Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ - ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ


mantalena123

Ερώτηση

Είπε σε ένα πελάτη μου ένας λογιστής ότι δεν αρκεί να εκδίδεις εισιτήρια θεάτρου (χειρόγραφα) αλλά ένα - ένα το εισιτήριο μετά που θα το αγοράζει ο πελάτης πρέπει να το περνάς σε ένα ειδικό "μηχανάκι"... Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος τι εννοεί ο ποιητής; Εισιτήριο κόβεται χειρόγραφο ..

 

Εννοεί την φτμ; Αφού έχει ανασταλεί με την ΠΟΛ 1001/2014..

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17926

 

Ορίζουμε τους υπόχρεους απεικόνισης συναλλαγών του Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών (ν. 4093/2012υποπαράγραφος Ε1) που εξαιρούνται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ταμειακών μηχανών ως εξής:

........

 

β) Ο εκμεταλλευτής θεαμάτων, ο πράκτορας κρατικών λαχείων, ΠΡΟΠΟ, ΛΟΤΤΟ και συναφών, η επιχείρηση μεταφοράς προσώπων γενικά, με εξαίρεση τον εκμεταλλευτή ΤΑΞΙ.

 

.......

 

Υπάρχει κάποιο άλλο μηχανάκι που μου διαφεύγει για το οποίο είναι υπόχρεος για την τήρηση του βάσει ΚΦΑΣ;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

μήπως λέει για τα εισιτήρια που κόβονται μέσω ίντερνετ η  κάποιων εταιρειών πχ (viva κλπ ) που κατά την είσοδο στο χώρο της συναυλίας το σκαναρουμε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

vivik γιατί να σκανάρεται το εισιτήριο; Υπάρχει κάποια υποχρέωση βάσει ΚΦΑΣ; Προφανώς αν σκανάρεται το εισιτήριο αυτό  ίσως γίνεται για να βρεθεί μηχανογραφικά και αυτοματοποιημένα ο πρώτος και ο τελευταίος αριθμός εισιτηρίου ώστε να αποδοθεί ο φόρος κινηματογράφων..  Φαντάζομαι ότι τα village και τα odeon χρειάζονται ένα αυτοματοποιημένο σύστημα ώστε να περιορίσουν τον παράγοντα του ανθρώπινου λάθους.. Στην περίπτωση που λες ίσως να γίνεται για να αποδίδεται και η προμήθεια (είναι ανάλογη με τον αρ.των εισιτηρίων) των εταιριών που έχουν αναλάβει την έκδοση εκ μέρους του κινηματογράφου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί να είναι αθεώρητα.. Δεν με απασχολεί γιατί δεν έχει ο πελάτης μου αυτή την υποχρέωση.. Απλά μισθώνει την αίθουσα.. Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω γιατί μου κίνησε την περιέργεια.. τι είναι αυτό το μηχανάκι που πρέπει να περνάει τα εισιτήρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...