Προς το περιεχόμενο

ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

SOS. ΜΕ ΚΑΛΕΣΕ ΦΙΛΟΣ . ΜΟΛΙΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 049 17 ΕΥΡΩ ΑΝΤΙ 17.000 € .

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΝΕΙΣ?

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ? Η ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, μια επιβεβαίωση θα ήθελα ...δάνεια (2) ύψους 300000,00 (069)

συνολο καταβολών : 18408,47

καταβληθέν κεφάλαιο : 3950,00

καταβληθέντες δεδουλευμένοι τόκοι :14458,42

τοκοι υπερημερίας : 0

τμ σπιτιου 186 (071)

αρα 5129,84(063) και 11876,43 (727)...σωστά ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS. ΜΕ ΚΑΛΕΣΕ ΦΙΛΟΣ . ΜΟΛΙΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 049 17 ΕΥΡΩ ΑΝΤΙ 17.000 € .

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΝΕΙΣ?

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ? Η ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ?

δεν χάνει τίποτα να πάει... το αντίθετο, μπορεί να κερδίσει το αφορολόγητό του ;) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xristinaman σωστά για 'μένα. (κοίταξα παρόμοια περίπτωση και το έχω κάνει έτσι όπως εσύ.)

asteras5 πηγαίνετε μαζί, δεν θα έχετε πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xristinaman σωστά για 'μένα. (κοίταξα παρόμοια περίπτωση και το έχω κάνει έτσι όπως εσύ.)

asteras5 πηγαίνετε μαζί, δεν θα έχετε πρόβλημα!

spirosvii σ ευχαριστω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xristinaman για ...,δες...και αυτο.

http://www.forologik...c.php?f=8&t=133

καλημέρα !! ως άτομο μαχητικό πρότεινα να πάει... αυτές οι ΔΟΥ ... ποτέ δεν ξέρεις με τί κέφια ξυπνάνε... κάποιες φορές επικαλούνται νόμους που δεν ισχύουν και άλλες φορές κάνουν τα χμμμ νυσταγμένα μάτια ... :ph34r:

Όμως όντως θα έπρεπε να του τονίσω οτι δεν νομικά έχει πιθανότητες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα χα για τον ..τσο ειναι ολοι.δηλωση ανεργου με 103 3000 073 392,16 ξεχασαν να του περασουν 049 2000 και του βγενει 183 φορος.δεν εχει τιποτα στο ονομα του μονο τι μισο σπιτι που του επιφερει και το ενοικιο.η πλακα ειναι οτι δεν του αφαιρουν απο τα 183ε ουτε το10% της ασφαλειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεσα να βρω αν εχει απαντηθει αλλα η εκτυπωση των εκκαθαριστικων απο το ΤΑΧΙΣ γίνεται μόνο σε Α3 μέγεθος; Δεν μπορώ να το τυπωσω σε Α4 ; Δεν δίνει καμια επιλογή ή ειναι θέμα του pdf viewer που χρησιμοποιεί κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεσα να βρω αν εχει απαντηθει αλλα η εκτυπωση των εκκαθαριστικων απο το ΤΑΧΙΣ γίνεται μόνο σε Α3 μέγεθος; Δεν μπορώ να το τυπωσω σε Α4 ; Δεν δίνει καμια επιλογή ή ειναι θέμα του pdf viewer που χρησιμοποιεί κάποιος;

Σε Α4 κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

Αν δεν επηρεάζει η αλλαγή που κάνατε το 2012, κοιτάξτε μήπως το 2011 έγινε 62 ετών.

Καλό απόγευμα.

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ο πατέρας μου είναι πωλητής σε λαϊκή αγορά και υποβάλλαμε την δήλωση Ε-1 μαζί με το Ε-3 χθες.

Στο ενδεικτικό εκκαθαριστικό σημείωμα του εμφανίζει όμως φόρο λόγω εκπροθέσμου.

Είχα την αίσθηση ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες είχαν πάρει παράταση για την υποβολή των δηλώσεών τους μέχρι 24/9/2012, έχει αλλάξει κάτι? :unsure:

Υπάρχει κάποιος άλλος κίνδυνος πλην του προστίμου, λόγω του εκπροθέσμου?

Όσον αφορά το γεγονός ότι δεν του έβγαλε να πληρώσει τέλος επιτηδεύματος, πήρα την απάντησή μου από το ανωτέρω post :rolleyes:

Σας ευχαριστώ και αναμένω τη βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ο πατέρας μου είναι πωλητής σε λαϊκή αγορά και υποβάλλαμε την δήλωση Ε-1 μαζί με το Ε-3 χθες.

Στο ενδεικτικό εκκαθαριστικό σημείωμα του εμφανίζει όμως φόρο λόγω εκπροθέσμου.

Είχα την αίσθηση ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες είχαν πάρει παράταση για την υποβολή των δηλώσεών τους μέχρι 24/9/2012, έχει αλλάξει κάτι? :unsure:

Υπάρχει κάποιος άλλος κίνδυνος πλην του προστίμου, λόγω του εκπροθέσμου?

Όσον αφορά το γεγονός ότι δεν του έβγαλε να πληρώσει τέλος επιτηδεύματος, πήρα την απάντησή μου από το ανωτέρω post :rolleyes:

Σας ευχαριστώ και αναμένω τη βοήθειά σας.

Καλημέρα

Εφόσον προκύπτει φόρος και υπολογίζεται όπως λέτε και η προσαύξηση, δεν θα έχετε άλλη επιβάρυνση.

Για το 24/9 μάλλον κάνατε λάθος.

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Εφόσον προκύπτει φόρος και υπολογίζεται όπως λέτε και η προσαύξηση, δεν θα έχετε άλλη επιβάρυνση.

Για το 24/9 μάλλον κάνατε λάθος.

Καλή συνέχεια

Ευχαριστώ πολύ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

έχω στήλη ΦΔ , από τις 30/6/2012 χρεωστικό

E1-10χχχχ / 30/06/2012 08:32

έρχεται σήμερα ο πελάτης , κι αρχίζει , δεν μου έχει έρθει το εκκαθαριστικό κλπ κλπ...

μπαίνω σήμερα να δω τι γίνεται , και ναι υπάρχει εκκαθαριστικό με την ένδειξη ( ανακούφιση μπας κι ξεχάσαμε να το στείλουμε ), κι γιαυτό δεν του έχει έρθει ακόμα , τώρα τι πρέπει να κάνω ???

ENΔEIKTIKO EKKAΘAPIΣTIKO ΣHMEIΩMA.

Ακριβές Αντίγραφο Εκκαθαριστικού Σημειώματος μπορείτε να

τυπώσετε, μετά την οριστική έκδοσή του από τη Γ.Γ.Π.Σ.

Αποτέλεσμα εκκαθάρισης : Χρεωστικό Εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής εκκαθαριστικού : -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Μηπως μπορει καποιος να υπολογίσει εστω και κατα προσεγγιση ποιο ειναι το δηλωθεν εισοδημα 2011 αν ο φορος ειναι 500 ευρω ; σημειωτεο το εισοδημα προερχεται απο μισθωματα αποκλειστικα εκ των οποιων 3750 ειναι απο επαγγελματικη μισθωση Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως μπορει καποιος να υπολογίσει εστω και κατα προσεγγιση ποιο ειναι το δηλωθεν εισοδημα 2011 αν ο φορος ειναι 500 ευρω ; σημειωτεο το εισοδημα προερχεται απο μισθωματα αποκλειστικα εκ των οποιων 3750 ειναι απο επαγγελματικη μισθωση Ευχαριστω

αν στα 500 υπολογίζεις την προκαταβολή και τον συμπληρωματικό φόρο, τότε πρέπει να είναι περίπου στα 5900...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς περιπτώσεις ταχυδρομικά απεσταλμένων δηλώσεων που δεν τις έχει παραλάβει η ΔΟΥ; Ψάχνοντας σήμερα στο ταχυδρομείο διαπίστωσα ότι η αρμόδια ΔΟΥ δεν έχει πάει ακόμα να τις παραλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς περιπτώσεις ταχυδρομικά απεσταλμένων δηλώσεων που δεν τις έχει παραλάβει η ΔΟΥ; Ψάχνοντας σήμερα στο ταχυδρομείο διαπίστωσα ότι η αρμόδια ΔΟΥ δεν έχει πάει ακόμα να τις παραλάβει.

Σε ποια ΔΟΥ ανηκεις?Δεν μου εχει συμβει αλλα κάποιες δηλώσεις μου δεν έχουν εκκαθαριστει ακόμη.Υποθέτω είναι σε αυτές τις 300.000 που ακόμα δεν έχουν εκκαθαριστεί.Λογικά το πρόβλημα το έχει η ΔΟΥ όχι εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας ρωτάς στη δου και αν δεν την βρίσκουν την καταθέτεις εκεί χωρίς πρόστιμο αν έχεις το χαρτί των ΕΛΤΑ ΕΜΠΡΌΘΕΣΜΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Φέτος τα ΕΛΤΑ δεν παρείχαν τους ειδικούς φακέλους για ΔΟΥ, όπου έγραφε στο αντίγραφο που κρατούσες, αποστολέα και παραλήπτη(ΔΟΥ). Οπότε έχω απλά τη μηχανογραφημένη απόδειξη του συστημένου που δεν αποδεικνύει τίποτα. Προσανατολίζομαι να πάω στο κατάστημα ΕΛΤΑ που παραμένουν οι φάκελοι και μετά στο προιστάεμνο της ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...