Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μεταβίβαση ακινήτου εντος του 2014 - Υποβολή Ε9 πότε ?


MariaLog

Ερώτηση

Καλημέρα συνάδελφοι!

 

Έχω μια μεταβίβαση ακινήτου εντός του Φεβρουαρίου 2014 (γονική παροχή). Αυτό με το νέο νόμο πρέπει να δηλωθεί εντός μηνός. Το υποβάλλω στο Ε9 2014 ή περιμένουμε να ανοίξει π.χ. 2015 χρήση στην εφαρμογή του Ε9 ?

Θεωρώ πως αν το υποβάλλω τώρα (χρήση 2014) θα σημαίνει ότι είναι ακίνητο που είχαμε την 1/1/2014....

Αν υπάρχει αντίστοιχη περίπτωση σε κάποιον θα ήθελα τα φώτα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τελικά μίλησα με το "taxis"  και μου είπαν ότι περιμένουν ενημέρωση (τι πρωτότυπο) για το τι θα ισχύσει....

Προς το παρόν πάντως δεν υποβάλλουμε κάτι ακόμα για μεταβολές εντός του 2014! Αναμένουμε και γι' αυτό........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εδώ πάντως αναφέρει πως η ημερομηνία υποβολής θα αρχίσει στις 14/4/2014..

 

http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/ec0f5df5-8c63-464c-a058-7bccafb1fe73

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αιτία εισαγωγής κτίσματος/οικοπέδου Αγορά ακινήτουΔωρεά - Γονική παροχήΑνέγερση οικοδομήςΔωρεά αιτία θανάτουΕξ αδιαθέτου (νόμιμος) κληρονόμοςΕκ διαθήκης κληρονόμοςΑπό δικαστική απόφασηΚατακυρωτική έκθεσηΛοιπές περιπτώσεις
Η καταχώρηση της αιτίας εισαγωγής, μεταφέρεται αυτόματα στις σημειώσεις φορολογούμενου και εμφανίζεται στην εκτύπωση της δήλωσης Ε9.
Αριθμός συμβολαίου 0000 Ημερομηνία συμβολαίου 00/00/0000 ΑΦΜ συμβολαιογράφου 000000000 Τίτλος κτήσης 0000
 
Προσπάθησα να στείλω Ε9 και μου έβγαλε τα παραπάνω.
Γνωρίζει κανείς συνάδερφος τι πρέπει να βάλουμε στον τίτλο κτήσης?
 
Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν έγινε με συμβόλαιο?

 

αριθμός ΧΧΧ , ημερομηνία ΨΨΨ κλπ. κλπ.

 

απλά δεν θα επιλέξεις αγορά ,αλλά γονική παροχή.

 

δεν το άνοιξα ,από αυτά που γράφεις σου λέω τι να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι υπάρχει συμβόλαιο, γονική παροχή, Με την επιλογή αυτή εμφανίζει και το τίτλο κτήσης κάτι που δεν κάνει πχ στην ένδειξη αγορά ακινήτου.

Το θέμα μου είναι ότι στον αριθμό συμβολαίου που ζητάει, βάζω τον αριθμό, στον τίτλο κτήσης που ζητάει τι να βάλω? (Μήπως εννοεί ο ποιητής το τίτλο κτήσης του παρέχων την γονική παροχή?!)

Έψαξα για οδηγίες αλλά υπάρχουν μόνο για το 2013 και το τηλ. του Υπουργείου....!!!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις άμεσες απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ζητάει και συμβόλαιο και τίτλο κτήσης   αθροιστικά ή διαζευκτικά?

 

δηλ. τίτλο κτήσης ,δεν το αγόρασα αλλά μου το παραχώρησε το κράτος π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αιτία εισαγωγής κτίσματος/οικοπέδου

ΔΩΡΕΑ-ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ

 

Η καταχώρηση της αιτίας εισαγωγής, μεταφέρεται αυτόματα στις σημειώσεις φορολογούμενου και εμφανίζεται στην εκτύπωση της δήλωσης Ε9.

 

 

Αριθμός συμβολαίου

0000

 

Ημερομηνία συμβολαίου

31/12/2013

 

ΑΦΜ συμβολαιογράφου

00000000

 

Τίτλος κτήσης

??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εννοώ αν δεν συμπληρώσεις τον τίτλο κτήσης ,γιατί ανέφερες τον αριθμό συμβολαίου φεύγει?  

 

είναι αριθμητικό πεδίο?    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι κοκκινίζει, είναι υποχρεωτικά πεδία.

 

Δέχεται και αριθμούς και γράμματα τόσο ο αριθμός συμβολαίου και ο τίτλος κτήσης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά μετά από συνομιλία με το Υπουργείο σαν τίτλο κτήσης βάζουμε 

 

μην θέλει να γράψεις συμβόλαιο/προσύμφωνο/παραχωρητήριο.

Proakis Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μεταβολή Ε9 στο 2013 που σημαίνει ότι πρέπει να την κάνω έως και 30/05/2014 και αγορά ακινήτου 26/3/2014. Το νέο Ε9 πρέπει να γίνει έως 26/4; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μεταβολή Ε9 στο 2013 που σημαίνει ότι πρέπει να την κάνω έως και 30/05/2014 και αγορά ακινήτου 26/3/2014. Το νέο Ε9 πρέπει να γίνει έως 26/4; 

1. Η παράγραφος 3 του άρθρου 23 του ν. 3427/2005(Α΄312) αντικαθίσταται ως εξής:

 

«3.α. Από την 1η Ιανουαρίου 2014 και εφεξής, για τη

σύσταση, απόκτηση και κάθε άλλη μεταβολή στα δικαιώ-

ματα της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, ο φορο-

λογούμενος υποχρεούται σε υποβολή δήλωσης στοιχεί-

ων ακινήτων εντός τριάντα (30) ημερών από την ημέρα

της σύστασης, απόκτησης και κάθε άλλης μεταβολής στα παραπάνω δικαιώματα. Ειδικά η δήλωση για κάθε

σύσταση, απόκτηση και κάθε άλλη μεταβολή από την 1η

Ιανουαρίου 2014 μέχρι και τη 31η Μαϊου 2014 υποβάλ-

λεται μέχρι και την 30ή Ιουνίου 2014.

β. Ειδικότερα, οι δηλώσεις στοιχείων ακινήτων έτους 2014, που υποβάλλονται προκειμένου να απεικονισθεί η

περιουσιακή κατάσταση της 1ης Ιανουαρίου 2014, υποβάλλονται μέχρι και την 30ή Μαΐου 2014.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά για μεταβολή μεσα στο 2014, τον Μάρτιο, πότε στέλνουμε;Δεδομένου όπως γράφει και ο συνάδελφος στην αρχή αν το στείλω τώρα, το εμφανίζει ως την περιουσιακή κατάσταση που υπάρχει μέχρι το 2014; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά για μεταβολή μεσα στο 2014, τον Μάρτιο, πότε στέλνουμε;Δεδομένου όπως γράφει και ο συνάδελφος στην αρχή αν το στείλω τώρα, το εμφανίζει ως την περιουσιακή κατάσταση που υπάρχει μέχρι το 2014; 

 

οταν ανοίξει ( τωρα ποτε κανεις δεν ξερει ) μεχρι 31/1/2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εφαρμογή για τις μεταβολές του 2014 δεν έχει ανοίξει ακόμα. Γι'αυτό και άμα βάλεις ημ/νία του 2014 δε θα στο πάρει. Εμένα μου είπαν από Υπουργείο ότι όταν ανοίξει η εφαρμογή, τότε θα δοθούν καινούριες ημ/νίες για τις αλλαγές του 2014. Προς το παρόν αναμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Φορολογούμενη έκανε Ε9 για ακίνητα που υπήρχαν την 1/1/2013 στις 19/2/2014.Μετά λόγω λάθους έκανε συμπληρωματική στις 9/5/2014 και πλήρωσε και το πρόστιμο λόγω εκπρόθεσμου.Στο 2014 όμως δεν έχει μεταφερθεί καμία από τις αλλαγές.Πηγαίνοντας να κάνω μεταφορά των αλλαγών στο επόμενο έτος με αφήνει να μεταφέρω μόνο τις αλλαγές του πρώτου Ε9 και όχι του δεύτερου που είναι και οι σωστές.Ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?Να τα γράψω από την αρχή δεν γίνεται γιατί μου ζητάει στοιχεία της γονικής παροχής που δεν τα έχω τώρα αφού η κοπέλα λείπει εκτός Ελλάδας.Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εφαρμογή για τις μεταβολές του 2014 δεν έχει ανοίξει ακόμα. Γι'αυτό και άμα βάλεις ημ/νία του 2014 δε θα στο πάρει. Εμένα μου είπαν από Υπουργείο ότι όταν ανοίξει η εφαρμογή, τότε θα δοθούν καινούριες ημ/νίες για τις αλλαγές του 2014. Προς το παρόν αναμονή.

Καλημέρα,

 

μήπως ξέρεις σε περίπτωση που κάποιος έκανε τακτοποίηση αυθαιρέτου μέσα στο 2014 αν θα πρέπει να το δηλώσει κάνοντας ε9 2014 ή να περιμένει να ανοίξει η εφαρμογή για το ε9 2015;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορούμε τελικά ή όχι να στείλουμε Ε9 για μεταβίβαση ακινήτου εντός του 2014? Προσπαθησα σήμερα αλλά μου αναφέρει ότι η ημερομηνία δεν είναι σωστή. (28/05/2014). Τί γίνεται με την εντός του ενός μηνός  προθεσμία υποβολής Ε9 για το 2014? Μας κοροϊδεύουν τελικά?

Ευχαριστώ

Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αγορά ακινήτου στα μέσα Μαίου του '14,στο Ε9 του 2015 δεν υποβάλλεται;

κανονικά θα έπρεπε εντός μηνός από την μεταβολή. Αλλά επειδή δεν έχει ανοίξει ακόμη το σύστημα ενδεχομένως να πάνε όλες οι μεταβολές μέχρι 31/1/2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...