Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΠΔ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΟ ΕΡΓΟ


aria1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα τη βοηθεια σας ειμαι μπερδεμενη αφορα ιδιωτικο οικοδομικο εργο ειμαι λογιστρια η αληθεια δε εχω ασχοληθει καθολου με οικοδομικα ...οταν συμπληρωσα τη απδ πηρα απο το ικα ενα πινακα αποδοχων οικοδομων ειχε ποσοστα εισφορων ικα-ελδεο:19,45%εργαζομ και 65,266 εργοδοτης συνολο 84,716 .πχ γιαεγγαμο με 7τριετιες υπολογισα ημερ 89,80 για 3μερες αποδοχες 269,4 εισφ ασφ (κωδ 44) 52,40 εισφορα εργοδοτη175,83.εγω για τη δηλωση του θαπρεπει ναετοιμασω υπ δηλωση και αφαιρω αποτα269,40-52,40=217 δηλωνω σαν καθαρο ποσο..;εγω θεωρησα ικα-ελδεο σαν συνολο 19,45% σωστα;θα επρεπε διαφορετικα να υπολογισα τη απδ;με μπερδεψε το ελδεο ειναι κατι διαφορετικο καπου διαβασα καθαραΕΛΔΕΟ=ΔΩΡΟΣΗΜΑ=(Μικτές Αποδοχές*25%) -19.45% Κρατήσεις ΙΚΑ=Μικτές Αποδοχές*20.14%.Αγορασα ημιτελες διαμερισμα αποιδιωτη οποτε στο ικα εργοδοτης ειναι το ονομα του οποτε και για τη υπ δηλωση που θα δωσω στους εργατες θα πρεπει να τη κανει εκεινος ασχετα αν αφορα εργασιες του δικου μου διαμερισματος αφου και στη απδ αμε και αμοε δε αλλαξαν.ευχαριστω εκ των προτερων θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα τη βοηθεια σας ειμαι μπερδεμενη αφορα ιδιωτικο οικοδομικο εργο ειμαι λογιστρια η αληθεια δε εχω ασχοληθει καθολου με οικοδομικα ...οταν συμπληρωσα τη απδ πηρα απο το ικα ενα πινακα αποδοχων οικοδομων ειχε ποσοστα εισφορων ικα-ελδεο:19,45%εργαζομ και 65,266 εργοδοτης συνολο 84,716 .πχ γιαεγγαμο με 7τριετιες υπολογισα ημερ 89,80 για 3μερες αποδοχες 269,4 εισφ ασφ (κωδ 44) 52,40 εισφορα εργοδοτη175,83.εγω για τη δηλωση του θαπρεπει ναετοιμασω υπ δηλωση και αφαιρω αποτα269,40-52,40=217 δηλωνω σαν καθαρο ποσο..;εγω θεωρησα ικα-ελδεο σαν συνολο 19,45% σωστα;θα επρεπε διαφορετικα να υπολογισα τη απδ;με μπερδεψε το ελδεο ειναι κατι διαφορετικο καπου διαβασα καθαραΕΛΔΕΟ=ΔΩΡΟΣΗΜΑ=(Μικτές Αποδοχές*25%) -19.45% Κρατήσεις ΙΚΑ=Μικτές Αποδοχές*20.14%.Αγορασα ημιτελες διαμερισμα αποιδιωτη οποτε στο ικα εργοδοτης ειναι το ονομα του οποτε και για τη υπ δηλωση που θα δωσω στους εργατες θα πρεπει να τη κανει εκεινος ασχετα αν αφορα εργασιες του δικου μου διαμερισματος αφου και στη απδ αμε και αμοε δε αλλαξαν.ευχαριστω εκ των προτερων θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας

Η αγορα του διαμερισματος εχει δηλωθει στο ΙΚΑ ?

Αν εχει δηλωθει δεν αλλαζει το ΑΜΟΕ ομως αλλαζει η επωνυμια του νεου ιδιοκτητη.

Συνεπως ή δεν εχει δηλωθει η μεταβολη της αγοροπωλησιας του διαμερισματος ή αν εχει δηλωθει δεν εχουν αλλαξει την επωνυμια του ιδιοκτητη.

Δεν χρειαζεται να δωσεις ΥΔ στον οικοδομο αφου μπορει να κανει δηλωση με αντιγραφο λογαριασμου απο το ΙΚΑ.

Ως αποδοχες θα εχει στην περιπτωση σου 217,00+καθαρο ποσο ΔΩΡΟΣΗΜΟΥ που εισεπραξε.

Το ποσο του δωροσημου προκυπτει απο την αποδειξη εισπραξης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορα του διαμερισματος εχει δηλωθει στο ΙΚΑ ?

Αν εχει δηλωθει δεν αλλαζει το ΑΜΟΕ ομως αλλαζει η επωνυμια του νεου ιδιοκτητη.

Συνεπως ή δεν εχει δηλωθει η μεταβολη της αγοροπωλησιας του διαμερισματος ή αν εχει δηλωθει δεν εχουν αλλαξει την επωνυμια του ιδιοκτητη.

Δεν χρειαζεται να δωσεις ΥΔ στον οικοδομο αφου μπορει να κανει δηλωση με αντιγραφο λογαριασμου απο το ΙΚΑ.

Ως αποδοχες θα εχει στην περιπτωση σου 217,00+καθαρο ποσο ΔΩΡΟΣΗΜΟΥ που εισεπραξε.

Το ποσο του δωροσημου προκυπτει απο την αποδειξη εισπραξης του.

[/quote

ευχαριστω για τη απαντηση στο ικα τοεχω δηλωσει οκ εγινε η μεταβολη στη απδ που καταθετω τα στοιχεια και τη επωνυμια του αρχικου( ειναι τριοροφο εγω αγορασα ενα οροφο απο ιδιωτη επειδη δε ειναι τελειωμενο ειναι σταδιο 02 ολοι οι οροφοι)τοσυζητησα και με το ικα και με το μηχανικο και μου ειπαν οτι εργοδοτης επωνυμια φαινεται ο αρχικος .τη απδ σωστα τη συμπληρωσα ;τα ποσα στοπαραδειγμα μου ;εχω μπερδευτει με το δωροσημο ειναι εισφορα που υπολογιζεται συν στο 19,45%,το δωροσημο φαινεται υπολογιζεται στη απδ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τη απαντηση στο ικα τοεχω δηλωσει οκ εγινε η μεταβολη στη απδ που καταθετω τα στοιχεια και τη επωνυμια του αρχικου( ειναι τριοροφο εγω αγορασα ενα οροφο απο ιδιωτη επειδη δε ειναι τελειωμενο ειναι σταδιο 02 ολοι οι οροφοι)τοσυζητησα και με το ικα και με το μηχανικο και μου ειπαν οτι εργοδοτης επωνυμια φαινεται ο αρχικος .τη απδ σωστα τη συμπληρωσα ;τα ποσα στοπαραδειγμα μου ;εχω μπερδευτει με το δωροσημο ειναι εισφορα που υπολογιζεται συν στο 19,45%,το δωροσημο φαινεται υπολογιζεται στη απδ ;

Εφοσον το ακινητο αγορασθηκε σε ημιτελη κατασταση θα επρεπε απο το ΙΚΑ να εχει γινει εκκαθαριση του διαμερισματος στην κατασταση που πωληθηκε απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη και νεα απογραφη δλδ νεο ΑΜΟΕ στο δικο σου το ονομα με τον οποιο πλεον θα υπεβαλες ΑΠΔ και θα πληρωνες τις εισφορες.

Ετσι οπως εχει γινει η μεταβολη θεωρω οτι μηχανογραφικα τουλαχιστον θεωρεισαι συνυπευθυνη για τυχον οφειλες ολοκληρου του ακινητου.

Ανεβαζω εγκυκλιο του ΙΚΑ που αφορα σε αυτες τις περιπτωσεις και θα πρεπει στη συνεχεια να επικοινωνησεις με το ΙΚΑ για να γινει σωστα ο διαχωρισμος της ιδιοκτησιας σου.

Το ποσο του δωροσημου συμπεριλαμβανεται στο ποσοστο εισφορας του εργοδοτη.

Η αναλυση του ασφαλιστρου των εισφορων ειναι η εξης.

Συνολο 84,716% ποσοστο ασφ/νου 19,45% ποσοστο εργοδοτη 65,266 και το ποσοστο του εργοδοτη συμπεριλαμβανει 25% δωροσημο οικοδομου και το υπολοιπο 40,266 ειναι το ασφαλιστρο για κλαδους συνταξης, ασθενεια, επικουρικο κλπ

GEN_E41_147_17-7-2009 ΜΕΤΑΒ ΙΔΙΩΤ ΟΙΚ ΕΡΓΟΥ ΣΕ ΗΜΙΤΕΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ ευχαριστω για τη εγκυκλιο θα ξαναπαω στο ικα με τη εγκυκλιο ομως μηπως ειμαι στις εξαιρεσεις δ περιπτωση εχω συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας και αντιστοιχουν στο διαμερισμα ποσοστο εξ αδιαιρετου στο ολο οικοπεδο και τους υπολοιπους κοινοχρηστους και κοινοκτητους χωρους της οικοδομης απο 280χιλιοστα πηγα και προσφατα και το ξαναρωτησα μηπως αλλαξε κατι ενας ιδιωτης ειχε ενα οικοπεδο πριν 17 χρονια ανεγειρε οικοδομη τριωροφη που δε εκανε συσταση οριζοντια και πριν1χρονο μου πουλησε το 2ρο οροφο εγω εκανα συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας..ειχα παει και με πινακα για τα ενσημα που μ αναλογουν δε το πηραν μου ειπε στο τελος οταν το τελειωσω θα ετοιμασω μια εκθεση θα κανουν ελεγχο για το δικο μου αλλα σαν εργο δε θα κλεισει ο φακελος.ετσι οπως μου τα λενε πως θα αποδειξω οτι πληρωνα τα ενσημα πολυ μπερδεμα.τις προαλλες επειδη ο αφμ ηταν παλια 8ψηφια και τωρα 9 δε μπορουσαν να κανουν ταυτοποιηση και ενω πληρωνα τα ενσημα ηρθε χαρτι οτι δε τα πληρωναμε ενω τους εδειχνα τη αποδειξη τι μου ελεγαν να παω στη τραπεζα τελικα ενας καταλαβε το τι εφταιγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

το ικα ισχυριστηκε στη περιπτωση οριζοντιας ειναι 3 οροφο οτι ειναι μια η πινακιδα τωρα πωςμπορω να τα ξεχωριζω τα ενσημα γιατι εργοδοτης φαινεται ο αρχικος συμπληρωνω μια κανονικη και μια συμπληρ απδ για να διαχωριζο νται τα ενσημα ...και στις 2 ειναιτοιδιο αμε αλλα γραφω σε παρενθεση το αλλο ονομα και καθε φορα που το καταθετω τους τονιζω να τοσημειωσουν στη καρτελα τους .<br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...