Προς το περιεχόμενο

ΟΡΙΣΜΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

μετά από πολλές προσπάθειες δεν κατάφερα να έχω μία σαφή απάντηση από την τοπική ΔΟΥ. Έτσι αν κάποιος από εσάς έχει ασχοληθεί με το θέμα σας παρακαλώ απαντήστε.

 

Πελάτης μου έχει συγγενείς στην Αγγλία οι οποίοι έχουν μία αγγλική εταιρία ΕΠΕ (limited).

Η αγγλική εταιρία αποφάσισε να δραστηριοποιηθεί και στην Ελλάδα και έχει βρει Έλληνες προμηθευτές.

Σκέφτηκαν λοιπόν να ορίσουν φορολογικό αντιπρόσωπο, να αγοράζουν τα αγαθά από τους Έλληνες προμηθευτές και να τα πωλούν μέσω καταλόγων και ιντερνετ στους Έλληνες πελάτες.

 

Ο φορολογικός αντιπρόσωπος επιπλέον θα έχει αυτοκίνητο το οποίο θα το μισθώσει από την αγγλική εταιρία ώστε να διεκπεραιώνει υποθέσεις της εταιρίας στην Ελλάδα αλλά και για να επιβλέπει και να μεταφέρει εμπορεύματα στους πελάτες.

Το αυτοκίνητο η εταιρία θα το αγοράσει από Έλληνα ιδιώτη.

 

Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι σωστός ο ορισμός φορολογικού αντιπροσώπου και ταυτόχρονα φορολογικής αποθήκης.

Κατά δεύτερον αν είναι σωστό ποια η διαδικασία και ποια τα ακριβή δικαιολογητικά για τον ορισμό φορολογικού αντιπροσώπου.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

μετά από πολλές προσπάθειες δεν κατάφερα να έχω μία σαφή απάντηση από την τοπική ΔΟΥ. Έτσι αν κάποιος από εσάς έχει ασχοληθεί με το θέμα σας παρακαλώ απαντήστε.

 

Πελάτης μου έχει συγγενείς στην Αγγλία οι οποίοι έχουν μία αγγλική εταιρία ΕΠΕ (limited).

Η αγγλική εταιρία αποφάσισε να δραστηριοποιηθεί και στην Ελλάδα και έχει βρει Έλληνες προμηθευτές.

Σκέφτηκαν λοιπόν να ορίσουν φορολογικό αντιπρόσωπο, να αγοράζουν τα αγαθά από τους Έλληνες προμηθευτές και να τα πωλούν μέσω καταλόγων και ιντερνετ στους Έλληνες πελάτες.

 

Ο φορολογικός αντιπρόσωπος επιπλέον θα έχει αυτοκίνητο το οποίο θα το μισθώσει από την αγγλική εταιρία ώστε να διεκπεραιώνει υποθέσεις της εταιρίας στην Ελλάδα αλλά και για να επιβλέπει και να μεταφέρει εμπορεύματα στους πελάτες.

Το αυτοκίνητο η εταιρία θα το αγοράσει από Έλληνα ιδιώτη.

 

Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι σωστός ο ορισμός φορολογικού αντιπροσώπου και ταυτόχρονα φορολογικής αποθήκης.

Κατά δεύτερον αν είναι σωστό ποια η διαδικασία και ποια τα ακριβή δικαιολογητικά για τον ορισμό φορολογικού αντιπροσώπου.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνάδελφε καλησπέρα,

 
Η πρώτη σας κίνηση θα πρέπει να είναι να εξετάσετε την Σύμβαση περι αποφυγής διπλής φορολογίας μεταξύ Ελλάδος και Ηνωμένου Βασιλείου. Συγκεκριμένα πρέπει να εξεταστεί το αν προκύπτει υποχρέωση μόνιμης εγκατάστασης. 
Επίσης:
1. Στην περίπτωση που δεν προκύπτει υποχρέωση μόνιμης εγκατάστασης, κατά την γνώμη μου δεν είναι υποχρεωτικό να οριστεί Φορολογικός Αντιπρόσωπος και να ακολουθηθούν οι διαδικασίες όπως ορίζει η ΠΟΛ. 113/2013
2. Ο Φορολογικός αντιπρόσωπος δεν μπορεί να είναι φυσικό πρόσωπο μη επιτηδευματίας. ΠΟΛ.1281/26.8.1993 (Άρθρο 3 παρ.4: Για τη δικαιούμενη αμοιβή, ο φορολογικός αντιπρόσωπος εκδίδει προς τον εντολέα θεωρημένο τιμολόγιο, σύμφωνα με τα οριζόμενα από τις διατάξεις του άρθρου 12 του Κ.Β.Σ., το οποίο και καταχωρεί στα τηρούμενα βιβλία της επιχείρησής του.)
 
Με εκτίμηση,
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφε σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.... Αυτό το οποίο καταλαβαίνω εγώ είναι ότι εφόσον τα εμπορεύματα αγοράζονται από Έλληνα προμηθευτή και πωλούνται σε Έλληνες καταναλωτές και μέχρι εκείνη την στιγμή αποθηκεύονται σε χώρο εντός της ελληνικής επικράτειας, τότε αυτό το γεγονός από μόνο του δημιουργεί μόνιμη εγκατάσταση.

 

Επομένως θεωρώ ότι θα πρέπει να ορισθεί φορολογικός αντιπρόσωπος.

 

Ο οποίος νομίζω ότι κάνει έναρξη με μόνη του δραστηριότητα αυτήν.

Φυσικά δεν είμαι τόσο σίγουρος γιαυτό και ρωτάω.

 

Σε ευχαριστώ όπως και να έχει πάντως. Καλές γιορτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛ 1113/2013 και 1126/2013. Για παρόμοιο θέμα (εμείς είχαμε να κάνουμε με παροχής υπηρεσιών) τελικά αποφασίσαμε να ιδρύσουμε υποκατάστημα αλλοδαπής ΕΠΕ. Ουσιαστικά ιδρύεις μια εταιρεία στην Ελλάδα με Γ κατηγορίας (διπλογραφικά τέλος πάντων) κλπ κλπ. Εάν καταλήξετε στο υποκατάστημα, ότι θέλεις. Τα έχω και φρέσκα, οπότε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφε σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.... Αυτό το οποίο καταλαβαίνω εγώ είναι ότι εφόσον τα εμπορεύματα αγοράζονται από Έλληνα προμηθευτή και πωλούνται σε Έλληνες καταναλωτές και μέχρι εκείνη την στιγμή αποθηκεύονται σε χώρο εντός της ελληνικής επικράτειας, τότε αυτό το γεγονός από μόνο του δημιουργεί μόνιμη εγκατάσταση.

 

Επομένως θεωρώ ότι θα πρέπει να ορισθεί φορολογικός αντιπρόσωπος.

 

Ο οποίος νομίζω ότι κάνει έναρξη με μόνη του δραστηριότητα αυτήν.

Φυσικά δεν είμαι τόσο σίγουρος γιαυτό και ρωτάω.

 

Σε ευχαριστώ όπως και να έχει πάντως. Καλές γιορτές

Συνάδελφε καλησπέρα, 

 

Εφόσον πληρούνται οι προυποθέσεις για την δημιουργία μόνιμης εγκατάστασης δεν πρέπει να ορισθεί φορολογικός αντιπρόσωπος. Σε αυτή την περίπτωση η εταιρία με έδρα το Ηνωμένο Βασίλειο θα πρέπει να συστήσει θυγατρική ή υποκατάστημα. 

Προσωπικά θα το έψαχνα αρκετά με βάση τα εξής: 

 

ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΤΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΤOY ΗΝΩΜΕΝΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΒΡΕΤΤΑΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ

Ν.Δ. 2732/1953 (Φ.E.K. 329/12.11.1953/ τ.A').

ΑΡΘΡΟ 2 ΚΟΙΝΩΣ ΑΠΟΔΕΚΤΟΙ ΟΡΟΙ

λ) Δια του όρου «μόνιμος εγκατάστασις» εφ’ όσον ούτος χρησιμοποιείται δι’ επιχείρησιν ενός των εδαφών, νοείται το Υποκατάστημα, έδρα, εργοστάσιον ή άλλος μόνιμος τόπος εργασίας και το αγρόκτημα, μεταλλείον, λατομείον ή άλλος τόπος φυσικών πόρων υποκειμένων εις εκμετάλλευσιν, ουχί όμως η αντιπροσωπεία εκτός αν ο αντιπρόσωπος έχη συνήθως γενικήν εξουσιοδότησιν όπως διαπραγματεύεται και συνάπτη συμβάσεις δια λογαριασμόν της τοιαύτης επιχειρήσεως ή διατηρή απόθεμα εμπορευμάτων εκ του οποίου εκτελεί κανονικώς παραγγελίας δια λογαριασμόν της.

Eν σχέσει με ταύτα:

(I) Eπιχείρησις ενός των εδαφών δεν θα θεωρήται ότι έχει μόνιμον εγκατάστασιν εν τω ετέρω εδάφει, εκ μόνου του λόγου ότι διεξάγει εμπορικάς συναλλαγάς εις το έτερον έδαφος μέσω πραγματικού (Bona Fide) μεσίτου ή γενικού παραγγελιοδόχου ενεργούντων κατά την συνήθη διεξαγωγήν της εργασίας των υπό την ιδιότητά των ταύτην.

(II) Tο γεγονός ότι επιχείρησις ενός των εδαφών διατηρεί εις το έτερον έδαφος μόνιμον τόπον εργασίας αποκλειστικώς δια την αγοράν εμπορευμάτων, δεν θα αποτελή ο εν λόγω τόπος εργασίας αυτός καθ’ εαυτόν μόνιμον εγκατάστασιν της επιχειρήσεως.

 

και: 

ΑΡΘΡΟ 3 ΦΟΡΟΛΟΓΙΟΑ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΕΡΔΩΝ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ

 

(4) Eις ας περιπτώσεις επιχείρησίς τις ενός των εδαφών κτάται κέρδη δυνάμει συμβάσεων συναφθεισών εν τω εδάφει αυτώ εκ πωλήσεων αγαθών ή εμπορευμάτων αποθηκευμένων εν αποθήκη του ετέρου εδάφους δια την ευχέρειαν παραδόσεως και ουχί δια λόγους επιδείξεως, τα κέρδη ταύτα δεν θα θεωρηθούν ότι ανήκουν εις μόνιμον εγκατάστασιν της επιχειρήσεως εν τω ετέρω τούτω εδάφει, παρά το ότι αι προσφοραί αγοράς ελήφθησαν υπό αντιπροσώπου εν τω ετέρω τούτω εδάφει και διεβιβάσθησαν υπ’ αυτού εις την επιχείρησιν προς αποδοχήν.

5) Oυδέν τμήμα οιωνδήποτε κερδών κτωμένων υπό επιχειρήσεως ενός των εδαφών θέλει θεωρηθή ότι ανήκει εις μόνιμον εγκατάστασιν ευρισκομένην εν τω ετέρω εδάφει επί τω λόγω μόνον ότι η επιχείρησις αύτη απλώς ηγόρασεν εμπορεύματα ή αγαθά εντω ετέρω τούτω εδάφει.

 

Με εκτίμηση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση μιας και υπήρχε αρκετή δουλειά και δεν πρόλαβα να κοιτάξω τις απαντήσεις σας.

 

Αυτό το οποίο ισχύει είναι,

 

ότι ο ξάδερφος του ιδιοκτήτη της αγγλικής εταιρίας ο οποίος ζει μόνιμα στην Ελλάδα, απλώς θα παίρνει παραγγελίες από τους πελάτες και επίσης θα μεταφέρει τα εμπορεύματα και θα τα εγκαθιστά στον τελικό καταναλωτή.

Η αγγλική εταιρία έχει συνάψει συνεργασία με έλληνες προμηθευτές και επομένως τα εμπορεύματα θα αποθηκεύονται σε χώρο μισθωμένο.

Όσο αφορά για την παραγγελιοληψία και την αντιπροσώπευση αντιλαμβάνομαι βάσει της σύμβασης αποφυγής διπλής φορολόγησης ότι δεν τίθεται θέμα μόνιμης εγκατάστασης. Όσο αφορά όμως για την αποθήκευση των εμπορευμάτων που ούτως ή άλλως δεν εξέρχονται των συνόρων ή για την μεταφορά και τοποθέτηση των εμπορευμάτων, αυτό μήπως δημιουργεί μόνιμη εγκατάσταση?

 

Αν όχι ποια τα δικαιολογητικά ώστε να ορισθεί φορολογικός αντιπρόσωπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...