση δεν εχουν διαφορα οι μικτες αποδοχες του υπαλληλου γραφειου με β. λογιστη πες τους να στο αλλαξουν και να παραμηνει ο ιδιος μισθος με ατομικη συμβαση εαν δεν δεσμευεσται σε καμια κλαδικη η επιχειρησιακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη maria-misthoti

Τωρα πλεον με ατομικη συμβαση δεν εχουν διαφορα οι μικτες αποδοχες του υπαλληλου γραφειου με β. λογιστη πες τους να στο αλλαξουν και να παραμηνει ο ιδιος μισθος με ατομικη συμβαση εαν δεν δεσμευεσται σε καμια κλαδικη η επιχειρησιακη.

Το πρόβλημα τους δεν νομίζω ότι είναι ο μισθός, αλλά ότι τα ένσημα του βοηθού λογιστή είναι πιο ακριβά από του υπάλληλου γραφείου, γιατί και το επίδομα ισολογισμού που έπαιρνα πριν το προσάρμοσαν στο μισθό. Εγώ αυτό που θέλω είναι τα ένσημα, γιατί ήθελα ένα χρόνο ακόμα για να πάω για β' τάξη, αλλά με πήγαν πίσω και αν δε κάνω κάτι θα μείνω μόνιμα σαν υπάλληλος γραφείου. Γι' αυτό ψάχνω κάτι επίσημο για να ξαναγίνω Β. Λογιστή. Το γεγονός ότι κρατάω ταμείο δεν μετράει καθόλου?

Το κακό είναι με την κρίση, σου λένε αν σ' αρέσει κιόλας, γιατί δουλειά αλλού δεν θα βρεις και δυστυχώς έχουν δίκιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν εισαι η μόνη εμενα μετα απο 9 χρονια με απελυσαν γιατι τους κόστιζα ακριβά ειδικότητα βοηθός λογιστή και δουλευα σε λογιστικό γραφείο. ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΟΥΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...