Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εναρξη και παύση ΗΦΤΜ μέσω taxis χωρίς να πάμε ΔΟΥ


GEORGEPAP

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

θελω να κανω διακοπη ταμειακης λογω διακοπης εργασιων, την κανω μεσω ταξις διαλεγω αυτο το κωδικο 10 − Αυτοπαράδοση της ΦΗΜ λόγω οριστικής διακοπής επιχείρησης? σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας

Εχω μια περιπτωση απο επιχειρηση με κεντρικο και υποκαταστημα, κλεινει το κεντρικο.

Αρα κλεινω την ΦΤΜ του υποκ/μος με κωδ. 77.

Μετα με κωδ. 19 μεταφερω την ΦΤΜ του κεντρικου στη νεα διευθυνση (οπου και γινεται κεντρικο)

Γνωριζεται αν πρεπει καμμια ακομη εγγραφη ?

Απο την ΔΟΥ μου ειπαν οτι πρεπει παλι να κανω εγγραφη με κωδ. 19 την ΦΤΜ που ειχα κανει πριν παυση με κωδ. 77 αλλα δεν καταλαβα γιατι.

Ευχαριστω

 

Συγνώμη, αυτό σας το είπε υπάλληλος της Δ.Ο.Υ; Κατ' αρχήν ποιός είναι ο κωδικός 77; Μήπως εννοείτε 7 που είναι αλλαγή τόπου λειτουργίας εντός της επιχείρησης; Αυτός είναι ο κωδικός για μεταφορά από υποκατάστημα σε έδρα και αντίστροφα. Ο 19 είναι για αλλαγή για μεταφορά έδρας αν θυμάμαι καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα εγώ θέλω να διευκρινίσω σχετικά με την προθεσμία διακοπής φ.τ.μ μέσω taxis ποια είναι η προθεσμία δήλωσης διακοπής! Από την σχετική ΠΟΛ και απο ερώτηση σε τμηματα ΚΦΑΣ 2 εφοριών , ισχύουν οι 15 ημέρες απο την ημέρα έκδοσης τελικού Ζ από τον τεχνικό. Απλώς μου είπανε όταν θα το κάνω μέσω διαδικτύου να κάνω και μια υπεύθυνη δήλωση για την αυτοπαράδοση του προσώπου που θα την κρατήσει στην Δου που ανήκει το πρόσωπο. Τις 2 ημέρες δεν τις ανέφερε κανένας απλώς άμα πάω τις τελευταίες μέρες πριν τις 15 μπορει να μου ζητήσει και άλλο τελικό Ζ για να δει ότι δεν έκοψα τπτ.  Ποια είναι η άποψη σας για τις 2 ημέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πόσες μέρες έχω περιθώριο να κάνω ηλεκτρονικά την αίτηση? και αν περάσουν οι μέρες υπάρχει περίπτωση να το δεχτούν ηλεκτρονικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αγορά ΦΗΜ με χρήση ΕΑΦΔΣΣ (ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ) η κατάσταση των φορολογικών στοιχείων που θα σημαίνονται , πώς υποβάλλεται;

 

Στο έντυπο Δ12 Υποβολής Γνωστοποιήσεων Επιτηδευματιών δεν μπορώ να βρώ αντίστιχο κωδικό.

 

Στο έντυπο Δ10 Έντυπο Κατάστασης - Δήλωσης Έκδοσης Φορολογικών Στοιχείων βάσει των ΠΟΛ. 1082/2003 ή 1083/2003 (Δ10) , υπάρχει η επιλογή για υπόχρεους :ΠΟΛ 1084/02 - ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΕΑΦΔΣΣ Ν.1809/88.

Αυτό με καλύπτει ή αφορά συγκεκριμένες κατηγορίες υπόχρεων με βάση τζίρο - απασχ.προσωπικό , και όχι όλες τις περιπτώσης χρήσης ΕΑΦΔΣΣ;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αγορά ΦΗΜ με χρήση ΕΑΦΔΣΣ (ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ) η κατάσταση των φορολογικών στοιχείων που θα σημαίνονται , πώς υποβάλλεται;

 

Στο έντυπο Δ12 Υποβολής Γνωστοποιήσεων Επιτηδευματιών δεν μπορώ να βρώ αντίστιχο κωδικό.

 

Στο έντυπο Δ10 Έντυπο Κατάστασης - Δήλωσης Έκδοσης Φορολογικών Στοιχείων βάσει των ΠΟΛ. 1082/2003 ή 1083/2003 (Δ10) , υπάρχει η επιλογή για υπόχρεους :ΠΟΛ 1084/02 - ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΕΑΦΔΣΣ Ν.1809/88.

Αυτό με καλύπτει ή αφορά συγκεκριμένες κατηγορίες υπόχρεων με βάση τζίρο - απασχ.προσωπικό , και όχι όλες τις περιπτώσης χρήσης ΕΑΦΔΣΣ;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα Μήπως γνωρίζετε σε δήλωση παυσης φτμ η οποία ειχε αγορασθεί το 2000 και έχει σύνολα σε δρχ και σε ευρώ θα περάσω μόνο το συνολο τζίρου και ΦΠΑ σε ευρώ ή πρέπει να μετατρέψω και τις δρχ σε ευρώ?? (παλια στην ΔΟΥ τα γράφανε ξεχωριστά αλλά το πρόγραμμα τους είχε και πεδίο ξεχωριστό )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα.σε ΟΡΙΣΤΙΚΗ παυση οε παω να υποβαλλω Δ13 βαζω ολα τα στοιχεια της εταιρειας παταω τον κωδικο 10 για αυτοπαραδοση και οταν παω για υποβολη μου ζητα ΑΦΜ αυτοπαραδοθεντος τη φτμ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

καλησπερα.σε ΟΡΙΣΤΙΚΗ παυση οε παω να υποβαλλω Δ13 βαζω ολα τα στοιχεια της εταιρειας παταω τον κωδικο 10 για αυτοπαραδοση και οταν παω για υποβολη μου ζητα ΑΦΜ αυτοπαραδοθεντος τη φτμ...... 

θα βαλεις τα στοιχεια μελους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα, προσπαθώ να δηλώσω ταμειακη μηχανη υποκαταστηματος μεσω του taxis, και πατωντας το εντυπο Δ13 μου ανοιγει αυτόματα η εδρα. Πως μπορω να κανω αλλαγη σε υποκαταστημα?? Στο help desk του taxis με στελνουν απο τηλεφωνο σε τηλεφωνο καταλήγοντας σε 3 τηλεφωνα που ποτε δεν απαντουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα, προσπαθώ να δηλώσω ταμειακη μηχανη υποκαταστηματος μεσω του taxis, και πατωντας το εντυπο Δ13 μου ανοιγει αυτόματα η εδρα. Πως μπορω να κανω αλλαγη σε υποκαταστημα?? Στο help desk του taxis με στελνουν απο τηλεφωνο σε τηλεφωνο καταλήγοντας σε 3 τηλεφωνα που ποτε δεν απαντουν....

 

 

post-22379-0-55429900-1383906985_thumb.p

 

Θα πατήσεις Επεξεργασία (βλέπε φωτό)

και μετά στο πεδίο Αρίθμ. Εγκατ. θα βρεις το υποκατάστημα που έχεις δηλώσει στην ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να χρησιμοποιήσουμε την επιλογή: 34 − Αναστολή λειτουργίας ΦΗΜ λόγω μη χρησιμοποίησης της, για οποιοδήποτε αιτία πλην οριστικής διακοπής εργασιών.υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις?

όπως και το 36 − Επανέναρξη εργασιών επιχείρησης ή επαναχρησιμοποίηση ΦΗΜ που είχε τεθεί σε αναστολή λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

""Πως συμπληρώνουμε το πεδίο τύπος Φ.Η.Μ.? Δεν μου ανοίγει και φυσικά όταν πάω να κάνω υποβολή βγάζει μνμ ότι το πεδίο αυτό είναι υποχρεωτικό""

 

Εχμ απάντηση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

""Πως συμπληρώνουμε το πεδίο τύπος Φ.Η.Μ.? Δεν μου ανοίγει και φυσικά όταν πάω να κάνω υποβολή βγάζει μνμ ότι το πεδίο αυτό είναι υποχρεωτικό""

 

Εχμ απάντηση??

Αν δεν με απατά η μνήμη μου (έχω και καιρό να κάνω έναρξη) όταν συμπληρώνεις τον Αριθμό Μητρώου βγαίνει και ο τύπος αυτόματα από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν με απατά η μνήμη μου (έχω και καιρό να κάνω έναρξη) όταν συμπληρώνεις τον Αριθμό Μητρώου βγαίνει και ο τύπος αυτόματα από κάτω.

Και γω έτσι νόμιζα αλλά δεν βγαίνει :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...