Προς το περιεχόμενο

Αυτόματοι πωλητές σε πρακτορείο προπο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με μια επιχείρηση ΠΡΟ-ΠΟ η οποία δεν έχει υποχρέωση τήρησης βιβλίων.

Αν εγκαταστήσει αυτόματο πωλητή αναψυκτικών και ροφημάτων θα έχει υποχρέωση τήρηση βιβλίων και στοιχείων για τον συγκεκριμένο αυτόματο πωλητή και μόνο?

Και τι διαδικασίες χειάζονται...

Αν ξέρει κάποιος να με διαφωτήσει θα ήμουν ευγνώμων... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΝΗΣΙΩΤΗΣ-

ΧΑΙΝΤΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΑΝ ΕΣΥ Μ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΓΙΝΑΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΠΡΟΠΟ.

ΕΝΝΟΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΔΕΙΑ ΠΡΟΠΟ.

ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με μια επιχείρηση ΠΡΟ-ΠΟ η οποία δεν έχει υποχρέωση τήρησης βιβλίων.

Αν εγκαταστήσει αυτόματο πωλητή αναψυκτικών και ροφημάτων θα έχει υποχρέωση τήρηση βιβλίων και στοιχείων για τον συγκεκριμένο αυτόματο πωλητή και μόνο?

Και τι διαδικασίες χειάζονται...

Αν ξέρει κάποιος να με διαφωτήσει θα ήμουν ευγνώμων... :unsure:

τωρα θα αγανακτήσεις γιατι αντί να βλέπεις απάντηση βλέπεις κι άλλες ερωτήσεις.

αν γνωρίζει κάποιος το θέμα για τους αυτοματους πωλητες θα ήθελα να μάθω κι εγω περισσότερα κυριως για τη λογιστική αντιμετώπιση.

σε εταιρία με Γ κατηγορίας βιβλία με άσχετο αντικείμενο εργασίας πως μπορω να χειριστω την κίνηση των αυτόματων πωλητών?

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με μια επιχείρηση ΠΡΟ-ΠΟ η οποία δεν έχει υποχρέωση τήρησης βιβλίων.

Αν εγκαταστήσει αυτόματο πωλητή αναψυκτικών και ροφημάτων θα έχει υποχρέωση τήρηση βιβλίων και στοιχείων για τον συγκεκριμένο αυτόματο πωλητή και μόνο?

Και τι διαδικασίες χειάζονται...

Αν ξέρει κάποιος να με διαφωτήσει θα ήμουν ευγνώμων... :unsure:

Πέλάτης μου είναι αυτός που έχει την άδεια η οποία ήταν στο όνομα της μητέρας του σε άλλη πόλη και ζήτησε την μεταφορά της επιχείρησης στην δική του. Το μόνο που ξέρω πάνω στο θέμα είναι ότι η διαδικασία είναι χρονοβόρα. Νομίζω πάντως ότι δεν δίνονται έτσι εύκολα άδειες . Ο πελάτης μου πρώτα έπρεπε να κάνει μεταφορά έδρας και τον Δεκέμβριο θα κινήσει την διαδικασία μεταφοράς της άδειας από το όνομα της μητέρας του στο δικό του γιατί δεν γινόταν ταυτόχρονα.

Καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον ΟΠΑΠ απευθείας για περισσότερα . Βέβαια αν μάθω κι εγω κάτι παραπάνω θα το παραθέσω με νέα απάντηση στο ίδιο θέμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΑΛΥΣΗ - ΕΡΜΗΝΕΙΑ Κ.Β.Σ (2004) - ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΡ. ΔΗΜΗΤΡΗ - σελ.143

"Διευκρινίζεται οτι τα πρακτορεια λαχειων,ΠΡΟΠΟ,ΛΟΤΤΟ κ.λ.π. για τις άλλες τυχον δραστηριότητες που αναπτύσουν υποχρεούνται να τηρούν βιβλία κανονικά ακόμη και αν πρόκειται για είσπραξη λογαριασμών κοινής ωφέλειας (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ κ.λ.π.)"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα θα αγανακτήσεις γιατι αντί να βλέπεις απάντηση βλέπεις κι άλλες ερωτήσεις.

αν γνωρίζει κάποιος το θέμα για τους αυτοματους πωλητες θα ήθελα να μάθω κι εγω περισσότερα κυριως για τη λογιστική αντιμετώπιση.

σε εταιρία με Γ κατηγορίας βιβλία με άσχετο αντικείμενο εργασίας πως μπορω να χειριστω την κίνηση των αυτόματων πωλητών?

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

ΔΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ - ΕΡΜΗΝΕΙΑ Κ.Β.Σ (2004) - ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΘ.13 Θ.52,52α ΚΑΙ ΑΡΘ.11 Θ.112

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-jade-
ΔΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ - ΕΡΜΗΝΕΙΑ Κ.Β.Σ (2004) - ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΘ.13 Θ.52,52α ΚΑΙ ΑΡΘ.11 Θ.112

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ..

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΞΩ ΕΚΕΙ...

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΙΧΑΛΗΣ

ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΟ ΈΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ Η ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΤΡΙΤΟΥ;

ΤΙ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΙς ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΟ ΈΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ Η ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΤΡΙΤΟΥ;

ΤΙ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΙς ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ;

το μηχάνημα εχει αγοραστεί απο μας (δεν ξερω αν είναι σωστό που εχει καταχωρηθεί απλά στα πάγια της επιχείρησης).

το ερώτημα είναι πως θα αντιμετωπιστεί λογιστικά το θέμα των εισπράξεων καθώς και οι αγορές των προιοντων που τον εφοδιάζουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΙΧΑΛΗΣ

Πρωτα από ολα θα πρέπει να γίνει γνωστοποίηση στην ΔΟΥ ο χώρος που έχι τοποθετήθεί ο Αυτόματος Πωλητής και τα στοιχεία αυτού(Μοντέλο, είδος , χωρητικότητα ειδών κλπ ).

Επειδή συνήθως αγοράζουμε περισσότερες ποσότητες από ότι χωράει ένας αυτόματος πωλητής κρίνεται σκόπιμο να εκδίδεται ΔΑ για τις ποσότητες με τις οποίες τροφοδοτούμε τον Α.Πωλητή. Στην Δευτερη τροφοδοσία (με ΔΑ) θα κοπει ΑΛΠ - θα αναφέρει για ποιον αυτόματο πωλητή είναι , τα κέρματα που βρέθηκαν και οι ποσότητες των ειδών που πωλήθηκαν και που θα πρέπει να συμφωνούν με το 2 Δελτίο Αποστολής .

Οπότε στα Βιβλία σου περνας την ΑΛΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα από ολα θα πρέπει να γίνει γνωστοποίηση στην ΔΟΥ  ο χώρος που έχι τοποθετήθεί ο Αυτόματος Πωλητής  και τα στοιχεία αυτού(Μοντέλο, είδος , χωρητικότητα ειδών κλπ ).

Επειδή συνήθως αγοράζουμε περισσότερες ποσότητες από ότι χωράει ένας αυτόματος πωλητής  κρίνεται σκόπιμο να εκδίδεται ΔΑ για τις ποσότητες με τις οποίες τροφοδοτούμε τον Α.Πωλητή. Στην Δευτερη τροφοδοσία (με ΔΑ) θα κοπει ΑΛΠ - θα αναφέρει για ποιον αυτόματο πωλητή είναι , τα κέρματα που βρέθηκαν και οι ποσότητες των ειδών που πωλήθηκαν και που θα πρέπει να συμφωνούν με το 2 Δελτίο Αποστολής .

Οπότε στα Βιβλία σου περνας την ΑΛΠ

στο δευτερο ΔΑ που λετε θα αναγραφονται και τα κερματα κλπ κλπ..

η καταχώρηση πως γίνεται? σαν έξοδο καταχωρουμε το αρχικο τιμολογιο με όλα τα είδη? και όταν παιρνουμε τα κερματα πως τα εμφανίζουμε?

ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια...είστε κατατοπιστικότατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΙΧΑΛΗΣ

Το αρχικό τιμολόγιο αγοράς σωστά το περνάμε ως έξοδο.

τα κέρματα τα γράφουμε στην ΑΛΠ (καθαρά για θέμα ελέγχου) και περνάμε στα εσοδα μας την ΑΛΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικό τιμολόγιο αγοράς σωστά το περνάμε ως έξοδο.

τα κέρματα τα γράφουμε στην ΑΛΠ (καθαρά για θέμα ελέγχου) και περνάμε στα εσοδα μας την ΑΛΠ

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΙΧΑΛΗ

ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΟΣΟ ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ.

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ.

JADE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
επισκέπτη Επισκέπτης-τασος-

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥΣ ΠΩΛΗΤΕΣ ΑΣ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ 6978556877

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...
επισκέπτη NOVA VENDING

Η Nova Vending ξεκίνησε ένα δίκτυο πωλήσεων μέσω

αυτόματων πωλητών , τους οποίους τοποθετεί κατόπιν

ειδικής συμφωνίας σε επιλεγμένα σημεία , όπως μεγάλες

εταιρίες , βιομηχανίες , στρατόπεδα ,αθλητικά κέντρα,πρατήρια υγρών καυσίμων,πρακτορία προπο κλπ...

Visit our Website

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Μπορούν να πωλούνται και τσιγάρα από αυτόματους πωλητές στην ελλάδα? γιατί δεν το έχω συναντήσει ακόμα ενώ έχω ακούσει ότι εφαρμόζεται..

Σε ποιες περιπτώσεις γίνεται αυτό??

(Κράτα μου κ εμένα 1 μηχάνημα τέτοιο αν μπορώ να το εκμεταλλευτώ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 years later...

Έστω γυμναστήριο αγοράζει παλιό αυτόματο πωλητή για να πουλά νερά και αναψυκτικά.
1. Καταχωρώ τον Α.Π. ως πάγιο με το τιμολόγιο αγοράς.

2. Προσθέτει κάποιον Κ.Α.Δ.; 

3. Κάθε αγορά νερών κλπ σαν έξοδο

4. κάθε άνοιγμα και καταμέτρηση των κερμάτων θα κόβει ΑΛΠ (ανα βδομάδα πχ?)

και δεν χρειάζεται κάτι άλλο;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω γυμναστήριο αγοράζει παλιό αυτόματο πωλητή για να πουλά νερά και αναψυκτικά.

1. Καταχωρώ τον Α.Π. ως πάγιο με το τιμολόγιο αγοράς. ΝΑΙ

2. Προσθέτει κάποιον Κ.Α.Δ.;  ΝΑΙ

3. Κάθε αγορά νερών κλπ σαν έξοδο  ΟΧΙ ΑΓΟΡΕΣ ΕΜΠ/ΤΩΝ

4. κάθε άνοιγμα και καταμέτρηση των κερμάτων θα κόβει ΑΛΠ (ανα βδομάδα πχ?) ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΡΟΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΗΣ ποσότητας και απόδειξη λιανικής για την αξία.

και δεν χρειάζεται κάτι άλλο;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Από τις παραπάνω απαντήσεις, θεωρώ τελικά ότι ο μεν ιδιοκτήτης θα πρέπει να δηλώσει το μηχάνημα του αυτόματου πωλητή στην εφορία και στα βιβλία θα πρέπει να αναγράφονται οι εισπαραξεις. ΦΠΑ πρ΄'επει να υπολογιστεί??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...