Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΛΑΘΩΝ Ε9 ΠΡΟΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ-ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΤΟ ΝΕΟ Ε9 ΤΟΥ 2008;


ΝΙΚΟΣ Μ

Ερώτηση

ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΘΕΙ ΛΑΘΟΣ ΣΕ Ε9 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΘΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΤΥΠΟ. ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΟ Ε9 ΤΟΥ 2008;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
A) ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ

Αρ. Πρ. 1034466/04.04.06 Υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων (έντυπο Ε9) έτους 2006

ΘΕΜΑ:«Υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων (έντυπο Ε9) έτους 2006»

Β- ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ

Στην περίπτωση αυτή, θα συμπληρωθούν οι ενδείξεις «ΕΙΔΟΣ ΔΗΛΩΣΗΣ-ΑΡΧΙΚΗ» και ότι «Δηλώθηκαν ακίνητα στο Ε9 του 2005» στην πρώτη σελίδα του εντύπου.

==========================================================================

ΔΗΛ. OTAN ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΟΙΚ.2008 ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΟΙΚ. 2007(ΚΑΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΕΑ ΑΚΙΝΗΤΑ) ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2008 ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ Ε9 ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΒΑΛΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΗΛΩΣΕΣ ΛΑΘΟΣ ΒΑΖΕΙΣ

«ΕΙΔΟΣ ΔΗΛΩΣΗΣ-ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ»

B) ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ

I) Μονοκατοικία είναι το ενιαίο κτίσμα εντός του γηπέδου, που αποτελεί λειτουργικά μία μόνο κατοικία η οποία μπορεί να εκτείνεται σε έναν ή σε περισσότερους ορόφους εφόσον επικοινωνούν μεταξύ τους, με τους βοηθητικούς χώρους της (αποθήκες, κλειστές θέσεις στάθμευσης κ.λπ.),.

Στις περιπτώσεις αυτές αναγράφεται σε μία γραμμή το σύνολο των τετραγωνικών μέτρων των κτισμάτων (στις αντίστοιχες στήλες κυρίων και βοηθητικών χώρων) και τα στοιχεία του γηπέδου εφόσον αυτό βρίσκεται εντός σχεδίου πόλης ή οικισμού. Αν το γήπεδο είναι εκτός σχεδίου πόλης ή οικισμού αναγράφεται στον πίνακα 2 και συμπληρώνεται η στήλη συνολική επιφάνεια κτισμάτων (στήλη 17).

Δεν χαρακτηρίζονται μονοκατοικίες:

α) Διώροφος οικοδομή με ισόγειο κατάστημα και 1ο όροφο κατοικία.

β) Ισόγειο διαμέρισμα που βρίσκεται σε επαφή με άλλο ανεξάρτητο ισόγειο διαμέρισμα.

γ) Ισόγεια επαγγελματική στέγη που βρίσκεται σε επαφή με άλλο ανεξάρτητο ισόγειο διαμέρισμα.

Τα πιο πάνω ισχύουν και αν δεν υπάρχει πράξη σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Ναι αλλα.....και

δ. Κτίσματα επί οικοπέδου χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας αναγράφονται σε διαφορετικές γραμμές ανά όροφο, και η επιφάνεια του οικοπέδου αναγράφεται στην ίδια γραμμή με το ισόγειο. Αν όμως στο ισόγειο υπάρχουν κτίσματα διαφορετικής κατηγορίας αναγράφονται σε διαφορετικές γραμμές και σε μια μόνο από αυτές τα στοιχεία του οικοπέδου.

Στα κτίσματα επί οικοπέδου με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας όπου δεν έχει εξαντληθεί ο συντελεστής δόμησης αναγράφονται στην ίδια γραμμή και τα στοιχεία του οικοπέδου.

Προσοχή: Τα στοιχεία του οικοπέδου ανά ιδιοκτήτη αναγράφονται σε μία μόνο γραμμή εφόσον έχει περισσότερες από μία ιδιοκτησίες.

Μόνο στις περιπτώσεις αυτές συμπληρώνεται και η στήλη 22, δηλ. συνολική επιφάνεια κτισμάτων στο οικόπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα

Υπάρχει κάτι που δεν έχω καταλάβει

αν έχω ακίνητα που έχουν μεταβολές και άλλα ακίνητα που δεν έχουν μεταβολές, αυτά που δεν έχουν θα τα συμπεριλάβω στο ε9 του 2008?

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα

Υπάρχει κάτι που δεν έχω καταλάβει

αν έχω ακίνητα που έχουν μεταβολές και άλλα ακίνητα που δεν έχουν μεταβολές, αυτά που δεν έχουν θα τα συμπεριλάβω στο ε9 του 2008?

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια B)

ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημέρα,

διαβάζοντας την απάντηση του picos ΄διαπίστωσα ότι κάθε όροφος δηλώνεται σε ξεχωριστή γραμμή;

Δηλαδή εγώ ξεκίνησα οικοδομή το 2007 και πρέπει να τη δηλώσω σαν ημιτελές κτίσμα.

Φτιάχνω μεζονέτα που αποτελείται από ισόγειο και όροφο σε οικόπεδο δικό μου και της γυναίκας μου (δεν έχω κάνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας).

Θα πρέπει να δηλώσω σε μία γραμμή το ισόγειο και σε άλλη γραμμή τον όροφο, και όλο αυτο επί 2 και για τη γυναίκα μου;

Και κάτι άλλο : το οικ ετος 2007 δήλωσα ένα ακίνητο με λάθος Α/Α πως το διορθώνω αυτό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...