Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΜΗΜΑΤΙΚΗ ΠΛΗΡΩΜΗ ΦΠΑ-ΤΙ ΠΟΣΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ;


PIRATIS

Ερώτηση

1)ΕΑΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ 30% ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΠΟΣΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ Η ΤΟ 30%;

2ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕ ΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΙ ΤΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το περιεχόμενο της δήλωσης, δεν είναι δυνατόν να αλλάξει. Είναι άλλο πράγμα η δήλωση και άλλο η πληρωμή. Κανονικά λοιπόν η υποβολή, και απλά, πληρωμή του 30%.

Φαντάζομαι, ρωτάς για τον άλλο μήνα, γιατί τώρα πέρασε η ημ/νια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το περιεχόμενο της δήλωσης, δεν είναι δυνατόν να αλλάξει. Είναι άλλο πράγμα η δήλωση και άλλο η πληρωμή. Κανονικά λοιπόν η υποβολή, και απλά, πληρωμή του 30%.

Φαντάζομαι, ρωτάς για τον άλλο μήνα, γιατί τώρα πέρασε η ημ/νια.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΩ 1000

ΠΛΗΡΩΝΩ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ 300 (30%).

ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΤΑΧΙS OTI ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟ 30% ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ

ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ,ΛΟΓΩ ΑΣΥΜΦΩΝΙΑΣ ΕΝΤΥΠΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΥ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ. ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΩ 1000

ΠΛΗΡΩΝΩ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ 300 (30%).

ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΤΑΧΙS OTI ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟ 30% ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ

ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ,ΛΟΓΩ ΑΣΥΜΦΩΝΙΑΣ ΕΝΤΥΠΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΥ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ;

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tα διαδικαστικά μένει να καθοριστούν, οπότε υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tα διαδικαστικά μένει να καθοριστούν, οπότε υπομονή.

Δηλαδή, η πρώτη δόση καταβάλλεται μέχρι το τέλος του πρώτου μήνα και η δεύτερη μέχρι το τέλος του δεύτερου μήνα, από τη λήξη του μήνα υποβολής της δήλωσης.

Ο Προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. υποχρεούται να προβαίνει άμεσα στη βεβαίωση του κύριου φόρου, του τυχόν πρόσθετου φόρου και της προσαύξησης της παρούσας ρύθμισης.

Άρα προς το παρόν μόνο μέσω ΔΟΥ με καταλογισμό όλου του ποσού.

..........................................................................

Με δεδομένη την ανάγκη προσαρμογής των προγραμμάτων των υποσυστημάτων Φ.Π.Α. – Εσόδων TAXIS, για την υποστήριξη της παραπάνω ρύθμισης, οι Δ.Ο.Υ. θα έχουν την δυνατότητα να παραλαμβάνουν περιοδικές δηλώσεις με τμηματική καταβολή του Φ.Π.Α. από τις 12/10/2009.

Αργότερα μέσω taxisnet μάλλον βλέπουμε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή, η πρώτη δόση καταβάλλεται μέχρι το τέλος του πρώτου μήνα και η δεύτερη μέχρι το τέλος του δεύτερου μήνα, από τη λήξη του μήνα υποβολής της δήλωσης.

Ο Προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. υποχρεούται να προβαίνει άμεσα στη βεβαίωση του κύριου φόρου, του τυχόν πρόσθετου φόρου και της προσαύξησης της παρούσας ρύθμισης

Άρα προς το παρόν μόνο μέσω ΔΟΥ με καταλογισμό όλου του ποσού..........................................................................

Με δεδομένη την ανάγκη προσαρμογής των προγραμμάτων των υποσυστημάτων Φ.Π.Α. – Εσόδων TAXIS, για την υποστήριξη της παραπάνω ρύθμισης, οι Δ.Ο.Υ. θα έχουν την δυνατότητα να παραλαμβάνουν περιοδικές δηλώσεις με τμηματική καταβολή του Φ.Π.Α. από τις 12/10/2009

Αργότερα μέσω taxisnet μάλλον βλέπουμε

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Παλαιότερα (πριν τρία περίπου χρόνια) είχε εφαρμοσθεί παραπλήσιο μέτρο. Τότε δίναμε δηλώσεις ΦΠΑ αρχικές, τροποποιητικές (χωρίς προσαυξήσεις) και πληρώναμε άμεσα το 1/3 και τα υπόλοιπα τα βεβαίωναν και καταβάλλονταν αργότερα . Στις χρεωστικές δηλώσεις αναγράφαμε ολόκληρο το προς καταβολή ποσό, αλλά άμεσα καταβλητέο ήταν το 1/3. Ολη η διαδικασία γίνονταν στην αρμόδια ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

να ρωτησω το εξης εαν καποιος θελει να προκαταβαλλει π.χ. αντι το30% το 40% η το 50% καταρχας μπορει? και να δωσει τα υπολοιπα σε δυο δοσεις οι οποιες παλι πρεπει ναναι ισοποσες του υπολοιπου? δηλαδη διερωταμαι και ερωτω η λογικη τους ειναι οτι το συνολικο ποσο να εξοφληθει μεσα σε τρεις μηνες με τον μονο περιορισμο η 1η δοση να μην ειναι χαμηλοτερη του 30% ? κατα ταλλα την κατατμηση του ποσου την κανει καθενας οπως τον βολευει? (με τα αναλογουντα προστιμα φυσικα)

πανω σε αυτο

εαν ηθελαν πραγματι να διευκολυνουν ειδικα τις μικρομεσαιες τα προστιμα τι τα εβαλαν ? δωστους την ευκολια χωρις προσαυξησεις οχι με νομιμη παρανομια λες και εγω αν δεν εχω σημερα θα εχω τον επομενο μηνα ασε που μεχρι να πουν ευχαριστω παναγια μου λενε παναγια μου σωσε διοτι καπακι τους ερχεται και το αλλο τριμηνο και παει γαϊτανακι οποτε εγω βλεπω πολλους να χρωστανε παντα τουλαχιστον ενα μερος και τοτε το προστιμα αυξανονται μηπως και σε αυτο το μετρο διευκολυνσης εβλεπαν εισροη εστω μικρου μερους του ελλειματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά προχωράει στις ΔΟΥ συγκεκριμένη ρύθμιση? Έχει κανείς συνάδελφος ανάλογη εμπειρία? Πάντως η όλη ρύθμιση εμένα μου φαίνεται μεγάλη παγίδα... Δηλαδή αν κάποιος κάνει χρήση της δυνατότητας και κάποια στιγμή στο μέλλον δεν υποβάλλει χρεωστική δήλωση ΦΠΑ εμπρόθεσμη (με την προόπτικη να την υποβάλλει σε μερικές μέρες όταν θα έχει χρήματα)

και στο μεταξύ του την πέσει η ΥΠΕΕ για προσωρινό έλεγχο τι γίνεται? Θα πληρώσει 30000 αντί για 10000 που κανονικά όφειλε? Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα και είναι θέμα χρόνου η απόσυρση της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά και μέσω διαδικτύου μπορεί να γίνει .....

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/5187

Παρόλα αυτά όμως έχω κάποιες επιφυλάξεις .

Από όσο γνωρίζω το πρόγραμμα στις ΔΟΥ ήδη έχει αλλάξει και κατά την υποβολή βγάζει δύο πεδία, είτε πληρωμή εφάπαξ είτε πληρωμή σε δόσεις , παράλληλα έχει και άλλο πεδίο το οποίο το συμπληρώνει ο υπάλληλος στη ΔΟΥ δηλαδή το τουλάχιστον 30% (ή και παραπάνω) και με το που συμπληρώνει το ποσό βγάζει αμέσως τις 2 δόσεις με τις προσαυξήσεις του 1% , στην περιοδική το ποσό αναγράφετε όλο .

Περίμενα και μέσω διαδικτύου να μας έχει αυτές τις επιλογές , αλλά δεν είδα καμία διαφορά , δηλαδή δεν μου έδινε έξτρα πεδία , κρατάω μια επιφύλαξη διότι το έστειλα με upload από το πρόγραμμα μας και όχι σε "χειροκίνητη" υποβολή , οπότε ίσως να μην έχει ενημερωθεί το πρόγραμμα ....

Ήδη πάντως 2 πελάτες μας εξέφρασαν επιθυμία να καταβάλλουν το ΦΠΑ σε δόσεις , οπότε θα το εξετάσω καλύτερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

1. Τελικά προχωράει στις ΔΟΥ συγκεκριμένη ρύθμιση? Έχει κανείς συνάδελφος ανάλογη εμπειρία? Πάντως η όλη ρύθμιση εμένα μου φαίνεται μεγάλη παγίδα... Δηλαδή αν κάποιος κάνει χρήση της δυνατότητας και κάποια στιγμή στο μέλλον δεν υποβάλλει χρεωστική δήλωση ΦΠΑ εμπρόθεσμη (με την προόπτικη να την υποβάλλει σε μερικές μέρες όταν θα έχει χρήματα)

και στο μεταξύ του την πέσει η ΥΠΕΕ για προσωρινό έλεγχο τι γίνεται? Θα πληρώσει 30000 αντί για 10000 που κανονικά όφειλε? Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα και είναι θέμα χρόνου η απόσυρση της...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΜΗΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΤΟΥ Φ.Π.Α

Η Γ.Γ.Π.Σ. επισημαίνει ότι, στο πλαίσιο της ΠΟΛ.1133/2.10.2009, παρέχεται η δυνατότητα τμηματικής καταβολής του φόρου που οφείλεται με την ηλεκτρονική υποβολή των αρχικών εμπρόθεσμων χρεωστικών περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α. Σεπτεμβρίου 2009 (για τους υποκείμενους με βιβλία Γ’ κατηγορίας του Κ.Β.Σ.) ή Γ’ τριμήνου 2009 (για τους υποκείμενους με βιβλία Α’ ή Β’ κατηγορίας του Κ.Β.Σ.) και επόμενων φορολογικών περιόδων.

Η διαδικασία, στις περιπτώσεις ηλεκτρονικής υποβολής, πραγματοποιείται με τον ακόλουθο τρόπο:

-Η αρχική, εμπρόθεσμη, χρεωστική περιοδική δήλωση Φ.Π.Α., υποβάλλεται με τον τρόπο και τη διαδικασία που προβλέπουν οι προγενέστερες ισχύουσες διατάξεις, μέχρι την 26η του επόμενου μήνα από τον μήνα ή το τρίμηνο στο οποίο αφορά ή, σε περίπτωση που η 26η είναι μη εργάσιμη ημέρα ή αργία, μέχρι την επόμενη εργάσιμη .

- Η καταβολή του συνολικού οφειλόμενου φόρου ή ποσοστού τουλάχιστον 30% αυτού, πραγματοποιείται στα πιστωτικά ιδρύματα, με τον τρόπο και τη διαδικασία που προβλέπουν οι προγενέστερες ισχύουσες διατάξεις, μέσα στην ίδια προθεσμία.

- Η Γ.Γ.Π.Σ. προβαίνει στη διαδικασία διασταύρωσης του αρχείου ηλεκτρονικών υποβολών με το αρχείο πληρωμών, την επομένη από τη λήξη της προθεσμίας ηλεκτρονικής υποβολής και πληρωμής. Οι ηλεκτρονικά υποβληθείσες δηλώσεις για τις οποίες θα διαπιστωθεί ότι έχει καταβληθεί εμπρόθεσμα ποσό που αντιστοιχεί σε ποσοστό τουλάχιστον 30% του συνολικά οφειλόμενου φόρου, θα θεωρείται ότι έχουν υποβληθεί με επιτυχία και θα διαβιβάζονται ηλεκτρονικά στις κατά περίπτωση αρμόδιες Δ.Ο.Υ.

- Οι υποκείμενοι που επιλέγουν να κάνουν χρήση του μέτρου τμηματικής καταβολής, καταβάλλουν το υπόλοιπο οφειλόμενο ποσό, συμπεριλαμβανομένων των προσαυξήσεων, στη Δ.Ο.Υ. τους, με τον τρόπο και τη διαδικασία που προβλέπει η ΠΟΛ.1133/2.10.2009.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

ΑΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ 5,00-10,00 ΕΥΡΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛ.1133/2.10.2009 ΚΑΙ

ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

• Υποβολή περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ

Υποβολή περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ που υποβλήθηκε εμπρόθεσμα ηλεκτρονικά μέσω TAXISnet και απορρίφθηκε για τις περιπτώσεις που αναφέρονται στις ΑΥΟΟ 1002820/7268/1364/0014/ΠΟΛ.1003/14.1.2004 και ΕΥΟΟ 1086725/5479/1001/Α0014/ΠΟΛ.1111/27.10.2004.

μπορείτε να πάτε μέχρι της 5 του επόμενου μήνα και να καταθέσετε τα υπόλοιπα χωρις προσαυξήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη thrylosveria
Τελικά προχωράει στις ΔΟΥ συγκεκριμένη ρύθμιση? Έχει κανείς συνάδελφος ανάλογη εμπειρία? Πάντως η όλη ρύθμιση εμένα μου φαίνεται μεγάλη παγίδα... Δηλαδή αν κάποιος κάνει χρήση της δυνατότητας και κάποια στιγμή στο μέλλον δεν υποβάλλει χρεωστική δήλωση ΦΠΑ εμπρόθεσμη (με την προόπτικη να την υποβάλλει σε μερικές μέρες όταν θα έχει χρήματα)

και στο μεταξύ του την πέσει η ΥΠΕΕ για προσωρινό έλεγχο τι γίνεται? Θα πληρώσει 30000 αντί για 10000 που κανονικά όφειλε? Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα και είναι θέμα χρόνου η απόσυρση της...

....αποδειχθεί ότι για κάποια φορολογική περίοδο δεν υπέβαλε περιοδική δήλωση ενώ αυτή ήταν χρεωστική, θα του επιβληθεί πρόστιμο ίσο με το τριπλάσιο της διαφοράς του φόρου που οφείλει και όχι πρόσθετος φόρος ανακρίβειας ή μη δήλωσης που προβλέπεται από τις διατάξεις του ν.2523/1997.

δλδ εαν εγω δεν καταθεσω ενα τριμηνο και παω να το καταθεσω ενα μηνα αργοτερα θα πληρωσω το τριπλασιο ή κατι δεν καταλαβαινω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Περιοδική δήλωση ( χρεωστική ) υποβάλλεται κανονικά μέσα στις προβλεπόμενες ημερομηνίες ( έως 26/10/09 ) στη συγκεκριμένη περίοδο , και η πληρωμή μέσω του πιστωτικού ιδρύματος ( Τράπεζα ) δίνουμε εντολή για πληρωμή τουλάχιστον το 30 % . Η δήλωση θα διασταυρωθεί από το υπουργείο , θα θεωρηθεί απο το υπουργείο ότι έχει υποβληθεί με επιτυχία και θα διαβιβαστεί στις κατά περίπτωση αρμόδιες Δ.Ο.Υ ( Υπάρχει και σχετική ανακοίνωση 16-10-09 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά έχει καταλάβει κάποιος τι γίνεται στην περίπτωση που υποβληθεί ηλεκτρονικά και δεν πληρωθεί ούτε το 30% ή δεν υποβληθεί καθόλου δήλωση. Θα υπάρχει δυνατότητα εκπρόθεσμης με την γμωστή προσαύξηση ή θα πληρώνεται το τριπλάσιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ 1133/2-10-2009."Περαιτέρω, στην περίπτωση που ο υποκείμενος έχει κάνει χρήση της παραπάνω δυνατότητας, έστω και μια φορά και αποδειχθεί μετά από έλεγχο ότι, αυτή η περιοδική δήλωση ή οποιαδήποτε περιοδική δήλωση επομένων φορολογικών περιόδων, ήταν ανακριβής ή αποδειχθεί ότι για κάποια φορολογική περίοδο δεν υπέβαλε περιοδική δήλωση ενώ αυτή ήταν χρεωστική, θα του επιβληθεί πρόστιμο ίσο με το τριπλάσιο της διαφοράς του φόρου που οφείλει και όχι πρόσθετος φόρος ανακρίβειας ή μη δήλωσης που προβλέπεται από τις διατάξεις του ν.2523/1997. Για το τριπλάσιο πρόστιμο αυτό δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις για τη διοικητική επίλυση της διαφοράς δηλαδή δε μπορεί να γίνει συμβιβασμός. Αυτονόητο είναι ότι σε κάθε περίπτωση θα καταλογιστεί και η διαφορά του φόρου που οφείλεται."

ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ? ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΦΠΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑΝΕ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΝΑ ΥΠΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΕΝΟ ΠΧ ΑΠΡΙΛΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΦΠΑ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ 2010. ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 3ΠΛΑΣΙΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΑΠΛΗΡΩΤΟ. ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ΟΤΙ Η ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ ΦΠΑ Η ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΠΛΗΡΩΤΟ ΜΕ 1,5% ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΜΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ"ή αποδειχθεί ότι για κάποια φορολογική περίοδο δεν υπέβαλε περιοδική δήλωση ενώ αυτή ήταν χρεωστική". ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΑΧΘΕΙ ΣΤΗΝ ΤΜΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕΣΩ INTERNET ΤΗΝ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΤΕ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΟΥ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟΥ Η ΟΧΙ? ΓΙΑΤΙ Η ΜΗ ΠΛΗΡΩΜΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑΛΕΙ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕRNET ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ, ΑΠΟΡΙΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ TAXISNET ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστεύω ότι η εγκυκλιος εννοεί ότι ο συγκεκριμένο πρόστιμο ισχύει σε περίπτωση μη υποβολής δήλωσης ΦΠΑ και όχι σε εκπρόθεσμη υποβολή και πληρωμή .Δηλάδη αν δεν αφήσεις να περάσει η προθεσμία της πληρωμής και πλήρωσεις εκπρόθεσμα πριν διαπιστωθεί από ελέγχο, ισχύει το πρόστιμο του 1,5% το μήνα. Αντίθετα αν δεν προλάβεις και σε σε πιάσουν πριν υποβάλλεις μόνος σου την εκπρόθεσμη δηλώση ή διαπιστωθεί ότι η δήλωση ήταν ανακριβής τότε σου ρίχνουν στα αυτία. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για νοσηρους εγκεφάλους...Έγω πάντως απέτρεψα τους πελάτες μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εγκύκλιος είναι σαφέστατη ...... :wub:

Βέβαια εδώ να αναφέρουμε ότι υπάρχει και σχετικά πρόσφατη απόφαση του ΣτΕ (αν δε κάνω λάθος) στην οποία αναφέρεται ότι δεν μπορεί προσαύξηση ή πρόστιμο να πάει παραπάνω από το 100% ....... :P

Θεωρώ λοιπόν ότι η παράγραφος αυτή θα παραμείνει ανενεργή και αυτό γιατί 1) Πέφτει χαλαρά σε Δικαστήριο και 2) Το ότι κάποιος επέλεξε την τμηματική καταβολή (με τις ανάλογες προσαυξήσεις βεβαίως του 1%) για οποιοδήποτε λόγο, δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να του βγάζει το τριπλάσιο ποσό ακόμη και αν αποδειχθεί ανακριβής την ίδια περίοδο, πόσο μάλλον επόμενες δηλώσεις που θα πληρωθούν εφάπαξ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...