Προς το περιεχόμενο
  • 0

φπα φροντιστηριων υποβολη δηλωσης φπα 20/07-30/09/15


klery

Ερώτηση

καλησπερα

 

ακομη βεβαιως αναμενουμε να δουμε τι θα γινει με τα φροντιστηρια

αλλα οπως εχει μεχρι τωρα εμεις πρεπει να υποβαλουμε φπα γ τριμηνου η μηνα για διπλογραφικα

τι κανουμε υποβαλουμε η περιμενουμε να δουμε τι θα γινει?

διοτι αν απαλλαχουν τελικα πραγμα πολυ δυσκολο

θα πρεπει να ξαναενταχουν στο απαλλασσομενο φπα και τοτε τι θα γινει με τα φπα που θα εχουν υποβληθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει...

Ούτε ανακοίνωση δεν έχουν βγάλει που υποτίθεται την περιμέναμε μέχρι την Παρασκευή.

 

Εγώ θα προχωρήσω με την υποβολή και βλέπουμε μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

αν δεν κάνω λάθος έχουμε παράταση μέχρι 30/11/2015 με χειρόγραφες στη ΔΟΥ (υπήρχε απόφαση από την κ. Σαββαΐδου προ αποχώρησης) χωρίς πρόστιμα και προσαυξήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ λέω να περιμένω και σήμερα να δω αν θα βγει  απόφαση και αύριο ηλεκτρονικά μηδενική -πιστωτική και όταν ξεκαθαρίσει, τροποποιητική.. Χειρόγραφα στις 30/11/2015 δεν το ρισκάρω, διότι όταν  πήγα για την δήλωση  απογραφής αποθεμάτων μετάταξης αρχές Οκτωβρίου  ήθελαν να την παραλάβουν με πρόστιμο εκπρόθεσμου λόγω του ότι δεν είχαν στα χέρια τους εγκύκλιο, καθώς η ανακοίνωση της ΓΓΔΕ με τις παρατάσεις δεν ήταν κάτι επίσημο κατά τη γνώμη τους.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

αν δεν κάνω λάθος έχουμε παράταση μέχρι 30/11/2015 με χειρόγραφες στη ΔΟΥ (υπήρχε απόφαση από την κ. Σαββαΐδου προ αποχώρησης) χωρίς πρόστιμα και προσαυξήσεις. 

 

Συνάδελφε, όχι. Μόνο για όσους εκδώσουν συμπληρωματικά στοιχεία ως προς το ΦΠΑ ισχύει αυτό που λες. Όσοι έχουν εκδώσει ΑΠΥ στην ώρα τους, με ΦΠΑ, καταθέτουν ηλεκτρονικά και πληρώνουν μέχρι αύριο.

 

Αυτό καταλαβαίνω απ' την ΠΟΛ.1201/9-9-2015 και αυτό μου επιβεβαίωσε και το τμήμα ΦΠΑ στην τοπική ΔΟΥ. Μάλιστα, μου είπαν ότι θα ζητήσουν να ελέγξουν και τα συμπληρωματικά στοιχεία, λόγω του ότι πολλοί θα εκμεταλλευτούν την ανωτέρω ΠΟΛ. για να υποβάλλουν έως τέλη Νοέμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε, όχι. Μόνο για όσους εκδώσουν συμπληρωματικά στοιχεία ως προς το ΦΠΑ ισχύει αυτό που λες. Όσοι έχουν εκδώσει ΑΠΥ στην ώρα τους, με ΦΠΑ, καταθέτουν ηλεκτρονικά και πληρώνουν μέχρι αύριο.

 

Αυτό καταλαβαίνω απ' την ΠΟΛ.1201/9-9-2015 και αυτό μου επιβεβαίωσε και το τμήμα ΦΠΑ στην τοπική ΔΟΥ. Μάλιστα, μου είπαν ότι θα ζητήσουν να ελέγξουν και τα συμπληρωματικά στοιχεία, λόγω του ότι πολλοί θα εκμεταλλευτούν την ανωτέρω ΠΟΛ. για να υποβάλλουν έως τέλη Νοέμβρη.

με τι συντελεστη εκδωσαν ΑΠΥ? 0 , 6 ή  23% ? ακομα δεν εχουν κατασταλαξει αν θα ισχυει η αν τελικα ισχυσει ΦΠΑ στην εκπαιδευση δεν εχουν πει με ποιον συντελεστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με τι συντελεστη εκδωσαν ΑΠΥ? 0 , 6 ή  23% ? ακομα δεν εχουν κατασταλαξει αν θα ισχυει η αν τελικα ισχυσει ΦΠΑ στην εκπαιδευση δεν εχουν πει με ποιον συντελεστη. 

 

Συνάδελφε, ο νόμος (δυστυχώς) ισχύει από 20/07/2015 και ο συντελεστής και στην εκπαίδευση είναι 23%. Δεν έχουν κατασταλάξει αν θα τον αλλάξουν ή αν θα τον καταργήσουν. Μέχρι να γίνει αυτό, έχουμε 23% στην εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, 

 

Μια ερώτηση όσον αφορά την οικοδιδασκαλια, Υπάγεται και αυτή στο 23% ΦΠΑ?

 

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

κανεισ?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, 

 

Μια ερώτηση όσον αφορά την οικοδιδασκαλια, Υπάγεται και αυτή στο 23% ΦΠΑ?

 

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

οικοδιδασκαλία δηλαδή κατ' οίκον διδασκαλία εφόσον η διδασκαλία περιορίζεται στην κατοικία των μαθητών

 

 

 

ΠΟΛ 1160/2015

 

19. Επίσης, σύμφωνα με την περίπτωση ιγ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 22 του Κώδικα ΦΠΑ, απαλλάσσονται από το ΦΠΑ τα ιδιαίτερα μαθήματα που παραδίδονται από εκπαιδευτικούς κατ΄ οίκον και υποβοηθούν τους μαθητές στην εκπλήρωση των υποχρεώσεών τους κατά την φοίτησή τους στις τρεις βαθμίδες εκπαίδευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε, ο νόμος (δυστυχώς) ισχύει από 20/07/2015 και ο συντελεστής και στην εκπαίδευση είναι 23%. Δεν έχουν κατασταλάξει αν θα τον αλλάξουν ή αν θα τον καταργήσουν. Μέχρι να γίνει αυτό, έχουμε 23% στην εκπαίδευση.

 

Δεν διαφωνούμε σ αυτό. Αλλά εγώ δεν μπορούσα να του πω "πληρώνεις 20.000 ε ΦΠΑ τέλος Οκτωβρίου" 

Εδωσα μια μηδενική, και μετά αναλόγως πάμε για τροποποιητικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν διαφωνούμε σ αυτό. Αλλά εγώ δεν μπορούσα να του πω "πληρώνεις 20.000 ε ΦΠΑ τέλος Οκτωβρίου" 

Εδωσα μια μηδενική, και μετά αναλόγως πάμε για τροποποιητικές. 

 

και με τα πρόστιμα λόγω ανακριβούς δήλωσης ΦΠΑ ή μη απόδοσης παρακρατούμενου φόρου τι γίνεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν διαφωνούμε σ αυτό. Αλλά εγώ δεν μπορούσα να του πω "πληρώνεις 20.000 ε ΦΠΑ τέλος Οκτωβρίου" 

Εδωσα μια μηδενική, και μετά αναλόγως πάμε για τροποποιητικές. 

 

Το καταλαβαίνω αυτό που λες, εγώ τους είχα πει: να έχετε σε ετοιμότητα μέχρι την Παρασκευή 30/10/2015, την 1η δόση του ΦΠΑ ΧΧΧ ευρώ. Αν στο ενδιάμεσο προκύψει κάτι άλλο, σας ενημερώνω. Όπως και πήρε παράταση το ΦΠΑ. Μέχρι τέλος της εβδομάδας βλέπουμε.

 

Αλλά να ξέρει ο επιχειρηματίας και ότι γίνεται να είναι εις γνώση του. Δεν θα του στείλω εγώ μηδενική και μετά χρεωστική χωρίς να το ξέρει και να έχω εγώ την ευθύνη αν προκύψει κάποιο πρόβλημα.

 

Πάντως συνάδελφοι, σκέφτομαι ότι αυτά που ζούμε δεν γίνονται πουθενά, σε καμία χώρα στον κόσμο. Δεν μπορώ να κατανοήσω αυτό τον παραλογισμό σ΄αυτό το κράτος. Ούτε επίτηδες δεν γίνεται να είναι κανείς τόσο ανοργάνωτος, επιπόλαιος και ανέτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας κάνουμε λίγη υπομονή ακόμη...
Εδώ και 6-7 εβδομάδες, μέρα με τη μέρα, βδομάδα με τη βδομάδα, λύνεται το πρόβλημα...

 

Μην ανησυχείτε... Θα καταργηθεί...
 

2/9/2015«Η νέα κυβέρνηση ΣΥ.ΡΙΖ.Α. με πρωθυπουργό τον Αλ.Τσίπρα θα καταργήσει τον ΦΠΑ στην ιδιωτική εκπαίδευση» 

syriza_2_9_2015.jpg

Η αύξηση του ΦΠΑ στην ιδιωτική εκπαίδευση προέκυψε μετά από επίμονο αίτημα των θεσμών.

Η συγκεκριμένη αύξηση ψηφίστηκε στις 15 Ιουλίου και από τη Νέα Δημοκρατία που υποκρίνεται ότι μόλις το κατάλαβε.

Μετά και τη δημόσια δήλωση της Κομισιόν ότι δεν ζητήθηκε αύξηση του ΦΠΑ στην εκπαίδευση, ζητάμε από την
υπηρεσιακή κυβέρνηση να προχωρήσει στην αναστολή του μέτρου.

Είναι πρώτη προτεραιότητα για χιλιάδες νοικοκυριά.

Σε κάθε περίπτωση, η νέα κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ με

πρωθυπουργό τον Αλέξη Τσίπρα θα καταργήσει το εν

λόγω μέτρο.

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/25171

http://www.capital.gr/oikonomia/3058447/o-suriza-tazei-tin-katargisi-tou-fpa-pou-uperaspizetai-sto-programma-tou

http://news247.gr/eidiseis/politiki/ekloges-gr/ekloges2015/anastolh-efarmoghs-toy-fpa-23-zhta-o-syriza-apo-thn-yphresiakh-kyvernhsh.3641748.html

http://www.tanea.gr/news/economy/article/5270496/komision-den-zhthsame-apo-thn-ellada-na-allaksei-th-nomothesia-gia-ton-fpa-sthn-idiwtikh-ekpaideysh/

 

Υ.Γ.1

 

arrow-left-blue_benji_pa_01.png2oikonomakoupiso.jpg?itok=VPhyagot

 

 

Υ.Γ.2

΅@#$%#$%#%^@$%^&%#^*#@%$#@!%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχεται η απαλλαγή ΦΠΑ στην ιδιωτική εκπαίδευση

   Σύμφωνα με το άρθρο 19 του νόμου που ψηφίστηκε χθες 19.11.2015 θα ισχύσουν τα εξής:

 

Α) Με ισχύ από 20.7.2015 επανέρχεται η απαλλαγή από ΦΠΑ των υπηρεσιών εκπαίδευσης και οι στενά συνδεόµενες µε αυτή παραδόσεις αγαθών και παροχές υπηρεσιών.

 

Β)  Ο χρεωστικός ΦΠΑ που προκύπτει από δηλώσεις που υποβλήθηκαν από 20.7.2015 έως 19.11.2015, θεωρείται ως µη οφειλόµενος, υπό τον όρο της έκδοσης πιστωτικών φορολογικών στοιχείων.

 Ο ΦΠΑ που καταβλήθηκε θεωρείται ως αχρεωστήτως καταβληθείς και επιστρέφεται.

 

Γ) Έως 30.12.2015 πρέπει να υποβληθεί δήλωση μετάταξης στο απαλλασσόμενο καθεστώς ΦΠΑ, από όσους είχαν ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς.

 

Δ) Πρέπει να εκδώσουν πιστωτικά φορολογικά στοιχεία για την επιστροφή του ΦΠΑ στους αντισυµβαλλοµένους τους, όσοι από 20.7.2015 είχαν εκδώσει  αρχικές ή συμπληρωματικές αποδείξεις επιβαρυμένες με ΦΠΑ.  

Αν ο λήπτης του αρχικού ή συµπληρωµατικού φορολογικού στοιχείου είναι µη υποκείµενος σε ΦΠΑ, απαιτείται η υπογραφή του στο σώµα αυτού, και η αναγραφή των εξής στοιχείων του: ονοµατεπώνυµο, διεύθυνση, τηλέφωνο  και ηµεροµηνία υπογραφής.

 

Ε)  Πρόστιµα που βεβαιώθηκαν για εκπρόθεσµη υποβολή δηλώσεων µεταβολών και δηλώσεων αποθεµάτων µετάταξης, διαγράφονται.

  Πρόστιμα που καταβλήθηκαν επιστρέφονται ως αχρεωστήτως καταβληθέντα, με αίτηση του φορολογούμενου.

 

Στ)  Δηλώσεις αποθεµάτων µετάταξης που ενδεχοµένως έχουν υποβληθεί από 20.7.2015, δεν παράγουν έννοµα αποτελέσµατα.

 

ΚΑΥΜΕΝΕ ΛΟΓΙΣΤΗ....

ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΥ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ ,ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ,ΥΠΕΒΑΛΕΣ ΦΠΑ, ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙ.....ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ.....

ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΤΟΥΜΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ......

ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΕΞΗΓΗΣΕ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΖΗΤΑ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ.....

ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΟΥΝ ΣΩΣΤΟΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ......

ΡΕ ΑΙ ΣΙΧΤΗΡ ......Μ@Λ@ΚΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε, ο νόμος (δυστυχώς) ισχύει από 20/07/2015 και ο συντελεστής και στην εκπαίδευση είναι 23%. Δεν έχουν κατασταλάξει αν θα τον αλλάξουν ή αν θα τον καταργήσουν. Μέχρι να γίνει αυτό, έχουμε 23% στην εκπαίδευση.

ωραιος νομος ηταν. αντε τωρα τρεχτε ξανα  για μεταταξη στο απαλλασσομενο καθεστως. η βιασυνη και η τυπικοτητα μας εφαγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραιος νομος ηταν. αντε τωρα τρεχτε ξανα  για μεταταξη στο απαλλασσομενο καθεστως. η βιασυνη και η τυπικοτητα μας εφαγε.

Δυστυχώς συνάδελφε είναι όπως τα λες. Όποιος κάνει τη δουλειά του τυπικά και μέσα στις προθεσμίες (διαφωνώ με τη βιασύνη που αναφέρεις) είναι ο μ........ας της υπόθεσης.

Αν είχες φροντιστήρια με βιβλία Γ' τι θα έκανες; Θα είχες ήδη στείλει περιοδικές και θα είχες πληρώσει και το ΦΠΑ ή όχι; Για πες μου σε παρακαλώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς συνάδελφε είναι όπως τα λες. Όποιος κάνει τη δουλειά του τυπικά και μέσα στις προθεσμίες (διαφωνώ με τη βιασύνη που αναφέρεις) είναι ο μ........ας της υπόθεσης.

Αν είχες φροντιστήρια με βιβλία Γ' τι θα έκανες; Θα είχες ήδη στείλει περιοδικές και θα είχες πληρώσει και το ΦΠΑ ή όχι; Για πες μου σε παρακαλώ..

απο τη στιγμη που εκρεμει αν θα εφαρμοστει ο νομος και δινουν παραταση στην παραταση για ενταξη τους στο κανονικο καθεστως ΦΠΑ, και βομβαρδιζομαστε καθε μερα οτι ψαχνουν για ισοδυναμα , υπαρχει βιασυνη οτι βιβλια και να ειχα. απο τη στιγμη που υπηρχε πληροφορηση στα φροντιστηρια  οτι θα καταργηθει και με ευθυνη των ιδιων των ιδιοκτητων φροντιστηριων με διπλογραφικα βιβλια, μην κανεις τιποτα δεν πληρωνουμε τιποτα μεχρι να ξεδιαλυνει το θεμα δεν θα αγχωνομουνα. δηλαδη  αν ηταν ακομα θεωρημενα τα βιβλια των Γ οπως λες θα ειχες κανει εκτυπωσεις και σημερα θα ακυρωνες σελιδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακούστε περίπτωση συνάδελφοι, ιδιώτης κάνει έναρξη το καλοκαίρι οικοδιδασκαλειο στην δεύτερη κατοικία του που ως ΚΑΔ απαλλάσσεται του φπα, προϊστάμενος λέει πως  μας κατάλαβε και πως πάμε να κάνουμε μαμούνια!!!!!  και δεν αφήνει να γίνει η έναρξη χωρίς ΦΠΑ, οπότε γίνεται η έναρξη με ΦΠΑ με μοναδικό ΚΑΔ οικοδιδασκαλείου με την προϋπόθεση ότι δεν θα άλλαζε το καθεστώς και ότι απο 1/1/2016 θα απαλλασσόμασταν λόγο μικρού τζίρου. Τώρα που άλλαξε το καθεστώς δεν το αλλάζουν, περιμένω να μας πάρουν τηλε για να δουν αν επιτρέπεται  (δεν ξέρω αν ο λόγος είναι  η υποχρέωση παραμονής στο καθεστώς για κάποια χρόνια υποχρεωτικά  στην περίπτωση της προαιρετικής υπαγωγής στο καθεστώς ΦΠΑ). Να δούμε τώρα πως θα βγει το φίδι απο την τρύπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...