Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δωρεαν παραχώρηση επαγγελματικής στέγης από γονέα, έκδοση Π.Ε.Α


maryaggelop

Ερώτηση

Καλησπέρα σας, είμαι νέα συνάδελφος και θα ήθελα με την σειρά μου να σας κάνω την εξής ερώτηση:

Μου έχει παραχωρηθεί από την μητέρα μου δωρεάν  χώρος 76 τμ για λογιστικό γραφείο! Χρειάζεται στο μισθωτήριο παραχώρησης και έκδοση 

πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης? Μήπως ήταν καλύτερα να δηλώσω ότι χρησιμοποιώ λιγότερα τετραγωνικά? ( κάτω των 50 τ.μ?)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σας, είμαι νέα συνάδελφος και θα ήθελα με την σειρά μου να σας κάνω την εξής ερώτηση:

Μου έχει παραχωρηθεί από την μητέρα μου δωρεάν  χώρος 76 τμ για λογιστικό γραφείο! Χρειάζεται στο μισθωτήριο παραχώρησης και έκδοση 

πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης? Μήπως ήταν καλύτερα να δηλώσω ότι χρησιμοποιώ λιγότερα τετραγωνικά? ( κάτω των 50 τ.μ?)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ο χωρος ειναι   -οπως τον βλεπω -  πολυ καλος και για κατοικια   ................ :)      

 

 

 

αρα η μητερα ,  σας εκανε δωρεαν παραχ. κατοικιας......... :)

 

αρα δεν  εχει τεκμαρτο φορολογησης    ( με συντελ    3%)  ,   ουτε φυσικα   χρειαζεται  ενεργειακο  ( η δωρεαν παραχ.)

 

τωρα.....αν δεν σας αρεσει   εσας       ....ως  κατοικια      :)       ...........

 

....οτι ειπαν οι συναδελφοι  ......ενα  χωρισμα -  γυψοσανιδα - για να  βγει  ευκολα    μετα     :) ...και ..... για να  ....λιγα  τ.μ   στο .........χ

 

3%             -   ενεργειακο  δεν  εχει  ουτως η αλλως   η δωρ. παρ/ση  -

 

καλο    βραδυ     ................................πλακα-πλακα   ειπαμε και καποιες αληθειες       :)        

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο χωρος ειναι   -οπως τον βλεπω -  πολυ καλος και για κατοικια   ................ :)      

 

 

 

αρα η μητερα ,  σας εκανε δωρεαν παραχ. κατοικιας......... :)

 

αρα δεν  εχει τεκμαρτο φορολογησης    ( με συντελ    3%)  ,   ουτε φυσικα   χρειαζεται  ενεργειακο  ( η δωρεαν παραχ.)

 

τωρα.....αν δεν σας αρεσει   εσας       ....ως  κατοικια      :)       ...........

 

....οτι ειπαν οι συναδελφοι  ......ενα  χωρισμα -  γυψοσανιδα - για να  βγει  ευκολα    μετα     :) ...και ..... για να  ....λιγα  τ.μ   στο .........χ

 

3%             -   ενεργειακο  δεν  εχει  ουτως η αλλως   η δωρ. παρ/ση  -

 

καλο    βραδυ     ................................πλακα-πλακα   ειπαμε και καποιες αληθειες       ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΓΠΣ ΗΛΕΚΤΡ.ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΑ

31. Πατέρας (ή μητέρα) παραχωρεί σε τέκνο ακίνητο δωρεάν για επαγγελματική στέγη της επιχείρησης του τέκνου. Πρέπει να υποβληθεί δήλωση στοιχείων μίσθωσης Ακίνητης Περιουσίας;

 

 

Πρέπει να υποβληθεί δήλωση μίσθωσης. Σύμφωνα με το άρθρο 39, παρ. 2 του ν. 4172/2013 «Το εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση τεκμαίρεται ότι συνίσταται στο τρία τοις εκατό (3%) της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου. Κατ’ εξαίρεση το τεκμαρτό εισόδημα του προηγούμενου εδαφίου που αφορά δωρεάν παραχώρηση κατοικίας μέχρι διακόσια τετραγωνικά μέτρα (200 τ.μ.) προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία προς ανιόντες ή κατιόντες απαλλάσσεται από το φόρο». Άρα στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε δωρεάν παραχώρηση για χρήση επαγγελματικής στέγης και το ετήσιο μίσθωμα τεκμαίρεται στο 3% της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο χωρος ειναι   -οπως τον βλεπω -  πολυ καλος και για κατοικια   ................ :)      

 

 

 

αρα η μητερα ,  σας εκανε δωρεαν παραχ. κατοικιας......... :)

 

αρα δεν  εχει τεκμαρτο φορολογησης    ( με συντελ    3%)  ,   ουτε φυσικα   χρειαζεται  ενεργειακο  ( η δωρεαν παραχ.)

 

τωρα.....αν δεν σας αρεσει   εσας       ....ως  κατοικια      :)       ...........

 

....οτι ειπαν οι συναδελφοι  ......ενα  χωρισμα -  γυψοσανιδα - για να  βγει  ευκολα    μετα     :) ...και ..... για να  ....λιγα  τ.μ   στο .........χ

 

3%             -   ενεργειακο  δεν  εχει  ουτως η αλλως   η δωρ. παρ/ση  -

 

καλο    βραδυ     ................................πλακα-πλακα   ειπαμε και καποιες αληθειες       :)        

σ . .υ  νά ...@#@#$ δελφε ! G.              E.   .............!!    S. 

oi topoθεtiseis σας είναι ..............πάντα . . . . ... και .....................πολύ      . . . .. .. χ * ψ2  f(x+y)= ενδιαφέρουσες !!

Απλά           ......   ..  .. ..   .προσπαθήστε .  . . .λίγο .  .. .. είστε , .  . . να  ......κατά         ............ 60% σαφέστερος  για ..........

 

μην ........ συναρτήσεις ..........  λύνουμε  . . . .. .και   . . . .αφού .  .. .διότι 

π .............πρ ...............πρω ...............πρωί.!

 

πρωί πρωί!!

 

Φιλικά Κώστας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδη εμενα που μου εκανε η μητερα μου δωρεαν παραχωρηση 19 τετραγωνικα απο τα 110 καταστημα που εχει, περεπει να κανουμε μισθωτηριο;;;; η ΥΔ δεν αρκει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδη εμενα που μου εκανε η μητερα μου δωρεαν παραχωρηση 19 τετραγωνικα απο τα 110 καταστημα που εχει, περεπει να κανουμε μισθωτηριο;;;; η ΥΔ δεν αρκει;;;;

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_misthwsewn.html

2. Για ποιες μισθώσεις υπάρχει υποχρέωση υποβολής;

α) για αστικές μισθώσεις (κατοικίας)

β) για επαγγελματικές/εμπορικές

γ) για τουριστικές βραχυπρόθεσμες (διάρκεια μικρότερη του έτους)

δ) για αγροτικές/γεωργικές

ε) για παραχώρηση χρήσης (δωρεάν ή σε είδος)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εκανα εναρξη μεσα στο 2014, το μισθωτηριο  θα πρεπει να το υποβαλω κ  στη δου; ή αμα το κανω ηλεκτρονικα ειμαι καλυμενη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εκανα εναρξη μεσα στο 2014, το μισθωτηριο  θα πρεπει να το υποβαλω κ  στη δου; ή αμα το κανω ηλεκτρονικα ειμαι καλυμενη;

ΠΟΛ.1013/7.1.2014

..............

ΑΡΘΡΟ 7

Έλεγχος – Ενημέρωση Δ.Ο.Υ.

1. Η αρμόδια Δ.Ο.Υ. ενημερώνεται από τη Δ.ΗΛΕ.Δ αμέσως μετά την οριστική υποβολή των πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης ακίνητης περιουσίας ανά υπόχρεο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα

να υποβάλουμε δήλωση μισθωσης έως 28/2/14 για: 

-δωρεάν παραχώρηση (πλέον δεκαετίας τώρα) κατοικίας μέχρι διακόσια τετραγωνικά μέτρα (200 τ.μ.) προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία προς ανιόντες ή κατιόντες?

-ανανεώσεις μισθωτηρίων που γίνανε σιωπηρά, λόγω λήξης του αρχικού μισθωτηρίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Θέλω να κάνω ένα συμφωνητικό παραχώρησης ενός καταστήματος από γονέα και αδερφό σε αδερφή. Ο πατέρας κατέχει ποσοστό 75% και ο αδερφός 12,50% και η αδερφη 12,50%. Κατά την ηλεκτρονική συμπλήρωση για αποστολή του μισθωτηρίου μέσω taxis, όταν βάζω μόνο τους δύο πρώτους ως εκμισθωτές βγάζει μήνυμα ότι το ποσοστό πρέπει να είναι 100% και όχι 87,50 (75+12,50), ενώ όταν βάζω και την αδερφή ως εκμισθώτρια και βγαίνει συνολικό ποσοστό 100% βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να είναι και εκμισθώτρια και μισθώτρια. Γνωρίζει κάποιος πως πρέπει να χειριστώ αυτή τη συμπλήρωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Θέλω να κάνω ένα συμφωνητικό παραχώρησης ενός καταστήματος από γονέα και αδερφό σε αδερφή. Ο πατέρας κατέχει ποσοστό 75% και ο αδερφός 12,50% και η αδερφη 12,50%. Κατά την ηλεκτρονική συμπλήρωση για αποστολή του μισθωτηρίου μέσω taxis, όταν βάζω μόνο τους δύο πρώτους ως εκμισθωτές βγάζει μήνυμα ότι το ποσοστό πρέπει να είναι 100% και όχι 87,50 (75+12,50), ενώ όταν βάζω και την αδερφή ως εκμισθώτρια και βγαίνει συνολικό ποσοστό 100% βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να είναι και εκμισθώτρια και μισθώτρια. Γνωρίζει κάποιος πως πρέπει να χειριστώ αυτή τη συμπλήρωση;

 

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος: αν προσέξεις τον τίτλο του πεδίου, θα δεις ότι το ποσοστό δεν είναι επί του ακινήτου αλλά επί του μισθώματος. Αρα ο πατέρας και ο αδερφός θα πάρουν μαζί το 100% του μισθώματος που χρεώνουν στην κόρη, ο καθένας ανάλογα με το ποσοστό του επί του ακινήτου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κορη κατοικη στο ιδιο σπιτι με το πατερα.

δηλωνει στο ε1 φιλοξενουμενη .

θελει να μεταφερει την εδρα της στο σπιτι αυτο που μενει με το πατερα της .

 

1.παει στο μητρωο με το μ2 το ε9 του  πατερα και μια υπευθυνη δηλωση του πατερα οτι της παραχωρει μερος της οικιας του π.χ. 10 τ.μ για της

επαγγελαματικες της αναγκες και ολα καλα ?

στο ε1 της εξακολουθει να δηλωνει φιλοξενουμενη και εννοειται απο τα βιβλια της δεν εκπιπτει κανενα ενοικιο..

ο πατερα βαζει τεκμαρτο ενοικιο απο την παραχωρηση του χωρου για επαγγελματικη χρηση της κορης του ? (3% επι της αντικειμενικης κτλ...)?

στο ε2 του βαζει τιποτα ?

 

2.μπορει επισης να κανει ηλεκτρονικο μισθωτηριο δωρεαν παραχωρησης της οικιας  (100 τ.μ.)απο πατερα στην κορη και να αναφερει οτι

μερος της οικαις αυτης θα χρησιμοποιηθει για της επαγγελαμτικες της αναγκες ?

σε αυτη την περιπτωση η κορη στο ε1 δηλωνει το σπιτι και εχει το τεκμηριο?
και ο πατερας βαζει τεκμαρτο μισθωμα στην δηλωση του επι των τετραγωνικων που χρησιμοποιουνται για επαγγελματικες  αναγκες της κορης (10τ.μ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κορη κατοικη στο ιδιο σπιτι με το πατερα.

δηλωνει στο ε1 φιλοξενουμενη .

θελει να μεταφερει την εδρα της στο σπιτι αυτο που μενει με το πατερα της .

 

1.παει στο μητρωο με το μ2 το ε9 του  πατερα και μια υπευθυνη δηλωση του πατερα οτι της παραχωρει μερος της οικιας του π.χ. 10 τ.μ για της

επαγγελαματικες της αναγκες και ολα καλα ?

στο ε1 της εξακολουθει να δηλωνει φιλοξενουμενη και εννοειται απο τα βιβλια της δεν εκπιπτει κανενα ενοικιο..

ο πατερα βαζει τεκμαρτο ενοικιο απο την παραχωρηση του χωρου για επαγγελματικη χρηση της κορης του ? (3% επι της αντικειμενικης κτλ...)?

στο ε2 του βαζει τιποτα ?

 

2.μπορει επισης να κανει ηλεκτρονικο μισθωτηριο δωρεαν παραχωρησης της οικιας  (100 τ.μ.)απο πατερα στην κορη και να αναφερει οτι

μερος της οικαις αυτης θα χρησιμοποιηθει για της επαγγελαμτικες της αναγκες ?

σε αυτη την περιπτωση η κορη στο ε1 δηλωνει το σπιτι και εχει το τεκμηριο?

και ο πατερας βαζει τεκμαρτο μισθωμα στην δηλωση του επι των τετραγωνικων που χρησιμοποιουνται για επαγγελματικες  αναγκες της κορης (10τ.μ) ?

1) Νομίζω θέλει και το συμβόλαιο ιδιοκτησιας του πατέρα της , δεν αρκεί το Ε9

Συνεχίζει να δηλώνει φιλοξενούμενη στο υπόλοιπο σπίτι σαν κύρια κατοικία.

Ο πατέρας βάζει τεκμαρτό για τα 10 τ.μ. στο Ε1 και στο Ε2

2) Κάνει μισθωτήριο για τα 10 τμ .

Η κόρη συνεχίζει να εμφανίζετε ως φιλοξενούμενη για την κύρια κατοικία στο Ε1 και βάζει το τεκμαρτό για τα 10 τμ στον υποπίνακα 14 του πίνακα 6 στο Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) Νομίζω θέλει και το συμβόλαιο ιδιοκτησιας του πατέρα της , δεν αρκεί το Ε9

Συνεχίζει να δηλώνει φιλοξενούμενη στο υπόλοιπο σπίτι σαν κύρια κατοικία.

Ο πατέρας βάζει τεκμαρτό για τα 10 τ.μ. στο Ε1 και στο Ε2

2) Κάνει μισθωτήριο για τα 10 τμ .

Η κόρη συνεχίζει να εμφανίζετε ως φιλοξενούμενη για την κύρια κατοικία στο Ε1 και βάζει το τεκμαρτό για τα 10 τμ στον υποπίνακα 14 του πίνακα 6 στο Ε1.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα! 

 

 Είμαι νεα συναδελφος κ θα ηθελα τη βοηθεια σας!  θελω να κανω διαγρφη ενος οικοπέδου απο ενα Ε9 λόγω του οτι ειναι απο δωρεαν παραχωρηση κ μου ζηταει  αριθμο συμβολαιου κ.λ.π. χρειαζεται οπωσδηποτε συμβολαιο για τη δωρεαν παραχωρηση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για δωρεάν παραχώρηση επαγγελματικού χώρου, από πατέρα σε παιδί το ενοίκιο πρέπει να είναι ίσο με το 3% την αντικειμενικής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για δωρεάν παραχώρηση επαγγελματικού χώρου, από πατέρα σε παιδί το ενοίκιο πρέπει να είναι ίσο με το 3% την αντικειμενικής?

αυτήν την απορία την έχω και εγώ. Νοικιάζεται ένα γραφείο στο όνομα ενός ελ.επαγγελματία και στον ίδιο χώρο(γραφείο-επαγγ.στέγη) έχουν την έδρα τους άλλοι 4 ελ.επαγγελματίες. Δεν έχει γίνει κάποιο συμφωνητικό υπεκμίσθωσης του μισθωτή με τους υπολοίπους ελ.επαγγελματίες. Όταν έκαναν έναρξη όλοι αυτοί(προ δεκαετίας) δεν τους είχε ζητηθεί συμφωνητικό μίσθωσης παρά μόνο υπ.δήλωση από τον μισθωτή ότι τους παραχωρεί δωρεάν ένα γραφείο για να κάνουν έναρξη. Σε αυτή τη περίπτωση πχ τί γίνεται? θα πρέπει να γίνει υποχρεωτικά είτε συμφωνητικό υπεκμίσθωσης είτε εκ νέου συμφωνητικά του ιδιοκτήτη με όλους τους ελ.επαγγελματίες ή απλά δωρεάν παραχώρηση του ενός μισθωτή προς τους υπολοίπους συναδέλφους του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτήν την απορία την έχω και εγώ. Νοικιάζεται ένα γραφείο στο όνομα ενός ελ.επαγγελματία και στον ίδιο χώρο(γραφείο-επαγγ.στέγη) έχουν την έδρα τους άλλοι 4 ελ.επαγγελματίες. Δεν έχει γίνει κάποιο συμφωνητικό υπεκμίσθωσης του μισθωτή με τους υπολοίπους ελ.επαγγελματίες. Όταν έκαναν έναρξη όλοι αυτοί(προ δεκαετίας) δεν τους είχε ζητηθεί συμφωνητικό μίσθωσης παρά μόνο υπ.δήλωση από τον μισθωτή ότι τους παραχωρεί δωρεάν ένα γραφείο για να κάνουν έναρξη. Σε αυτή τη περίπτωση πχ τί γίνεται? θα πρέπει να γίνει υποχρεωτικά είτε συμφωνητικό υπεκμίσθωσης είτε εκ νέου συμφωνητικά του ιδιοκτήτη με όλους τους ελ.επαγγελματίες ή απλά δωρεάν παραχώρηση του ενός μισθωτή προς τους υπολοίπους συναδέλφους του?

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα, σε περίπτωση δωρεάν παραχώρησης επαγγελματικής στέγης από τον επικαρπωτή το τεκμαρτό του 3% επί ποιας αξίας υπολογίζεται; Της συνολικής αξίας του ακινήτου ή της αξίας της επικαρπίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα, σε περίπτωση δωρεάν παραχώρησης επαγγελματικής στέγης από τον επικαρπωτή το τεκμαρτό του 3% επί ποιας αξίας υπολογίζεται; Της συνολικής αξίας του ακινήτου ή της αξίας της επικαρπίας;

Καλή ερώτηση. Δεν είμαι σίγουρος,αλλά εγώ θα έβαζα μάλλον την αξία την συνολική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνα με το άρθρο 39 παρ.2  4172/2013 υπολογίσουμε το εισόδημα στον 3% της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου.

Δεν διαχωρίζει αξία επικαρπίας κ.τ.λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...