Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 15/9 ΕΩΣ 15/06 ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 81 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 198 ΗΕΜΡΟΜΙΣΘΙΑ.

1)ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

2)ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΜΕΤΡΑΝΕ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΔΩΡΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ?

ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη το καλυτερο ειναι να παω μετα απο 7 μερες,διοτι αλλιως χανω μερες επιδοτισης,αν καταλαβα καλα!

ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ? να πας μετα απο 7 μερες?αυτο που σου εγραψα πιο πανω, ειναι αποσπασμα απο τον νομο του ΟΑΕΔ για τις προυποθεσεις επιδοτησης ανεργιας.

αυτο λοιπον πιο λιανα...ενοει οτι

αν η ημερομηνια απολυσης ειναι σημερα ,και πας σημερα, θα αρχισης να επιδοτησαι ετσι και αλλιως απο την 7η και μετα(ας πουμε,χρονος <αναμονης> 7 μερων).

Αν πας αυριο θα επειδοτηθης απο την 6η μερα(7-1) του σημερα (απολυση)

Αν πας μεθαυριο ,θα επιδοτης απο την 5η μερα(7-2) του σημερα,μπλα...μπλα....μπλα..

τελος

Αν πας την 7η μερα απο την ημερομηνια απολυσης θα επιδοτηθης απο αυτη την ημερα και επειτα.

Μετα την 7η ομως ,οσο αργεις να πας ,απο εκεινη την ημερα που θα πας θα αρχιση και η επιδοτηση .

αρα αν εισαι βιαστικος...οπως φανηκε, να πας εως την 7η μερα,και οχι αντιθετα..

σημειωτεον δε οτι τις μερες δεν τις χανεις....απλα η επιδοτηση ξεκιναει πιο αργα,αλλα τελειωνει και πιο αργα,αναλογα τους μηνες που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας παρακαλώ μια διευκρίνηση, γιατί μπερδεύτηκα. Θέλω να πάρω επίδομα για πρώτη φορά και μάλλον συμπλήρώνω τις προϋποθέσεις με τα 200 ένσημα στη διετία (τα 125 στο 14μηνο όχι). Αν π.χ. απολυθώ στις 15/02/2012 (και υποθετικά πάω στον ΟΑΕΔ μέτά από λίγες μέρες), τα 200 ένσημα τα υπολογίζω βγάζοντας τους 2 τελευταίους μήνες; Επίσης τα 80 ένσημα τα υπολογίζω και αυτά βγάζοντας τους 2 τελευταίους μήνες από την απόλυση; Μπορείτε να μου δείξετε με ημερομηνίες πως διαμορφώνονται τα 2 προηγούμενα έτη, από όπου πρέπει να βω 80 ένσημα κάθε έτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιωργος

Σε μια εβδομάδα βγαινω στο ταμειο ανεργειας... ομως αλλαζω τοπο διαμονης... πρεπει να κανω κατι πανω σε αυτο το θεμα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργάζομαι σαν γραμματέας από 09/07/2008. Για δύο πρώτα χρόνια ήμουν σε πρόγραμμα του ΟΑΕΔ. Από 12/04/2011 ως 08/08/2011 ήμουν σε άδεια μητρότητας. Από 09/08/2011 ως και 08/02/2012 έχω την εξάμηνη άδεια του ΟΑΕΔ. Εάν απολυθώ 9 Φεβρουαρίου θα δικαιούμαι επίδομα ανεργίας και αν ναι για τι διάστημα; Επίσης πιο είναι το ποσό του επιδόματος για μητέρα ενός παιδιού;ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργάζομαι σαν γραμματέας από 09/07/2008. Για δύο πρώτα χρόνια ήμουν σε πρόγραμμα του ΟΑΕΔ. Από 12/04/2011 ως 08/08/2011 ήμουν σε άδεια μητρότητας. Από 09/08/2011 ως και 08/02/2012 έχω την εξάμηνη άδεια του ΟΑΕΔ. Εάν απολυθώ 9 Φεβρουαρίου θα δικαιούμαι επίδομα ανεργίας και αν ναι για τι διάστημα; Επίσης πιο είναι το ποσό του επιδόματος για μητέρα ενός παιδιού;ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Κατ αρχας εσυ 9/2/2012 ,ΔΕΝ μπορεις να απολυθης ,οποτε...δεν ειναι τζαμπα η συζητηση?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κατ αρχας εσυ 9/2/2012 ,ΔΕΝ μπορεις να απολυθης ,οποτε...δεν ειναι τζαμπα η συζητηση?.

μέχρι πότε πρέπει να με κρατήσουν στην δουλειά; είχα ακούσει πως αλλάξε ο νομός και πως επειδή έκανα χρήση της 6μηνης άδειας μπορούν να με απολύσουν όποτε θέλουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μέχρι πότε πρέπει να με κρατήσουν στην δουλειά; είχα ακούσει πως αλλάξε ο νομός και πως επειδή έκανα χρήση της 6μηνης άδειας μπορούν να με απολύσουν όποτε θέλουν...

Μπορουν να σε απολυσουν ,μονο αφου περασουν 18 μηνες απο την ημερομηνια τοκετου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορουν να σε απολυσουν ,μονο αφου περασουν 18 μηνες απο την ημερομηνια τοκετου.

ευχαριστω πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας. Η μητέρα μου εργάζεται τα τελευταία 3 χρόνια σε ένα κυλικείο με πλήρη ασφάλιση. Τώρα η επιχείρηση πρόκειται να αλλάξει χέρια σε ένα διάστημα 5-6 μηνών. Η λογική λέει ότι η μητέρα μου θα απολυθεί. Το θέμα όμως είναι άλλο.

Μέχρι να γίνει η οριστική απόλυση σε 6 μήνες ο εργοδότης ζητάει να γίνει μια εικονική απόλυση τώρα και να γίνει αμέσως καινούργια πρόσληψη αλλά σαν 4-ωρη αυτή τη φορά, μέχρι να περάσουν αυτοί οι 6 μήνες.

Η ερώτηση μου είναι αν θα υπάρχει πρόβλημα όταν θα πάει για το ταμείο ανεργίας σε 6 μήνες με το ύψος της επιδότησης. Θα το πάρει δηλαδή ολόκληρο που είναι και το λογικό (επιδοτείται για δεύτερη φορά, συμπληρώνει σίγουρα 125 ένσημα το τελευταίο 14μηνο) ή θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα επειδή θα είναι 4ωρη τους τελευταίους 6 μήνες ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας. Η μητέρα μου εργάζεται τα τελευταία 3 χρόνια σε ένα κυλικείο με πλήρη ασφάλιση. Τώρα η επιχείρηση πρόκειται να αλλάξει χέρια σε ένα διάστημα 5-6 μηνών. Η λογική λέει ότι η μητέρα μου θα απολυθεί. Το θέμα όμως είναι άλλο.

Μέχρι να γίνει η οριστική απόλυση σε 6 μήνες ο εργοδότης ζητάει να γίνει μια εικονική απόλυση τώρα και να γίνει αμέσως καινούργια πρόσληψη αλλά σαν 4-ωρη αυτή τη φορά, μέχρι να περάσουν αυτοί οι 6 μήνες.

Η ερώτηση μου είναι αν θα υπάρχει πρόβλημα όταν θα πάει για το ταμείο ανεργίας σε 6 μήνες με το ύψος της επιδότησης. Θα το πάρει δηλαδή ολόκληρο που είναι και το λογικό (επιδοτείται για δεύτερη φορά, συμπληρώνει σίγουρα 125 ένσημα το τελευταίο 14μηνο) ή θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα επειδή θα είναι 4ωρη τους τελευταίους 6 μήνες ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

...Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν ίσες ή μικρότερες από το εξαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 50% του βασικού επιδόματος ανεργίας. Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το εξαπλάσιο και μικρότερες ή ίσες με το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 75% του βασικού επιδόματος ανεργίας.

Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας.

Στους ανέργους, οι οποίοι είχαν πλήρη απασχόληση, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας

Σε περιπτώσεις εύλογων αμφιβολιών ως προς το πραγματικό ύψος του καταβλητέου επιδόματος ανεργίας, αποφασίζει σχετικά το Διοικητικό Συμβούλιο του Ο.Α.Ε.Δ.

Το ημερομισθιο ανειδ.εργατη εως...σημερα ειναι 33,57.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
...Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν ίσες ή μικρότερες από το εξαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 50% του βασικού επιδόματος ανεργίας. Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το εξαπλάσιο και μικρότερες ή ίσες με το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 75% του βασικού επιδόματος ανεργίας. Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας. Στους ανέργους, οι οποίοι είχαν πλήρη απασχόληση, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας Σε περιπτώσεις εύλογων αμφιβολιών ως προς το πραγματικό ύψος του καταβλητέου επιδόματος ανεργίας, αποφασίζει σχετικά το Διοικητικό Συμβούλιο του Ο.Α.Ε.Δ. Το ημερομισθιο ανειδ.εργατη εως...σημερα ειναι 33,57.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά υπάρχει όντως πρόβλημα και μπορεί να χάσει την πλήρη επιδότηση του ΟΑΕΔ ;;

Όλα θα εξαρτηθούν από το ύψος των απολαβών που θα υπογράψει στην καινούργια σύμβαση και δεν θα μετρήσουν καθόλου τα προηγούμενα χρόνια ;; Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά υπάρχει όντως πρόβλημα και μπορεί να χάσει την πλήρη επιδότηση του ΟΑΕΔ ;;

Όλα θα εξαρτηθούν από το ύψος των απολαβών που θα υπογράψει στην καινούργια σύμβαση NAI και δεν θα μετρήσουν καθόλου τα προηγούμενα χρόνια ;; OXI Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα! Όπως όλοι χρειάζομαι κι εγώ τις πολύτιμες συμβουλές σας διότι στον ΟΑΕΔ γίνεται τέτοιος χαμός που δύσκολα βρίσκεις άνθρωπο πρόθυμο να σου λύσει τις απορίες σου... :(

Δουλεύω τα τελευταία 14 χρόνια χωρίς διακοπή, σε διάφορες εταιρίες, πάντα με πλήρη απασχόληση, απολύθηκα τέλος Αυγούστου. Έχασα το επίδομα διότι δεν ήξερα ότι υπάρχει η προθεσμία των δύο μηνών και πηγαινοερχόμουν σε μια εταιρία που υποτίθεται ότι θα μου έκανε πρόσληψη, κάτι που δεν έγινε ποτέ τελικά. Έχω βγάλει κάρτα ανεργίας. Πόσο είναι το minimum που πρέπει να εργαστώ ξανά, ώστε αν χρειαστεί να δικαιούμαι το επίδομα;

Διότι έχω μια πρόταση εργασίας για ένα δίμηνο όμως μόνο που έχουν κάποια έκτακτα σε μια δουλειά. Μετά λέει δεν θα μπορεί να με κρατήσει... Αξίζει να μου κάνει κανονικά πρόσληψη και να διακόψω την κάρτα ανεργίας για να βγάλω έπειτα από δυο μήνες καινούρια;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα! Όπως όλοι χρειάζομαι κι εγώ τις πολύτιμες συμβουλές σας διότι στον ΟΑΕΔ γίνεται τέτοιος χαμός που δύσκολα βρίσκεις άνθρωπο πρόθυμο να σου λύσει τις απορίες σου... :(

Δουλεύω τα τελευταία 14 χρόνια χωρίς διακοπή, σε διάφορες εταιρίες, πάντα με πλήρη απασχόληση, απολύθηκα τέλος Αυγούστου. Έχασα το επίδομα διότι δεν ήξερα ότι υπάρχει η προθεσμία των δύο μηνών και πηγαινοερχόμουν σε μια εταιρία που υποτίθεται ότι θα μου έκανε πρόσληψη, κάτι που δεν έγινε ποτέ τελικά. Έχω βγάλει κάρτα ανεργίας. Πόσο είναι το minimum που πρέπει να εργαστώ ξανά, ώστε αν χρειαστεί να δικαιούμαι το επίδομα;

Διότι έχω μια πρόταση εργασίας για ένα δίμηνο όμως μόνο που έχουν κάποια έκτακτα σε μια δουλειά. Μετά λέει δεν θα μπορεί να με κρατήσει... Αξίζει να μου κάνει κανονικά πρόσληψη και να διακόψω την κάρτα ανεργίας για να βγάλω έπειτα από δυο μήνες καινούρια;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

Καλησπέρα και πάλι! Θα με βοηθούσατε πολύ αν μπορούσα να έχω μια απάντηση σας παρακαλώ... Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

Εργάζομαι τους τελευταίους 8 μήνες και έχω συγκεντρώσει 171 ένσημα μέχρι τέλους Ιανουαρίου. Είμαι έγγαμη και μητέρα ενός παιδιού και θα ήθελα να ρωτήσω αν πληρώ τις προϋποθέσεις για την ένταξη στο ταμείο ανεργίας. Σκέφτομαι το αμέσως επόμενο διάστημα να παραιτηθώ (λόγο έντονης διαμάχης με τον εργοδότη) από την εργασία μου αλλα γνωρίζω πως έτσι δεν θα καταφέρω να πάρω το επίδομα. Μπορώ αφού παραιτηθώ να προσληφθω άμεσα σε φιλική επιχείρηση και να πάρω το χαρτί απόλυσης από εκει; Αν ναι ποσο καιρό πρέπει να μείνω στην φιλική επιχείρηση ως εργαζόμενη; Αν τελικα πάρω ταμείο για πόσο καιρό θα το παίρνω σύμφωνα με τα ενσημά μου;

Εαν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου απαντήσει άμεσα και έγκυρα!

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και πάλι! Θα με βοηθούσατε πολύ αν μπορούσα να έχω μια απάντηση σας παρακαλώ... Ευχαριστώ πολύ!!!

Καλησπέρα!!! Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει;; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι 42 ετών, έχω δύο παιδία στη Β’ και Γ’ Λυκείου και ο σύζυγος μου είναι μακροχρόνια άνεργος.

Μέχρι το 2006 έμενα Ρόδο όπου και εργαζόμουν επί δέκα χρόνια ως ξενοδοχοϋπάλληλος και κάθε τέλος σεζόν έμπαινα στο ταμείο ανεργίας. Το 2006 μετακομίσαμε στην Ηγουμενίτσα όπου εργάστηκα και πάλι ως ξενοδοχοϋπάλληλος για τρία συνεχόμενα χρόνια. Το 2010 (έχοντας συμπληρώσει για το 2007-150 ένσημα, 2008-300 ένσημα. 2009-300 ένσημα και, τέλος, 2010-35 ένσημα) βγήκα σε 12μηνο ταμείο ανεργίας. Στις 20/07/2011 εργάστηκα στη Ρόδο σε εστιατόριο μέχρι τις 08/12/2011 (έχοντας για το μήνα Ιούλιο-8 ένσημα, Άυγουστο-23 ένσημα, Σεπτέμβριο-22 ένσημα, Οκτώβριο-21 ένσημα, Νοέμβριο-22 ένσημα και Δεκέμβριο-6 ένσημα). Στις 12/12/2011 κατέθεσα στο ΟΑΕΔ Ηγουμενίτσας όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ώστε να μπω στο ταμείο ανεργίας. Όμως, αντ’αυτού έλαβα απόφαση απόρριψης της αίτησης μου με το πρόσχημα ότι είναι η πρώτη φορά της ένταξής μου στο ταμείο ανεργίας!!!

Περιμένω απάντησή σας.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!!! Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει;; :(

Αν βρης δουλεια και εχεις απολυση για σιγουρα,απο τωρα εως και τελος Απριλιου παιρνεις.οσο πιο νωρις απο τωρα εως τον Απριλιο πας για ταμειο, τοσο πιο πολλους μηνες θα επιδοτηθης.εαν π.χ πας τελος φεβρουαριου θα παρης 10 μηνες εαν πας τελος Μαρτιου θα παρης 8 μηνες. δες σχετικα, τους πινακες στο site του ΟΑΕΔ.

Το λιγοτερο ομως που θελεις, για να επιδοτηθης για 5 μηνες, ειναι 125 ενσημα τα οποια ομως πρεπει να τα εχης υποχρεωτικα, μεσα στο τελευταιο 14μηνο χωριςνα υπολογιζεις στα 125, τους 2 τελευταιους μηνες πριν την απολυση.Εxtra προυποθεση για σενα επειδη υποθετω θα παρης για πρωτη φορα,? ειναι οτι πρεπει να εχης 80 ενσημα κατ ετος τα δυο προηγουμενα πριν απο την ημερομηνια απολυσης(οχι ημερολογιακα)δηλαδη , αφετηρια για τα δυο χρονια ,θα ειναι η ημερομηνια που απολυθηκες και πισω.σε σενα λοιπον παιζουν ρολο και τα ενσημα του 14μηνου και τα 80+80 τα δυο τελευταια ετη πριν την απολυση μια απο τις δυο προυποθεσεις να μην εχεις δεν παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι 42 ετών, έχω δύο παιδία στη Β’ και Γ’ Λυκείου και ο σύζυγος μου είναι μακροχρόνια άνεργος.

Μέχρι το 2006 έμενα Ρόδο όπου και εργαζόμουν επί δέκα χρόνια ως ξενοδοχοϋπάλληλος και κάθε τέλος σεζόν έμπαινα στο ταμείο ανεργίας. Το 2006 μετακομίσαμε στην Ηγουμενίτσα όπου εργάστηκα και πάλι ως ξενοδοχοϋπάλληλος για τρία συνεχόμενα χρόνια. Το 2010 (έχοντας συμπληρώσει για το 2007-150 ένσημα, 2008-300 ένσημα. 2009-300 ένσημα και, τέλος, 2010-35 ένσημα) βγήκα σε 12μηνο ταμείο ανεργίας. Στις 20/07/2011 εργάστηκα στη Ρόδο σε εστιατόριο μέχρι τις 08/12/2011 (έχοντας για το μήνα Ιούλιο-8 ένσημα, Άυγουστο-23 ένσημα, Σεπτέμβριο-22 ένσημα, Οκτώβριο-21 ένσημα, Νοέμβριο-22 ένσημα και Δεκέμβριο-6 ένσημα). Στις 12/12/2011 κατέθεσα στο ΟΑΕΔ Ηγουμενίτσας όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ώστε να μπω στο ταμείο ανεργίας. Όμως, αντ’αυτού έλαβα απόφαση απόρριψης της αίτησης μου με το πρόσχημα ότι είναι η πρώτη φορά της ένταξής μου στο ταμείο ανεργίας!!!

Περιμένω απάντησή σας.

Ευχαριστώ.

Μαλλον ...επειδη η Ηγουμενιτσα ειναι βορεια και η Ροδος νοτια ,και απεχουν παρα πολυμεταξυ τους,σιγουρα απεχουν και στο μυαλο τους....τοσο που σαν ζωα ...που ειναι,(βρε καλα τους κανουν οι τροϊκανοι) νομιζουν οτι η μια ειναι στην Αλβανια.... και η αλλη στην Αιγυπτο και δεν φανταζονται με τιποτα...οτι ειναι δυο Ελληνικες πολεις που διεπονται απο τους ιδιους νομους.ενοειται να πας παλι και αφου πρωτα τους εξηγησεις με το μαλακο....οτι και οι δυο ειναι Ελληνικες πολεις,μετα να απαιτησης αυτα που δικαιουσαι ειτε με το καλο,ειτε με το...κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαλλον ...επειδη η Ηγουμενιτσα ειναι βορεια και η Ροδος νοτια ,και απεχουν παρα πολυμεταξυ τους,σιγουρα απεχουν και στο μυαλο τους....τοσο που σαν ζωα ...που ειναι,(βρε καλα τους κανουν οι τροϊκανοι) νομιζουν οτι η μια ειναι στην Αλβανια.... και η αλλη στην Αιγυπτο και δεν φανταζονται με τιποτα...οτι ειναι δυο Ελληνικες πολεις που διεπονται απο τους ιδιους νομους.ενοειται να πας παλι και αφου πρωτα τους εξηγησεις με το μαλακο....οτι και οι δυο ειναι Ελληνικες πολεις,μετα να απαιτησης αυτα που δικαιουσαι ειτε με το καλο,ειτε με το...κακο.

το 2006 εργαστικα σε ξενοδοχειο στη Ροδο ,αλλα κατεθεσα τα δικαιολογητικα μου στην Ηγ/τσα για ταμειο οπου πηρα και την επιδ.ανεργου .Μετα εργαστικα για σχεδων 3 χρονια και μετα απολυθηκα ,πηρα 12 μηνες το ταμειο (δλδ τακτικη ανεργια λεει;; ;) και μετα ξαναεργαστηκα στη Ροδο (αναγκαστικα ,γιατι στην Ιγ/τσα δεν βρηκα κατι).Επειδη το ταμειο το 2010 ηταν τακτικο ,λεει;;θεωρουμαι προταρα στο ταμειο ,εξου και θα επρεπε να εχω τα αναλογα ενσημα!!!! χρειαζομαι κατι πειστικο να τους πω,γιατι η υπαλληλος εκει ειναι κατηγορηματικη και η προθεσμια για ενσταση λιγει στης 18 φεβρουαριου.τι αλλο μπορω να κανω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΑΝ θα παρης για 1η φορα,δεν παιρνεις.

Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για την απαντησή σου

Παιρνω για 2η φόρα επίδομα.

Μπορείς σε παρακαλώ να γινέις λιγο πιο συγκεκριμενος σε ότι αφορα την παρετηση μου απο την υπάρχουσα εργασία μου και την αμεση προσληψη μου σε φιλική επιχειρηση με σκοπο να πάρω απο εκεί το χαρτι απόλυσης με έστω 2-3 μέρες εργασία?

ΚΑι πάλι σε εθχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...