Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 15/9 ΕΩΣ 15/06 ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 81 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 198 ΗΕΜΡΟΜΙΣΘΙΑ.

1)ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

2)ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Επίδομα ανεργίας

Για να εισπραχτεί το επίδομα ανεργίας από κάποιον εργαζόμενο πρέπει :

α) να έχει την ιδιότητα του ανέργου ,

β) να είναι έγκυρη η απόλυσή του ,

γ) να έχει γραφτεί στο αρμόδιο Γραφείο Ευρέσεως Εργασίας και

δ) να έχουν ικανότητα προς εργασία .

Προϋποθέσεις χορήγησης :

• Αν επιδοτείται για πρώτη φορά πρέπει : ο ασφαλισμένος να έχει πραγματοποιήσει 80 μέρες εργασίας τον χρόνο , τα δύο προηγούμενα χρόνια από την επιδότησή του . Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 μέρες εργασίας χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες . Επίδομα παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν από την απόλυσή του 200 μέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο μήνες ) από τις οποίες 80 μέρες το λιγότερο τον χρόνο .

• Αν επιδοτείται για δεύτερη και πλέον φορά πρέπει : να έχει πραγματοποιήσει 125 μέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο πριν από την απόλυσή του χωρίς να υπολογίζονται οι μέρες εργασίας των τελευταίων δύο μηνών .

Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα ή και εποχιακά , αρκούν 100 μέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο .

Διάρκεια επιδότησης :,

Πίνακας χρονικής διάρκειας καταβολής του επιδόματος ανεργίας

Γενική κατηγορία εργαζομένων Εργαζόμενοι σε τουριστικά επαγγέλματα Διάρκεια επιδότησης

α) ημέρες εργασίας 125-149 100-149 5 μήνες

β) ημέρες εργασίας 150-179 150-179 6 μήνες

γ) ημέρες εργασίας 180-219 180-219 8 μήνες

δ) ημέρες εργασίας 220-249 220-249 10 μήνες

ε) ημέρες εργασίας 250 και άνω 250 και άνω 12 μήνες

στ) ημέρες εργασίας 210 και συμπλήρωση του 49ου έτους ηλικίας 210 και άνω 12 μήνες.

Τα παραπάνω ημερομίσθια (ημέρες εργασίας) αφορούν το χρονικό διάστημα των τελευταίων 14 μηνών χωρίς να συμπεριλαμβάνεται το τελευταίο 2μηνο .

Δικαιολογητικά :

Ο άνεργος που δικαιούται επιδόματος πρέπει να υποβάλλει τα παρακάτω δικαιολογητικά :

1. Έγγραφο καταγγελίας της σύμβασης εργασίας ή βεβαίωση λήξης της σύμβασης ορισμένου χρόνου

2. Βιβλιάρια ενσήμων της τελευταίας 2ετίας

3. Οικογενειακό βιβλιάριο ασθενείας , εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη

4. Πρόσφατο εκκαθαριστικό σημείωμα της εφορίας ή επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος

5. Αστυνομική ταυτότητα

6. Υπεύθυνη δήλωση που θα συμπληρωθεί στον ΟΑΕΔ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επίδομα ανεργίας

Για να εισπραχτεί το επίδομα ανεργίας από κάποιον εργαζόμενο πρέπει :

α) να έχει την ιδιότητα του ανέργου ,

β) να είναι έγκυρη η απόλυσή του ,

γ) να έχει γραφτεί στο αρμόδιο Γραφείο Ευρέσεως Εργασίας και

δ) να έχουν ικανότητα προς εργασία .

Προϋποθέσεις χορήγησης :

• Αν επιδοτείται για πρώτη φορά πρέπει : ο ασφαλισμένος να έχει πραγματοποιήσει 80 μέρες εργασίας τον χρόνο , τα δύο προηγούμενα χρόνια από την επιδότησή του . Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 μέρες εργασίας χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες . Επίδομα παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν από την απόλυσή του 200 μέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο μήνες ) από τις οποίες 80 μέρες το λιγότερο τον χρόνο .

• Αν επιδοτείται για δεύτερη και πλέον φορά πρέπει : να έχει πραγματοποιήσει 125 μέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο πριν από την απόλυσή του χωρίς να υπολογίζονται οι μέρες εργασίας των τελευταίων δύο μηνών .

Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα ή και εποχιακά , αρκούν 100 μέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο .

Διάρκεια επιδότησης :,

Πίνακας χρονικής διάρκειας καταβολής του επιδόματος ανεργίας

Γενική κατηγορία εργαζομένων Εργαζόμενοι σε τουριστικά επαγγέλματα Διάρκεια επιδότησης

α) ημέρες εργασίας 125-149 100-149  5 μήνες

β) ημέρες εργασίας 150-179 150-179  6 μήνες

γ) ημέρες εργασίας 180-219 180-219  8 μήνες

δ) ημέρες εργασίας 220-249 220-249 10 μήνες

ε) ημέρες εργασίας 250 και άνω 250 και άνω  12 μήνες

στ) ημέρες εργασίας 210 και συμπλήρωση του 49ου έτους ηλικίας  210 και άνω  12 μήνες.

Τα παραπάνω ημερομίσθια (ημέρες εργασίας) αφορούν το χρονικό διάστημα των τελευταίων 14 μηνών χωρίς να συμπεριλαμβάνεται το τελευταίο 2μηνο .

Δικαιολογητικά :

Ο άνεργος που δικαιούται επιδόματος πρέπει να υποβάλλει τα παρακάτω δικαιολογητικά :

1. Έγγραφο καταγγελίας της σύμβασης εργασίας ή βεβαίωση λήξης της σύμβασης ορισμένου χρόνου

2. Βιβλιάρια ενσήμων της τελευταίας 2ετίας

3. Οικογενειακό βιβλιάριο ασθενείας , εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη

4. Πρόσφατο εκκαθαριστικό σημείωμα της εφορίας ή επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος

5. Αστυνομική ταυτότητα

6. Υπεύθυνη δήλωση που θα συμπληρωθεί στον ΟΑΕΔ .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΩΡΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ 15/06 ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΛΗΞΗΣ ΣΥΜΒΑΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ.

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΕΑΝ Ο ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΠΟΣΧΟΛΟΥΝΤΑΝ ΩΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΛΗΡΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΥΗΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη vaggelis provatas

an kapoios ergazetai gia prwti fora se touristiki epeixiri 6 mines kollodas ola ta ensuma kai teleiwnodas paei fadaros mpainei sto taneio anergias?????????

eimai apo polutekni oikogeneia exodas ena gonea stin zwi auto voithaei se kati?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

an kapoios ergazetai gia prwti fora se touristiki epeixiri 6 mines kollodas ola ta ensuma kai teleiwnodas paei fadaros mpainei sto taneio anergias?????????

eimai apo polutekni oikogeneia exodas ena gonea stin zwi auto voithaei se kati?????????

Δεν μπορεις να παρεις ανεργία αρχικα γιατι θα εχεις ενσημα μονο μιας σεζον, ενω για να παρεις πρεπει να δουλεψεις εποχιακα για δυο συνεχομενες σεζον! Και κατα δευτερον και να μπορουσες να παρεις το επιδομα λογω ενσημων δεν μπορεις να το εισπραξεις οταν εισαι φανταρος γιατι δεν εισαι διαθεσιμος ανα πασα στιγμη για εργασια! Ο στρατος θα σε ευνοησει μονο αν δουλεψεις αμεσως οταν απολυθεις απο φανταρος παλι σεζον γιατι θα δικαιολογησει το γεγονος οτι οι δυο σεζον δεν θα ειναι συνεχομενες. Δυστυχως η οικογενειακη κατασταση δεν επηρρεαζει σε κατι, ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα! Ερώτηση:εάν κάποιος δούλευε από Οκτώβριο του 2007 εώς 21 Σεπτεμβρίου του 2009 με σύμβαση αορίστου χρόνου ιδιωτικού δικαίου σε δημόσιο Ίδρυμα για άτομα με ειδικές ανάγκες (με κανονική πλήρη ασφάλιση στο ΙΚΑ), παραιτήθηκε και από 22 Σεπτεμβρίου του 2009 εώς και 21 Ιουνίου 2010 δούλεψε ως αναπληρωτής στην Πρωτοβάθμια δημόσια Εκπαίδευση, από όπου και απολύθηκε στις 21 Ιουνίου λόγω λήξης του σχολικού έτους, άρα και της σύμβασής του, δικαιούται ταμείο ανεργίας;;; Πήγα όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στον ΟΑΕΔ περιμένοντας να μου εγκρίνουν το επίδομα και μου είπαν ότι τα ένσημα από την προηγούμενη δουλειά μου δε δικαιολογούν τη λήψη ταμείου (συγκεκριμένα μου ανέφεραν ότι τα ένσημα εκείνα έχουν κωδικό 501 ή 510(δε θυμάμαι ακριβώς ποιο από τα δυο μου είπαν) που σημαίνει ότι δε μου γίνονταν κρατήσεις υπέρ ΟΑΕΔ). Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο;;; Υπάρχουν κατηγορίες ενσήμων οι οποίες δεν επιτρέπουν τη λήψη επιδόματος ανεργίας όταν μείνεις άνεργος;;; Παρακαλώ ας απαντήσει όποιος γνωρίζει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα! Ερώτηση:εάν κάποιος δούλευε από Οκτώβριο του 2007 εώς 21 Σεπτεμβρίου του 2009 με σύμβαση αορίστου χρόνου ιδιωτικού δικαίου σε δημόσιο Ίδρυμα για άτομα με ειδικές ανάγκες (με κανονική πλήρη ασφάλιση στο ΙΚΑ), παραιτήθηκε και από 22 Σεπτεμβρίου του 2009 εώς και 21 Ιουνίου 2010 δούλεψε ως αναπληρωτής στην Πρωτοβάθμια δημόσια Εκπαίδευση, από όπου και απολύθηκε στις 21 Ιουνίου λόγω λήξης του σχολικού έτους, άρα και της σύμβασής του, δικαιούται ταμείο ανεργίας;;; Πήγα όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στον ΟΑΕΔ περιμένοντας να μου εγκρίνουν το επίδομα και μου είπαν ότι τα ένσημα από την προηγούμενη δουλειά μου δε δικαιολογούν τη λήψη ταμείου (συγκεκριμένα μου ανέφεραν ότι τα ένσημα εκείνα έχουν κωδικό 501 ή 510(δε θυμάμαι ακριβώς ποιο από τα δυο μου είπαν) που σημαίνει ότι δε μου γίνονταν κρατήσεις υπέρ ΟΑΕΔ). Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο;;; Υπάρχουν κατηγορίες ενσήμων οι οποίες δεν επιτρέπουν τη λήψη επιδόματος ανεργίας όταν μείνεις άνεργος;;; Παρακαλώ ας απαντήσει όποιος γνωρίζει... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

ΤΟ 501 εχει ασθενεια σε ειδος +χρημα +ΟΕΚ

ΤΟ 510 εχει συνταξη ,ασθενεια σε ειδος +χρημα + ΟΕΚ

απο οτι βλεπεις ουτε το ενα πακετο καλυψης , ουτε το αλλο, ΕΧΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ οποτε , σωστα σου ειπαν στον ΟΑΕΔ ,οτι δεν δικαιουται ταμειο ανεργιας.φυσικα και υπαρχουν κατηγοριες ενσημων απο τις οποιες δεν δικαιουσαι ταμειο ανεργιας, και αρκετες μαλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι μηνες που επερνα το 6μηνο της μητροτητας μετρανε για το ταμειο ανεργιας ως δεδουλευμενει??

ως προυπηρεσια μετρανε ,ως ενσημα για να παρης ταμειο ανεργιας αν ενοεις αυτο ΔΕΝ μετρανε διοτι εχουν μονο εισφορες συνταξης και οχι ανεργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αντώνης

Μπορείς να πάρεις ταμείο ανεργίας αν τα ένσημα που έχεις είναι από 2 δουλειές από τις οποίες στην 1η παραιτείσαι ενώ στη 2η απολύεσαι;

Χρονολογικά τελευταία είναι η απόλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΘΕΟΦΑΝΩ

Εργαζομαι σε ενα κοσμηματοπωλειο απο τον Ιούνιο του 2007 εως τωρα που μου ανακοίνωσαν την απόλυσή μου! Υπάρχει ομως ενα μπέρδεμα διότι είναι 2 επιχειρήσεις στο ίδιο μαγαζί: τα "αργυρά" και τα "χρυσά" . Εγώ δούλευα στα αργυρά απο τον Ιούνιο 2007-Οκτώβριο 2009 και από Νοέμβριο 2009- έως και σήμερα στα χρυσά!!! Δικαιούμαι να πάρω ταμείο ανεργίας ή όχι;; Είμαι 63 ετών!

ΘΕΟΦΑΝΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζομαι σε ενα κοσμηματοπωλειο απο τον Ιούνιο του 2007 εως τωρα που μου ανακοίνωσαν την απόλυσή μου! Υπάρχει ομως ενα μπέρδεμα διότι είναι 2 επιχειρήσεις στο ίδιο μαγαζί: τα "αργυρά" και τα "χρυσά" . Εγώ δούλευα στα αργυρά απο τον Ιούνιο 2007-Οκτώβριο 2009 και από Νοέμβριο 2009- έως και σήμερα στα χρυσά!!! Δικαιούμαι να πάρω ταμείο ανεργίας ή όχι;; Είμαι 63 ετών!

ΘΕΟΦΑΝΩ

βεβαια και δικαιουσαι ταμειο ανεργιας 1 ετος εσενα θεωριτικα δεν σε νοιαζει τελικα που δουλευες, καποιος απο τους δυο που εχει και την τελευταια προσληψη, θα σου δωση την καταγγελια δια λογου δεν απολυεται κανεις, αυτην την καταγγελια πας στον ΟΑΕΔ και ζητας ταμειο. και μια απορια στα 63 σου δεν εχεις τα ενσημα ωστε να δικαιουσαι συνταξη με το παλιο καθεστως ?διοτι απο του χρονου αλλαζουν τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείς να πάρεις ταμείο ανεργίας αν τα ένσημα που έχεις είναι από 2 δουλειές από τις οποίες στην 1η παραιτείσαι ενώ στη 2η απολύεσαι;

Χρονολογικά τελευταία είναι η απόλυση

βεβαιως και μπορεις αρκει να υπαρχει απολυση.ολα τα ενσημα μετρανε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

snapback.pngpepi, on 01 July 2010 - 03:06 PM, said:

οι μηνες που επερνα το 6μηνο της μητροτητας μετρανε για το ταμειο ανεργιας ως δεδουλευμενει??

quote name='FAZEXA' date='01 July 2010 - 03:50 PM' timestamp='1277988653' post='350642']

ως προυπηρεσια μετρανε ,ως ενσημα για να παρης ταμειο ανεργιας αν ενοεις αυτο ΔΕΝ μετρανε διοτι εχουν μονο εισφορες συνταξης και οχι ανεργιας.

Και ομως, μολις σημερα εμαθα απο φιλη μου διευθυντρια του ΟΑΕΔ ,οτι τους εχει παει εγγυκλιος πριν 3-4 μηνες,απο το υπουργειο, η οποια τους λεει οτι αυτα τα ενσημα θα ΜΕΤΡΑΝΕ πλεον για το ταμειο ανεργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΘΕΟΦΑΝΩ

βεβαια και δικαιουσαι ταμειο ανεργιας 1 ετος εσενα θεωριτικα δεν σε νοιαζει τελικα που δουλευες, καποιος απο τους δυο που εχει και την τελευταια προσληψη, θα σου δωση την καταγγελια δια λογου δεν απολυεται κανεις, αυτην την καταγγελια πας στον ΟΑΕΔ και ζητας ταμειο. και μια απορια στα 63 σου δεν εχεις τα ενσημα ωστε να δικαιουσαι συνταξη με το παλιο καθεστως ?διοτι απο του χρονου αλλαζουν τα πραγματα.

Ευχαριστώ θερμά γα την καθησυχαστική απάντηση :-))

Ο εργοδότης μου είναι η ίδια οικογένεια αλλά έχουν 2 επιχειρήσεις στον ίδιο χώρο, 2 μαγαζιά που επικοινωνούν.

Δυστυχώς έχω 20 χρόνια ασφάλιση ΤΕΒΕ και ΙΚΑ μόνον 4,5 χρόνια... Πρέπει λοιπόν να γίνω 65 χρονών για να πάρω σύνταξη!!!

Ευχαριστώ και πάλι!

Θεοφανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη maraki!!!!

KALHSPERA THA HTHELA NA RWTHSW EGW ERGAZOMOYN SE MIA POLYETHNIKH 1 XRONO SAN YPALLHLOS GRAFEIOY ELHXE H TRITH SYMVASH KAI ME APOLYSANE TON IANOUARIO TOU 2010 DEN M EIPAN OMWS OYTE GIA KARTA OAED OUTE GIA TAMEIO ANERGEIAS KAPOIES FILES MOU MOU ANOIXAN TA MATIA THA ITHELA NA MATHW AN MPORW AKOMA NA TO DIWKDIKHSW H AN OXI...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

KALHSPERA THA HTHELA NA RWTHSW EGW ERGAZOMOYN SE MIA POLYETHNIKH 1 XRONO SAN YPALLHLOS GRAFEIOY ELHXE H TRITH SYMVASH KAI ME APOLYSANE TON IANOUARIO TOU 2010 DEN M EIPAN OMWS OYTE GIA KARTA OAED OUTE GIA TAMEIO ANERGEIAS KAPOIES FILES MOU MOU ANOIXAN TA MATIA THA ITHELA NA MATHW AN MPORW AKOMA NA TO DIWKDIKHSW H AN OXI...

ΟΧΙ δυστυχως ειχες 60 μερες απο την απολυση.τωρα αν ακομα δεν εργαζεσαι. κοιτα να προσληφθης καπου,,εστω και μια βδομαδα ακομη και να τους πληρωσης τα αναλογουντα ενσημα παλι σε συμφερει , ωστε κατοπιν να σε απολυσουν και με αυτη την απολυση πλεον πας στον ΟΑΕΔ και παιρνεις ταμειο. προσοχη! ομως αν δεν εχεις ξαναπαρει στο παρελθον, και θα παρης για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ,απαραιτητη προυποθεση ειναι να δης αν εχεις 80 ενσημα κατ ετος τα δυο προηγουμενα ετη ,μετρωντας προς τα πισω ,ξεκινωντας απο την ημερομηνια που θα πας να βγαλης καρτα ανεργειας στον ΟΑΕΔ. Π.Χ πεσε οτι πας στον ΟΑΕΔ για καρτα τον 9/2010 θα μετρησης απο 9/10-9/09 80 ενσημα και απο 9/09-9/08 χρειαζεσαι αλλα 80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΙΩΡΓΟΣ

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΩΣ ΜΑΓΕΙΡΑΣ ΓΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 60 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΣΤΑ 65.ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΩΣ ΕΠΟΧΙΑΚΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΆΝΩ ΛΌΓΟ.ΔΙΚΑΙΟΎΤΑΙ ΕΠΊΔΟΜΑ ΟΑΕΔ¨;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ ΤΗ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ 74 ΕΝΣΗΜΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΧΡΟΝΙΑ 94 ΕΝΣΗΜΑ.ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 14ΜΗΝΟ 164. ΕΧΟΥΝ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ. ΜΟΛΙΣ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ. ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑς ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ ΤΗ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ 74 ΕΝΣΗΜΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΧΡΟΝΙΑ 94 ΕΝΣΗΜΑ.ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 14ΜΗΝΟ 164. ΕΧΟΥΝ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ. ΜΟΛΙΣ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ. ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑς ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ?

Αν απο την απολυση και δυο χρονια πισω δεν εχεις σε καθε ενα απο αυτα 80 ενσημα δεν παιρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ ΤΗ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ 74 ΕΝΣΗΜΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΧΡΟΝΙΑ 94 ΕΝΣΗΜΑ.ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 14ΜΗΝΟ 164. ΕΧΟΥΝ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ. ΜΟΛΙΣ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ. ΠΑΙΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑς ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ?

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΤΕ ΑΙΤΗΣΗ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΣΑΣ ΑΠΟΡΡΙΨΟΥΝ ΛΟΓΩ ΤΩΝ 74 ΕΝΣΗΜΩΝ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓ/ΝΟ ΕΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΝΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΝΘΕΙ Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥΣ ΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΤΕ Η ΟΧΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άνεργος με προϋπηρεσία 18 μηνών απολύετε τον Σεπτέμβριο 2009 ο όποιος στην συνεχεία επιδοτείτε από τον ΟΑΕΔ από τον Οκτώβριο του 2009 μέχρι τέλη Απριλίου 2009 και προσλαμβάνετε στο δημόσιο ο φύλακας πρωινός(όχι νυχτοφύλακας όποτε δεν είναι βαρέα τα ένσημα) με 6μηνη σύμβαση (25 ημερομίσθια σύνολο 150 ημέρες εργασίας ) και διακόπτη την επιδότηση του για να την ενεργοποίηση μετά το τέλος της σύμβασης του τον Οκτώβριο 2010 δικαιούται* επέκταση της επιδότησης ενεργείας αν λάβουμε υπόψη την επιδότηση για τα 125 ημερομίσθια που έχουν συμπληρωθεί το τελευταίο 14μηνο; δηλαδή από Αύγουστο και Σεπτέμβριο 2009 μέχρι Μάιο 2010 και Οκτώβριο 2010 παίρνει επέκταση στην ενεργεία του με 5μηνη επιδότηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ηθελα να ρωτήσω το εξής:

Εχει ακουσει κάποιος ότι για να παρεις επιδομα ανεργίας δεν πρέπει να έχεις περιουσιακό στοιχείο στο όνομά σου?Αν ισχύει κάτι τετοιο από αυτούς που μένουν άνεργοι οι μισοί θα μένουν χωρίς επίδομα.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ηθελα να ρωτήσω το εξής:

Εχει ακουσει κάποιος ότι για να παρεις επιδομα ανεργίας δεν πρέπει να έχεις περιουσιακό στοιχείο στο όνομά σου?Αν ισχύει κάτι τετοιο από αυτούς που μένουν άνεργοι οι μισοί θα μένουν χωρίς επίδομα.:)

Καμία σχέση....

Εκτός κ είναι παπαγαλάκια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...