Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΕΞΟΔΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΤΟΥ ΦΠΑ


mindtrap

Ερώτηση

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΠΑΓΙΟ ΑΞΙΑΣ 1000 EURO ME ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ 3,6% (36 EURO)

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ 1000,00+36,00=1036,00 euro

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΚΟΥΤΑΚΙΑ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΠΟΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΦΠΑ;

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΕΠΥΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΙΙΑΤΕΡΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ;

(ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΦΟΥ ΑΦΟΡΑ ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΟ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΠΑΓΙΟ ΑΞΙΑΣ 1000 EURO ME ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ 3,6% (36 EURO)

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ 1000,00+36,00=1036,00 euro

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΑ ΚΟΥΤΑΚΙΑ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΠΟΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΦΠΑ;

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΕΠΥΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΙΙΑΤΕΡΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ;

(ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΦΟΥ ΑΦΟΡΑ ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΟ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Είναι αγορά απαλλάσόμενη , οπότε στην περιοδική θα εμφανισθεί μονο στον 344(αγορές παγίων).

Στην εκκαθαριστική θα προστεθεί στις λοιπές απαλασόμενες δαπάνες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Είναι αγορά απαλλάσόμενη , οπότε στην περιοδική θα εμφανισθεί μονο στον 344(αγορές παγίων).

Αποψη μου ειναι οτι δεν πρεπει να μπει ουτε στον 344.

ΠΟΛ. 1071/2002

.......................

Κωδ.344: Η αξία αγοράς και εισαγωγής παγίων, όπως αυτά ορίζονται στην παραγρ.4 του άρθρου 33 του ν.2859/2000. Δεν περιλαμβάνονται οι ενδοκοινοτικές αποκτήσεις παγίων. Η αξία αγοράς και εισαγωγής παγίων γράφεται ακόμα και αν δεν καταβλήθηκε ΦΠΑ με βάση την ΑΥΟ Π.2869/87. Δεν περιλαμβάνονται πάγια που έχουν μισθωθεί με Leasing.

Εγω το καταλαβαινω οτι γραφονται τα παγια που αγοραστηκαν χωρις την καταβολη ΦΠΑ μονο αν η αγορα εχει γινει βασει της ΠΟΛ.2869/87.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αποψη μου ειναι οτι δεν πρεπει να μπει ουτε στον 344.

ΠΟΛ. 1071/2002

.......................

Κωδ.344: Η αξία αγοράς και εισαγωγής παγίων, όπως αυτά ορίζονται στην παραγρ.4 του άρθρου 33 του ν.2859/2000. Δεν περιλαμβάνονται οι ενδοκοινοτικές αποκτήσεις παγίων. Η αξία αγοράς και εισαγωγής παγίων γράφεται ακόμα και αν δεν καταβλήθηκε ΦΠΑ με βάση την ΑΥΟ Π.2869/87. Δεν περιλαμβάνονται πάγια που έχουν μισθωθεί με Leasing.

Εγω το καταλαβαινω οτι γραφονται τα παγια που αγοραστηκαν χωρις την καταβολη ΦΠΑ μονο αν η αγορα εχει γινει βασει της ΠΟΛ.2869/87.

Επείδη το θέμα με έχει απσχολήσει και εμένα συμφωνώ με τον τάσο, δεν γράφονται στον 344

Με το ίδιο σκεπτικό αν αναγράφονται οι αγορές παγίων από ιδιώτες τότε θα έπρεπε να αναγράφονται και οι αγορές ακινήτων κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αποψη μου ειναι οτι δεν πρεπει να μπει ουτε στον 344.

ΠΟΛ. 1071/2002

.......................

Κωδ.344: Η αξία αγοράς και εισαγωγής παγίων, όπως αυτά ορίζονται στην παραγρ.4 του άρθρου 33 του ν.2859/2000. Δεν περιλαμβάνονται οι ενδοκοινοτικές αποκτήσεις παγίων. Η αξία αγοράς και εισαγωγής παγίων γράφεται ακόμα και αν δεν καταβλήθηκε ΦΠΑ με βάση την ΑΥΟ Π.2869/87. Δεν περιλαμβάνονται πάγια που έχουν μισθωθεί με Leasing.

Εγω το καταλαβαινω οτι γραφονται τα παγια που αγοραστηκαν χωρις την καταβολη ΦΠΑ μονο αν η αγορα εχει γινει βασει της ΠΟΛ.2869/87.

Αφου η ΠΟΛ αναγράφει ξεκάθαρα τι δεν περιλαμβάνεται (ενδ.αποκτ.-μισθ.leasing), γιατί κάνεις υποθέσεις;

Όλα τα υπόλοιπα περιλαμβάνονται.

Αυτή είναι η άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αφου η ΠΟΛ αναγράφει ξεκάθαρα τι δεν περιλαμβάνεται (ενδ.αποκτ.-μισθ.leasing), γιατί κάνεις υποθέσεις;

Όλα τα υπόλοιπα περιλαμβάνονται.

Αυτή είναι η άποψή μου.

Ξεκάθαρα λέει ότι περιλαμβάνονται τα πάγια όπως ορίζονται στο άρθρο 33§ 4 . Η αγορά παγίων απο ιδιώτη είναι εκτός πεδίου ΦΠΑ και δεν αναγράφονται στον κωδ 344 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ξεκάθαρα λέει ότι περιλαμβάνονται τα πάγια όπως ορίζονται στο άρθρο 33§ 4 . Η αγορά παγίων απο ιδιώτη είναι εκτός πεδίου ΦΠΑ και δεν αναγράφονται στον κωδ 344 .

Να προσθέσω στον συνάδελφο Cel το άρθρο 33 παρ. 4 του 2859/2000

4. Ως αγαθά επένδυσης, για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος νόμου, θεωρούνται:

α) Τα ενσώματα αγαθά, που ανήκουν κατά κυριότητα στην επιχείρηση και τίθενται από αυτή σε διαρκή εκμετάλλευση, καθώς και τα κτίσματα ή άλλου είδους κατασκευές που κατασκευάζονται από την υποκείμενη στο φόρο επιχείρηση σε ακίνητο που δεν ανήκει κατά κυριότητα σε αυτή, αλλά έχει, βάσει οποιασδήποτε έννομης σχέσης, τη χρήση του ακινήτου αυτού, για χρονικό διάστημα τουλάχιστον εννέα χρόνων.

Αν κατά τη διάρκεια του πενταετούς διακανονισμού λήξει η χρήση του ακινήτου, στο οποίο κατασκευάστηκαν τα ανωτέρω κτίσματα ή άλλου είδους κατασκευές, ενεργείται εφάπαξ διακανονισμός κατά τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου 3.

Στην αξία των αγαθών επένδυσης δεν περιλαμβάνονται οι δαπάνες επισκευής και συντήρησης.

Ως αγαθά επένδυσης της παρούσας περίπτωσης νοούνται και εκείνα που εκμεταλλεύονται, σύμφωνα με το σκοπό τους, οι εταιρείες του άρθρου 2 του Ν.1665/1986 (ΦΕΚ 194 Α),

β) τα δικαιώματα χρησιμοποίησης διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας, σχεδίου, υποδείγματος, εμπορικού ή βιομηχανικού σήματος και άλλων παρόμοιων, εφόσον εξυπηρετούν περισσότερες από μία χρήσεις.

Και γράφονται μόνο οι αγορές παγίων χωρίς ΦΠΑ με βάση την 2869/87.

ΥΓ.Πάντως με αφορμή το ερώτημα στο Λογιστικό Πρόγραμμα που χρησιμοποιώ στις ρυθμίσεις Βάζει το Ποσό στον κωδικό 344 τις περιοδικής ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔ. 665 ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΕΧΩ ΘΑ ΤΟΝ ΠΕΡΝΑΓΑ ΣΤΟ 344

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...