Προς το περιεχόμενο

Επιδοτήσεις Αγροτών Κανονικού Καθεστώτος


maria00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχουμε μήπως κάποια διευκρίνιση σχετικά με το αν τελικα και πως θα κοπει τιμολογιο για τις επιδοτησεις, αποζημιωσεις κτλ. που λαμβανουν οι αγροτες κανονικου καθεστωτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς το παρον τιποτα ακομα

 

Δεν θα φορολογηθούν οι αγροτικές επιδοτήσεις, λέει ο Κουκουλόπουλος

Εν τω μεταξύ, υποθέσεις εργασίας χαρακτηρίζει ο αναπληρωτής υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Πάρις Κουκουλόπουλος τις αναφορές βουλευτών κομμάτων περί φορολόγησης των κοινοτικών αγροτικών επιδοτήσεων, ενώ για τους συμψηφισμούς οφειλών από τον ΟΓΑ, επιμένει ότι οι όποιες παρακρατήσεις θα γίνουν από επιστροφές πετρελαίου και ΦΠΑ.

«Οι αγρότες θα φορολογούνται με 13% ανεξαρτήτως τεκμαρτού. Να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν θα φορολογηθούν οι κοινοτικές ενισχύσεις όπως ειπώθηκε πρόσφατα στην εκπομπή σας από βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ. Μεγάλο μέρος από το πρωτογενές πλεόνασμα πρέπει να δοθεί στην αποκλιμάκωση της φορολογίας. Μέσω της αποκλιμάκωσης της φορολογίας μπορεί να υπάρξει αντίδωρο στο λαό για τις θυσίες που έχει κάνει τα τελευταία χρόνια».

Αναφορά με ο θέμα των οφειλών προς τον ΟΓΑ σημείωσε: «Οι όποιες παρακρατήσεις από τον ΟΓΑ θα γίνουν από τις επιστροφές πετρελαίου και ΦΠΑ, ο ΟΓΑ θα κρατάει μια ετήσια εισφορά. Η προσπάθεια μας είναι να μην γίνουν παρακρατήσεις από τις ενισχύσεις, αυτό ζητάει και η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ με σχετική τροπολογία». Πρόσθεσε δε πως «το μεγάλο μας στοίχημα είναι να κρατήσουμε όρθιο τον ΟΓΑ. Για αυτό κάνουμε μια αγωνιώδη και εργώδη προσπάθεια, να έχουμε έναν εύρωστο οργανισμό ασφάλισης για τους αγρότες , ώστε να πάμε το όριο ηλικίας συνταξιοδότησης των αγροτών στα 65 έτη από τα 67 που είναι σήμερα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς το παρον τιποτα ακομα

 

Δεν θα φορολογηθούν οι αγροτικές επιδοτήσεις, λέει ο Κουκουλόπουλος

Εν τω μεταξύ, υποθέσεις εργασίας χαρακτηρίζει ο αναπληρωτής υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Πάρις Κουκουλόπουλος τις αναφορές βουλευτών κομμάτων περί φορολόγησης των κοινοτικών αγροτικών επιδοτήσεων, ενώ για τους συμψηφισμούς οφειλών από τον ΟΓΑ, επιμένει ότι οι όποιες παρακρατήσεις θα γίνουν από επιστροφές πετρελαίου και ΦΠΑ.

«Οι αγρότες θα φορολογούνται με 13% ανεξαρτήτως τεκμαρτού. Να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν θα φορολογηθούν οι κοινοτικές ενισχύσεις όπως ειπώθηκε πρόσφατα στην εκπομπή σας από βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ. Μεγάλο μέρος από το πρωτογενές πλεόνασμα πρέπει να δοθεί στην αποκλιμάκωση της φορολογίας. Μέσω της αποκλιμάκωσης της φορολογίας μπορεί να υπάρξει αντίδωρο στο λαό για τις θυσίες που έχει κάνει τα τελευταία χρόνια».

Αναφορά με ο θέμα των οφειλών προς τον ΟΓΑ σημείωσε: «Οι όποιες παρακρατήσεις από τον ΟΓΑ θα γίνουν από τις επιστροφές πετρελαίου και ΦΠΑ, ο ΟΓΑ θα κρατάει μια ετήσια εισφορά. Η προσπάθεια μας είναι να μην γίνουν παρακρατήσεις από τις ενισχύσεις, αυτό ζητάει και η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ με σχετική τροπολογία». Πρόσθεσε δε πως «το μεγάλο μας στοίχημα είναι να κρατήσουμε όρθιο τον ΟΓΑ. Για αυτό κάνουμε μια αγωνιώδη και εργώδη προσπάθεια, να έχουμε έναν εύρωστο οργανισμό ασφάλισης για τους αγρότες , ώστε να πάμε το όριο ηλικίας συνταξιοδότησης των αγροτών στα 65 έτη από τα 67 που είναι σήμερα».

ευχαριστω πολυ για την απαντηση... αντε να δουμε τι απ αυτα που αρχικα ειπαν για τους αγροτες θα εφαρμοστει τελικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την απαντηση... αντε να δουμε τι απ αυτα που αρχικα ειπαν για τους αγροτες θα εφαρμοστει τελικα...

δες και αυτο.. γενικα μεχρι το τελος του χρονου δεν θα ξεκαθαρισει το θεμα αλλα οταν βγουν τα τρακτερ στους δρομους απο γεναρη!!

 

http://www.agronews.gr/?pid=190&aid=120841&la=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες και αυτο.. γενικα μεχρι το τελος του χρονου δεν θα ξεκαθαρισει το θεμα αλλα οταν βγουν τα τρακτερ στους δρομους απο γεναρη!!

 

http://www.agronews.gr/?pid=190&aid=120841&la=1

κ ετσι να χαμε να λεγαμε... θα φαμε κ το 2015 με παρατασεις προθεσμιων και ανεφαρμοστες πολ.! (σ ευχαριστω κ παλι!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Συναδελφοι καλησπέρα. Ερώτηση:

Αγρότης κανονικου καθεστώτος που έχει σαν δραστηριότητα την πώληση γάλατος, έχει χωράφια με καλαμπόκι και τριφύλλι τα οποία χρησιμοποιεί ως τροφή για τα ζώα και οχι για πώληση. 

Αυτή η παραγωγή καλαμποκιού και τριφυλλιού πως μπορεί να περαστεί σαν πρώτη ύλη στο βιβλίο εσοδων-εξόδων και με τι τιμή;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι καλησπέρα. Ερώτηση:

Αγρότης κανονικου καθεστώτος που έχει σαν δραστηριότητα την πώληση γάλατος, έχει χωράφια με καλαμπόκι και τριφύλλι τα οποία χρησιμοποιεί ως τροφή για τα ζώα και οχι για πώληση. 

Αυτή η παραγωγή καλαμποκιού και τριφυλλιού πως μπορεί να περαστεί σαν πρώτη ύλη στο βιβλίο εσοδων-εξόδων και με τι τιμή;;;;

Πως τα παραγει? Προφανως αγοραζει σπορους, λιπασμα, πετρελαιο για τα μηνανηματα και γενικα κανει διαφορα εξοδα απο την σπορα μεχρι τη συγκομιδη. Κατα τη γνωμη μου αυτα θα περασει ως εξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες και αυτο.. γενικα μεχρι το τελος του χρονου δεν θα ξεκαθαρισει το θεμα αλλα οταν βγουν τα τρακτερ στους δρομους απο γεναρη!!

 

http://www.agronews.gr/?pid=190&aid=120841&la=1

λόγω εκλογών (απ ότι φαίνεται) πέφτουν οι τροπολογίες βροχή. σε μια ανάρτηση πρωινή του taxheaven πήρε το μάτι μου τροποποιήσεις και για τούς αγρότες. περίμενε μέχρι δευτέρα ή τρίτη και πιστεύω θα έχουμε τα νεώτερα (για τούς αγρότες όχι για τις εκλογές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή χρονιά.

Εχω ενα επείγον θέμα. Αγρότης ειδικού καθεστώτος  ο οποίος έχει επιδοτηθεί από πρόγραμμα    του υπουρ. Αγροτικής ανάπτυξης 12000 ευρώ

έχει υποχρέωση να κάνει μετάταξη στο κανονικό καθεστώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή χρονιά.

Εχω ενα επείγον θέμα. Αγρότης ειδικού καθεστώτος  ο οποίος έχει επιδοτηθεί από πρόγραμμα    του υπουρ. Αγροτικής ανάπτυξης 12000 ευρώ

έχει υποχρέωση να κάνει μετάταξη στο κανονικό καθεστώς?

εννοεις το προγραμμα Νεων Αγροτων; απο ΔΟΥ μου ειπαν πως πασης φυσεως επιδοτησεις δεν υπολογιζονται για την καλυψη των οριων. υπολογιζονται μονο οι 2 δοσεις της ενιαιας ενισχυσης χρησης 2014 και για εσοδα αφου ειναι ειδ. καθεστωτος εκκαθαρισεις, τιμ. αγορας αγροτικων προϊοντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το πρόγραμμα νεων αγροτών. Αρά δεν χρειάζεται μετάταξη???

κ εγω εχω 2 νεους αγροτες που εχουν λαβει την επιδοτηση. δεν θα κανω μεταταξη. ετσι ειπαν στη ΔΟΥ και στο κατω κατω για να μη τρελαθουμε ΠΟΛ 1281/2013 1. Απαλλάσσονται, από 1.1.2014, από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων οι αγρότες που υπάγονται στο ειδικό καθεστώς Φ.Π.Α., σύμφωνα με το άρθρο 41 του Κώδικα Φ.Π.Α. (ν.2859/2000), όπως ισχύει, οι οποίοι πραγματοποίησαν κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο, από την πώληση αγροτικών προϊόντων παραγωγής τους και την παροχή αγροτικών υπηρεσιών, ακαθάριστα έσοδα, κατώτερα των δεκαπέντε χιλιάδων (15.000) ευρώ και έλαβαν δικαιώματα ενιαίας ενίσχυσης κατώτερα των πέντε χιλιάδων (5.000). 

ΑΥΤΟ ΔΕ ΛΕΕΙ;; ΜΟΝΟ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΠΩΛΗΣΗ ΑΓΡ. ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ Κ ΠΑΡΟΧΗ ΑΓΡ. ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ Κ ΜΟΝΟ ΕΝΙΑΙΑ ΕΝΙΣΧΥΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι το καταλαβαίνω κι εγώ αλλά έχω μια μικρή επιφύλαξη. Πλέον δεν είμαστε για τ'ιποτα σιγουροι.

Στον ΟΠΕΚΕΠΕ στις πληρωμές που μπαινω μου βγάζει ίτι δεν έχει δικαίωμα ενιαιας ενίσχυσης.

Κι εγώ δεν θα κάνω ματάταξη τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΞΕΡΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ? ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ? ΜΕΧΡΙ 12 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ!!?

Εμενα στη ΔΟΥ μου ειπαν και Δευτέρα.

 

Για μια παύση δραστηριότητας λαικής και παραμονή της ιδιότητας ως αγρότης του ειδικού καθεστώτος, στο Μητρώο εκτός από το Μ4 σφραγισμένο από τον Κώδικα χρειάζεται πλέον κάτι άλλο?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...