Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτικός ο ΑΜΚΑ στις ΑΠΔ από 1/6/2009


Στέλιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το βιβλιάριο του ΙΚΑ το ειχα εμπρός μου άρα μάλλον και αυτη η περίπτωση δεν παίζει

Μην το λες, μην το λες...!!!

Ξέρω τι σε λέω...

& ΑΔΤ & ΑΦΜ & ΑΜΑ... & ΑΜΚΑ βρέθηκε...!!! :rolleyes::D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από φίλους που δουλεύουν σε ΚΕΠ, έμαθα πως οι εντολές (γραπτές μάλιστα) που έχουν είναι μέσω αστυνομικής ταυτότητας να διασταυρώνουν την ύπαρξη ή όχι ΑΜΚΑ. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει, με απλή αναφορά του ΑΦΜ, εκδίδουν αμέσως ΑΜΚΑ.

Επιβεβαιώθηκε και στο ΚΕΠ Κάτω Χαλανδρίου έμπρακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D

Σερνοτανε πολυ. Τωρα ειναι οκ. Βρηκα και τυπωσα μαζεμενους ΑΜΚΑ 7 εργαζομενων χωρις διακοπη :rolleyes:

Στους Νεοδημοκράτες δουλεύει μια χαρά!!! :D:D

Μπήκα κι εγώ τώρα και έκανα δουλειά. Μάλλον θα πρέπει να μπαίνουμε μετά τα μεσάνυχτα για να μην έχει πολύ κίνηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφελέστατη ερώτηση :

Γιατί ΚΑΙ αυτό (η εύρεση του ΑΜΚΑ των εργαζομένων των επιχειρήσεων που έχουμε πελάτες) είναι δικιά μας δουλειά ?

Μήπως κάπου τα θέλει ο κ@λος μας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφελέστατη ερώτηση :

Γιατί ΚΑΙ αυτό (η εύρεση του ΑΜΚΑ των εργαζομένων των επιχειρήσεων που έχουμε πελάτες) είναι δικιά μας δουλειά ?

Μήπως κάπου τα θέλει ο κ@λος μας ?

Τα θέλει δεν τα θέλει ο .ω... :rolleyes: μας φίλε μου καλέ ,

αν ισχυουν αυτα που λέει ο αγαπημένος ο γιατρός μας

πάλι εμεις θα τρέχουμε , ΑΠΔ βλέπεις .

ΦΕΚ 58 τ. Α΄03/04/2008), από την παραπάνω ημερομηνία ουδείς δύναται να απασχοληθεί ως μισθωτός και να ασφαλισθεί ή σαν αυτοαπασχολούμενος και να καταβάλει ασφαλιστικές εισφορές, να ανανεώσει το βιβλιάριο ασθενείας και εν γένει να τύχει πάσης φύσεως παροχές και βοηθήματα εάν δεν διαθέτει Α.Μ.Κ.Α. , ο οποίος και θα αναγράφεται υποχρεωτικά επί όλων των αντίστοιχων παραστατικών.

Ως εκ τούτου το προβλεπόμενο πεδίο (20) της Α.Π.Δ.

20

Α.Μ.Κ.Α.

για μισθολογική περίοδο από 01/06/2009 και εφεξής καθίσταται υποχρεωτικό και ως εκ τούτου δεν θα παραλαμβάνεται Α.Π.Δ. εφόσον το σχετικό πεδίο δεν είναι συμπληρωμένο.

Προκειμένου λοιπόν οι εργοδότες να υποβάλουν Α.Π.Δ. για μισθολογική περίοδο Β΄ τριμήνου /2009 και εφεξής , θα πρέπει να φροντίσουν , ώστε για όσους απασχολούν με οποιαδήποτε σχέση εργασίας και ασφαλίζονται στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ για οποιοδήποτε λογαριασμό ή κλάδο κοινωνικής ασφάλισης να έχει αποδοθεί Α.Μ.Κ.Α. στους ασφαλισμένους ή να υπάρχει φροντίδα για την έκδοσή του.

***

ΠΡΟΣΟΧΗ

Τα παραπάνω συνεχίζουν και ισχύουν οπότε μεγάλη προσοχή: μέχρι 31/5/2009 πρέπει ΟΛΟΙ οι εργαζόμενοι να έχουν ΑΜΚΑ διότι αν κάποιος π.χ. αποχωρήσει στις 2/6/2009 και δεν έχει ΑΜΚΑ οι "έξυπνοι" του ΙΚΑ δεν θα στείλουν πίσω την εγγραφή με τις διορθώσεις (όπως δηλαδή ισχύει με τον Α.Μ. ΙΚΑ) αλλά δεν θα παραλαμβάνουν όλη την ΑΠΔ!!!

Και το κυριότερο: μην περιμένετε την 31/7 για να στείλετε την ΑΠΔ διότι μπορεί να πάτε φυλακή με αυτούς τους "έξυνπους" Έστω και ένας ΑΜΚΑ να σας λείπει δεν θα "φύγει" η ΑΠΔ και το πρόστιμο θα είναι σίγουρο...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφελέστατη ερώτηση :

Γιατί ΚΑΙ αυτό (η εύρεση του ΑΜΚΑ των εργαζομένων των επιχειρήσεων που έχουμε πελάτες) είναι δικιά μας δουλειά ?

Μήπως κάπου τα θέλει ο κ@λος μας ?

Γιάννη, και βέβαια δεν είναι δική μας (ως λογιστές) δουλειά το ΑΜΚΑ του κάθε Κώστα, Γιάννη, ή Παναγιώτη. Είναι δική του δουλειά. Μόνο για το δικό σου ΑΜΚΑ είσαι υποχρεωμένος να μεριμνήσεις.

Εμείς οφείλουμε να το ζητήσουμε από τους εργαζόμενους στον πελάτη μας εγγράφως (άλλο αν θα το διασταυρώσουμε στο amka.gr) και να ειδοποιήσουμε τον εργοδότη-πελάτη μας ότι αν δεν κόψει το λαιμό του (ή να απειλήσει ότι θα κόψει το μισθό σε εργαζόμενο που δεν θα μεριμνήσει) ώστε να φέρουμε σε πέρας τις δικές του υποχρεώσεις, κάποιοι άλλοι θα του κόψουν τον κώλο! Και εμείς δεν θα φέρουμε καμία ευθύνη.

Το ΑΜΚΑ είναι προσωπικό όπως το ΑΦΜ, όπως ο ΑΔΤ, όπως ο αριθμός διαβατηρίου, όπως ο αριθμός διπλώματος οδήγησης, και υπεύθυνος για την απόκτησή του είναι ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους Νεοδημοκράτες δουλεύει μια χαρά!!! :D:D

Μπήκα κι εγώ τώρα και έκανα δουλειά. Μάλλον θα πρέπει να μπαίνουμε μετά τα μεσάνυχτα για να μην έχει πολύ κίνηση...

Δυστυχώς πρέπει να γίνει after για να κάνουμε δουλειά :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πολύ καλημέρα

Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ίσως χαζή ερώτηση?! Από την στιγμή που έψαξα στο amka.gr και βρήκα τον αντίστοιχο για κάθε εργαζόμενο, χρειάζεται να πάνε οι ίδιοι στα ΚΕΠ να μου προσκομίσουν κάτι ή αρκεί ότι έχω τον νέο αριθμό τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-
Πολύ πολύ καλημέρα

Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ίσως χαζή ερώτηση?! Από την στιγμή που έψαξα στο amka.gr και βρήκα τον αντίστοιχο για κάθε εργαζόμενο, χρειάζεται να πάνε οι ίδιοι στα ΚΕΠ να μου προσκομίσουν κάτι ή αρκεί ότι έχω τον νέο αριθμό τους?

Μπα...

Εκτύπωσέ τα και βάλτα στο φάκελο του καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!!! Γλύτωσα από επιπλέον (και πλέων) τρέξιμο...

Πάντως το οξύμωρο είναι ότι εκδώσανε κωδικούς για τους νέους ασφαλισμένους ενώ για τους παλιούς (άνω των 50) κάτι τους ζορίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα παρεξηγηθείτε, αλλά η όλη κουβέντα εδώ μου φαίνεται πολύ ...αυτιστική.

Το μόνο στο οποίο μας αφορά ως επαγγελματίες είναι μέχρι 30/6 να στείλουμε εμπρόθεσμες ΑΠΔ σωστά συμπληρωμένες.

Από εκεί και πέρα

...Από τις αρχές Ιουλίου, εκτός από τον Αριθμό Δελτίου Ταυτότητας και τον Αριθμό Φορολογικού Μητρώου, κάθε Έλληνας θα πρέπει να γνωρίζει έναν ακόμη αριθμό, τον Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης. Ο ΑΜΚΑ είναι ο μοναδικός και υποχρεωτικός αριθμός κοινωνικής ασφάλισης, η «ταυτότητα εργασίας και ασφάλισης» κάθε πολίτη. Ουσιαστικά, θα ζητείται από τον έμμεσα ή άμεσα ασφαλισμένο, σε κάθε συναλλαγή του που θα αφορά σε εργασιακά ή ασφαλιστικά θέματα, όπως η διαδικασία έναρξης απασχόλησης και ασφάλισης, η καταβολή ασφαλιστικών εισφορών, η έκδοση ή ανανέωση βιβλιαρίου ασθενείας, η παραλαβή της σύνταξης ή άλλων ασφαλιστικών παροχών και επιδομάτων.
(από τις εφημερίδες)

επειδή

Ο ΑΜΚΑ (Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης) είναι ουσιαστικά η ταυτότητα εργασίας και ασφάλισης κάθε εργαζόμενου, συνταξιούχου και προστατευόμενου μέλους της οικογένειάς τους στη χώρα μας. Με τον ΑΜΚΑ θα εξυπηρετήστε πιο εύκολα και γρήγορα σε όλες σας τις συναλλαγές που αφορούν την εργασία και την ασφάλιση όπως: να προχωρήσετε σε έναρξη απασχόλησης και ασφάλισης, να καταβάλετε τις ασφαλιστικές σας εισφορές, να εκδώσετε ή να ανανεώσετε το βιβλιάριο ασθένειας, να πάρετε τη σύνταξή σας ή τις οποιεσδήποτε παροχές, επιδόματα και βοηθήματα και όλα αυτά με πολύ λιγότερες καθυστερήσεις και γραφειοκρατικές διαδικασίες.

Ο ΑΜΚΑ αντικαθιστά τον Αριθμό Μητρώου (ΑΜ) που μέχρι σήμερα χορηγούν οι Ασφαλιστικοί Φορείς στους ασφαλιζόμενους και στους συνταξιούχους, κάνοντας τη ζωή σας ακόμα πιο εύκολη.

Θα είναι απαραίτητος από τον Ιούλιο του 2009. Η απόδοσή του γίνεται σε όλα τα ΚΕΠ και τα γραφεία ΑΜΚΑ που λειτουργούν σε Ασφαλιστικά Ταμεία.

(από το site www.amka.gr)

Με πιο απλά λόγια, όλοι μας, μα όλοι μας, λογιστές, δικηγόροι, γιατροί, υπάλληλοι, εργατοτεχνίτες, επαγγελματίες, πουτάνες, θα πρέπει να μεριμνήσουμε να παραλάβουμε την καρτούλα με τον αριθμό μας. Είναι κάτι σαν το δελτίο ταυτότητας, σαν το δίπλωμα οδήγησης ή το ΑΦΜ μας ένα πράμα. (Αλλού ο Αριθμός Κοινωνικής Ασφάλισης ταυτίζεται με το ΑΦΜ του φυσικού προσώπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ (τα είπα και πάρα πάνω) συμφωνώ απόλυτα με τον Σταύρο.

Κάθε Έλληνας πολίτης όπως πρέπει να βγάλει ταυτότητα και ΑΦΜ, πρέπει να αποκτήσει και ΑΜΚΑ.

Δική μας ίσως συμβολή είναι να τονίσουμε (ίσως ξανά και ξανά) στους εργοδότες πελάτες μας πως πρέπει να πιέσουν τους εργαζόμενους τους να αποκτήσουν ΑΜΚΑ και να τον φέρουν στην επιχείρηση (όπως μας φέρνουν το ΑΦΜ τους και τον ΑΔΤ ).

Μέχρι εκεί .

ΥΓ. το κακό είναι ότι την υποχρέωση του κάθε Έλληνα πολίτη που είναι εργαζόμενος, την μεταθέτουν στους εργοδότες και από εκεί σε μας (με την μη αποδοχή της ΑΠΔ από το ΙΚΑ).

Εδώ έχω και μια άλλη απορία. Αν στείλουμε στο ΙΚΑ ΑΠΔ χωρίς ΑΦΜ ή ΑΜΕ του εργαζόμενου την κάνει αποδεχτή απλά έχει ο εργαζόμενος πρόβλημα με τα ένσημά του. Χωρίς ΑΜΚΑ γιατί δεν θα γίνεται δεκτή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο από όλα είναι ότι η εγκύκλιος του ΙΚΑ έχει ημερομηνία αναφοράς την 1/6/9 και αναφέρει ρητά την ΑΠΔ Β΄Τριμήνου 2009 που δεν θα παραλαμβάνεται χωρίς το πεδίο 20 συμπληρωμένο (τελευταία ημέρα υποβολής 30/6) , οι τελευταίες ενημερώσεις, διαφημίσεις κλπ λένε στους πολίτες ότι ο ΑΜΚΑ είναι υποχρεωτικός από 1/7/9

Λέω λοιπόν, ερμηνεύοντας κατά γράμμα το :

για μισθολογική περίοδο από 01/06/2009 και εφεξής καθίσταται υποχρεωτικό και ως εκ τούτου δεν θα παραλαμβάνεται Α.Π.Δ. εφόσον το σχετικό πεδίο δεν είναι συμπληρωμένο.

Προκειμένου λοιπόν οι εργοδότες να υποβάλουν Α.Π.Δ. για μισθολογική περίοδο Β΄ τριμήνου /2009 και εφεξής , θα πρέπει να φροντίσουν , ώστε για όσους απασχολούν με οποιαδήποτε σχέση εργασίας και ασφαλίζονται στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ για οποιοδήποτε λογαριασμό ή κλάδο κοινωνικής ασφάλισης να έχει αποδοθεί Α.Μ.Κ.Α. στους ασφαλισμένους ή να υπάρχει φροντίδα για την έκδοσή του.

για κάθε εργαζόμενο του οποίου δεν έχουμε το ΑΜΚΑ, να γράφουμε στα πρώτα εξι υποπεδία την ημέρα το μήνα και το έτος γέννησής του και τα υπόλοιπα να τα συμπληρώνουμε με μηδενικά και στο πεδίο με το όνομα της μητέρας να γράφουμε "ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΡΙΜΝΑ ΓΙΑ ΑΜΚΑ"

Και στην απίθανη περίπτωση που κάποιος του ΙΚΑ έχει την ευαισθησία να παρακολουθεί λογιστικά φόρα ας αντιληφθεί ότι η εγκύκλιος λέει:

... από την παραπάνω ημερομηνία ουδείς δύναται να απασχοληθεί ως μισθωτός και να ασφαλισθεί ή σαν αυτοαπασχολούμενος και να καταβάλει ασφαλιστικές εισφορές, να ανανεώσει το βιβλιάριο ασθενείας και εν γένει να τύχει πάσης φύσεως παροχές και βοηθήματα εάν δεν διαθέτει Α.Μ.Κ.Α. , ο οποίος και θα αναγράφεται υποχρεωτικά επί όλων των αντίστοιχων παραστατικών
και η πρώτη ημερομηνία που αναφέρει είναι στην επόμενη παράγραφο.

Έχω και ένα μηχανικό που μου γκρινιάζει που η ΔΟΥ του ζητάει να του πάω το 26,4% στο 72% (καλόμαθε στο 22+20 έξι χρόνια τώρα)

Ξέρετε πόσο εισόδημα πρέπει να δηλώσει μηχανικός με συντελεστή 60+20 για να βγει χρεωστικός; εκατονενιά χιλιάρικα.

Με συντελεστή μικρότερο του 44% ; ΑΠΕΙΡΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο από όλα είναι ότι η εγκύκλιος του ΙΚΑ έχει ημερομηνία αναφοράς την 1/6/9 και αναφέρει ρητά την ΑΠΔ Β΄Τριμήνου 2009 που δεν θα παραλαμβάνεται χωρίς το πεδίο 20 συμπληρωμένο (τελευταία ημέρα υποβολής 30/631/07 ) , οι τελευταίες ενημερώσεις, διαφημίσεις κλπ λένε στους πολίτες ότι ο ΑΜΚΑ είναι υποχρεωτικός από 1/7/9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τ..........οι τελευταίες ενημερώσεις, διαφημίσεις κλπ λένε στους πολίτες ότι ο ΑΜΚΑ είναι υποχρεωτικός από 1/7/9

Αυτο που παιζει? δεν το εχω δει πουθενα. Παντου μιλανε για 1/6/2009.

Οχι πως με καιει και πολυ. Τα περισσοτερα τα εχω βρει και για τα υπολοιπα εχουν ενημερωθει παραπανω απο επαρκως και ας κοψουν το κεφαλι τους να τα βρουν.

Σιγουρα δεν ειναι δικια μας δουλεια να αγχωνομαστε για το ΑΜΚΑ του καθενος. και γω στο ΤΕΒΕ πεντε ωρες στηθηκα για το δικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που παιζει? δεν το εχω δει πουθενα. Παντου μιλανε για 1/6/2009.

Οχι πως με καιει και πολυ. Τα περισσοτερα τα εχω βρει και για τα υπολοιπα εχουν ενημερωθει παραπανω απο επαρκως και ας κοψουν το κεφαλι τους να τα βρουν.

Σιγουρα δεν ειναι δικια μας δουλεια να αγχωνομαστε για το ΑΜΚΑ του καθενος. και γω στο ΤΕΒΕ πεντε ωρες στηθηκα για το δικο μου.

1/7 ή Ιούλιο

http://www.amka.gr/tieinai.html

http://ggka.citron.gr/frontoffice/portal.a...ODE&cnode=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πει κανεις....

αντε να τους παρεις στα σοβαρα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Chivas on the rocks, η ώρα περασμένες 1 κι εγώ ψάχνω ΑΜΚΑ. Γεια σου Πετραλιά με τα ωραία σου...

Να δω πόσους ακόμα αριθμούς θα αποκτήσουμε. Να τι κάνουν οι σουηδοί:

http://en.wikipedia.org/wiki/Personal_iden...number_(Sweden)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Chivas on the rocks, η ώρα περασμένες 1 κι εγώ ψάχνω ΑΜΚΑ. Γεια σου Πετραλιά με τα ωραία σου...

Να δω πόσους ακόμα αριθμούς θα αποκτήσουμε. Να τι κάνουν οι σουηδοί:

http://en.wikipedia.org/wiki/Personal_iden...number_(Sweden)

Αον: Chivas πίνουνε στα σκυλάδικα για να κάνουνε φιγούρα, και εν γένει το blended είναι για κέρασμα στις ονομαστικές γιορτές αντί για το λικεράκι που έβγαζαν οι νοικοκυρές πριν το γλυκό του κουταλιού (σταφύλι, πορτοκάλι, περγαμόντο κλπ) . Για χαλάρωμα, απόλαυση, ή/και παρέα κατά τη διάρκεια νυχτερινής εργασίας απαιτείται ένα καλό malt ΣΚΕΤΟ.

Βον: αον: Δεν μας χ... με τους κρυόκωλους υπερβόρειους. Εδώ οι βαλκάνιοι γείτονές μας οι Βούλγαροι, και όλες οι ΠΓΔ (συμπεριλαμβανομένης της Ανωνύμου) έχουν Ε Γκε Νε με τα 6 πρώτα ψηφία η ημερομηνία γέννησης (όπως ο δικός μας) τα δύο επόμενα το νούμερο της Όμπστινα (παχύ σ) και τα άλλα δύο αύξουσα αρίθμηση.

Βον: βον: Στις ΗΠΑ ο Social Security Number υπάρχει από το 1936, με πιο πολύπλοκη δομή αλλά σιγά σιγά πάνω του βασίστηκε ολόκληρη η διοικητική ζωή στις ΗΠΑ. (Και εδώ οι Σουηδοί έρχονται δεύτεροι και καταϊδρωμένοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συστεινω ψυχραιμια σε ολους.

Οσον αφορα την ΑΠΔ Β τριμηνου 2009, σιγουρα δεν θα υπαρξει προβλημα με την παραλαβη της λογω ΑΜΚΑ.

Οσον αφορα τον ΑΜΚΑ οπως γραφτηκε και παραπανω ας αναλαβουν οι ασφαλισμενοι να βγαλουν οσοι δεν εχουν.

Οσον αφορα στο αλαλουμ των υπηρεσιων ειναι γεγονος και δυστυχως δεν ειναι η πρωτη φορα αλλα μαλλον δεν θα ειναι και η τελευταια.

Καλημερα σε ολους και καλο κουραγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, το "μαγαζί" ξανάκλεισε μέχρι νεωτέρας για πολλοστή φορά (οράτε συννημένο κάτωθι). Χιλιάδες έλληνες πολίτες πάνε στα ΚΕΠ και "τρώνε" πόρτα, ταλαιπωρούνται και ταλαιπωρούν κι εμάς που ...απολογούμαστε κι' από πάνω [γιατί κύριε λογιστά με έστειλες να βγάλω ΑΜΚΑ;].

Σταύρο, τουλάχιστον ας αντιγράψουμε κι εμείς την ...ανώνυμη γείτονα χώρα. Τώρα που τελείωσε το Chivas άρχισα τις τσικουδιές (δεν ξέρω αν είναι malt, θα ρωτήσω τον Μανωλιό που μου την έπεψε). Και κάτι τελευταίο, οι σκανδιναβοί δεν ιδρώνουν διότι κρυώνουν...

doctor

Υ.Γ. Ισιδώρα, για την ώρα ισχύει η συγκεκριμένη εγκύκλιος του ΙΚΑ που μιλάει για μη παραλαβή ΑΠΔ. Ας εκδώσουν μια νέα για να ησυχάσουμε κι εμείς.

post-3019-1242732805_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..

ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΤΣΠΕΑΘ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΛΑΒΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΜΚΑ.

ΠΡΟΧΘΕΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ AMKA.GR ΕΔΩΣΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΑΜΚΑ..!!

ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-ΠΕΤΡΟΣ-

Μπήκα σήμερα για να μάθω τον αμκα μου και δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα.Μου έβγαλε απλώς ένα μήνυμα ότι το site βρίσκεται σε κατάσταση συντήρησης.

:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...