Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΟ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΛΛΑΓΗΣ ΩΡΑΡΙΟΥ?


ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

Ερώτηση

Τώρα που κονομήσαμε βιβλίο αλλαγής ωραρίου και χάσαμε και το 48ωρο για τις αλλαγές,θα πρέπει να καταγράψουμε και τις αλλαγές στο βιβλίο αλλαγών ωραριου για τις παραπάνω ώρες που θα δουλέψουν κτά την εφαρμογή του εορταστικού ωραρίου οι υπάλληλοι στα εμπορικά καταστήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εγώ λέω πως οι συζητήσεις μας εδώ μέσα παρακολουθούνται στενά. Σιγά το νέο θα μου πεις!

Το 48ωρο είχε συζητηθεί αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απολύτως ορθός ο προβληματισμός κατά τη γνώμη μου.

 

Στο χωριό μου λένε:

 

- Ξέρεις να κλέψεις

- Ξέρω

- Ξέρεις να κρύψεις

- Δεν ξέρω

- Αρα ούτε να κλέψεις ξέρεις.

 

Γι αυτό όσοι ξέρουν, στην περίπτωση που περιγράφετε απλά δεν θα εμφανίσουν την υπερεργασία στην μισθοδοτική κατάσταση (όπως κι εσείς υπαινίσεστε)

 

Κρατώ πάντως πως δεν χάσαμε ακόμη το 48ωρο, μέχρι να ψηφιστεί η ανωτέρω τροπολογία.

 

 

Πρέπει να περιμένουμε πρώτα την ψήφιση , μετά την έναρξη ισχύος . Λογικά αυτά θα είναι γνωστά την άλλη εβδομάδα, αφού αναμένεται να ψηφιστεί αύριο ο νόμος στο σύνολό του και κατ΄άρθρο.

Οι 48 ώρες καταργούνται κατά την γνώμη μου με το σκεπτικό της αιτιολογικής , αλλα και με την τελευταία φράση (κάθε αντίθετη διάταξη παύει να ισχύει.... κλπ κλπ).

Ομως πιστεύω ότι στην βουλή θα διορθωθεί και θα έχουμε αλλαγμένη διάταξη στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να περιμένουμε πρώτα την ψήφιση , μετά την έναρξη ισχύος . Λογικά αυτά θα είναι γνωστά την άλλη εβδομάδα, αφού αναμένεται να ψηφιστεί αύριο ο νόμος στο σύνολό του και κατ΄άρθρο.

Οι 48 ώρες καταργούνται κατά την γνώμη μου με το σκεπτικό της αιτιολογικής , αλλα και με την τελευταία φράση (κάθε αντίθετη διάταξη παύει να ισχύει.... κλπ κλπ).

Ομως πιστεύω ότι στην βουλή θα διορθωθεί και θα έχουμε αλλαγμένη διάταξη στο τέλος.

 

Συμφωνώ.

Απλά επειδή ο συνάδελφος που ξεκίνησε το θέμα έγραψε, σε παρελθοντικό χρόνο......

 

 

Τώρα που κονομήσαμε βιβλίο αλλαγής ωραρίου και χάσαμε και το 48ωρο για τις αλλαγές,......

 

..  θεώρησα πως ήδη υπάρχει κατάργηση του 48ωρου με άλλη διάταξη (πριν την ψήφιση της συγκεκριμένης) που μου έχει διαφύγει.

 

Διαπιστώνω από την εξέλιξη της συζήτησης τη λάθος εκτίμησή μου και αυτό επισημαίνω ............

 

 

.....................

Κρατώ πάντως πως δεν χάσαμε ακόμη το 48ωρο, μέχρι να ψηφιστεί η ανωτέρω τροπολογία.

 

καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ λέω πως οι συζητήσεις μας εδώ μέσα παρακολουθούνται στενά. Σιγά το νέο θα μου πεις!

Το 48ωρο είχε συζητηθεί αρκετά.

 

 

Καλό είναι να τις παρακολουθούν. Αν μη τι άλλο θα μαθαίνουν το σφυγμό της κοινωνίας και των λογιστών τις αγωνίες.

Ας μαθαίνουν και τις πονηριές, αλλά όπως προσπαθούν (υποτίθεται) να διδαχθούν από αυτές ας κάνουν και μια προσπάθεια να διορθώσουν και τις τεράστιες @#@$%# τους και τις αδικίες που επισημαίνουμε εμείς εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παντως σχετικα με το αν στηλουμε τροποποιητικο για 22/12 αφου διαβασα περισσοτερο κατεληξα στο συμπερασμα πως ΝΑΙ διοτι απλα με τον νομο 4177/8-8-13 οι δυο Κυριακες πριν τα χριστουγεννα (μεσα και η τελευταια)συμπεριλαμβανονται  στις  επτα  ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΕΣ του ετους που εχει δικαιωμα καθε καταστημα  ΑΝ ΘΕΛΕΙ  να ανοιξει.

οποτε  απο τον Αυγουστο νομικα ,ηδη εχει παψει να ,<ονομαζεται> τελευταια καθιερωμενη εργασιμη Κυριακη του ετους  και πλεον ειναι μια απο τις επτα και ναστε σιγουροι οτι  απο του χρονου θα σταματηση το εθιμοτυπικο  ρεπο της αλλης μερας της πρωτοχρονιας και τα καταστηματα   θα ανοιγουν κανονικα  πως π.χ οι τραπεζες και αν θες εσυ ....μην πας για δουλεια! σιγα με ανοιχτο καταστημα και μετα το ρεπο της πρωτοχρονιας μην σου δωσει και αλλο  ρεπο! το  λεω ,διοτι καπου, σε καποιους συλογους διαβασα ,οτι ειδικα φετος στις 22/12,θα ανοιξουν ολοι μερικοι ισως δεν θα ανοιγαν λογω του οτι ανοιξαν την προυγουμενη Κυριακη  και  θα εφαρμοσουν το καθιερωμενο ρεπο επειδη ετσι το το ειχε συνηθισει ο κοσμος που περιμενει να ψωνιση με το δωρο του και ακομη δεν  εχει εμπεδωσει το νεο συστημα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείς και σε κινητά φύλλα.

 

 

Σημαντική ερώτηση. Οκ, πρέπει να καταχωρούμε την αλλαγή ωραρίου από πριν.

Πρέπει να στέλνουμε και πίνακα από πριν ή έχουμε τις 2 μέρες περιθώριο;;;;;;

 

Στην τροπολογία δε γράφει κάτι σχετικό για αλλαγή στην προθεσμία υποβολής του τροποποιητικού πίνακα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως τα εκτύπωσα.. τα συμπλήρωσα .. και τα έστειλα ήδη στους πελάτες..

 

Τι λε ρε; Ούτε σε ΦΕΚ δεν έχει βγει ακόμα, ούτε εγκύκλιος βγήκε. Πολύ μπροστά είσαι ρε. Βιάζεσαι να εφαρμόσεις τις μνημονιακές επιταγές και δεσμεύσεις. Ουστ ρε!!! :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το νομοσχέδιο ψηφίστηκε κατά άρθρο στην βουλή στις 12/12 και συνολικά πέρασε στις 17/12. Δεν έχει εκδοθεί ακόμη σε ΦΕΚ και το επίμαχο άρθρο 14 λέει ότι θα βγει εγκύκλιος του Υπ.Εργασίας. Δηλαδή μετά του Αϊ Γιαννιού...:

http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Psifisthenta-Nomoschedia?law_id=82e02b7f-5eeb-4d2b-9043-77a23dc11d90

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=403981

 

Οπότε, περιμένουμε και βλέπουμε τι θα σκαρφιστούν οι απίστευτοι. Νίκο b,  με βάση το νομοσχέδιο αυτό καταργείται η υποχρέωση ηλεκτρονικής υποβολής των αλλαγών οι οποίες εφεξής θα καταχωρούνται στο βιβλίο αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Α-

σφάλισης και Πρόνοιας δύναται να ρυθµίζεται κάθε όρος

και αναγκαία λεπτοµέρεια για την εφαρµογή της παρού-

σης.

Από την έναρξη ισχύος της παρούσης κάθε άλλη αντί-

θετη διάταξη παύει να ισχύει.»

 

 

Doctor  εγω καταλαβαινω οτι ισχυει με την δημοσιευση  του νομου στο ΦΕΚ  . Ο  καθε υπουργος θα μπορει να τροποποιει με αποφασεις  ΚΑΙ οτι δεν θα χρειαστει να περιμενουμε εγκυκλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Α-
σφάλισης και Πρόνοιας δύναται να ρυθµίζεται κάθε όρος
και αναγκαία λεπτοµέρεια για την εφαρµογή της παρού-
σης.
Από την έναρξη ισχύος της παρούσης κάθε άλλη αντί-
θετη διάταξη παύει να ισχύει.»
 
 
Doctor  εγω καταλαβαινω οτι ισχυει με την δημοσιευση  του νομου στο ΦΕΚ  . Ο  καθε υπουργος θα μπορει να τροποποιει με αποφασεις  ΚΑΙ οτι δεν θα χρειαστει να περιμενουμε εγκυκλιο.

 

ΣΩΣΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Α-
σφάλισης και Πρόνοιας δύναται να ρυθµίζεται κάθε όρος
και αναγκαία λεπτοµέρεια για την εφαρµογή της παρού-
σης.
Από την έναρξη ισχύος της παρούσης κάθε άλλη αντί-
θετη διάταξη παύει να ισχύει.»
 
 
Doctor  εγω καταλαβαινω οτι ισχυει με την δημοσιευση  του νομου στο ΦΕΚ  . Ο  καθε υπουργος θα μπορει να τροποποιει με αποφασεις  ΚΑΙ οτι δεν θα χρειαστει να περιμενουμε εγκυκλιο.

 

 

Ρε σεις δεν ξέρετε το ελληνικό δημόσιο; Αν δεν λάβουν εφαρμοστική εγκύκλιο απλώς δεν εφαρμόζουν τον νόμο γιατί δεν ξέρουν πως να τον εφαρμόσουν. 

Το ότι θα βγει στο ΦΕΚ δεν σημαίνει τίποτα. Πως θα τηρείται αυτό το βιβλίο, ποιες παραβάσεις και πως θα καταλογίζονται κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.

Χιλιάδες ερωτήσεις και χιλιάδες απορίες υπάρχουν για την ώρα. Και από εμάς και από τους ελεγκτές. Άλλος ένας νόμος γραμμένος στο πόδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ ο Ν.4225/13.Τελικά και γράφουμε την αλλαγη ωραρίου στο νέο βιβλίο και στέλνουμε ηλεκτρονικά πίνακα Ε4.???

Τί εννοεί ..κάθε άλλη αντίθετη διάταξη παύει να ισχύει ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν λάβουν εφαρμοστική εγκύκλιο απλώς δεν εφαρμόζουν τον νόμο γιατί δεν ξέρουν πως να τον εφαρμόσουν. 

Το ότι θα βγει στο ΦΕΚ δεν σημαίνει τίποτα.

Πάω να ρωτήσω και στην επιθεώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάω να ρωτήσω και στην επιθεώρηση.

Μήπως το βιβλίο αναφέρεται σε έκτακτη τροποποίηση του ημερήσιου ωραρίου ???Γιατί αν έχει τροποποίηση

ωραρίου ας πούμε για όλη την επόμενη εβδομάδα,τότε πως συμπληρώνεται το βιβλίο ???

Άρα για την ημερήσια τροποποίηση και εγγραφη στο βιβλίο και Ε4 πίνακα ηλεκτρονικά εντός των 48 ωρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ ο Ν.4225/13.Τελικά και γράφουμε την αλλαγη ωραρίου στο νέο βιβλίο και στέλνουμε ηλεκτρονικά πίνακα Ε4.???

Τί εννοεί ..κάθε άλλη αντίθετη διάταξη παύει να ισχύει ???

 

Α ρε Σωτήρη, οι τύποι δεν παλεύονται. Περίμενε την εγκύκλιο να δεις τι παίζει. Μέχρι τότε μπορεί να βγει παγανιά ο ΣΕΠΕΣ και να σκίζει κόσμο και να βρίσκει τον μπελά του ο λογιστής επειδή δεν διάβασε σωστά τα σπλάχνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευτυχώς που υπάρχει και ο doctor και, αν μη τι άλλο μέσα στον κακό χαμό που είμαστε, με κάνει και γελάω και αυτό είναι φιλοφρόνηση προς αυτόν. Σπλάχνα, φύλλα τσαγιού, καφές, χειρομαντεία και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Μάλλον χρειαζόμαστε βουντού ή ορίτσας.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ ο Ν.4225/13.Τελικά και γράφουμε την αλλαγη ωραρίου στο νέο βιβλίο και στέλνουμε ηλεκτρονικά πίνακα Ε4.???

Τί εννοεί ..κάθε άλλη αντίθετη διάταξη παύει να ισχύει ???

Αν συμπληρωθεί το ειδικό βιβλίο σε τι χρησιμεύει άραγε ο Ε4 τροποποιητικός ωραρίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω κάθε μήνα αλλαγή ωραρίου σε τρία άτομα.Πρέπει να συμπληρώσω και το ειδικό βιβλίο και τον ηλεκτρονικό πίνακα αλλαγής ωραρίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...