Προς το περιεχόμενο

Άνεργος - Φορολογική δήλωση χρήσης 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μετά λύπης μου βλέπω πως παρότι άνεργος από τον Απρίλη του 2012, θα πληρώσω στην εφορία 440 ευρώ.

Με τεκμήρια τον εαυτό μου (3000) και το αυτοκίνητο 1600κκ του 2007 (6400) χάνω το αφορολόγητο για 400 ευρώ.

Επίδομα ΟΑΕΔ και αποζημίωση απόλυσης δεν φορολογούνται επομένως...

Παρότι άνεργος, νέος (30 ετών) με τεκμήρια 9400 χάνω το αφορολόγητο των 9000 και πάω στις 5000 και επομένως

πληρώνω 440 ευρώ. Πόσο ΖΩΑ είναι αυτοί που τους ψηφίζουν να μας κυβερνάνε; γιατί αυτοί καλά μας κάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ακούστε το εξής. Στο φόρουμ υπολογίζω το αυτοκίνητο 6400 και σε 2 προγράμματα δωρεαν που κατέβασα 4480. Είναι του 2007 1600 κε. Τι ισχύει;

Και μια ερώτηση ακόμη, με βάση τα τεκμήρια υπολογίζω και τις αποδείξεις με 25%;

Τα προγράμματα μου λένε πως θέλω μόνο αποδείξεις 720 ευρώ προφανως υπολογίζοπντας μόνο το μικρό εισόδημα και όχι τα τεκμήρια σωστά;

Αποζημίωση είναι 2000 ευρώ και επίδομα ανεργίας 3240.

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ακούστε το εξής. Στο φόρουμ υπολογίζω το αυτοκίνητο 6400 και σε 2 προγράμματα δωρεαν που κατέβασα 4480. Είναι του 2007 1600 κε. Τι ισχύει;  ? πάνω από πενταετία -30%  βάλε σωστά την ημερομηνία στο πρόγραμμα του forum..

Και μια ερώτηση ακόμη, με βάση τα τεκμήρια υπολογίζω και τις αποδείξεις με 25%;   ναι

Τα προγράμματα μου λένε πως θέλω μόνο αποδείξεις 720 ευρώ προφανως υπολογίζοπντας μόνο το μικρό εισόδημα και όχι τα τεκμήρια σωστά;  σωστά..

Αποζημίωση είναι 2000 ευρώ και επίδομα ανεργίας 3240.  μια χαρα..

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ακούστε το εξής. Στο φόρουμ υπολογίζω το αυτοκίνητο 6400 και σε 2 προγράμματα δωρεαν που κατέβασα 4480. Είναι του 2007 1600 κε. Τι ισχύει;  ? πάνω από πενταετία -30%  βάλε σωστά την ημερομηνία στο πρόγραμμα του forum..

Και μια ερώτηση ακόμη, με βάση τα τεκμήρια υπολογίζω και τις αποδείξεις με 25%;   ναι

Τα προγράμματα μου λένε πως θέλω μόνο αποδείξεις 720 ευρώ προφανως υπολογίζοπντας μόνο το μικρό εισόδημα και όχι τα τεκμήρια σωστά;  σωστά..

Αποζημίωση είναι 2000 ευρώ και επίδομα ανεργίας 3240.  μια χαρα..

Ευχαριστώ...

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπογραμμίσω πως στο site στον Υπολογισμό τεκμηρίων 2012 δεν έχει την τελευταία σεζον (2008-2012) ... η τελευταία 5ετία είναι 2007-2011 γι'αυτό και την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπογραμμίσω πως στο site στον Υπολογισμό τεκμηρίων 2012 δεν έχει την τελευταία σεζον (2008-2012) ... η τελευταία 5ετία είναι 2007-2011 γι'αυτό και την πάτησα....

 

Τεκμήρια 2013

 

http://taxheaven.gr/pages/tekmiria2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας...

ενημερωστε με αν κανω λαθος..

ανεργος 50 ετων με μηδενικο εισοδημα, που φιλοξενειται στον γονιο του (μενει μαζι του), δεν εχει καμια ιδιοκτησια, δε τον πιανει το τεκμηριο των 3000 ,οποτε δεν υποχρεουτε να δηλωσει και καταναλωτικες δαπανες 750 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τεκμηριο των 3000 χιλιαδων σε πιανει μονο που αναπνεεις!απλα συμφωνα με αυτα που λες δε νομιζω να κανει δηλωση.αν παντως κανει να βαλεις τις αποδειξεις που αναφερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, δηλωση πρεπει να κανει γιατι δε θεωρειτε προστατευομενο μελος ενας 50ρης που μενει με την μανα του..

παρολα αυτα το αποτελεσμα της εκκαθαρισης χωρις αποδειξεις ειναι μηδενικο. Αρα δε του υπολογιζει τα 3000. 

Συμφωνα κ με τον Κο Χρηστο Μελα, αν δε δηλωνεται εισοδημα, δεν υπολογιζεται κ τεκμηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, για να μην ανοιγω καινουριο θεμα,. ερωτηση για το Ε2 οταν ενοικιαζει καποιος πχ 10 στρεμματα ημιορεινο μη αρδευομενα πχ απο τον πινακα με τιμη 15 ευρω, απο οτι βλεπω και απο περυσι, το ταξιςνετ δεν υπολογιζει αριθμο στρεμματων  Χ μηνες Χ ποσοστο ιδιοκτησιας σωστα;; Παρα μονο τιμη αντικειμενικη απο τον πινακα Χ ποσοστο συνιδιοκτησιας Χ μηνες;; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να βγει η σωστη τιμη εγω κανω στρεμματα Χ τιμη.το γινομενο το διαιρω με το δωδεκα(αν ειναι για ολο το ετος) κ το πιληκο το βαζω στο πεδιο 11 του ε2 και αναλογως το ποσοσυο συνιδιοκτησιας προκυπτει η τιμη στο πεδιο 15.εσυ τους χαρακτηρισμους οπεινο κτλ που τα καταχωρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στηλη 2 περιγραφη οδος κλπ. Αυτο τον υπολογισμο δεν τον κανω, ετσι και αλλιως στην ηλεκτρονικη υποβολη ενα τροπο υπολογισμου εχει στο ταξισνετ δεν παιρνει πχ μηνες Χ στρεμματα Χ ποσοστο κλπ και ειναι λογικο. Απλα στην πραγματικοτητα αν καποιος παιρνει 1000 ευρω απο χωραφια και το κομπιουτερ στην υποβολη βγαζει 100 ευρω και δηλωνει 100 εκει τιθεται θεμα (;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε (από τις οδηγίες του 2011) και αυτό αν θέλετε :

 

...

Πώς δηλώνεται το αγροτεμάχιο που εκμισθώνω;

Στην αναλυτική κατάσταση για τα μισθώματα ακινήτων, στο πεδίο τοποθεσία γράφετε την περιοχή που βρίσκεται το αγροτεμάχιο, στο πεδίο θέση γράφετε τη λέξη επιφάνεια, στο πεδίο χρήση τη λέξη αγρός, στο πεδίο επιφάνεια επιλέγετε με το βελάκι στρέμματα (αν είναι πάνω από ένα στρέμμα) ή τ.μ.( αν είναι κάτω από ένα στρέμμα). Στα στοιχεία ενοικιαστή το ονοματεπώνυμο και το ΑΦΜ του, στην διάρκεια ενοικίασης γράφετε τη διάρκεια και τους μήνες χωρίς τεκμαρτό μηνιαίο εισόδημα, στο πεδίο ποσοστό συνιδιοκτησίας γράφετε το ποσοστό που σας αναλογεί (χωρίς το σύμβολο %) και τέλος στη στήλη 15 γράφουμε το εισόδημα .


Πώς δηλώνεται το αγροτεμάχιο που μου επιφέρει εισόδημα βάση αντικειμενικών τιμών;

Στην αναλυτική κατάσταση για τα μισθώματα ακινήτων, στο πεδίο τοποθεσία γράφετε την περιοχή που βρίσκεται το αγροτεμάχιο, στο πεδίο θέση γράφετε τη λέξη επιφάνεια, στο πεδίο χρήση τη λέξη αγρός, στο πεδίο επιφάνεια επιλέγετε με το βελάκι στρέμματα (αν είναι πάνω από ένα στρέμμα) ή τ.μ.( αν είναι κάτω από ένα στρέμμα). Στα στοιχεία ενοικιαστή γράφουμε την λέξη ιδιόχρηση, στην διάρκεια ενοικίασης γράφετε τη διάρκεια και τους μήνες χωρίς τεκμαρτό μηνιαίο εισόδημα, στο πεδίο ποσοστό συνιδιοκτησίας γράφετε το ποσοστό που σας αναλογεί (χωρίς το σύμβολο %) και τέλος στη στήλη 15 γράφουμε το εισόδημα .

...

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12145

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Απολύθηκα το Δεκέμβριο του 2012, η αποζημίωση συμφώνα με τον Νόμο δίνεται με δόσεις.

 

Εγώ θα παίρνω δόσεις αποζημίωσης μέχρι τον Απρίλιο του 2014.

 

Στο Ε1 τώρα τι θα δηλώσω?  όλο το ποσό της αποζημίωσης ή το ποσό που πήρα στην κάθε χρονιά?

 

ο εργοδότης μου έδωσε βεβαίωση με το συνολικό ποσό.

 

Αν βάλω το το συνολικό ποσό, θα πρέπει να βάλω του χρόνου ανάλωση.

 

Αν βάλω το πραγματικό ποσό που πήρα , τι αποδεικτικό παραστατικό θα έχω ?

κάτι άκουσα για υπεύθυνη δήλωση , ισχύει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από μένα, μηδενικό εισόδημα ο πατέρας μου επιδομα αναπηριας η μητέρα μου. τεκμήρια 22000 - 3000 το επίδομα αναπηριας.= 19000 .

Πρέπει να κάνω ανάλωση κεφαλαίου για τα 19.000 ή πρέπει να αφαιρέσω και απο 2000 στον καθένα δλδ αναλωση για  15.000 λόγω προσταυόμενου τεκνου για τον πατέρα και αναπηρια πανω απο 67% για την μητέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από μένα, μηδενικό εισόδημα ο πατέρας μου επιδομα αναπηριας η μητέρα μου. τεκμήρια 22000 - 3000 το επίδομα αναπηριας.= 19000 .

Πρέπει να κάνω ανάλωση κεφαλαίου για τα 19.000 ή πρέπει να αφαιρέσω και απο 2000 στον καθένα δλδ αναλωση για  15.000 λόγω προσταυόμενου τεκνου για τον πατέρα και αναπηρια πανω απο 67% για την μητέρα?

 

10000 αναλωση   συν  3000 επιδομα  ισον   13000  . Ως  τα  22000   μενουν ακαλυπτα  9000    (   προστιθ διαφ. τεκμ.  )   δηλ   ΦΟΡ/ΤΕΟ   9000  . Φορος    μηδεν  ... διοτι   9000 ειναι και το αφ/το της μητερας    (  5000 - συν  2000 του προστ  - συν  2000  αναπηριας   )  Αρα  10000   788 κωδ.  αναλωση.  Αυτο θα εκανα  ,  ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ,  049  για  9000 επι   25% ισον  2250    ΚΑΙ       22000  επι   2% ισον   440   εισφ. αλλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10000 αναλωση   συν  3000 επιδομα  ισον   13000  . Ως  τα  22000   μενουν ακαλυπτα  9000    (   προστιθ διαφ. τεκμ.  )   δηλ   ΦΟΡ/ΤΕΟ   9000  . Φορος    μηδεν  ... διοτι   9000 ειναι και το αφ/το της μητερας    (  5000 - συν  2000 του προστ  - συν  2000  αναπηριας   )  Αρα  10000   788 κωδ.  αναλωση.  Αυτο θα εκανα  ,  ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ,  049  για  9000 επι   25% ισον  2250    ΚΑΙ       22000  επι   2% ισον   440   εισφ. αλλ.

αφου δεν εχουν εισόδημα εκτος του επιδόματος γιατι υπολογιζεις εισφ.αλλ.?πανω στο εισόδημα δεν υπολογίζεται αυτή?επισης 049 αφου τα τεκμηρια μεγαλυτερα του εισοδηματος πρεπει να βαλω αποδείξεις για τα 22000 που ειναι τεκμήρια ? διορθωστε με αν κάνω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δεν εχουν εισόδημα εκτος του επιδόματος γιατι υπολογιζεις εισφ.αλλ.?   ,  πανω στο εισόδημα δεν υπολογίζεται αυτή?  ΕΠΙ ΤΟΥ ΤΕΚΜΑΡΤΟΥ  ΕΙΣΟΔ.επισης 049 αφου τα τεκμηρια μεγαλυτερα του εισοδηματος πρεπει να βαλω αποδείξεις για τα 22000 που ειναι τεκμήρια ?  ΕΠΙ ΤΟΥ  (ΤΕΛΙΚΩΣ )  ΦΟΡ/ΤΕΟΥδιορθωστε με αν κάνω λαθος.

το εβαλα  και  ....στη  DATA  ,  για   πρακτικη ασκηση  ..... :)   ,   αυτα  βγαζει   ,     κανε  και εσυ την εκκαθαριση ...για επιβεβαιωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...