Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟΣ - ΜΙΣΘΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ


bnpwm2008

Ερώτηση

Έχω προσλάβει ημερομίσθιο (26,18€) ο οποίος εργάζεται 40 ώρες την εβδομάδα πενθήμερο και συγκεκριμένα Τρίτη με Σάββατο.

 

Για τον Απρίλιο π.χ. οι πραγματικές ημέρες εργασίας του είναι 22.

 

 

Οι μηνιαίες του αμοιβές θα είναι

 

 - 22 ημέρες Χ 26,18€= 575,96€ ?

 

- 22 ημέρες Χ 1,2 η προσαύξηση κανονικής παρουσίας Χ 26,18€ = 691,15€?

 

- 25 ημέρες εφόσον εργάζεται πλήρες μηνιαίο ωράριο Χ 26,18€ = 654,50€ ?

 

Και πόσα ασφαλιστικά θα του δώσω 

 

- 22 ένσημα βάσει πραγματικής παρουσίας?

- 22 ένσημα Χ 1,2 = 26?

- 25 ένσημα λόγω πλήρους απασχόλησης?

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Έχω προσλάβει ημερομίσθιο (26,18€) ο οποίος εργάζεται 40 ώρες την εβδομάδα πενθήμερο και συγκεκριμένα Τρίτη με Σάββατο.

 

Για τον Απρίλιο π.χ. οι πραγματικές ημέρες εργασίας του είναι 22.

 

 

Οι μηνιαίες του αμοιβές θα είναι

 

 - 22 ημέρες Χ 26,18€= 575,96€ ?

 

- 22 ημέρες Χ 1,2 η προσαύξηση κανονικής παρουσίας Χ 26,18€ = 691,15€?

 

- 25 ημέρες εφόσον εργάζεται πλήρες μηνιαίο ωράριο Χ 26,18€ = 654,50€ ?

 

Και πόσα ασφαλιστικά θα του δώσω 

 

- 22 ένσημα βάσει πραγματικής παρουσίας?

- 22 ένσημα Χ 1,2 = 26?

- 25 ένσημα λόγω πλήρους απασχόλησης?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω προσλάβει ημερομίσθιο (26,18€) ο οποίος εργάζεται 40 ώρες την εβδομάδα πενθήμερο και συγκεκριμένα Τρίτη με Σάββατο.

 

Για τον Απρίλιο π.χ. οι πραγματικές ημέρες εργασίας του είναι 22.

 

 

Οι μηνιαίες του αμοιβές θα είναι

 

 - 22 ημέρες Χ 26,18€= 575,96€ ?

 

- 22 ημέρες Χ 1,2 η προσαύξηση κανονικής παρουσίας Χ 26,18€ = 691,15€?

 

- 25 ημέρες εφόσον εργάζεται πλήρες μηνιαίο ωράριο Χ 26,18€ = 654,50€ ?

 

Και πόσα ασφαλιστικά θα του δώσω 

 

- 22 ένσημα βάσει πραγματικής παρουσίας?

- 22 ένσημα Χ 1,2 = 26?

- 25 ένσημα λόγω πλήρους απασχόλησης?

 

Ευχαριστώ

Μη σου πω, οτι οι μέρες ασφάλισης-ένσημα, οτι είναι 27.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν πάρεις αναλυτικα τις μέρες του Απρίλη κατά εβδομάδα έχουν ως εξής:1-4 τέσσερες εργάσιμες οπότε γίνονται 5,6-11 πέντε εργάσιμες οπότε γίνονται 6,

13-18 πέντε εργάσιμες οπότε γίνονται 6,20-25 πέντε εργάσιμες οπότε γίνονται 6,27-30 τρείς εργάσιμες οπότε γίνονται 4.Αρα 5+6+6+6+4=27

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν πάρεις αναλυτικα τις μέρες του Απρίλη κατά εβδομάδα έχουν ως εξής:1-4 τέσσερες εργάσιμες οπότε γίνονται 5,6-11 πέντε εργάσιμες οπότε γίνονται 6,

13-18 πέντε εργάσιμες οπότε γίνονται 6,20-25 πέντε εργάσιμες οπότε γίνονται 6,27-30 τρείς εργάσιμες οπότε γίνονται 4.Αρα 5+6+6+6+4=27

 

Άρα τον πληρώνω 25 Χ 26,18€=654,50€ κάθε μήνα και του βάζω τα αντίστοιχα ασφαλιστικά ανάλογα το μήνα?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω προσλάβει ημερομίσθιο (26,18€) ο οποίος εργάζεται 40 ώρες την εβδομάδα πενθήμερο και συγκεκριμένα Τρίτη με Σάββατο.

 

Για τον Απρίλιο π.χ. οι πραγματικές ημέρες εργασίας του είναι 22.

 

 

Οι μηνιαίες του αμοιβές θα είναι

 

 - 22 ημέρες Χ 26,18€= 575,96€ ?

 

- 22 ημέρες Χ 1,2 η προσαύξηση κανονικής παρουσίας Χ 26,18€ = 691,15€?

 

- 25 ημέρες εφόσον εργάζεται πλήρες μηνιαίο ωράριο Χ 26,18€ = 654,50€ ?

 

Και πόσα ασφαλιστικά θα του δώσω 

 

- 22 ένσημα βάσει πραγματικής παρουσίας?

- 22 ένσημα Χ 1,2 = 26?

- 25 ένσημα λόγω πλήρους απασχόλησης?

 

Ευχαριστώ

 

(α) Αμοιβή και ασφάλιση:  ημερολογιακές μείον Κυριακές -> 30-4= 26, άρα  26*26,18=680,68 αμοιβή και 26 ημέρες ασφάλισης

 

(β) Αμοιβή: εργάσιμες ημέρες*1,20*26,18, άρα 22*1,20*26,18=691,15 και 26 ημέρες ασφάλισης

 

Σε ετήσια βάση τα δύο συστήματα συγκλίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι το  x1,20 πότε το βάζουμε?

Είναι και για αυτούς που απασχολούνται εποχιακά?

 Το 1,20 είναι αμοιβή της έκτης μέρας που αν και δεν τη δουλεύει πρέπει να την πληρωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

(α) Αμοιβή και ασφάλιση:  ημερολογιακές μείον Κυριακές -> 30-4= 26, άρα  26*26,18=680,68 αμοιβή και 26 ημέρες ασφάλισης

 

(β) Αμοιβή: εργάσιμες ημέρες*1,20*26,18, άρα 22*1,20*26,18=691,15 και 26 ημέρες ασφάλισης

 

Σε ετήσια βάση τα δύο συστήματα συγκλίνουν.

Σωστός ο γιατρός ,είχα στο νου μου οτι πηγαινε 31 ο Απρίλης,δεν κοιταξα τους κόμπους στο χέρι............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Το 1,20 είναι αμοιβή της έκτης μέρας που αν και δεν τη δουλεύει πρέπει να την πληρωθεί

 

 

Ευχαριστώ!

 

Οπότε σε όσους εργάζονται με 5ημερο σύστημα στην αμοιβή τους υπολογίζω *1,20 επιπλέον,

ακόμα κι αν πρόκειται για μερική απασχόληση (4ωρο) και για εποχιακή επιχ/ση.

 

Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι.

Έχω εργαζόμενο ο οποίος εργάζεται 6ήμερο, 6 ώρες και σαράντα λεπτά για κάθε μέρα εργασίας, με ημερομίσθιο.

Οι αμοιβές του θα είναι (για τον Ιούνιο εν προκειμένω) 26 ημέρες εργασίας επί το ημερομίσθιό του? Δηλαδή 26*27,49€=714,74€?? Και τα ένσημα στην ΑΠΔ? Μπορεί να μου πει κάποιος?

Επίσης, αν αντί του ημερομισθίου εργάζεται με μισθό με το ίδιο μοντέλο εργασίας (6ημερο με 6ώρες και 40 λεπτά) παίρνει ολόκληρο τον μισθό και 26 ημέρες ασφάλισης?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ!

 

Οπότε σε όσους εργάζονται με 5ημερο σύστημα στην αμοιβή τους υπολογίζω *1,20 επιπλέον,

ακόμα κι αν πρόκειται για μερική απασχόληση (4ωρο) και για εποχιακή επιχ/ση.

 

Σωστά?

Λάθος, γιατί το 1,2 αφορά όσους δουλεύουν 8ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λάθος, γιατί το 1,2 αφορά όσους δουλεύουν 8ωρο.

 

Είναι δηλαδή μόνο στην πλήρη απασχ/ση?

 

Στην μερική απασχόληση τα υπολόγίζω όπως παρακάτω??

 

Δηλ.Έστω χαρακτηρισμός εργαζόμενου εργάτης και ημερομίσθιο 8 ωρου 28,80 και δούλεψε 20 πραγματικές ημερες τον Ιούνιο (5 ημέρες την εβδομάδα, 4 ώρες την ημέρα).

Τότε έχω: Ημερ/σθιο 4 ωρου=28,80/8*4 ώρες= 14,40

Ωρομίσθιο= 28,80*0,15=4,32

 

Αν το υπολογίσω με το ημερομίσθιο:

Αμοιβή 06/2015= 14,40*20 πραγμ.ημ.εργ.μήνα=288,00

 

Αν το υπολογίσω με το ωρομίσθιο:

Αμοιβή 06/2015= 4,32* 4 ώρες* 20 ημερες.= 345,60  (περιέχει μέσα την προσαύξηση του 1,20)

 

Ποιο από τους 2 τρόπους υπολογισμού είναι ο σωστός?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι δηλαδή μόνο στην πλήρη απασχ/ση?

 

Στην μερική απασχόληση τα υπολόγίζω όπως παρακάτω??

 

Δηλ.Έστω χαρακτηρισμός εργαζόμενου εργάτης και ημερομίσθιο 8 ωρου 28,80 και δούλεψε 20 πραγματικές ημερες τον Ιούνιο (5 ημέρες την εβδομάδα, 4 ώρες την ημέρα).

Τότε έχω: Ημερ/σθιο 4 ωρου=28,80/8*4 ώρες= 14,40

Ωρομίσθιο= 28,80*0,15=4,32

 

Αν το υπολογίσω με το ημερομίσθιο:

Αμοιβή 06/2015= 14,40*20 πραγμ.ημ.εργ.μήνα=288,00

 

Αν το υπολογίσω με το ωρομίσθιο:

Αμοιβή 06/2015= 4,32* 4 ώρες* 20 ημερες.= 345,60  (περιέχει μέσα την προσαύξηση του 1,20)

 

Ποιο από τους 2 τρόπους υπολογισμού είναι ο σωστός?

 

Ευχαριστώ.

Στον ημερομίσθιο εγώ υπολογίζω

 

Ημερομίσθιο χ 6 ημέρες / 40 ώρες , ήτοι 28,80*6/40 = 4,32 η ώρα

 

Όσες ώρες δουλέψει χ 4,32 χ 25 ημέρες. = Ιούνιος 30 ημέρες - 5 Κυριακές = 25 ημέρες (τόσες και ασφαλίζεται)

 

Τώρα, εάν ένα μήνα έχει δουλέψει μισό το ωράριό του όπως αναφέρεις (η ώρες την ημέρα) δεν νομίζω ότι 

μπορείς να το περάσεις εύκολα χωρίς κάποια λογική γνωστοποίηση. Άλλαξε η σύμβασή του ? το ζήτησε εκείνος ? εσύ ?

Σε έλεγχο θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλο σας βραδυ και καλο κουραγιο παιδια

Επ ευκαιρια θα ηθελα να ρωτησω κατι και εγω και οποιος ξερει ας μπη στον κοπο να μου απαντησει

Καποιος που εργαζεται 8 ωρες αλλα μονο ΜΙΑ ΜΕΡΑ  την εβδομαδα(Σαββατο) . Τα  μηνιαια ασφαλιστικα του  ημερομισθια ,ειναι οσες μερες παρουσιαζεται 4 ή 5 η πληρωμη ομως του ημερομισθιου του ειναι χ1,2? δλδ πεσε οτι οτι εργαζεται 1 μερα και σου λεει ,πληρωσε με εγω θα του δωσω 26,18 (-) κρατησεις Χ1,2?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλο σας βραδυ και καλο κουραγιο παιδια

Επ ευκαιρια θα ηθελα να ρωτησω κατι και εγω και οποιος ξερει ας μπη στον κοπο να μου απαντησει

Καποιος που εργαζεται 8 ωρες αλλα μονο ΜΙΑ ΜΕΡΑ  την εβδομαδα(Σαββατο) . Τα  μηνιαια ασφαλιστικα του  ημερομισθια ,ειναι οσες μερες παρουσιαζεται 4 ή 5 η πληρωμη ομως του ημερομισθιου του ειναι χ1,2? δλδ πεσε οτι οτι εργαζεται 1 μερα και σου λεει ,πληρωσε με εγω θα του δωσω 26,18 (-) κρατησεις Χ1,2?

Ευχαριστω

 

αν δούλευε μία μέρα 3 ώρες δεν θα έβρισκες το ωρομίσθιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον ημερομίσθιο εγώ υπολογίζω

 

Ημερομίσθιο χ 6 ημέρες / 40 ώρες , ήτοι 28,80*6/40 = 4,32 η ώρα

 

Όσες ώρες δουλέψει χ 4,32 χ 25 ημέρες. = Ιούνιος 30 ημέρες - 5 Κυριακές = 25 ημέρες (τόσες και ασφαλίζεται)

 

Τώρα, εάν ένα μήνα έχει δουλέψει μισό το ωράριό του όπως αναφέρεις (η ώρες την ημέρα) δεν νομίζω ότι 

μπορείς να το περάσεις εύκολα χωρίς κάποια λογική γνωστοποίηση. Άλλαξε η σύμβασή του ? το ζήτησε εκείνος ? εσύ ?

Σε έλεγχο θα έχεις πρόβλημα.

 

 

Kαλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ο εργαζόμενος είναι εξ' αρχής με Σύμβαση Μερικής Απασχ/σης (5 ημέρες την εβδομάδα-4 ώρες την ημέρα), δεν άλλαξε σύμβαση.

Απ'οτι βλέπω στον υπολογισμό του Ωρομισθίου 4,32 συμφωνούμε.

 

Αυτό που ουσιαστικά ρωτάω είναι:

Στον υπολογισμό της αμοιβής ανά μήνα για μερική απασχ/ση (5 ημέρες την εβδομάδα-4 ώρες την ημέρα- εποχιακά)

πρέπει να συνυπολογίζω και το 1,20 ή αυτό το υπολογίζω μόνο στην πλήρη απασχ/ση?

Αν είναι μόνο στην πλήρη απασχόληση γιατί γίνεται μόνο εκεί? Βασίζεται κάπου αυτό?

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ο εργαζόμενος είναι εξ' αρχής με Σύμβαση Μερικής Απασχ/σης (5 ημέρες την εβδομάδα-4 ώρες την ημέρα), δεν άλλαξε σύμβαση.

Απ'οτι βλέπω στον υπολογισμό του Ωρομισθίου 4,32 συμφωνούμε.

 

Αυτό που ουσιαστικά ρωτάω είναι:

Στον υπολογισμό της αμοιβής ανά μήνα για μερική απασχ/ση (5 ημέρες την εβδομάδα-4 ώρες την ημέρα- εποχιακά)

πρέπει να συνυπολογίζω και το 1,20 ή αυτό το υπολογίζω μόνο στην πλήρη απασχ/ση?

Αν είναι μόνο στην πλήρη απασχόληση γιατί γίνεται μόνο εκεί? Βασίζεται κάπου αυτό?

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

 

Κάποια απάντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ο εργαζόμενος είναι εξ' αρχής με Σύμβαση Μερικής Απασχ/σης (5 ημέρες την εβδομάδα-4 ώρες την ημέρα), δεν άλλαξε σύμβαση.

Απ'οτι βλέπω στον υπολογισμό του Ωρομισθίου 4,32 συμφωνούμε.

 

Αυτό που ουσιαστικά ρωτάω είναι:

Στον υπολογισμό της αμοιβής ανά μήνα για μερική απασχ/ση (5 ημέρες την εβδομάδα-4 ώρες την ημέρα- εποχιακά)

πρέπει να συνυπολογίζω και το 1,20 ή αυτό το υπολογίζω μόνο στην πλήρη απασχ/ση?

Αν είναι μόνο στην πλήρη απασχόληση γιατί γίνεται μόνο εκεί? Βασίζεται κάπου αυτό?

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ο εργαζόμενος είναι εξ' αρχής με Σύμβαση Μερικής Απασχ/σης (5 ημέρες την εβδομάδα-4 ώρες την ημέρα), δεν άλλαξε σύμβαση.

Απ'οτι βλέπω στον υπολογισμό του Ωρομισθίου 4,32 συμφωνούμε.

 

Αυτό που ουσιαστικά ρωτάω είναι:

Στον υπολογισμό της αμοιβής ανά μήνα για μερική απασχ/ση (5 ημέρες την εβδομάδα-4 ώρες την ημέρα- εποχιακά)

πρέπει να συνυπολογίζω και το 1,20 ή αυτό το υπολογίζω μόνο στην πλήρη απασχ/ση?

Αν είναι μόνο στην πλήρη απασχόληση γιατί γίνεται μόνο εκεί? Βασίζεται κάπου αυτό?

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Σε όλες τις ΣΣΕ το ημερομίσθιο αντιστοιχεί σε 6,66 ώρες εργασίας . Ο σωστότερος τρόπος για την μερική απασχόληση  είναι να υπολογίζεις με ωρομίσθιο την μισθοδοσία σου. Αυτό είναι άποψη μου την έχω αιτιολογήσει εδώ κ χρόνια στο φορουμ μπορείς να κάνεις αναζήτηση κ να βρεις αντίθετες τεκμηριωμένες ή μη απόψεις άλλων συναδέλφων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε όλες τις ΣΣΕ το ημερομίσθιο αντιστοιχεί σε 6,66 ώρες εργασίας . Ο σωστότερος τρόπος για την μερική απασχόληση  είναι να υπολογίζεις με ωρομίσθιο την μισθοδοσία σου. Αυτό είναι άποψη μου την έχω αιτιολογήσει εδώ κ χρόνια στο φορουμ μπορείς να κάνεις αναζήτηση κ να βρεις αντίθετες τεκμηριωμένες ή μη απόψεις άλλων συναδέλφων. 

 

 

Eυχαριστώ πολύ συνάδελφε!

Ουσιαστικά συμφωνούμε αφού ο υπολογισμός της μισθοδοσίας με το ωρομίσθιο συμπεριελαμβάνει και την προσαύξηση 1,20.

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...