Προς το περιεχόμενο
  • 0

α21 αποστολή δήλωσης ε1 ως 22/06/2014 ;


IOI

Ερώτηση

Τι καινούργιο είναι πάλι αυτό με το Α21 ,οσοι πήραν την προκαταβολή πριν το πάσχα εαν δεν υποβάλλουν την δήλωση ε1 ως 22/06/2014 χάνουν το δικαιωμα να πάρουν τα υπολοιπα; (Νέος διοικητης του ΟΓΑ στον ΑΝΤ1).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τι καινούργιο είναι πάλι αυτό με το Α21 ,οσοι πήραν την προκαταβολή πριν το πάσχα εαν δεν υποβάλλουν την δήλωση ε1 ως 22/06/2014 χάνουν το δικαιωμα να πάρουν τα υπολοιπα; (Νέος διοικητης του ΟΓΑ στον ΑΝΤ1).

 

Ας φιλτράρουμε λίγο ότι ακούμε!

 

Πώς γίνεται κάποιος να χάνει το δικαίωμα που του δίνει ο νόμος, από μία μπούρδα που πέταξε ένας διοικητής οργανισμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ακόμη δεν ανέλαβε ο βλάκας στα κανάλια έτρεξε?   άλλο άχρηστο υποκείμενο που το πληρώνουμε.

 

και διαλογή να κάνανε ,τέτοια επιτυχία σε ζώα δεν θα είχανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα έχει αναπαραχθεί και στον ηλεκτρονικό τύπο και μάλιστα αναφέρεται οτι το υπουργειο οικονομικών χρησιμοποιεί το Α21 ως μοχλό πίεσης γιατί δεν έχει υποβληθεί ικανοποιητικός αριθμός δηλώσεων Ε1 μέχρι τώρα.Σήμερα το απόγευμα 4 πέλατες μου τηλεφώνησαν για το θέμα φαντάζομαι τι θα γίνει αύριο είναι σοβαρά πραγματα αυτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ακόμη δεν ανέλαβε ο βλάκας στα κανάλια έτρεξε?   άλλο άχρηστο υποκείμενο που το πληρώνουμε.

 

και διαλογή να κάνανε ,τέτοια επιτυχία σε ζώα δεν θα είχανε.

Δεν νομίζω πάντως ότι είναι νέος ο Καραγκιόζης (sorry Καραγκιόζη). Από πέρυσι δεν έχει αναλάβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στείλαμε τη δήλωση μας έγκαιρα και με το επίδομα τέκνων που θα πάρουμε, θα πάμε τον Αυγουστο μισή μέρα διακοπές.

Στηρίζουμε Σαμαρά!

 

oga1.jpg

 

 

 

 

 

χικ...

 

128041675694.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι καινούργιο είναι πάλι αυτό με το Α21 ,οσοι πήραν την προκαταβολή πριν το πάσχα εαν δεν υποβάλλουν την δήλωση ε1 ως 22/06/2014 χάνουν το δικαιωμα να πάρουν τα υπολοιπα; (Νέος διοικητης του ΟΓΑ στον ΑΝΤ1).

 

Όσοι δεν υποβάλλουν το Α21 μέχρι 22/6 απλά δεν θα πληρωθούν άμεσα την επόμενη δόση που θα μοιραστεί στις 30/6 ή όποτε τέλος πάντων. Δεν σημαίνει οτι δεν θα πάρουν καθόλου το επίδομα τέκνων αν την υποβάλλουν μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!

Για να πάρει κάποιος το επίδομα τέκνων κάνοντας το Α21 ποια είναι τα εισοδηματικά κριτήρια για μια οικογένεια με ένα τέκνο?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!

Για να πάρει κάποιος το επίδομα τέκνων κάνοντας το Α21 ποια είναι τα εισοδηματικά κριτήρια για μια οικογένεια με ένα τέκνο?

Ευχαριστώ.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ Α21.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 27000 ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ

 

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ! :) Καλό βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακούστε μιά περίπτωση και θα ήθελα τη γνώμη σας. Στις 4/9 του 2014 μετέφερα έναν φορολογουμένο από την τοπική ΔΟΥ στην κατοίκων εξωτερικού καθότι από τον φεβρουάριο του 2013 είναι μόνιμος κάτοικος Νορβηγίας και την ίδια μέρα υπέβαλλα  την φορολογική του εκπρόθεσμα με δική του υπαιτιότητα. Μιά εβδομάδα αργότερα στις 11/9 υπέβαλλα Α21 καθ'οτι δεν είχε καθόλου εισόδημα ούτε αυτός ούτε η σύζυγός του στην Ελλάδα και το εισόδημα στην Νορβηγία φορολογήθηκε εκεί. Έχουν και ένα παιδί 4 ετών για το οποίο και στην τελευταία σελίδα του Ε1  τσέκαρα την ένδειξη ότι είναι κάτοικος εξωτερικού. Στην αίτηση Α21 τσέκαρα ότι ανήκει στην κατηγορία των πολιτών χωρών που ανήκουν στον Ευρωπαικό οικονομικό χώρο(Νορβηγία-Ισλανδία-Λιχνενστάιν και Ελβετία) και στα στοιχεία του εξαρτώμενου τέκνου έβαλα ώς χώρα διαμονής την Νορβηγία. Μπαίνω λοιπόν σήμερα στο site του ΟΓΑ για να δώ πώς πάει η εκκαθάριση και μου βγάζει τα παρακάτω μυνήματα:

 

1) η υπηκοότητα του υπόχρεου δε συμφωνεί με την κατηγορία πολίτη που έχει επιλεγεί(δηλ.τί θα έπρεπε να βάλω?έλληνας πολίτης?

2) με βάση το πλήθος εξαρτώμενων τέκνων(1) που υπολογίστηκε , υπάρχει υπέρβαση των εισοδηματικών κριτηρίων που έχουν θεσπιστεί από τη νομοθεσία άρα ο υπόχρεος δεν δικαιώνεται για κανένα οικογενειακό επίδομα.

3) Εντοπίστηκε Ε1 της τελευταίας δεκαετίας(το φετινό δηλ.) στο οποίο ο υπόχρεος δηλώνει κάτοικος εξωτερικού.Σύμφωνα με τον νόμο τα τέκνα που δηλώθηκαν στην αίτηση δεν είναι εξαρτώμενα(τί θέλει να πεί ο ποιητής?)

4) Ο υπόχρεος δεν έχει δηλώσει το δικαιολογητικό που απαιτείται για την κατηγορία πολίτη που επέλεξε

 

και από κάτω έχει και έναν πίνακα που γράφει :

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΕΚΝΩΝ* Το τέκνο διαμένει στο εξωτερικό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακούστε μιά περίπτωση και θα ήθελα τη γνώμη σας. Στις 4/9 του 2014 μετέφερα έναν φορολογουμένο από την τοπική ΔΟΥ στην κατοίκων εξωτερικού καθότι από τον φεβρουάριο του 2013 είναι μόνιμος κάτοικος Νορβηγίας και την ίδια μέρα υπέβαλλα  την φορολογική του εκπρόθεσμα με δική του υπαιτιότητα. Μιά εβδομάδα αργότερα στις 11/9 υπέβαλλα Α21 καθ'οτι δεν είχε καθόλου εισόδημα ούτε αυτός ούτε η σύζυγός του στην Ελλάδα και το εισόδημα στην Νορβηγία φορολογήθηκε εκεί. Έχουν και ένα παιδί 4 ετών για το οποίο και στην τελευταία σελίδα του Ε1  τσέκαρα την ένδειξη ότι είναι κάτοικος εξωτερικού. Στην αίτηση Α21 τσέκαρα ότι ανήκει στην κατηγορία των πολιτών χωρών που ανήκουν στον Ευρωπαικό οικονομικό χώρο(Νορβηγία-Ισλανδία-Λιχνενστάιν και Ελβετία) και στα στοιχεία του εξαρτώμενου τέκνου έβαλα ώς χώρα διαμονής την Νορβηγία. Μπαίνω λοιπόν σήμερα στο site του ΟΓΑ για να δώ πώς πάει η εκκαθάριση και μου βγάζει τα παρακάτω μυνήματα:

 

1) η υπηκοότητα του υπόχρεου δε συμφωνεί με την κατηγορία πολίτη που έχει επιλεγεί(δηλ.τί θα έπρεπε να βάλω?έλληνας πολίτης?

2) με βάση το πλήθος εξαρτώμενων τέκνων(1) που υπολογίστηκε , υπάρχει υπέρβαση των εισοδηματικών κριτηρίων που έχουν θεσπιστεί από τη νομοθεσία άρα ο υπόχρεος δεν δικαιώνεται για κανένα οικογενειακό επίδομα.

3) Εντοπίστηκε Ε1 της τελευταίας δεκαετίας(το φετινό δηλ.) στο οποίο ο υπόχρεος δηλώνει κάτοικος εξωτερικού.Σύμφωνα με τον νόμο τα τέκνα που δηλώθηκαν στην αίτηση δεν είναι εξαρτώμενα(τί θέλει να πεί ο ποιητής?)

4) Ο υπόχρεος δεν έχει δηλώσει το δικαιολογητικό που απαιτείται για την κατηγορία πολίτη που επέλεξε

 

και από κάτω έχει και έναν πίνακα που γράφει :

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΕΚΝΩΝ* Το τέκνο διαμένει στο εξωτερικό!!

 

Δεν μπορεί να πάρει επίδομα τέκνων ο κάτοικος εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ζευγαρι παντρευτηκε το 2014, η δηλωση τους εγινε ατομικα φετος, επισης το παιδι γεννηθηκε φετος ! το α21 το δικαιουνται και ποιος κανει την αιτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η προθεσμία υποβολής για το Α21 ποιά είναι φέτος? έχω μία δήλωση που έχω καταθέσει τα δικαιολογητικά στη ΔΟΥ λόγω αναπηρίας από τις 5/6/15 και δεν έχει εκκαθαριστεί ακόμη με συνέπεια να μην μπορώ να υποβάλλω αίτηση Α21,σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η προθεσμία υποβολής για το Α21 ποιά είναι φέτος? έχω μία δήλωση που έχω καταθέσει τα δικαιολογητικά στη ΔΟΥ λόγω αναπηρίας από τις 5/6/15 και δεν έχει εκκαθαριστεί ακόμη με συνέπεια να μην μπορώ να υποβάλλω αίτηση Α21,σωστά?

Δε νομίζω ότι πρέπει να εκκαθαριστεί το Ε1 για να σταλεί το Α21. Δοκίμασες να στείλεις και δεν σε αφήνει? Η προθεσμία είναι μέχρι 31/12/2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε νομίζω ότι πρέπει να εκκαθαριστεί το Ε1 για να σταλεί το Α21. Δοκίμασες να στείλεις και δεν σε αφήνει? Η προθεσμία είναι μέχρι 31/12/2015.

έχεις δίκιο. Μπήκα και έστειλα τη δήλωση Α21. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα!εχω περιπτωση γεννησης τεκνου 25/01/2015.θα βαλω το τεκνο στο πινακα 9 του ε1 του φορολογικου ετους 2014?το ρωταω γιατι καπου πρεπει να πατησει το α21 2015!ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα!εχω περιπτωση γεννησης τεκνου 25/01/2015.θα βαλω το τεκνο στο πινακα 9 του ε1 του φορολογικου ετους 2014?το ρωταω γιατι καπου πρεπει να πατησει το α21 2015!ευχαριστω 

oxi, το ε1 αφορα το 2014 το α21 το 2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

oxi, το ε1 αφορα το 2014 το α21 το 2015

εισαι σιγουρος?κ με ποια στοιχεια θα διασταυρωθει το α21 αν το ε1 δεν εχει τα στοιχεια του τεκνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εισαι σιγουρος?κ με ποια στοιχεια θα διασταυρωθει το α21 αν το ε1 δεν εχει τα στοιχεια του τεκνου?

 

Το Ε1 μας ενδιαφέρει μόνο για τα εισοδήματα.

 

4093/2012:

Για τον υπολογισμό της εισοδηματικής κατηγορίας λαμβάνεται υπόψη το εισόδημα που αναφέρεται στο εκκαθαριστικό του τρέχοντος οικονομικού έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ρε παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει (sorry που ποστάρω σαν guest).

Επειδή το έχασα λόγω διακοπών η δεύτερη δόση δεν πληρώθηκε αρχές Αυγούστου (όπως έλεγαν) για αυτούς που έχουν κάνει δήλωση πριν την 22/06/2015?

Έχω πάρει προκαταβολή (αρχές Απριλίου) και είναι κάτι ψιλά να εισπράτουμε ακόμα αλλά μάλλον τα έφαγε η μαρμάγκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...