Προς το περιεχόμενο

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΒΙΒΛΙΩΝ


επισκέπτη MAΡΙΩ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΛΙΣ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΓΚΥΓΚΛΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ???????

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΜΑ ΝΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ???ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ...........

ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΘΕΣΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ.

ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ.ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ ΓΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΒΙΒΛΙΩΝ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ...........

ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΘΕΣΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ.

ΕΜΑΘΑ  ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ.ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ ΓΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΒΙΒΛΙΩΝ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ????

Μην πανικοβάλλεσε Θα σου στείλει η εφοριά χαρτί να κλείσεις τα βιβλία σου, προς το παρόν δεν χρειάζετε να κάνεις εσύ κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ...........

ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΘΕΣΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ.

ΕΜΑΘΑ  ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟ.ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ ΓΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΒΙΒΛΙΩΝ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ????

ΗΡΕΜΙΑ

ΔΙΑΒΑΣΜΑ

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΒΗΜΑΤΟΣ

ΣΩΣΤΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

ΟΧΙ ΠΑΝΙΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Τελικα ειναι αληθεια οτι ερχεται "μπουγιουρτι" σε ολους οσους εχουν κλεισει την επιχειρηση τους την τελευταια πενταετια?

Κι αν δεν δεχτουν να πληρωσουν?

Ποια η εννοια του λογιστη και της πληρους νομιμοτητας κατα τη διαρκεια της?

Μηπως για το όποιο "κατοπιν εορτης" παραπτωμα φταιει ο λογιστης?Αλλιως τι θαπρεπε να γινει για να μην πληρωθει το προστιμο?

Εκτος κι αν ειναι ενα "κυβερνητικο νταβαντζιλικι" για να μαζευτουν χρηματα.

Χωρις να τηρουνται καν τα προσχηματα.

Τι λετε κι εσεις?

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ ΤΟΥ Ο ΚΑΘΕ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ ΘΑ ΛΑΒΕΙ

ΕΝΑ ΕΚΚΑΘΕΡΙΣΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ

3259/2004 ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΣΟ ΑΝΑ ΕΤΟΣ 500,00 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΙ 300,00 ΕΥΡΩ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 45.

Η ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ

ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΑΚΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ !!!!!

ΧΡΗΣΤΟΣ BOWLER.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παραθεσω μια περιπτωση κι εγω.Ετσι θα γινει πιο κατανοητο το προβλημα που μας δημιουργει το κρατος.

Μικρη εταιρεια (ατομικη) που συσταθηκε απο επιδοτηση του ΟΑΕΔ λειτουργησε μολις ενα χρονο με αντικειμενο της τα λιπαντικα αυτοκινητων.

Ο συνολικος της τζιρος ηταν τα 600 euro περιπου.

Τωρα και αφου εχει πλεον κλεισει,της ηρθε χαρτι για να πληρωσει 500 euro.

Αν μη τι αλλο ειναι απαραδεκτο και γελοιο.

Φυσικα και ΔΕΝ θα αποδεχτει την πληρωμη.

Ωστοσο εαν προκυψει ελεγχος και βγουν προστιμα,ο επαγγελματιας(=ο πρωην μα και νυν ανεργος που πηρε την επιδοτηση απο τον οαεδ) απειλει να συρει στα δικαστηρια τον λογιστη.

Παρακαλω την αποψη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...............................................Ας παραθεσω μια περιπτωση κι εγω.Ετσι θα γινει πιο κατανοητο το προβλημα που Ωστοσο εαν προκυψει ελεγχος και βγουν προστιμα,ο επαγγελματιας(=ο πρωην μα και νυν ανεργος που πηρε την επιδοτηση απο τον οαεδ) απειλει να συρει στα δικαστηρια τον λογιστη.

Παρακαλω την αποψη σας.

Γιά ποίο λόγο να σύρει στα δικαστήρια τον λογιστή ?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιά ποίο λόγο να σύρει στα δικαστήρια τον λογιστή ?????????

Σκέψου να μάθει οτι για τη περαίωση της χρήσης 2003 αν προκύψουν διαφορές θα πληρώσει και προσαύξηση... λογιστή κρύψου γιατί εκτός της αγωγής θα πέσουν και μπουνιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν δηλαδή ο έλεγχος καταχωρήσει παράβαση του ΚΒΣ, γιατί ο επαγγελματίας δεν έγραψε στο τιμολόγιο, σκοπός διακίνησης για πώληση, πάλι ο λογιστής θα φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμα και λογικά!

Αρχικά οι χρησεις ειναι 2 και οχι 1, η επιδότηση της ΟΑΕΔ για ΝΕΕ θέτει όρο η επιχείρηση να λειτουργήσει τουλάχιστον 1 έτος ακριβώς ( π.χ. 23/4/2003 έως 23/4/2004) οπότε 2 λογιστικές χρήσεις , άρα 2 500άρικα χμμμ.... διπλό το ξύλο και οι μυνήσεις.

Αλλος όρος της ΟΑΕΔ είναι ο τζίρος, τουλαχιστον όσο και το ύψος της επιδότησης. Χλωμό το βλέπω το 600άρι .

Πάμε στα δικά μας , ο λογιστής φέρει ευθύνη για την δουλειά του γιαυτό άλλωστε και συνυπογραφει στα έντυπα. Δεν φέρει καμία ευθύνη όμως για τα χαρτιά που του έρχονται, απλα αυτός (εμείς) τα καταγραφουμε και βγάζουμε το αποτέλεσμα. Αν ο επιχειρηματίας δεν κοβει αποδειξεις δεν κοβει σωστα τα παραστατικα πωλήσεων του φταιει ο λογιστής?!!??! ΧΑΛΑΡΑ!!! Του φταίει ο λογιστής αλλά τα φραγκα τα πήρε ο επειχηρηματίας από την ΟΑΕΔ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο παρατηρήσεις .

1) Δεν υπάρχει ούτε μία στο 1.000.000.000.000.000 να ελεγθεί ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας με τζίρο 600,00 ευρώ.

Εάν όμως σύμφωνα με τον νόμο των Πιθανοτήτων αυτό συμβεί

2) Με το σύνολο των παραστατικών που Δεν ξεπερνούν τα 600 ευρώ και που μπορεί να είναι και μόνο ένα παραστατικό , τί να καταλογίσει ο έλεγχος?? Λογιστικές διαφορές???, Αυτοτελές πρόστιμο ?? σε τί ?? σε παραστατικό ?? Σε πλημέλεια τήρησης ???

Ακόμα και ο ελεγκτής θα γελάει.

Δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί τίποτα από όσα αναφέρθηκαν.

Οι έλεγχοι δεν ασχολούνται με τέτοιους Τζίρους.

Εάν κάποιος συνάδελφος έχει προσωπική εμπειρία ας την καταθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...