Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ


επισκέπτη Επισκέπτης

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης

Μητέρα με ανήλικο παιδί βγαίνει στη σύνταξη στα 50.

δικαιούται το 40% της αποζημίωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δικαίωμα αποζημίωσης έχουν οι μισθωτοί γενικά, εφόσον αποχωρούν από την εργασία τους και έχουν τις προϋποθέσεις πλήρης συνταξιοδότησης λόγω γήρατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΡΟΥΛΑ

ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ 1990 ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ 2017 Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 17ΧΡΟΝΩΝ.ΠΑΙΡΝΩ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΟΎ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτά.. αλλά μην τα δέσεις κόμπο.. :)

Σύνταξη γήρατος σε μητέρες ανήλικων ή ανίκανων για βιοποριστική εργασία τέκνων και σε χήρους πατέρες ανήλικων τέκνων.

Προϋποθέσεις:

1. Ημέρες

Ασφάλισης Ηλικία Παροχή

5.500 55 Πλήρης

50 Μειωμένη *

(Οι ηλικίες πρέπει να έχουν συμπληρωθεί και όχι να διανύονται)

* Από 1/1/2010 το όριο ηλικίας για τις μειωμένες συντάξεις αυξάνεται ως εξής:

Από 1/1 έως 31/12/2010 : 51

Από 1/1 έως 31/12/2011 : 52

Από 1/1 έως 31/12/2012 : 53

Από 1/1 έως 31/12/2013 : 54

2. Να έχουν τουλάχιστον ένα παιδί (φυσικό ή θετό) που να μην έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του ή παιδί οποιασδήποτε ηλικίας που να είναι ανίκανο για κάθε βιοποριστική εργασία (μόνο για μητέρες).

3. Να μην παίρνουν σύνταξη γήρατος ή αναπηρίας (από δική τους εργασία) από το Δημόσιο ή ΝΠΔΔ ή άλλον ασφαλιστικό Οργανισμό κύριας ασφάλισης.

Προσοχή: Για τη χορήγηση μειωμένης σύνταξης σε μητέρες με ανήλικα παιδιά δεν απαιτείται η πραγματοποίηση 100 Η.Ε. ανά έτος την τελευταία 5ετία.

Σε περίπτωση υιοθετημένων παιδιών, η υιοθεσία πρέπει να έχει γίνει ένα έτος πριν από την υποβολή της αίτησης για συνταξιοδότηση.

Στη μειωμένη σύνταξη, από 1/1/2009 η μείωση ανέρχεται σε 1/200 για κάθε μήνα που λείπει μέχρι τη συμπλήρωση του ορίου ηλικίας που απαιτείται για τη χορήγηση πλήρους σύνταξης.

Το ποσό της σύνταξης γήρατος που χορηγείται στις μητέρες με ανήλικα παιδιά δεν μπορεί να είναι μικρότερο από το εκάστοτε ισχύον πλήρες κατώτατο όριο σύνταξης γήρατος.

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/pensions/ghratos_sub/ghratos_e4.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΥΤΥΧΙΑ ΤΣΙΚΝΙΑ

για να κανει χρηση του δικαιωματος συνταξης με ανηλικο τεκνο πρεπει η μητερα να εχει η ιδια ασφαλισμενο το τεκνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για να κανει χρηση του δικαιωματος συνταξης με ανηλικο τεκνο πρεπει η μητερα να εχει η ιδια ασφαλισμενο το τεκνο?

Δεν εχει σημασια ποιος εχει ασφαλισει το παιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Harris

Αυτά.. αλλά μην τα δέσεις κόμπο.. :D

Δηλαδη μια γυναικα που εχει γεννηθει στις 1/1/1961 και εχει ανηλικο θα παει στα 55. Για μια ημερα χανει 5 χρονια ή υπαρχει καποια αλλη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη μανος

Δηλαδη μια γυναικα που εχει γεννηθει στις 1/1/1961 και εχει ανηλικο θα παει στα 55. Για μια ημερα χανει 5 χρονια ή υπαρχει καποια αλλη λυση.

τωρα παει στα 60 η και 65

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ρουλα

Εχω γεννηθεί το 1966 δουλεύω απο το 1988 και εχω ανήλικο παιδί που αυτή την στιγμή ειναι 3,5 χρονών, ξέρετε να μου πείτε πότε βγαίνω σε συνταξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρίνα

ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ 1990 ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ 2017 Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 17ΧΡΟΝΩΝ.ΠΑΙΡΝΩ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΟΎ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με λένε ΡΙΤΑ Γεννήθηκα 17/11/60 , Έχω ανήλικο παιδί και συμπληρώνω 25 πραγματικά χρόνια υπηρεσίας 24/ 8 /2011

ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΥΝΤΑΞΗ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη anna manolopoulou

Μητέρα με ανήλικο παιδί βγαίνει στη σύνταξη στα 50.

δικαιούται το 40% της αποζημίωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεννήθηκα στις 28-3-1961 δουλεύω στην ίδια δουλειά από τον Αυγουστο του 1983 με πλήρη απασχόληση έχω τεσσερα παιδιά το τελευταίο γεννήθηκε στις 29-10-2002 πότε μπορώ να συνταξιοδοτηθώ ας μου απαντήσει κάποιος. Παρακαλώ . Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EΦ ΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ -& ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ 31/12/2010- ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 & ΒΕΒΑΙΑ ΠΛΗΡΗ ΣΤΑ 55.

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 5500 ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ, ΕΣΤΩ ΠΧ ΑΝ ΕΙΣΑΙ 45 ΕΤΩΝ & ΕΧΕΙΣ ΑΝΗΛΙΚΟ & 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10, ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ 50 ΕΤΗ ΜΕΙΩΜ & 55 ΠΛΗΡΗ!!

ΕΧΕΙ ΕΚΔΩΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2011 ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ Η ΣΤΑ 55 ΜΕ ΠΛΗΡΗ!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΜΥΛΩΝΑ

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 21-1-1961 ΕΧΩ ΑΝΗΛΙΚΟ & 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10,ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΤΑΞΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΜΥΛΩΝΑ

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 21-1-1961 ΕΧΩ ΑΝΗΛΙΚΟ & 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10,ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΤΑΞΗ

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 21-1-1961 ΕΧΩ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ 18 ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ[ΟΚΤΩΒΡΙΟ]& 5700 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10,ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΤΑΞΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη κατερινα

εχω 2500 ενσημα ικα και 9800 τεβε.ξερει κανεις τι συνταξη περιπου θα παρω?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 21-1-1961 ΕΧΩ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ 18 ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ[ΟΚΤΩΒΡΙΟ]& 5700 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10,ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΤΑΞΗ?

αν εως την ημερομηνια ενηλικιωσης του παιδιου εχεις 5.500 ενσημα εγω λεω οτι παιρνεις μειωμενη στα 50 και πληρη στα 55.ρωτα το και συ για φετος νομιζω οχιδιοτι εισαι 49 ετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 21-1-1961 ΕΧΩ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ 18 ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ[ΟΚΤΩΒΡΙΟ]& 5700 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10,ΠΑΙΡΝΩ ΣΥΝΤΑΞΗ?

ΤΗΝ 21Η Ιανουαριου 2011 μπορεις να καταθεσεις αιτηση για προωρη συνταξ/ση (30% μειωμένη) ή να περιμένεις μέχρι τα 55 για πλήρη. Εχεις κατοχυρώσει το δικαίωμα, μετά την 21/1/2011 μπορείς να το εξασκησεις όποτε σε συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ειρήνη

έχω πρώτη ασφάλιση το 1989 και για 2 χρόνια (IKA), και από το 1993 μέχρι σήμερα εργάζομαι στη ΔΕΗ.

έχω 2 ανήλικα τέκνα και είμαι 39 ετών.

Πότε μπορώ να συνταξιοδοτηθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια ερώτηση για μια φίλη που με ρωτά κι εγώ δεν ξέρω να της απαντήσω : γεννήθηκε 5-2-1965 έχει ανήλικο που γεννήθηκε 5-1-1996 και μέχρι τις 31/12/10 θα έχει 6250 ένσημα ΙΚΑ και συγχρόνως 1800 ΟΑΕΕ. Παίρνει μειωμένη με ανήλικο από το ΙΚΑ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια ερώτηση για μια φίλη που με ρωτά κι εγώ δεν ξέρω να της απαντήσω : γεννήθηκε 5-2-1965 έχει ανήλικο που γεννήθηκε 5-1-1996 και μέχρι τις 31/12/10 θα έχει 6250 ένσημα ΙΚΑ και συγχρόνως 1800 ΟΑΕΕ. Παίρνει μειωμένη με ανήλικο από το ΙΚΑ??

ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ 50 ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΗ & 55 ΠΛΗΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΗΔΗ 6250 ΗΜ.ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΕΙ ΑΥΤΕΑ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΠΙΣΩ Ή ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΑ 65 ΚΙ ΑΛΛΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΚΕΙ (?))

ΕΛΠΙΖΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝΕ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...