Προς το περιεχόμενο

Διεκδίκηση ένσημα λογιστή - Μη μισθολογικοί όροι ΣΣΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι κάτοχος πτυχίου από το Πανεπιστήμιο Πειραιώς, μεταπτυχιακού και άδεια Ά τάξης λογιστή. Εργαζόμουν 5 έτη σε βιομηχανία ως λογίστρια με ένσημα λογιστή. Άλλαξα δουλειά πριν ένα χρόνο και τον πρώτο μήνα με δήλωσαν ως υπάλληλο γραφείου και μετά ως βοηθό λογιστή. Η συμφωνία με την νέα μου δουλειά ήταν τα ένσημα να παραμείνουν ίδια αλλιώς δεν θα πήγαινα. Τους λέω συνέχεια για την αλλαγή και με λένε συνέχεια θα. Πως μπορώ να  διεκδικήσω ένσημα λογιστή. Ισχύει ότι οι μη μισθολογικοί όροι της ΣΣΕ λογιστών παραμένουν σε ισχύ? Θα μπορούσα να στηριχτώ στο παρακάτω? Σαν λογιστές επίσης θεωρούνται και:

- Οι κοστολόγοι,

- Οι προϊστάμενοι προμηθειών και διαχειρίσεων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων (Ν.Π.Ι.Δ.),

- Οι πτυχιούχοι των Σχολών Α.Σ.Ο.Ε.Ε., Α.Β.Σ., Π.Α.Σ.Π.Ε., Π.Ο.Ε. και Ο.Π.Ε., που έ­χουν υπηρετήσει συνολικά σαν βοηθοί λογιστές επί πενταετία προ ή μετά την κτήση του πτυχίου ή επί τριετία μετά την λήψη αυτού.....

 

Ευχαριστώ  εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος πτυχίου από το Πανεπιστήμιο Πειραιώς, μεταπτυχιακού και άδεια Ά τάξης λογιστή. Εργαζόμουν 5 έτη σε βιομηχανία ως λογίστρια με ένσημα λογιστή. Άλλαξα δουλειά πριν ένα χρόνο και τον πρώτο μήνα με δήλωσαν ως υπάλληλο γραφείου και μετά ως βοηθό λογιστή. Η συμφωνία με την νέα μου δουλειά ήταν τα ένσημα να παραμείνουν ίδια αλλιώς δεν θα πήγαινα. Τους λέω συνέχεια για την αλλαγή και με λένε συνέχεια θα. Πως μπορώ να  διεκδικήσω ένσημα λογιστή. Ισχύει ότι οι μη μισθολογικοί όροι της ΣΣΕ λογιστών παραμένουν σε ισχύ? Θα μπορούσα να στηριχτώ στο παρακάτω? Σαν λογιστές επίσης θεωρούνται και:

- Οι κοστολόγοι,

- Οι προϊστάμενοι προμηθειών και διαχειρίσεων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων (Ν.Π.Ι.Δ.),

- Οι πτυχιούχοι των Σχολών Α.Σ.Ο.Ε.Ε., Α.Β.Σ., Π.Α.Σ.Π.Ε., Π.Ο.Ε. και Ο.Π.Ε., που έ­χουν υπηρετήσει συνολικά σαν βοηθοί λογιστές επί πενταετία προ ή μετά την κτήση του πτυχίου ή επί τριετία μετά την λήψη αυτού.....

 

Ευχαριστώ  εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Τί εννοείτε ένσημα λογιστή ?

Εχει ειδικά ένσημα Ο λογιστής ?

Και δεν καταλαβαίνω το ερώτημα περί του ποιος θεωρείται λογιστής .

Μάλλον για μισθολογικό μου μοιάζει το θέμα.

Αφου κατέχετε άδεια Α' Τάξης Λογιστή , αναρωτιέστε αν είστε λογίστρια ?

Οσον αφορά το θέμα του υπαλλήλου γραφείου και του βοηθού λογιστή , καταθέσατε την άδειά σας και πως αυτό αποδεικνύεται ?

 

Υπογράψατε σύμβαση ως υπάλληλος Γραφείου ή βοηθός λογιστή , και άν ναί γιατί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείτε ένσημα λογιστή ?

Εχει ειδικά ένσημα Ο λογιστής ?

Και δεν καταλαβαίνω το ερώτημα περί του ποιος θεωρείται λογιστής .

Μάλλον για μισθολογικό μου μοιάζει το θέμα.

Αφου κατέχετε άδεια Α' Τάξης Λογιστή , αναρωτιέστε αν είστε λογίστρια ?

Οσον αφορά το θέμα του υπαλλήλου γραφείου και του βοηθού λογιστή , καταθέσατε την άδειά σας και πως αυτό αποδεικνύεται ?

 

Υπογράψατε σύμβαση ως υπάλληλος Γραφείου ή βοηθός λογιστή , και άν ναί γιατί ?

Ένσημα λογιστή εννοώ τον κωδικό ειδικότητας 251100 (που είχα στην παλιά δουλειά) ενώ τώρα έχω τον κωδικό ειδικότητας 343390. Μισθολογικά δεν ζητάω κάτι επιπλέον από όσα αμοίβομαι. Η σύμβαση δεν λέει υπ. γραφείου ή βοηθός λογιστή αλλά τεχνικός. Τον πρώτο μήνα εργασίας από λάθος με έβαλα ως υπάλληλο γραφείου. Ζήτησα να με αλλάξουν σε λογιστή και τελικά με έβαλαων ως βοηθό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένσημα λογιστή εννοώ τον κωδικό ειδικότητας 251100 (που είχα στην παλιά δουλειά) ενώ τώρα έχω τον κωδικό ειδικότητας 343390. Μισθολογικά δεν ζητάω κάτι επιπλέον από όσα αμοίβομαι. Η σύμβαση δεν λέει υπ. γραφείου ή βοηθός λογιστή αλλά τεχνικός. Τον πρώτο μήνα εργασίας από λάθος με έβαλα ως υπάλληλο γραφείου. Ζήτησα να με αλλάξουν σε λογιστή και τελικά με έβαλαων ως βοηθό. 

Μάλλον κάπου τά έχετε μπερδέψει τα πράγματα.

Σας βάλατε υπάλληλο γραφείου . Συνεπώς εσείς είσαστε η υπεύθυνη του λάθους

Σας έβαλαν βοηθό λογιστή . Προφανώς μετά από εισήγησή σας αφού εσείς είσαστε η υπεύθυνη

Η σύμβαση γράφει Τεχνικός . Πως συνάδει με τα προηγούμενα ?

Αφού δεν έχετε μισθολογικό θέμα , δεν βλέπω που υπάρχει πρόβλημα διόρθωσης .

Μήπως δεν το χειρίζεστε σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάπου τά έχετε μπερδέψει τα πράγματα.

Σας βάλατε υπάλληλο γραφείου . Συνεπώς εσείς είσαστε η υπεύθυνη του λάθους

Σας έβαλαν βοηθό λογιστή . Προφανώς μετά από εισήγησή σας αφού εσείς είσαστε η υπεύθυνη

Η σύμβαση γράφει Τεχνικός . Πως συνάδει με τα προηγούμενα ?

Αφού δεν έχετε μισθολογικό θέμα , δεν βλέπω που υπάρχει πρόβλημα διόρθωσης .

Μήπως δεν το χειρίζεστε σωστά ?

Σίγουρα δεν το χειρίζομαι σωστά και για αυτό ρωτάω πως να το διεκδικήσω. Η εταιρεία που εργάζομαι τα έχει μπερδεμένα. Είναι σε στυλ δημοσίου. Το τεχνικός είναι άσχετο, έτσι δηλώνονται όλοι οι του γραφείου. Εγω απο την αρχή είχα ζητήσει ίδια ένσημα με τα παλιά μου και μου ειπαν ναι. Ζητάω κάθε μήνα αλλαγή και μου λένε ναι και ποτέ δεν κάνουν κάτι. Στην αρχή μου έλεγαν στο 6μηνο θα αλλαχθούν, μετά τον άλλο μήνα κοκ και έτσι πέρασε ένας χρόνος. Δεν καλύπτομαι νομικά κάπως? Ο καθένας εργοδότης ότι θέλει κάνει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος πτυχίου από το Πανεπιστήμιο Πειραιώς, μεταπτυχιακού και άδεια Ά τάξης λογιστή. Εργαζόμουν 5 έτη σε βιομηχανία ως λογίστρια με ένσημα λογιστή. Άλλαξα δουλειά πριν ένα χρόνο και τον πρώτο μήνα με δήλωσαν ως υπάλληλο γραφείου και μετά ως βοηθό λογιστή. Η συμφωνία με την νέα μου δουλειά ήταν τα ένσημα να παραμείνουν ίδια αλλιώς δεν θα πήγαινα. Τους λέω συνέχεια για την αλλαγή και με λένε συνέχεια θα. Πως μπορώ να  διεκδικήσω ένσημα λογιστή. Ισχύει ότι οι μη μισθολογικοί όροι της ΣΣΕ λογιστών παραμένουν σε ισχύ? Θα μπορούσα να στηριχτώ στο παρακάτω? Σαν λογιστές επίσης θεωρούνται και:

- Οι κοστολόγοι,

- Οι προϊστάμενοι προμηθειών και διαχειρίσεων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων (Ν.Π.Ι.Δ.),

- Οι πτυχιούχοι των Σχολών Α.Σ.Ο.Ε.Ε., Α.Β.Σ., Π.Α.Σ.Π.Ε., Π.Ο.Ε. και Ο.Π.Ε., που έ­χουν υπηρετήσει συνολικά σαν βοηθοί λογιστές επί πενταετία προ ή μετά την κτήση του πτυχίου ή επί τριετία μετά την λήψη αυτού.....

 

Ευχαριστώ  εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

 Δεν υπάρχουν ΣΣΕ σε ισχύ για λογιστές. Οπότε με ότι ειδικότητα και να σας προσλάβουν ο μισθός σας δεν αλλάζει ανάλογα την ειδικότητα. Προφανώς εσείς θέλετε το είδος των ενσήμων για προκηρύξεις... Εαν ναι,πιέστε τους να τα αλλάξουν καθώς δεν επιβαρύνονται κάτι παραπάνω μιας και δεν υπάρχουν ΣΣΕ σε ισχύ. Πάντως για τις προκηρύξεις σας κάνουν και αυτα του Β. Λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...