Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΟΑΕΕ


iolithos

Ερώτηση

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΠΑΛΑΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ, ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ (ΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΔΙΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟ), ΕΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ (ΜΕ ΠΛΗΡΕΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ), ΑΠΟ 2Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΩΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ (ΜΕ ΔΗΛΩΜΕΝΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ);

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΕΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΑΠΟ 2Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ;

Εάν είσαι νέος ασφαλισμένος (μετά από το 1992) και είχες εξαίρεση από τον Ο.Α.Ε.Ε λόγω Ι.Κ.Α.,

συνεχίζεις να εξαιρείσαι από τον Ο.Α.Ε.Ε. για όσο χρονικό διάστημα διαρκεί η τακτική ανεργία.

http://www.taxheaven...lar/view/id/171

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΛΥΚΕΡΙΑ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΚΑΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΑΕΕ ΛΟΓΩ ΤΟ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ , ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΣΘΩΤΗ ΤΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΝΕΡΓΙΑΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΙΕΤΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα,

εγώ πάντως από εμπειρία μου γιατί είμαι μισθωτή 20 χρόνια και παράλληλα στο τεβε 6 χρόνια κι επειδή στο ε1 δηλωνω εισοδήματα απο ελευθέρια επαγγέλματα όταν με απέλυσαν΄και πήγα στον ΟΑΕΔ με όλα τα χαρτάκια μου, μου είπαν κάνε διακοπή τα ελευθέρια επαγγέλματα και φέρε μας το χαρτί της εφορίας αλλιώς δεν μπαίνεις ταμείο ανεργίας.

Αν δεν φαινόταν στο Ε1 το εισόδημα αυτό, μια χαρά θα έμπαινα ταμείο ανεργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν είσαι νέος ασφαλισμένος (μετά από το 1992) και είχες εξαίρεση από τον Ο.Α.Ε.Ε λόγω Ι.Κ.Α.,

συνεχίζεις να εξαιρείσαι από τον Ο.Α.Ε.Ε. για όσο χρονικό διάστημα διαρκεί η τακτική ανεργία.

http://www.taxheaven...lar/view/id/171

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν είσαι νέος ασφαλισμένος (μετά από το 1992) και είχες εξαίρεση από τον Ο.Α.Ε.Ε λόγω Ι.Κ.Α.,

συνεχίζεις να εξαιρείσαι από τον Ο.Α.Ε.Ε. για όσο χρονικό διάστημα διαρκεί η τακτική ανεργία.

http://www.taxheaven...lar/view/id/171

Ισχύει αυτό? Πως μπορεί να γίνει αυτό εφόσων δεν έχεις δικαίωμα για επίδομα ανεργίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισχύει αυτό? Πως μπορεί να γίνει αυτό εφόσων δεν έχεις δικαίωμα για επίδομα ανεργίας?

Εάν δεν έχεις ετήσιο εισόδημα από ελεύθερο επάγγελμα περίπου πάνω από 1400 ευρώ δικαιούσαιεπίδομα ανεργίας (εννοείται ότι τηρείς και τις υπόλοιπες προϋποθέσεις χορήγησης επιδόματος ανεργίας).

Απλώς, στον Ο.Α.Ε.Ε. για να συνεχίζεις να έχεις εξαίρεση πρέπει να έχεις και την συγκεκριμένη εγκύκλιο, γιατί ούτε οι ίδιοι την γνωρίζουν.

Υ.Γ. από προσωπική εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΥΓΕΝΙΑ ΓΡΑΒΑΝΗ

8Α ΕΙ8ΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΟ ΑΝ ΚΑΠΙΟΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΣΑΚΟΘΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΗΣ ΠΡΟΝΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

8Α ΕΙ8ΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΟ ΑΝ ΚΑΠΙΟΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΣΑΚΟΘΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΗΣ ΠΡΟΝΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ

τι ειναι το βιβλιαριο της προνοιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Σήμερα πήγα απο το ΟΑΕΔ για να πάρω την βεβαίωση αποδοχών για το 2010 {ήμουν στο ταμείο από τον απριλιο του 2010} και μου είπαν οτι μου έχουν βάλει τα χρήματα των 3 τελευταίων μηνών !!

Εγω απο το Ιανουάριο εχω κανει ενάρξει επαγγέλματος στον ΟΑΕΕ κανονικά χωρίς να τους εχω ενημερώσει! {δεν το ήξερα ούτε μου είπε τίποτα ο ΟΑΕΕ η ο λογιστής}

Δικαιουμε να έχω την επιδότηση του ΟΑΕΔ και μετα την εναρξη που έκανα ??{στο ΙΚΑ ήμουν πριν το 1992}

τα χρήματα υπάρχουν στο λογαριασμό μου θα έχω πρόβλημα αργότερα? υπάρχει περίπτωση να μου τα ζητήσουν πίσω?

δε νομίζω να ειναι τόσο κουβαρντάδες στον ΟΑΕΔ γιαυτό ρωτάω!!

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Σήμερα πήγα απο το ΟΑΕΔ για να πάρω την βεβαίωση αποδοχών για το 2010 {ήμουν στο ταμείο από τον απριλιο του 2010} και μου είπαν οτι μου έχουν βάλει τα χρήματα των 3 τελευταίων μηνών !!

Εγω απο το Ιανουάριο εχω κανει ενάρξει επαγγέλματος στον ΟΑΕΕ κανονικά χωρίς να τους εχω ενημερώσει! {δεν το ήξερα ούτε μου είπε τίποτα ο ΟΑΕΕ η ο λογιστής}

Δικαιουμε να έχω την επιδότηση του ΟΑΕΔ και μετα την εναρξη που έκανα ??{στο ΙΚΑ ήμουν πριν το 1992}

τα χρήματα υπάρχουν στο λογαριασμό μου θα έχω πρόβλημα αργότερα? υπάρχει περίπτωση να μου τα ζητήσουν πίσω?

δε νομίζω να ειναι τόσο κουβαρντάδες στον ΟΑΕΔ γιαυτό ρωτάω!!

ευχαριστω.

καμία πληροφορία για το θέμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Σήμερα πήγα απο το ΟΑΕΔ για να πάρω την βεβαίωση αποδοχών για το 2010 {ήμουν στο ταμείο από τον απριλιο του 2010} και μου είπαν οτι μου έχουν βάλει τα χρήματα των 3 τελευταίων μηνών !!

Εγω απο το Ιανουάριο εχω κανει ενάρξει επαγγέλματος στον ΟΑΕΕ κανονικά χωρίς να τους εχω ενημερώσει! {δεν το ήξερα ούτε μου είπε τίποτα ο ΟΑΕΕ η ο λογιστής}

Δικαιουμε να έχω την επιδότηση του ΟΑΕΔ και μετα την εναρξη που έκανα ??{στο ΙΚΑ ήμουν πριν το 1992}

τα χρήματα υπάρχουν στο λογαριασμό μου θα έχω πρόβλημα αργότερα? υπάρχει περίπτωση να μου τα ζητήσουν πίσω?

δε νομίζω να ειναι τόσο κουβαρντάδες στον ΟΑΕΔ γιαυτό ρωτάω!!

ευχαριστω.

ΤΟ ποτε ασφαλιστηκες δεν παιζει ρολο .Να πας να το δηλωσης και να μην τα παρης καθολου τα χρηματα. αστα να τα παρη καποιος που ισως τα χρειαζεται περισσοτερο...ενοειται οτι υπαρχει προβλημα.επιχειρηση και ανεργια συμβαδιζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή αν κάποιος απολυθεί αύριο και πάρει επίδομα ανεργίας και μεθαύριο κάνει έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας,

μπας και κάνει κανένα μεροκάματο θα πρέπει να δηλώσει την έναρξη στον ΟΑΕΔ και να του κοπεί το επίδομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή αν κάποιος απολυθεί αύριο και πάρει επίδομα ανεργίας και μεθαύριο κάνει έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας,

μπας και κάνει κανένα μεροκάματο θα πρέπει να δηλώσει την έναρξη στον ΟΑΕΔ και να του κοπεί το επίδομα?

ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΤΕΡΙΝΑ

θα ήθελα να με βοηθήσετε με το εξής θέμα. Φιλικό πρόσωπο εργάζεται ως καθηγήτρια σε φροντιστήριο. Ἐχει επιλέξει ως ασφαλιστικό φορέα το ΙΚΑ. Το καλοκαίρι, για τους μήνες που έγινε η απόλυση, μέχρι να προσληφθεί ξανά από το φροντιστήριο μπήκε στο ταμείο ανεργίας. Θα εξακολουθήσει να έχει εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ για το διάστημα αυτό; (είναι μέτοχος σε ΕΠΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΤΕΡΙΝΑ

Το καλοκαίρι που ήταν στο ταμείο ανεργίας ήταν μέτοχος στην ΕΠΕ?

nai.i etaireia den ekane dianomi ton kerdon k etsi den eixe eisodima apo ekei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Απολύθηκα χθες από την δουλεία μου (ΙΚΑ) και έχω παράλληλα εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ

.Επισκέφτηκα τον ΟΑΕΔ σήμερα και σύμφωνα με την φορολογική δήλωση του 2011 δικαιούμαι κανονικά επίδομα ανεργίας.

Μετά από επίμονες ερωτήσεις σχετικά με το έλευθερο επαγγελμα, χωρις και αυτοί να γνωρίζουν σιγουρα

Μου είπαν οτι θα ελέγξουν την επόμενη φορολογική δήλωση και αν εχω εισοδήματα από την δραστηριότητα του ελ.επαγγελματία πάνω από 1400 ευρώ θα μου ζητήσουν τα λεφτά πίσω.Υπάρχει τέτοιος έλεγχος;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν δεν έχεις ετήσιο εισόδημα από ελεύθερο επάγγελμα περίπου πάνω από 1400 ευρώ δικαιούσαιεπίδομα ανεργίας (εννοείται ότι τηρείς και τις υπόλοιπες προϋποθέσεις χορήγησης επιδόματος ανεργίας).

Απλώς, στον Ο.Α.Ε.Ε. για να συνεχίζεις να έχεις εξαίρεση πρέπει να έχεις και την συγκεκριμένη εγκύκλιο, γιατί ούτε οι ίδιοι την γνωρίζουν.

Υ.Γ. από προσωπική εμπειρία

Ετήσιο εισόδημα κάτω απο 1400 ευρω την προηγούμενη χρονιά όμως.Την επόμενη εγω ενημερώθηκα οτι υπάρχει κάποιος έλεγχος.Ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετήσιο εισόδημα κάτω απο 1400 ευρω την προηγούμενη χρονιά όμως.Την επόμενη εγω ενημερώθηκα οτι υπάρχει κάποιος έλεγχος.Ισχύει αυτό;

Την στιγμή της έγκρισης για το επίδομα ανεργίας ο ΟΑΕΔ ελέγχει τα εισοδήματά σου από ελεύθερο επάγγελμα ώστε να μην υπερβαίνουν το ποσό των 1400,00 ευρώ. Εάν δεν έχεις πάνω από 1400,00 ευρώ ο ΟΑΕΔ σου δίνει επίδομα ανεργίας για το χρονικό διάστημα που δικαιούσαι. Προϋπόθεση χορήγησης του επιδόματος ανεργίας είναι να συνεχίζεις να μην έχεις εισοδήματα από το ελεύθερο επάγγελμα. Από τη στιγμή που εμφανίσεις εισοδήματα (στην περίπτωση μας πάνω από 1400,00 ετήσιο εισόδημα), είναι λογικό να διακοπή το επίδομα ανεργίας (σκέψου έναν που παίρνει επίδομα ανεργίας και βρίσκει εργασία, οφείλει να το δηλώσει στον ΟΑΕΔ και να κάνει διακοπή του επιδόματος ανεργίας). Ο έλεγχος (δεν γνωρίζω αν γίνεται πάντα ή δειγματοληπτικά) όταν διαπιστώσει ότι τη στιγμή της χορήγησης του επιδόματος ανεργίας έχεις δηλώσει εισόδημα από ελεύθερο επάγγελμα πάνω από 1400,00 ευρώ οφείλει να ζητήσει πίσω το επίδομα ανεργίας (πιστεύω μόνο για το διάστημα που υπερβαίνει το συγκεκριμένο ποσό)

Ο ΟΑΕΔ (προσπαθώντας να ερμηνεύσω το σκεπτικό του) δέχεται να δώσει επίδομα ανεργίας σε μισθωτό που απολύθηκε παρότι έχει έναρξη ως επαγγελματίας με την λογική ότι ένα ετήσιο εισόδημα κάτω των 1400,00 δεν δείχνει πραγματική άσκηση του επαγγέλματος (δεν σε θεωρεί αποκλειστικά επαγγελματία). Άλλωστε ένας μισθωτός με πλήρη απασχόληση στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ δύσκολο να ασκήσει παράλληλα το ελεύθερο επάγγελμα. Όταν όμως μείνεις άνεργος και έχεις ελεύθερο χρόνο να ασκήσεις το ελεύθερο επάγγελμα και εμφανίσεις εισοδήματα τότε πρέπει να διακοπεί και η χορήγηση του επιδόματος ανεργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

dikaioutai eleytheros eppagelmatias epidoma anergias an kanei diakopi apitideymatos???

Αν κανεις πρωτα διακοπη και μετα απολυθεις θα παρης.τουλαχιστον ετσι το εχω δει εγω σε καποιον στην πραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Θοδωρής

Καλησπέρα, η κοπέλα μου είναι στο ταμείο ανεργίας και έχει πάρει τους 3 πρώτους μήνες. Κάνοντας τα χαρτιά της σε μία προκήρυξη δήμου την δέχτηκαν αλλά τις είπαν ότι θα έχει ασφάλεια ΟΑΑΕ. Αυτό που θέλω να μάθω είναι όταν σταματήσει η σύμβαση της (είναι 7μηνη) θα μπορεί να συνεχίσει να παίρνει το ταμείο ανεργίας ή θα το χάσει ; Το σύνολο των μηνών για το ταμείο είναι 1 χρόνος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, η κοπέλα μου είναι στο ταμείο ανεργίας και έχει πάρει τους 3 πρώτους μήνες. Κάνοντας τα χαρτιά της σε μία προκήρυξη δήμου την δέχτηκαν αλλά τις είπαν ότι θα έχει ασφάλεια ΟΑΑΕ. Αυτό που θέλω να μάθω είναι όταν σταματήσει η σύμβαση της (είναι 7μηνη) θα μπορεί να συνεχίσει να παίρνει το ταμείο ανεργίας ή θα το χάσει ; Το σύνολο των μηνών για το ταμείο είναι 1 χρόνος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αφου ασφαλιζεται στον ΟΑΕΕ ,ΟΧΙ.θα το συνεχιση αν ειναι στο ιδιο ετος αν οχι θελει τα 125 ενσημα το 14μηνο χωρις τους δυο τελευταιους μηνες,η...200 την διετια.

Να το δεις αυτο διοτι μεσολαβουν αυτοι οι 7 μηνες , αν αφαιρεθουν αυτοι απο το τελευταιο 14μηνο + 3 που επιδοτουταν μαλλον...δεν φτανουν.διοτι 7 με ΟΑΕΕ+3 ταμειο =10 μενουν αλλοι 4για το 14μηνο αρα .... ,και μαλλον θα παει στην αλλη προυποθεση με 200 την διετια.μετα..βρες ενα εργοδοτη να της κολληση 5-6 μερες ,και να της δωση απολυση.

http://www.oaed.gr/Pages/SN_58.pg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ 2010 ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΧΗΡΗΣΗ ΜΟΥ. ΕΚΑΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΑΚΑΣΙΑ : ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΗΝ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ, ΣΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΆΛΛΑ . ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΘΕΜΕΛΕΙΩΣΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΗΣ. ΑπΟ ΤΟ 2009 ΕΩΣ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2011 ΕΡΓΑΣΤΗΚΑ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΜΕΤΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΗΡΩΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ 2010 ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΧΗΡΗΣΗ ΜΟΥ. ΕΚΑΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΑΚΑΣΙΑ : ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΗΝ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ, ΣΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΆΛΛΑ . ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΘΕΜΕΛΕΙΩΣΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΝΤΑΞΗΣ. ΑπΟ ΤΟ 2009 ΕΩΣ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2011 ΕΡΓΑΣΤΗΚΑ ΩΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΜΕΤΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΗΡΩΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ;

Η ασφάλισή σου στον ΟΑΕΕ σταματάει το 2010 όταν και έκανες διακοπή στη ΔΟΥ. Κακώς πληρώνεις. Θα διαγραφεί ο χρόνος ασφαλισης και θα σου επιστραφούν οι εισφορές που πληρωσες από το 2010 και μετά. Με το ταμείο ανεργείας δεν έχεις πρόβλημα αφού η διαγραφή σου από τον ΟΑΕΕ θα γίνει με την ημερομηνία διακοπής στη ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...