Προς το περιεχόμενο

ΜΕΤΑΦΟΡΕΑΣ ΕΘΝΙΚΩΝ-ΔΙΕΘΝΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ


επισκέπτη AGGELOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας... Είμαι αυτοκινητιστής με φορτηγό Δ.Χ. Εθνικών μεταφορών μέχρι τώρα, και το γύρισα και διεθνών δηλαδή η άδεια μου γράφει εθνικών-διεθνών μεταφορών από εδώ και πέρα.

Έχω φορτωτική, ημερολόγιο μεταφοράς, συγκεντρωτική φορτωτική, μέχρι τώρα για τις εθνικές μεταφορές. Από τώρα και στο εξής που είναι εθνικών-διεθνών μεταφορών τη άλλο χρειάζεται να κάνω στα χαρτιά μου ώστε να πραγματοποιώ και τις διεθνείς μεταφορές; Θα παρακαλούσα αν γνωρίζει κάποιος, επειδή ο λογιστής μου, του συμβαίνει κάτι πάρα πολύ σοβαρό στον άνθρωπο, και δεν ξέρω τη να κάνω μόνος μου. Στην ΔΟΥ που πήγα μου είπαν ο λογιστής σου, εμείς δεν ξέρουμε, και ότι μας φέρετε θα σας θεωρήσουμε. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων Άγγελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Να ρωτήσω κάτι παρεμφερές?

Aπό το 2011 07/12/2011 ένας πελάτης με ΦΔΧ από εθνικών μεταφορών μετατράπηκε σε διεθνών μεταφορών. Όταν εκδίδει φορτωτική σε Έλληνα πελάτη μου φέρνει και διπλότυπο απαλλαγής από το ΦΠA. Τυχαίνει όμως να τον φορτώνει π.χ. ένας συνεταιρισμός με τρόφιμα και να τα στέλνει Ρωσία.Εκδίδει φορτωτική στο όνομα του Ρώσου και δεν χρεώνει καθόλου ΦΠA . Το κάνει σωστά ? μήπως κάπου κάνουμε λάθος? Εάν χρειαστεί μπορώ να εκδώσω εκ των υστέρων φορτωτική μόνο για το ΦΠA?(Σημειωτέον έιναι θεωρημένες). Επειδή λόγω αγοράς φορτηγου κλπ έχει πιστωτικό υπόλοιπο , μπορώ σε περίπτωση που δεν χρέωσε ΦΠA να το ενσωματώσω στην περιοδική χωρίς να αναγράφεται σε φορτωτική?

Ο κώδικας του ΦΠA νομίζω λέει ότι όταν ο τόπος φόρτωσης είναι το εσωτερικό της χώρας & τόπος προορισμού το εξωτερικό, σε αυτή την περίπτωση πρέπει να χρεώσω ΦΠA για τα χλμ εντός Ελλάδος.Τι γίνεται όμως που οι πελάτες είναι από Τρίτη Χώρα?

Σας ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Καλησπέρα.Αυτοκινητιστής ΦΔΧ διεθνών-εθνικών μεταφορών,ατομική,με έδρα το σπίτι του,θέλει να προσθέσει ΚΑΔ χονδρικό εμπόριο λαδιού (το οποίο θα το αγοράζει από ιταλια και θα το πουλάει ελλάδα.). Από ΔΟΥ δεν έχουν πρόβλημα που έχει εδρα το σπίτι γιατί δεν θα αποθηκεύει αλλα θα παίρνει παραγγελίες απο Ελλάδα και θα τα πουλάει αμέσως όταν επιστρέφει(αν χρειαστεί και αποθήκευση πάντως εκμισθώνει χώρο για Υπ/μα). Το πρόβλημα μου είπαν ότι είναι από το Μεταφορών γιατί επειδή είναι Δημοσιας Χρησης δεν μπορει να εχει δικά του εμπορεύματα μέσα! Μίλησα με το μεταφορών αλλα απάντηση δεν πήρα. Μου είπε ο υπαλληλος να διαβασω τον Ν. 3446/2006 αλλα ούτε και εκεί πήρα απάντηση. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρξει καποιο πρόβλημα σττην μεταφορά αυτή. Πέρα του ότι θα πρέπει να βάλει διαχωριστικό με τα άλλα εμπορεύματα τρίτων για λόγους υγειονομικού. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...