Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υποβολη Δηλωσης ΦΠΑ υποχρεωτικοτητα και ευθυνη του Λογιστη


Controller

Ερώτηση

Συναδελφοι καλημερα

 

Εχω εδω και καιρο εναν προβληματισμο σχετικα με το κατα ποσο με το νεο νομο για το ΦΠΑ , ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η υποβολη των δηλωσεων ΦΠΑ , με ευθυνη του λογιστη . Σημερα δε το πρωι , πηρα ενα τηλεφωνο απο το Υπουργειο ΟΙκονομικων για μια εταιρεια , η οποια δεν εχει υποβαλλει τις 3 τελευταιες μηνιαιες δηλωσεις . Η Υπαλληλος με την οποια μιλησα ισχυριστηκε οτι η υποβολη δηλωσης ειναι υποχρεωτικη , και οτι μπορει να κατηγορηθει , ειτε ο λογιστης ειτε ο επιχειρηματιας για αποκρυψη στοιχειων . Πιστευω οτι το θεμα ειναι αρκετα σοβαρο , οποτε αν θελετε πειτε μου τη γνωμη σας. 

 

Ευχαριστω πολυ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 H δήλωση είναι υποχρεωτική , να το δεχτώ.

Οτι μπορεί να κατηγορηθεί ο λογιστής ή ο επιχειρηματίας (οι αμφότεροι ) αν η υποβληθείσα δήλωση δεν περιέχει τα δεδομένα των βιβλίων και των στοιχείων  της υπόψιν φορολογικής περιόδου, να το δεχτώ.

Αλλά αν δεν υποβληθεί δήλωση επειδή δεν θέλει ο επιχειρηματίας (δεν εχει να πληρώσει, δεν, δεν ..........) και να είναι υπεύθυνος και γιαυτό ο λογιστής προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλημερα

 

Εχω εδω και καιρο εναν προβληματισμο σχετικα με το κατα ποσο με το νεο νομο για το ΦΠΑ , ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η υποβολη των δηλωσεων ΦΠΑ , με ευθυνη του λογιστη . Σημερα δε το πρωι , πηρα ενα τηλεφωνο απο το Υπουργειο ΟΙκονομικων για μια εταιρεια , η οποια δεν εχει υποβαλλει τις 3 τελευταιες μηνιαιες δηλωσεις . Η Υπαλληλος με την οποια μιλησα ισχυριστηκε οτι η υποβολη δηλωσης ειναι υποχρεωτικη , και οτι μπορει να κατηγορηθει , ειτε ο λογιστης ειτε ο επιχειρηματιας για αποκρυψη στοιχειων . Πιστευω οτι το θεμα ειναι αρκετα σοβαρο , οποτε αν θελετε πειτε μου τη γνωμη σας. 

 

Ευχαριστω πολυ

ντριν...

S.X-παρακαλώ..

Y.O-ο κ. sotiris x.

S.X-ναι

Y.O-τηλεφωνώ από το Υ.Ο. είστε λογιστής της εταιρείας ..... μονοπρόσωπη ΙΚΕ

S.X-ναι

Y.O-δεν έχετε υποβάλλει περιοδική ΦΠΑ 02/2013. πότε θα το κάνετε?

S.X-θα μιλήσω με τον επιχειρηματία

Y.O-πότε να το σημειώσω?

S.X-δεν ξέρω..

Y.O-σημειώνω άμμεση.. υποβολή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητε συναδελφε , τετοιου ειδους τηλεφωνηματα εχουμε παρει ολοι . Αλλα το ερωτημα που κανω ειναι , νομιζω , πραγματικο . Μηπως θα αρχισουν καποια στιγμη τα οργανα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για να καταλαβω ,μηπως εγω δεν κανω κατι σωστα

δεν υποβληθηκε περιοδικη δηλωση φπα η δεν πληρωθηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για να καταλαβω ,μηπως εγω δεν κανω κατι σωστα

δεν υποβληθηκε περιοδικη δηλωση φπα η δεν πληρωθηκε?

 

Το ίδιο πράγμα είναι ...

Αν την υποβάλεις και δεν πληρώσεις εντός προθεσμίας ,στην εικόνα για τη περίοδο αυτή σου γράφει ότι δεν έχει υποβληθεί δήλωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλημερα

Εχω εδω και καιρο εναν προβληματισμο σχετικα με το κατα ποσο με το νεο νομο για το ΦΠΑ , ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η υποβολη των δηλωσεων ΦΠΑ , με ευθυνη του λογιστη . Σημερα δε το πρωι , πηρα ενα τηλεφωνο απο το Υπουργειο ΟΙκονομικων για μια εταιρεια , η οποια δεν εχει υποβαλλει τις 3 τελευταιες μηνιαιες δηλωσεις . Η Υπαλληλος με την οποια μιλησα ισχυριστηκε οτι η υποβολη δηλωσης ειναι υποχρεωτικη , και οτι μπορει να κατηγορηθει , ειτε ο λογιστης ειτε ο επιχειρηματιας για αποκρυψη στοιχειων . Πιστευω οτι το θεμα ειναι αρκετα σοβαρο , οποτε αν θελετε πειτε μου τη γνωμη σας.

Ευχαριστω πολυ

Καθε υπαλληλος που ισχυριζεται μια μπαρουφα, ας ανοιγει το πουγκι του να μας δινει ενα δεκαευρω για καθε περιοδικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

 

Για εμενα φιλε ενας ειναι ο τροπος .. Στειλε την περιοδικη ανεξαρτητα αν ειναι χρεωστικη και το υψος του ποσου που πρεπει να πληρωσει. Εσυ την δουλεια σου την εκανες. Εχεις το αποδεικτικο οτι υπεβαλλες περιοδικη φπα και ενημερωσες το κρατος. το προβλημα αρχιζει απο εδω και περα. που θελει και αμεση πληρωμη των 10 ευρω. εγω θα στελνω τις περιοδικες κανονικα και αν θελουν να πληρωσουν ειναι δικο τους θεμα.μακαρι ολοι να πληρωνουν 10 εθρω για την υποβολη ετσι θα ηρεμησω και απο τους προσωρινους και απο τα τηλεφωνα απο το ΥΠΟΙΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...