Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε9 ΠΩΣ ΚΙΝΟΥΜΕΘΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ


spydi1988

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους , 

ήθελα μια πληροφορία για το Ε9. Είμαι κάτοχος αργοτεμαχίου απο το 2005 με ποσοστό συνιδιοκτησίας 50%. Δεν το έχω δηλώσει ποτέ στο Ε9 μου γιατί λόγω ηλικίας δεν ασχολήθηκα ποτέ (ούτε καν ήξερα ότι μου το έγγραψε ο πατέρας μου!!!) και τώρα θέλω να το τακτοποιήσω. Δεν υπάρχει συμβόλαιο μόνο ένα χαρτί από την νομαρχία τότε με την μοιρασία που είχανε κάνει ότι το μισό είναι στο όνομα μου και το μισό στην αδερφή μου , η οποία το έχει στο Ε9 της.   Πώς πρέπει να κινηθώ ;

Σημειώστε ότι είμαι νέος συνάδελφος και μόλις ξεκίνησα να εργάζομαι οπότε ψάχνομαι λιγο!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

σωστα , 

 

 

Δημοσιεύθηκε στις : [ 13-11-2014 ]

ΠΟΛ.1237/11.11.2014
Οδηγίες για τη συμπλήρωση της δήλωσης στοιχείων ακινήτων (έντυπο Ε9) από την 1η Ιανουαρίου 2014

Κατηγορία: Φορολογία Κεφαλαίου

 

ΙΙ. ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΝΑΓΡΑΦΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΊΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ

Με αφορμή ερωτήματα, που υποβάλλονται από φορολογουμένους, σχετικά με τον τρόπο αναγραφής των ακινήτων στη δήλωση στοιχείων ακινήτων, ακολουθεί καταγραφή απαντήσεων στα συνηθέστερα εξ αυτών:

 

 

13. Εφόσον η συμπλήρωση της δήλωσης στοιχείων ακινήτων διαφοροποιείται από τα προαναφερθέντα, αλλά έχει αναγραφεί το σύνολο των στοιχείων του ακινήτου, ώστε να αποτυπώνεται η συνολική πραγματική του κατάσταση, η περιγραφή αυτή δεν θεωρείται εσφαλμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ  ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ΜΕ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΔΥΟΡΟΦΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΙΣΟΓΕΙΟΥ ΟΡΟΦΟΥ 90 Τ.Μ  ΚΤΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΥΠΟΓΕΙΟ 14 Τ.Μ (ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ) ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ 229 Τ.Μ. ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ 50% ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ. ΟΙΚΙΑ 1ΟΥ ΟΡΟΦΟΥ  80 ΤΜ. ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ 50% ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ.

ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ.ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ  ΓΡΑΜΜΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ 229 Τ,Μ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ 50% ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ 104 Τ.Μ ????

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ 229 Τ.Μ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 50% ΚΑΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ 80 Τ.Μ. ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, eyripidis said:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ  ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ΜΕ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΔΥΟΡΟΦΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΙΣΟΓΕΙΟΥ ΟΡΟΦΟΥ 90 Τ.Μ  ΚΤΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΥΠΟΓΕΙΟ 14 Τ.Μ (ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ) ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ 229 Τ.Μ. ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ 50% ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ. ΟΙΚΙΑ 1ΟΥ ΟΡΟΦΟΥ  80 ΤΜ. ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ 50% ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ.

ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ.ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ  ΓΡΑΜΜΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ 229 Τ,Μ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ 50% ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ 104 Τ.Μ ????

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ 229 Τ.Μ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 50% ΚΑΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ 80 Τ.Μ. ????

Στη στήλη 22 δεν γράφετε τίποτα. ΠΟΛ 1237:

ΠΡΟΣΟΧΗ:Η στήλη αυτή παραμένει κενή μόνο στις περιπτώσεις, στις οποίες υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και το αναγραφόμενο ακίνητο είναι αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία / δικαίωμα υψούν με χιλιοστά επί του οικοπέδου.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19856
© Taxheaven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΑΝΕΡΓΕΣΗ ΑΠΟΘΗΚΩΝ ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ,Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΟΤΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΚΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΘΕΙ ΑΛΛΗ ΧΡΟΝΟΒΟΡΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ (ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ).
 ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ.ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΕΤΟΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΙΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΑΠΟ 2010 Η ΑΠΟ 2016???

ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ:Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ Η ΟΡΘΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥΜΕΝΟΣ ΜΗΝ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, eyripidis said:

ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΑΝΕΡΓΕΣΗ ΑΠΟΘΗΚΩΝ ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ,Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΟΤΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΚΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΘΕΙ ΑΛΛΗ ΧΡΟΝΟΒΟΡΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ (ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ).
 ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ.ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΕΤΟΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΙΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΑΠΟ 2010 Η ΑΠΟ 2016???

ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ:Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ Η ΟΡΘΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥΜΕΝΟΣ ΜΗΝ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ.

Για τις αυθαιρεσίες θα ξεκινήσετε από το 2014. Το 2010 το ξεχνάτε έτσι κι αλλιώς, το πήρε το ποτάμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, ponzi said:

Για τις αυθαιρεσίες θα ξεκινήσετε από το 2014. Το 2010 το ξεχνάτε έτσι κι αλλιώς, το πήρε το ποτάμι.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ 2014 ? ΟΙ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2000 ΚΑΙ ΠΡΙΝ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε υποβληθέν Ε 9 θέλω να προσθέσω στις σημειώσεις κάποιες παρατηρήσεις (έχει δηλωθεί εκτός σχεδίου και θέλω να προσθέσω ότι είναι εκτός Πολεοδομικού Σχεδίου )......δεν μεταβάλλω κανένα άλλο πεδίο.

Έχει πρόστιμο η επιβολή?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 11/14/2014 at 3:33 PM, G.E.S. said:
On 11/13/2014 at 9:32 AM, Alexisk said:

Καλημέρα , μια βοήθεια έχω κολλήσει .... Οριζόντια ιδιοκτησία 130 τ.μ. με ποσοστό συνιδιοκτησίας στο οικόπεδο 50/100 τ.μ. οικοπεδου 445 τ.μ. Στην συνολική επιφάνεια κτισμάτων θα δηλωθούν τα 130 τ.μ. από την στιγμή που δηλώνω οικόπεδο 50%----> 445 τ.μ.?

 

Υ.Γ. Το οικόπεδο πρέπει να δηλωθεί!!!

 

  ο  κανονας  =     παντα  το  οικοπεδο   και  παντα   επιφαν  κτισματων   -  η  εξαιρεση  ,  εαν  συντρεχουν 3  οροι  = γνωστη -

 

     και  οταν   ,  εχουμε στηλη   18  - οικοπεδο-       ,        παντα εχουμε και στηλη  22  -  υφισταμενα -

 

προσοχη  ,  αν δεν βαλουμε   στ.   22 ,   υφ/να    ,  θα μας  φορολογησει  ολο το οικοπεδο       !!!!!!!!

Οταν λέμε θα φορολογηθεί "όλο το οικόπεδο" εννοούμε ότι θα φορολογηθεί αναλογικά με το ποσοστό συνιδιοκτησίας που έχει ο  κάθε συνιδιοκτήτης ετσι δεν είναι?  πχ.  αν κάποιος είναι 100%  κύριος σε οριζόντια ιδιοκτησία  με ποσοστό συνιδιοκτησίας σε οικόπεδο 50% τότε   καταλαβαίωνω ότι θα φορολογηθεί: α. για το 100% του φόρου που προκύπτει για την οριζόντια + β. για το  50% του συνολικού φόρου και της  αξίας του οικοπεδου? δηλαδή ο φόρος και η αξία του οικοπεδου δεν επιμερίζεται ανάλογα με τα ποσοστά συνιδικτησίας του καθενος όταν δηλώνεται και το οικόπεδο σε σύσταση οριιζοντίου ιδιοκτησίας και δεν είναι πολυκατοικία?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...