Προς το περιεχόμενο

μεγαλο ταμειο απεικονιζεταιωστον ισολογισμο


PAGK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν οικογενειακη επιχειρηση με βιβλια Γ κατηγορίας εχει στον 38.00 στα βιβλία της ένα μεγαλο ποσό για ταμειο το οποιο δεν αντιστοιχει σε πραγματικό μέγεθος, τι μπορεί να κανει ωστε στον ισολογισμο 31.12.08 να μην απεικονιζεται στον 38.00.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρακτικές που έχω δει να ακολουθούν αρκετές επιχειρήσεις είναι η εξής:

α) με ημερομηνία 31/12/-- o Νόμιμος Εκπρόσωπος κάνει ανάληψη μετρητών από το Ταμείο της επιχείρησης με την έκδοση ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ και αιτιολογία "προς φύλαξη".

με ημερομηνία 1/1/-- o Νόμιμος Εκπρόσωπος κάνει κατάθεση μετρητών στο Ταμείο της επιχείρησης με την έκδοση ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ και αιτιολογία "από φύλαξη".

β) Άλλοι - που το έχουν δει έγκαιρα - κάνουν κατάθεση στον τραπεζικό λογαριασμό όψεως την 31/12/--

φυσικά είναι προφανές ποιά λύση ειναι προτιμότερη από τις δύο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρακτικές που έχω δει να ακολουθούν αρκετές επιχειρήσεις είναι οι εξής:

α) με ημερομηνία 31/12/-- o Νόμιμος Εκπρόσωπος κάνει ανάληψη μετρητών από το Ταμείο της επιχείρησης με την έκδοση ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ και αιτιολογία "προς φύλαξη".

με ημερομηνία 1/1/-- o Νόμιμος Εκπρόσωπος κάνει κατάθεση μετρητών στο Ταμείο της επιχείρησης με την έκδοση ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ και αιτιολογία "από φύλαξη".

β) Άλλοι - που το έχουν δει έγκαιρα - κάνουν κατάθεση στον τραπεζικό λογαριασμό όψεως την 31/12/--

φυσικά είναι προφανές ποιά λύση ειναι προτιμότερη από τις δύο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρακτικές που έχω δει να ακολουθούν αρκετές επιχειρήσεις είναι η εξής:

α) με ημερομηνία 31/12/-- o Νόμιμος Εκπρόσωπος κάνει ανάληψη μετρητών από το Ταμείο της επιχείρησης με την έκδοση ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ και αιτιολογία "προς φύλαξη".

με ημερομηνία 1/1/-- o Νόμιμος Εκπρόσωπος κάνει κατάθεση μετρητών στο Ταμείο της επιχείρησης με την έκδοση ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ και αιτιολογία "από φύλαξη".

β) Άλλοι - που το έχουν δει έγκαιρα - κάνουν κατάθεση στον τραπεζικό λογαριασμό όψεως την 31/12/--

φυσικά είναι προφανές ποιά λύση ειναι προτιμότερη από τις δύο...

α) ...οπότε φαίνονται στον 33.....

Ο β τρόπος είναι σαφώς καλύτερος, αλλά το πρόβλημα του ταμείου δεν λύνεται έτσι... Σαφώς είναι προσωρινή λύση που θα σου καλύψει τη σύνταξη του ισολογισμού, αλλά βρες τρόπο να το λύσεις γιατί θα έχεις πρόβλημα σε κάποιο έλεγχο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, μικρότερο ταμείο θα είχες αν

1. είχες δώσει κάποια προκαταβολή σε τρίτο ενόψει κάποιας αναμενόμενης σύμβασης έργου ή

2. είχες δώσει κάποια προκαταβολή σε τρίτο για κτήση κάποιου ακινήτου ή

3. είχες δώσει προκαταβολή σε προσωπικό έναντι μισθού ή

4. είχες κάνει μείωση του κεφαλαίου με επιστροφή χρημάτων στους ιδρυτές ή

5. αν δεν έχεις μοιράσει τα κέρδη (από προηγούμενες χρονιές), να τα μοιράσεις τώρα κτλ κτλ κτλ.....

Αλλά αυτά εξαρτώνται κάθε φορά από την κατάσταση της επιχείρησης και των λοιπών οικονομικών μεγεθών της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Οικογενειακή επιχείρηση ΑΕ τιμολογεί σε καταστήματα ανήκουν ατομικά στα 2 μέλη της με είσπραξη σε μετρητά (χωρίς φυσικά να γίνεται πραγματικά η είσπραξη) κι όχι επί πιστώσει με αποτέλεσμα να φαίνεται μεγάλο υπόλοιπο στο ταμείο της επιχείρησης , το οποίο και δεν είναι πραγματικό ενω θα φορολογηθεί για μεγάλα κέρδη.

Να κάνω μεταφορά στους λογαριασμούς των εταίρων με απόδειξη είσπραξης μέχρι τέλος του χρόνου αλλά κι έτσι δεν θα φορολογηθουν στισ ατομικές τους δηλώσεις για τα ποσά αυτά?έχετε να μου προτείνετε καποια άλλη λύση?

έχω σκεφτει να δώσω προκαταβολές στους εργαζόμενους, αν και δεν είναι το ιδανικό.

ευχαριστώ για τη βοήθεια σήμερα και κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικογενειακή επιχείρηση ΑΕ τιμολογεί σε καταστήματα ανήκουν ατομικά στα 2 μέλη της με είσπραξη σε μετρητά (χωρίς φυσικά να γίνεται πραγματικά η είσπραξη) κι όχι επί πιστώσει με αποτέλεσμα να φαίνεται μεγάλο υπόλοιπο στο ταμείο της επιχείρησης , το οποίο και δεν είναι πραγματικό ενω θα φορολογηθεί για μεγάλα κέρδη.Τι σχεση εχει το ταμειο με τα κερδη;

Να κάνω μεταφορά στους λογαριασμούς των εταίρων με απόδειξη είσπραξης μέχρι τέλος του χρόνου αλλά κι έτσι δεν θα φορολογηθουν στισ ατομικές τους δηλώσεις για τα ποσά αυτά?έχετε να μου προτείνετε καποια άλλη λύση?Να μην πουλαει μετρητοις αλλη φορα αλλα επι πιστωσει οπως πραγματικα ειναι

έχω σκεφτει να δώσω προκαταβολές στους εργαζόμενους, αν και δεν είναι το ιδανικό.

ευχαριστώ για τη βοήθεια σήμερα και κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

υπηρχε λογος που περασατε την πωληση μετρητοις???

αν οχι κανε αντιλογισμο για να διορθωσεις την ταμειακη κινηση...και ετσι θα διορθωθει και το ταμειο.

καλυτερα να εχεις ενταξει την ΑΕ. το πρωτο που κοιτανε σε ελεγχο ειναι το ταμειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά το μετρητοίς με το όριο των 3.000€ του Ν.3842 το έχεις προσέξει φαντάζομαι.

Αφού όλες οι πωλήσεις δεν έχουν πληρωθεί και είναι πραγματικό γεγονός γιατί δεν κάνεις την διόρθωση ώστε να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γιατι έγινε έτσι δεν ξερω επειδή θα αναλάβω την εταιρεία από 01/01 αλλά επειδή με ρωτήσαν τι να κάνουν ήθελα να τους προτείνω κάτι..δηλαδή να αντιλογίσω όλες τις κινήσεις που εμφανίζουν είσπραξη για όλη τη χρονιά και να τις κάνω επί πιστώσει κι ας έχουν εκτυπωθεί τα ημερολόγια?

αν κάνω είσπραξη χρημάτων στο όνομα του διαχειριστή στις 31/12/2010π προς φύλαξη κι απόδοση στις 01/01/2011 θα είμαι εντάξει?

ευχαριστω για τις συμβουλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάνω είσπραξη χρημάτων στο όνομα του διαχειριστή στις 31/12/2010π προς φύλαξη κι απόδοση στις 01/01/2011 θα είμαι εντάξει?

ευχαριστω για τις συμβουλές

Eσύ τι νομίζεις ? Θα είσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν θα ειμαι και προφανως μονη λυση ειναι ο αντιλογισμος των εγγραφων σε πελάτες επι πιστώσει.αλλά κι αυτό γίνεται σίγουρα αφου έχουν εκδοθεί τα ισοζύγια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν θα ειμαι και προφανως μονη λυση ειναι ο αντιλογισμος των εγγραφων σε πελάτες επι πιστώσει.αλλά κι αυτό γίνεται σίγουρα αφου έχουν εκδοθεί τα ισοζύγια?

Ο αντιλογισμος η καλυτερα η ακυρωση των εγγραφων θα γινει στο μηνα που εχεις ανοιχτες εγγραφες φυσικα (του 2010 βεβαια προ του κλεισιματος ισολογισμου).

Η εκτυπωση ενος ισοζυγιου δεν σημαινει πως μια εσαφαλμενη εγγραφη δεν μπορει με συννομους τροπους να διορθωθει σε μεταγενεστερο χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αντιλογισμος η καλυτερα η ακυρωση των εγγραφων θα γινει στο μηνα που εχεις ανοιχτες εγγραφες φυσικα (του 2010 βεβαια προ του κλεισιματος ισολογισμου).

Η εκτυπωση ενος ισοζυγιου δεν σημαινει πως μια εσαφαλμενη εγγραφη δεν μπορει με συννομους τροπους να διορθωθει σε μεταγενεστερο χρονο

ο αντιλογισμός σήμερα δεν συνεπάγεται ότι το βιβλίο ταμείου σου ήταν λάθος επί μακρό χρόνο;

δεν έχει συνέπειες αυτό; Δεν συνεπάγεται ανακρίβεια; απόρριψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αντιλογισμός σήμερα δεν συνεπάγεται ότι το βιβλίο ταμείου σου ήταν λάθος επί μακρό χρόνο;

δεν έχει συνέπειες αυτό; Δεν συνεπάγεται ανακρίβεια; απόρριψη;

Το ιδιο συνεπαγεται και σε ελεγχο το ταμειο να απεχει παρασαγγας το λογιστκο απο το πραγματικο

Θα μπορουσε ομως ο αντιλογισμος η η ακυρωση να γινεται επειδη η πωληση πχ εχει καταχωρισθει σε λαθος πελατη.

Θα επηρεαζε αυτο το γεγονος την πραγματικοτητα του ταμειου σου;

Εννοω δλδ μια πωληση τοις μετρητοις ανω των € 300,00 που περναει πρωτα απο πελατες και μετα γινεται η ταμειακη εξωφληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

καλημέρα το ίδιο πρόβλημα εν έτη 2015 ......καμιά ιδέα υπάρχει έχω κάνει έλεγχο σε τρία έτη από τότε ήταν ...και δεν μπορώ να βρω τι να κάνω σημείωση:  Μεταφορική ΑΕ για τους αυτούς που έχουν εμπειρία θα καταλάβουν ότι το θέμα είναι τρελό :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.καμιά ιδέα υπάρχει έχω κάνει έλεγχο σε τρία έτη από τότε ήταν /    εδώ τι θέλεις να πεις ?

 

για τον ισολογισμό δεν υπάρχει θέμα ,τώρα με τα ΕΛΠ θα λέει "χρηματικά διαθέσιμα και ισοδύναμα".

 

για το πραγματικό πρόβλημα ...μόνο πραγματικές λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.καμιά ιδέα υπάρχει έχω κάνει έλεγχο σε τρία έτη από τότε ήταν /    εδώ τι θέλεις να πεις ?

 

για τον ισολογισμό δεν υπάρχει θέμα ,τώρα με τα ΕΛΠ θα λέει "χρηματικά διαθέσιμα και ισοδύναμα".

 

για το πραγματικό πρόβλημα ...μόνο πραγματικές λύσεις.

"έχω κάνει έλεγχο σε τρία έτη από τότε ήταν"  καλημέρα έχω κάνει έλεγχο στους πελέτες στους προμηθευτές ( τσεκάρισμα των παραστατικών να δω αν ήταν μετρητοίς ) έχω συμφωνίσει τις τράπεζες τι άλλο να κάνω το "ταμείο"  αν το γυρίσεις ανάποδα δεν θα πέσει τύποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικογενειακή επιχείρηση ΑΕ τιμολογεί σε καταστήματα ανήκουν ατομικά στα 2 μέλη της με είσπραξη σε μετρητά (χωρίς φυσικά να γίνεται πραγματικά η είσπραξη) κι όχι επί πιστώσει με αποτέλεσμα να φαίνεται μεγάλο υπόλοιπο στο ταμείο της επιχείρησης , το οποίο και δεν είναι πραγματικό ενω θα φορολογηθεί για μεγάλα κέρδη.

Να κάνω μεταφορά στους λογαριασμούς των εταίρων με απόδειξη είσπραξης μέχρι τέλος του χρόνου αλλά κι έτσι δεν θα φορολογηθουν στισ ατομικές τους δηλώσεις για τα ποσά αυτά?έχετε να μου προτείνετε καποια άλλη λύση?

έχω σκεφτει να δώσω προκαταβολές στους εργαζόμενους, αν και δεν είναι το ιδανικό.

ευχαριστώ για τη βοήθεια σήμερα και κάθε φορά.

 

καθυστερημένη απορία αλλά ....... 

τι εννοείς όταν λες ότι θα φορολογηθεί για μεγάλα κέρδη όταν πουλά μετρητοίς ή αν μεταφέρεις λεφτά στους λογαριασμούς εταίρων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...