Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΛΟΓΙΣΤΗΣ- Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

....................................να καταργηθούν τα Β κατ Βιβλία και να έχουν ολες οι επιχειρήσεις και επαγγελματίες ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ (εννοώ Γ κατ)..

Ποιον δεν συμφέρει ? Το ΥΟ, τους Λογιστές, τους Μηχανογράφους ? Ποιον?

Συμφωνώ απολύτως... "Τόλμησα" να το πω πριν μερικά χρόνια σε μια συγκέντρωση συναδέλφων λογιστών και .................. μόνο που δε με δείραν!!!!

Και τους είπα κι εγώ με το φτωχό μυαλό μου «Ποιον δεν συμφέρει ? Το ΥΟ, τους Λογιστές, τους Μηχανογράφους ? Ποιον?» Δε θα αναφέρω την ανταπάντηση που είχα....., ως νέα στο χώρο τότε, ένιωσα εξωγήινη!!!!

Σήμερα χαίρομαι που το διαβάζω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι , από ποία άποψη θα συμφέρει ?

Οικονομικής?

Υπογραφής?

Λιγότερης δουλείας?

Λιγότερου άγχους?

ή μήπως η τήρηση βιβλίων Β και Α κατηγορίας θεωρείτε πλέον απλή και από νομικής-φορολογιστικής πλευράς?

Για να μη παρεξηγηθώ δεν είμαι κάθετα αντίθετος ,απλά προβληματισμούς θέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
μπορει ο κουφαλονιξ ο επιστημονας να μου πει τι ειναι αυτο το αλλο ο οικονομολογος, να μου πει τι σημαινει οικονομολογος γιατι εγω δεν εχω καταλαβει τι δουλεια κανει , ποια η σχεση αυτα που κανει καποιος σε μια σχολη , στο ΟΠΑ ας πουμε με την λογιστικη ειδικοτερα, αν υπαρχει σχεση εστω και καποια , γιατι εχουν βγαλει ενα ΙΕΚΕΜ(κατι σαν ΙΕΚ αλλα τριμηνο), ενω θεωρουν οτι οποιος βγαινει απο σχολη ΑΕΙ εννοειται οτι τα παιζει στα δακτυλα, ενω στην πραγματικοτητα παιζει μονο τα δακτυλα

σε λιγο θα μας πεις οτι δεν χρειαζεται καν πτυχιο για να θεωρηθει καποιος οικονομολογος, τα ιοκονομικα ειναι επιστημη φιλε και οχι μονο μια αλλα πολλες οπως marketing, management, H/R, finance, accounting ακομα και η λογιστικη ειναι μεγαλη επιστημη οσο και αν εσυ δεν το εχεις καταλαβει. και αν εσυ δεν εχεις καταλαβει τι ρολο βαραει ο οικονομολογος αυτο μενει σε σενα να κανεις τον κοπο να το βρεις οχι σε μενα να στο εξηγησω.

Τελος παντων εγω πιστευω οτι η λογιστικη ειναι μεγαλη επιστημη, μπορει να φαινεται ευκολη αλλα δεν ειναι παντα, χρειαζεται εκτος απο σωστος καταχωρητης που μπορει να γινει ο ποποιοσδηποτε και σφαιρικη γνωση της επιχειρηματικης οντοτητας και της οικονομικης δραστηριοτητας της.

Στο πανεπιστημιο ναι δεν μαθαινουν λογιστικη μαθαινουν παντως πως να διαβαζουν , να σκεφτονται, να αναλαμβανουν ευθυνες κλπ κλπ. Τελος παντων η ζωη η ιδια αποδεικνυει καθημερινα ποιος ειναι ποιο ικανος κλπ. Μη διεκδουμε ομως ιδιες απολαβες με πτυχιουχους ιατρικης γιατι δεν εχουμε ωριμασει ακομα σαν επαγγελματικη κοινοτητα. Δεν συμφωνω με τιποτα το επαγγελμα να ειναι κλειστο αλλα καποιες δκλειδες ασφαλειας χρειαζονται.

koufalonix ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ , ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ

ΕΧΟΥΝ ΧΑΜΗΛΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ

ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΩ ΝΑ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ,

ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΥΠΟΧΩΡΗΤΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ., ΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΙ 1000 ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ

Μαζί σου Chris

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει ο κουφαλονιξ ο επιστημονας να μου πει τι ειναι αυτο το αλλο ο οικονομολογος, να μου πει τι σημαινει οικονομολογος γιατι εγω δεν εχω καταλαβει τι δουλεια κανει , ποια η σχεση αυτα που κανει καποιος σε μια σχολη , στο ΟΠΑ ας πουμε με την λογιστικη ειδικοτερα, αν υπαρχει σχεση εστω και καποια , γιατι εχουν βγαλει ενα ΙΕΚΕΜ(κατι σαν ΙΕΚ αλλα τριμηνο), ενω θεωρουν οτι οποιος βγαινει απο σχολη ΑΕΙ εννοειται οτι τα παιζει στα δακτυλα, ενω στην πραγματικοτητα παιζει μονο τα δακτυλα

ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΥΡΙΕ, ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ "ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙΣ" ΟΡΘΑ ΤΗΝ ΣΥΝΘΕΤΗ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΗΝ "ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ" ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ "ΑΝΑΛΥΕΙΣ", ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ "ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ" ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΙ ΖΗΣΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό. Οι ΔΟΥ ζητάνε την άδεια του ΟΕΕ.

Είσαι πολύ κακός και άδικος, και μάλλον σου έχει λήψει η εμπειρία ενός αγράμματου λογιστή. Εγώ προσωπικά, μετά από επταετή θητεία δίπλα σε έναν τέτοιο, έχω μάθει πολλά κόλπα της δουλειάς, σαν κι αυτά για τα οποία πολλοί νέοι συνάδελφοι ζητάνε τη βοήθεια μας σε αυτό το φορουμ.

Δημήτρη: 1. Για το πρώτο μην είσαι πολύ σίγουρος ....

2. Ομολογώ ότι αδικώ κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις, δίπλα στις οποίες οι περισσότεροι θητεύσαμε. Είναι όμως ακριβώς εξαιρέσεις. Αν μπορούσες να θητεύσεις όμως δίπλα σε οικονομολόγο με εμπειρία θα έβλεπες τα πράγματα πολύ διαφορετικά. Για μένα οι επαγγελματίες που μπορούν να σου δώσουν λύσεις είναι π.χ. οι ορκωτοί λογιστές . Πόσοι απο τους παλιούς αυτούς (καλούς)λογιστές μπορούν να ασχοληθούν με εσωλογιστική κοστολόγηση, με αναλυτική λογιστική και τώρα με τα ΔΛΠ; Προσωπικά δεν έχω να κερδίσω τίποτε ούτε απο τους μεν ούτε απο τους δε. Δεν μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω τη διαφορά επιπέδου , γιατί τη βλέπω κάθε μέρα.

3. Οταν κάποιος κλάδος διεκδικεί, αφήνει στην άκρη τους συναισθηματισμούς. Δεν θα σου πω για γιατρούς-νοσοκόμες, δικηγόρους-δικολάβους, αλλά κάτι ποιό απλό. Οικοδομή μπορεί να σχεδιάσει και χτίσει και καλή μάλιστα και ένας έμπειρος οικοδόμος. Την άδεια όμως και την ευθύνη θα την έχει ο μηχανικός κι ας πήρε χθες το πτυχίο και ας μην ξέρει πολλά σε πρακτικό επίπεδο. Αυτό σημαίνει κατοχύρωση επαγγέλματος κι αυτό συμβαίνει στον πολιτισμένο κόσμο, όπου για να ανοίξεις και ένα φαγάδικο πρέπει να πας σε σχολή. Φυσικά εδώ είμαστε οι μάγκες που μπορούμε να κάνουμε τα πάντα και καλύτερα απο τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για το πρώτο μην είσαι πολύ σίγουρος ....

Η ΔΟΥ Ζωγράφου πάντως ζητάει...

2. Ομολογώ ότι αδικώ κάποιες φωτεινές εξαιρέσεις, δίπλα στις οποίες οι περισσότεροι θητεύσαμε. Είναι όμως ακριβώς εξαιρέσεις. Αν μπορούσες να θητεύσεις όμως δίπλα σε οικονομολόγο με εμπειρία θα έβλεπες τα πράγματα πολύ διαφορετικά. Για μένα οι επαγγελματίες που μπορούν να σου δώσουν λύσεις είναι π.χ. οι ορκωτοί λογιστές . Πόσοι απο τους παλιούς αυτούς (καλούς)λογιστές μπορούν να ασχοληθούν με εσωλογιστική κοστολόγηση, με αναλυτική λογιστική και τώρα με τα ΔΛΠ; Προσωπικά δεν έχω να κερδίσω τίποτε ούτε απο τους μεν ούτε απο τους δε. Δεν μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω τη διαφορά επιπέδου , γιατί τη βλέπω κάθε μέρα.

You got a point here...

Αλλά δες και την πορεία του επαγγέλματος μέσα στη διάσταση του χρόνου. Άλλες οι απαιτήσεις του επαγγέλματος στην εποχή των "αγραμμάτων", και άλλες όπως εξελίσσεται σήμερα... Αν και υπάρχει μια θολούρα κατά τη γνώμη μου.

Να σημειώσω όμως ότι έχω γνωρίσει και "εγγράμματους" τελείως γκαγκά. :blink:

Από ένα σημείο και μετά παίζει ρόλο και η ψυχραιμία και μεθοδικότητα που έχει κάθε επαγγελματίας, είτε είναι "εν", είτε "α".

Θα μπορούσα να πω πολλά, αλλά έχουν ήδη ειπωθεί σε πάμπολλα παλαιότερα ποστ. Το επάγγελμα του Λογιστή έχει ευρύ κύκλο δραστηριοποίησης, και κάθε συγκεκριμένη επιχείρηση έχει διαφορετικό επίπεδο απαιτήσεων. Κατά τη γνώμη μου η οικονομολογική θεώρηση σαφώς και είναι χρήσιμη, αλλά πρέπει να τη χρειάζεται και η μονάδα. Αλλοιώς δεν έχει νόημα, και λειτουργεί μόνο σα φραγμός στο άνοιγμα του επαγγέλματος. Τα περίπτερα και τα μινι μαρκετ δε χρειάζονται οικονομολόγους, ούτε χρειάζεται να είσαι οικονομολόγος για να εφαρμόσεις τη φορολογική νομοθεσία και μόνο. Αν ο κάθε επιχειρηματίας κρίνει ότι χρειάζεται οικονομολόγο για την επίτευξη των στόχων του σαφώς και πρέπει να απευθυνθεί σε αυτόν. Αλλά δε πρέπει να μπαίνει σαν προαπαιτούμενο του νόμου.

Στο κάτω κάτω η αγορά κρίνει τον καθένα μας, και σε αυτό είναι μεγάλες οι ευθύνες και των ελεγκτικών διαδικασιών, διότι αν ήταν πιο ουσιαστικές θα ξεκαθάριζε ή είρα από το στάρι, είτε "εν", είτε "α". Διότι κανείς επιχειρηματίας δε θα γούσταρε να πληρώνει πρόστιμα εξ΄αιτίας του λογιστή του, οικονομολόγου ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τηνικάδε αφίξαι ω Κρίτων?

Δηλαδή,όλοι αυτοί οι συνάδελφοι, που παρεμβαίνουν σε αυτό το φόρουμ και είναι πτυχιούχοι ΑΕΙ με μεγάλη εμπειρία,ΕΙΝΑΙ Οικονομολόγοι και προσπαθούν να δώσουν λύσεις και σωστές απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτονται στο φόρουμ,παίζουν τα δάχτυλα?

Τόσο βαθειά είναι η εκτίμηση σου για αυτούς?

quest_1 ΕΑΝ Η ΣΥΝΗΜΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ, ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΩ ΝΑ ...ΣΠΕΥΔΕΙΣ ΒΡΑΔΕΩΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΩΣ:

ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΥΡΙΕ, ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ "ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙΣ" ΟΡΘΑ ΤΗΝ ΣΥΝΘΕΤΗ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΗΝ "ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ" ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ "ΑΝΑΛΥΕΙΣ", ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ "ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ" ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΙ ΖΗΣΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη: 1. Για το πρώτο μην είσαι πολύ σίγουρος ....

.........................

Συμπληρώνοντας το φίλο Δημήτρη , θα σου αναφέρω και παράδειγμα, όταν λοιπόν κάναμε την έναρξη (πριν 2 χρόνια περίπου) στην ΔΟΥ μας είπαν καλώς τα παιδία , μπράβο κτλ καλορίζικο , καλές δουλείες , καλά παιδία είστε :blink: κλπ , αλλά για να γίνει η έναρξη χρειάζεστε το χαρτί της άδειας από το ΟΕΕ το οποίο και είχαμε . Χωρίς αυτό δεν γίνεται πλέον έναρξη Λογιστικού-Φοροτεχνικού γραφείου .

Προς φίλο Χάρισον , δηλαδή αν κάνεις γ κατηγορίας το μπακάλικο της γειτονίας θα του πάρεις 1000,00 το μήνα ή το εμπορικό με τα ρούχα ή...,ή.. κλπ?????????

Πιστεύω θα γίνει το αντίθετο , δηλαδή θα εξευτελιστούν οι αμοιβές στα γ.

Προσωπικά δεν έχουμε Γ κατηγορίας βιβλία , διότι έχουμε να ασχοληθούμε συστηματικά αρκετό καιρό (σχολή,προηγούμενο γραφείο κλπ) , πρόσεξε είναι επιλογή μας , διότι εως τώρα μας ήρθαν 4-5 και πολύ καλές αλλά για να αναλάβεις κάποιον δεν πρέπει να παίζουν ρόλο μόνο τα χρήματα!!!

Εαν είχαμε Γ η κατώτερη τιμή ,θα ξεκινούσε από 800,00 ευρώ .

Έχουμε 29 δραστήριες με Β (και καμία 10 ψόφιες!! :) ) είμαστε 2 που κουτσά στραβά ξέρουμε 5 πραγματάκια και όμως σε πληροφορώ δεν προλαβαίνουμε , διότι δεν είναι μόνο μια καταχώρηση στα Β και ξεμπερδέψαμε , τουλάχιστον εμείς δεν λειτουργούμε έτσι

Το πιστεύεις ότι τα Α κατηγορίας τα θεωρώ τα πιο δύσκολα???!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΟΥ Ζωγράφου πάντως ζητάει...

You got a point here...

Αλλά δες και την πορεία του επαγγέλματος μέσα στη διάσταση του χρόνου. Άλλες οι απαιτήσεις του επαγγέλματος στην εποχή των "αγραμμάτων", και άλλες όπως εξελίσσεται σήμερα... Αν και υπάρχει μια θολούρα κατά τη γνώμη μου.

Να σημειώσω όμως ότι έχω γνωρίσει και "εγγράμματους" τελείως γκαγκά. :)

Από ένα σημείο και μετά παίζει ρόλο και η ψυχραιμία και μεθοδικότητα που έχει κάθε επαγγελματίας, είτε είναι "εν", είτε "α".

Θα μπορούσα να πω πολλά, αλλά έχουν ήδη ειπωθεί σε πάμπολλα παλαιότερα ποστ. Το επάγγελμα του Λογιστή έχει ευρύ κύκλο δραστηριοποίησης, και κάθε συγκεκριμένη επιχείρηση έχει διαφορετικό επίπεδο απαιτήσεων. Κατά τη γνώμη μου η οικονομολογική θεώρηση σαφώς και είναι χρήσιμη, αλλά πρέπει να τη χρειάζεται και η μονάδα. Αλλοιώς δεν έχει νόημα, και λειτουργεί μόνο σα φραγμός στο άνοιγμα του επαγγέλματος. Τα περίπτερα και τα μινι μαρκετ δε χρειάζονται οικονομολόγους, ούτε χρειάζεται να είσαι οικονομολόγος για να εφαρμόσεις τη φορολογική νομοθεσία και μόνο. Αν ο κάθε επιχειρηματίας κρίνει ότι χρειάζεται οικονομολόγο για την επίτευξη των στόχων του σαφώς και πρέπει να απευθυνθεί σε αυτόν. Αλλά δε πρέπει να μπαίνει σαν προαπαιτούμενο του νόμου.

Στο κάτω κάτω η αγορά κρίνει τον καθένα μας, και σε αυτό είναι μεγάλες οι ευθύνες και των ελεγκτικών διαδικασιών, διότι αν ήταν πιο ουσιαστικές θα ξεκαθάριζε ή είρα από το στάρι, είτε "εν", είτε "α". Διότι κανείς επιχειρηματίας δε θα γούσταρε να πληρώνει πρόστιμα εξ΄αιτίας του λογιστή του, οικονομολόγου ή όχι.

Στα περισσότερα που λες συμφωνώ μαζί σου. Η αναφορά σου βέβαια στην εποχή των αγραμμάτων σημαίνει οτι και συ συμφωνείς οτι στη σημερινή εποχή δεν έχουν θέση. Βεβαίως τα περίπτερα και τα mini markets δεν χρειάζονται οικονομολόγο ή απ.ΤΕΙ, αλλα δεν μιλώ γι' αυτές τις επιχειρήσεις. Και βέβαια υπάρχουν και "γκαγκά" πτυχιούχοι , σε ποιό κλάδο δεν υπάρχουν; Εδώ υπάρχουν γιατροί (εν ενεργεία) ψυχασθενείς...

Για το θέμα της έναρξης : αυτά γίνονται σε επίπεδο εξυπηρέτησης παλιών συνεργατών, δεν γίνονται με άγνωστους.

Χάρηκα (το εννοώ) για τη συνομιλία μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...