Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΠΔ ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΕΡΓΔ.ΕΙΣΦΟΡΩΝ


Samiamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να καταθέσω μια σκέψη μου; Αν το Δελτίο τύπου του Ι.Κ.Α. στις 20.9.2012 ανέφερε ότι οι εισφορές του Ι.Κ.Α. αυξάνονται κατά 5% από 1.1.2012 (τυχαίο νούμερο), θα αλλάζαμε άμεσα τις μισθοδοσίες μας ή θα περιμέναμε τη νομοθετική ρύθμιση που θα είχε ψηφιστεί από τη βουλή; Ο Δημήτρης (doctor) ανέφερε ορθώς κάποια στιγμή ότι τα δελτία τύπου δεν αποτελούν νόμο. Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω την ενέργεια του Ι.Κ.Α. Απλώς παραθέτω τη σκέψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, μπορει να μην αποτελουν νομο αλλα απο τη στιγμη που ενα σοβαρος και υπευθυνος οργανισμος , ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ,εκδιδει δελτιο τυπου σημαινει οτι υπαρχει καποια επεξεργασια..

εμενα σε μια ΑΠΔ που εχω στειλει με τα νεα ποσοστα δεν μου εχει οριστικοποιηθει κανεις μηνας του Γ τριμηνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Να καταθέσω μια σκέψη μου; Αν το Δελτίο τύπου του Ι.Κ.Α. στις 20.9.2012 ανέφερε ότι οι εισφορές του Ι.Κ.Α. αυξάνονται κατά 5% από 1.1.2012 (τυχαίο νούμερο), θα αλλάζαμε άμεσα τις μισθοδοσίες μας ή θα περιμέναμε τη νομοθετική ρύθμιση που θα είχε ψηφιστεί από τη βουλή; Ο Δημήτρης (doctor) ανέφερε ορθώς κάποια στιγμή ότι τα δελτία τύπου δεν αποτελούν νόμο. Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω την ενέργεια του Ι.Κ.Α. Απλώς παραθέτω τη σκέψη μου.

Δεκτά αυτά αλλά αν το ίκα είχε ταυτόχρονα αλλάξει το μηχανογραφικό του και είχε αυξήσει τα ποσοστά κατά 5% την ίδια κουβέντα δεν θα κάναμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στην πρωινή εκπομπή του ΣΚΑΙ ο διοικητής του ΙΚΑ Ροβέρτος Σπυρόπουλος ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΕΧΤΗΚΕ ΚΑΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ σε ερώτηση τηλεθεατών σχετικά με χαμό που εγινε με τις ΑΠΔ και τα ποσοστά !

Μ άλλα λόγια.... ΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕ λογιστάκο που θέλεις και εξηγήσεις !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epsilon....

Αξιότιμοι συνεργάτες,

Στα πλαίσια της έγκαιρης και έγκυρης ενημέρωσης όλων των χρηστών εφαρμογών μισθοδοσίας και σε συνέχεια της προηγούμενης επιστολής μας σχετικά με τις σημαντικές εξελίξεις όσον αφορά την μείωση των εισφορών ΙΚΑ λόγω της κατάργησης των κρατήσεων υπέρ ΟΕΕ & ΟΕΚ θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, με αφορμή ανεπίσημες πληροφορίες σχετικά με την αλλαγή του μέτρου, ότι προς το παρόν δεν έχει ανακοινωθεί κάποια επίσημη διάταξη από τους αρμόδιους φορείς σχετικά με οποιαδήποτε αλλαγή.

Η επιστημονική ομάδα της Epsilon Net βρίσκεται σε συνεχή επικοινωνία με όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες του ΙΚΑ, αναμένοντας οριστικές οδηγίες πιθανής μεταβολής των υφιστάμενων διατάξεων για την οποίες θα ενημερωθείτε με νέα επιστολή μας.

To τμήμα παραγωγής της Epsilon Net, δεσμεύεται ότι κατά την δημοσίευση επισήμων οδηγιών από το ΙΚΑ, θα ενσωματώσει σε όλες τις σειρές εφαρμογών μισθοδοσίας (EXTRA, HYPER, BUSINESS, PYLON) όλες τις αλλαγές που πιθανόν προκύψουν, με την πλέον αυτοματοποιημένη διαδικασία ούτως ώστε ο τελικός χρήστης να μην είναι υποχρεωμένος να αναλώσει επιπλέον χρόνο για την ανταπόκρισή του.

Για την επιστημονική ομάδα της Εpsilon Net Α.Ε.

Σιμήτη Μαρία

Υγ: ένα μπουρδέ.... ένα μπουρδέ.... είμαστε.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα στην πρωινή εκπομπή του ΣΚΑΙ ο διοικητής του ΙΚΑ Ροβέρτος Σπυρόπουλος ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΕΧΤΗΚΕ ΚΑΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ σε ερώτηση τηλεθεατών σχετικά με χαμό που εγινε με τις ΑΠΔ και τα ποσοστά !

Μ άλλα λόγια.... ΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕ λογιστάκο που θέλεις και εξηγήσεις !!!!

Εεεεε !!!

όχι και λογιστάκος.

Συνεργάτης παρακαλώ. ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνηση, για να μην παρεξηγηθούμε....

Το μπουρδέ..., δεν πήγαινε για την ε......

Για τη γενικότερη κατάσταση πήγαινε..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για να διατυπωσω απλως μια αποψη μου και οχι να δημιουργησω εντασεις, γιατι σε ΑΠΔ κοινων επιχειρησεων βιαστηκαν τοσο πολυ ορισμενοι συναδελφοι και στειλαν ηδη ΑΠΔ ? εγω προσωπικα τις εψω ετοιμες και τσεκαρισμενες και θα στειλω 16-20 Οκτωβριου. Κανω κατι λαθος ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για να διατυπωσω απλως μια αποψη μου και οχι να δημιουργησω εντασεις, γιατι σε ΑΠΔ κοινων επιχειρησεων βιαστηκαν τοσο πολυ ορισμενοι συναδελφοι και στειλαν ηδη ΑΠΔ ? εγω προσωπικα τις εψω ετοιμες και τσεκαρισμενες και θα στειλω 16-20 Οκτωβριου. Κανω κατι λαθος ??

Να θεωρήσω απο το ψευδώνυμο ότι εισαι άντρας?

Τι σημαίνει γιατι βιαστηκαμε να στειλουμε ΑΠΔ?

...γιατι ΠΑΝΤΑ στελνω στις αρχες του μηνα, μολις κλεισω τις μισθοδοσιες.

Γιατι ΔΕΝ μπορω να προβλεψω ποτε θα αρρωστησουν τα μικρα και ποτε θα μπουμε στο νοσοκομειο...

...και γιατι αν θελεις κανω προβα, οχι νυφικου αλλα αμεσης αποστολης προκειμενου και στην αμεση πληρωμη ενσημων.

Μα πρεπει να δουλευουμε οριακα και στις παρατασεις?!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντρας ειμαι και διατυπωσα μια αποψη οσο αφορα τις λογιστικες εργασιες και οχι γενικα το χρονο που εχει ο καθενας. τον αν εχεις καποιος παιδια (1-2-3 κτλ), καποιο αλλο προσωπικο προβλημα κτλ δεν το γνωριζω και πιστευω οτι τοτε διαχειριζεται αλλιως τον χρονο του βεβαιως. δεν δουλευω οριακα αφου αφηνω 3-4 μερες πριν την ληξη μονο για την αποστολη που αν γνωριζεις σε καλο βαθμο το προγραμμα μισθοδοσιας σου και απο χρηση υπολογστη δεν εχει προβλημα (δεν ειχα τουλαχιστον στα 8 χρονια μου ως λογιστης). και το ιδιο ακολουθω χωρις να εχω προβλημα σε ΦΠΑ, ΦΜΥ κτλ. ολα οσο μπορω νωριτερα αλλα εκκρεμει η αποστολη λογω διαφορων προβληματων.

(αφηνω ενα μικρο ενδεχομενο μηπως αποδεδειγμενα λογω τεχνικων προβληματων η ιδια ιστοσελιδα της εκαστοτε υπηρεσεις ειναι offline τις τελευταιες 4-5 μερες πριν τις προθεσμιες....τοτε σιγουρα αναλαμβανω και ευθυνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντρας ειμαι και διατυπωσα μια αποψη οσο αφορα τις λογιστικες εργασιες και οχι γενικα το χρονο που εχει ο καθενας. τον αν εχεις καποιος παιδια (1-2-3 κτλ), καποιο αλλο προσωπικο προβλημα κτλ δεν το γνωριζω και πιστευω οτι τοτε διαχειριζεται αλλιως τον χρονο του βεβαιως. δεν δουλευω οριακα αφου αφηνω 3-4 μερες πριν την ληξη μονο για την αποστολη που αν γνωριζεις σε καλο βαθμο το προγραμμα μισθοδοσιας σου και απο χρηση υπολογστη δεν εχει προβλημα (δεν ειχα τουλαχιστον στα 8 χρονια μου ως λογιστης). και το ιδιο ακολουθω χωρις να εχω προβλημα σε ΦΠΑ, ΦΜΥ κτλ. ολα οσο μπορω νωριτερα αλλα εκκρεμει η αποστολη λογω διαφορων προβληματων.

(αφηνω ενα μικρο ενδεχομενο μηπως αποδεδειγμενα λογω τεχνικων προβληματων η ιδια ιστοσελιδα της εκαστοτε υπηρεσεις ειναι offline τις τελευταιες 4-5 μερες πριν τις προθεσμιες....τοτε σιγουρα αναλαμβανω και ευθυνες)

Προς Θεού δεν τα έβαλα μαζί σου.

Τα εβαλα με το μπαχαλο μεσα στο οποιο πρεπει να εργαστω.

Ο προβληματισμος μου ειναι γιατι θα πρεπει να δουλευω, εξαιτιας ανικανοτητας της διοικησης, οριακα προς τη ληξη των προθεσμιων με το φοβο μηπως αλλαξει κατι ...

και να μην εχω το δικαιωμα να τα στειλω απο την 1η διαθεσιιμη μερα και να εχω ησυχο το κεφαλι μου.

Τελικως η δουλεια μας θέλει καθημερινη επαφη με την Πυθια!!!!

Την καλημερα μου και καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάει και προς τα εκεί η ιστορία φίλε. Είναι το τέλειο άλλοθι για την αποικία προκειμένου να μη δίνει παροχές:

Ν.4075/2012

Άρθρο 17

Έλεγχος Δηλωθεισών – Καταβληθεισών Εισφορών

Εντός του επομένου του μήνα υποβολής των Αναλυτι−

κών Περιοδικών Δηλώσεων διενεργείται μηχανογραφι−

κός έλεγχος σύγκρισης δηλωθεισών και καταβληθεισών

εισφορών για κάθε προηγούμενη μισθολογική περίοδο.

Ο έλεγχος Δηλωθέντων − Καταβληθέντων καθιερώνε−

ται υποχρεωτικά ως τυπική ελεγκτική διαδικασία και

ολοκληρώνεται εντός του μεθεπόμενου αυτού της απα−

σχόλησης μήνα.

Εάν από τη διενέργεια του ελέγχου αυτού, προκύψει

ότι δεν έχουν καταβληθεί στο σύνολό τους οι εισφο−

ρές που δηλώθηκαν στην ΑΠΔ τότε εκδίδεται Πράξη

Επιβολής Εισφορών σε βάρος του υπόχρεου εργοδότη,

σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 11 του άρθρου 26

του α.ν. 1846/1951, όπως ισχύουν μετά την αντικατάστασή

τους με το άρθρο 60 παρ. 2 του ν. 2677/1999 (Α΄ 1).

Άρθρο 18

Χρόνος ενημέρωσης Ασφαλιστικής Ιστορίας

Απασχολουμένων στις περιπτώσεις μη καταβολής

του συνόλου των Δηλωθεισών

Ασφαλιστικών Εισφορών

Αν από τον έλεγχο των Δηλωθεισών και Καταβλη−

θεισών Εισφορών του προηγούμενου άρθρου προκύψει

ότι δεν έχουν καταβληθεί οι συνολικές εισφορές που

δηλώθηκαν με την ΑΠΔ εκάστης μισθολογικής περιόδου,

τότε η ασφαλιστική ιστορία των απασχολούμενων της

υποβληθείσας ΑΠΔ ενημερώνεται μόνο μετά την έκδοση

σε βάρος του υπόχρεου εργοδότη Πράξεως Επιβολής

Εισφορών και την επίδοση σε αυτόν.

Ως μισθολογική περίοδος νοείται ο μήνας που έλαβε

χώρα η απασχόληση των απασχολουμένων.

ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΔ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΕΦΕΥΓΑΝ ΟΛΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΑΠΔ 7ου-9ου, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ? ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΚΟΜΑ ΑΠΔ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΑΜΟ ΤΟΥ 1,1% ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ κλπ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστολή Π.Ο.Φ.Ε.Ε.προς Υπουργείο Εργασίας-ΙΚΑ αλλαγή προθεσμιών ΑΠΔ-τ1 1% ΟΕΚ-ΟΕΕ-12,10,2012

http://www.e-forolog...medium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστολή Π.Ο.Φ.Ε.Ε.προς Υπουργείο Εργασίας-ΙΚΑ αλλαγή προθεσμιών ΑΠΔ-τ1 1% ΟΕΚ-ΟΕΕ-12,10,2012

http://www.e-forolog...medium

Όσο δεν τίθεται το ζήτημα συνολικά και οι αρμόδιοι προ των ευθυνών τους συνολικά δεν βλέπω φώς

Αντε και δίνουν παράταση στην υποβολή της ΑΠΔ. Λύθηκε το θέμα;

Θα πάμε όλοι να ξανατρέξουμε μισθοδοσίες οπότε θα αλλάξουν και τα αντίστοιχα άρθρα που έχουν ενημερώσει τα βιβλία.

Παράταση για την προθεσμία ενημέρωσης των βιβλίων που λήγει τη Δευτέρα θα δοθεί; Ο χρόνος που ξοδεύουμε "οι συνεργάτες" πως θα καλυφθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Χρήστος

Ο 09/2012 να κατατεθεί και να πληρωθεί με τις μειωμένες εισφορές μιας κι έχουν σταλεί ΑΠΔ και αν υπάρξει οριστική αλλαγή στις εισφορές να πραγματοποιηθεί από τον 10/2012. Γιατί να αλλάζουμε μισθοδοσίες που έχουν ήδη καταχωρηθεί και αποσταλεί με ΑΠΔ στο ΙΚΑ, αν υπάρχει σφάλμα είναι δικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ΓΕΛΟΙΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.....

ΤΙ ΜΠΑΧΑΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

ΠΑΛΙΟΞΕΦΤΙΛΕΣ,ΑΧΡΗΣΤΟΙ,ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ!!!

ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ ,ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ!

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ!

ΑΜΑΝ ΠΙΑ , ΜΑΣ ΕΠΡΙΞΑΝ! ΕΛΕΟΣ....ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥΣ!

Sorry...έπρεπε να τα πω να ξαλαφρώσω :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 09/2012 να κατατεθεί και να πληρωθεί με τις μειωμένες εισφορές μιας κι έχουν σταλεί ΑΠΔ και αν υπάρξει οριστική αλλαγή στις εισφορές να πραγματοποιηθεί από τον 10/2012. Γιατί να αλλάζουμε μισθοδοσίες που έχουν ήδη καταχωρηθεί και αποσταλεί με ΑΠΔ στο ΙΚΑ, αν υπάρχει σφάλμα είναι δικό τους.

Συνεδελφε θα συμφωνησω μαζι σου για τον 09/2012 , αλλα την δουλεια δεν την γλυτωνουμε οπως και να χει, διοτι υπαρχουν επιχειρησεις (εποχιακες) οι οποιες εχουν απολυσει το προσωπικο τους μεσα στον 10/2012 και εχουμε υπολογισει σε ολους αυτους μισθοδοσιες με μειωμενες εισφορες. Αρα θα πρεπει να τις ξαναυπολογισουμε απο την αρχη με τα παλια ποσοστα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ΓΕΛΟΙΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.....

ΤΙ ΜΠΑΧΑΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

ΠΑΛΙΟΞΕΦΤΙΛΕΣ,ΑΧΡΗΣΤΟΙ,ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ!!!

ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ ,ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ!

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ!

ΑΜΑΝ ΠΙΑ , ΜΑΣ ΕΠΡΙΞΑΝ! ΕΛΕΟΣ....ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥΣ!

Sorry...έπρεπε να τα πω να ξαλαφρώσω :rolleyes:

Δες εδώ αγρινιώτικο ξαλάφρωμα και μάλιστα εναντίον του ιδίου του Θεού!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεδελφε θα συμφωνησω μαζι σου για τον 09/2012 , αλλα την δουλεια δεν την γλυτωνουμε οπως και να χει, διοτι υπαρχουν επιχειρησεις (εποχιακες) οι οποιες εχουν απολυσει το προσωπικο τους μεσα στον 10/2012 και εχουμε υπολογισει σε ολους αυτους μισθοδοσιες με μειωμενες εισφορες. Αρα θα πρεπει να τις ξαναυπολογισουμε απο την αρχη με τα παλια ποσοστα .

Τον 10/2012 για τις αλλαγές τον έγραψα ενδεικτικά, έχεις δίκιο, μπορούν να το κάνουν από 01/01/2013 αλλά να μας το γνωστοποιήσουν από τώρα. Και οι διαφορές στις κρατείσεις υπέρ ΟΕΕ μπορούν να αποδοθούν όπως το 2002 τις ζήτησε το ΙΚΑ μόνο με πληρωμή του ποσού στην τράπεζα χωρίς την αλλαγή ΑΠΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα λίγο πρίν ΣΤΑ ΝΕΑ ότι ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ

Μπροστά στον κίνδυνο να μην περάσει με ονομαστική ψηφοφορία η διάταξη που αφορά την κατάργηση των εργοδοτικών εισφορών υπέρ των Οργανισμών Εργατικής Εστίας (ΟΕΕ) και Εργατικής Κατοικίας (ΟΕΚ) που φθάνουν το 1,1% (0,35% για τον ΟΕΕ και 0,75 για τον ΟΕΚ), ο υπουργός Εργασίας Γιάννης Βρούτσης υποχρεώθηκε να την αποσύρει χθες στην Ολομέλεια της Βουλής.

Οπως σημειώνεται στην έκθεση του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους, η ετήσια απώλεια εσόδων από την κατάργηση των εργοδοτικών εισφορών για τους ΟΕΕ και ΟΕΚ θα έφτανε σε ετήσια βάση τα 247 εκατ. ευρώ, ποσό το οποίο τώρα θα εισπράξει ο ΟΑΕΔ.

Ο υπουργός αναγκάστηκε να προχωρήσει σε αυτή την κίνηση, βλέποντας ότι κατά της διάταξης τάχθηκαν τα κόμματα της αντιπολίτευσης - ο ΣΥΡΙΖΑ ζήτησε ονομαστική ψηφοφορία - ενώ σοβαρές ενστάσεις κατά της ρύθμισης έθεσαν οι βουλευτές τόσο του ΠΑΣΟΚ όσο και της ΔΗΜΑΡ.

Η αιτιολογία όσων διαφώνησαν με την υπερψήφισή της ήταν ότι δεν μπορεί ο ΟΑΕΔ να στερηθεί τόσο μεγάλο ποσό, το οποίο θα εισέπραττε από τις εργοδοτικές εισφορές υπέρ των δύο οργανισμών, δεδομένου ότι τα χρήματα αυτά μετά την κατάργηση των ΟΕΕ και ΟΕΚ έχουν περάσει στον ΟΑΕΔ προκειμένου να χορηγούνται σε ανέργους.

Σημειώνεται ότι η επίμαχη ρύθμιση απορρίφθηκε χθες για δεύτερη φορά εντός 15 ημερών καθώς πριν από δύο εβδομάδες είχε κατατεθεί στη Βουλή, σε νομοσχέδιο του υπουργείου Εσωτερικών για τις εκλογικές δαπάνες, και ο αρμόδιος υπουργός την είχε αποσύρει μετά την έντονη αντίδραση της αντιπολίτευσης ότι πρόκειται για διάταξη που περιλαμβάνεται σε «άσχετο νομοσχέδιο».

Αντίθετα, ο υπουργός Εργασίας επέμεινε να δοθεί στις επιχειρήσεις νέα δυνατότητα ρύθμισης των οφειλών τους από ασφαλιστικές εισφορές. Συγκεκριμένα, με την τροπολογία που ψηφίστηκε χθες δίνεται η δυνατότητα σε όσους οφειλέτες φορέων κοινωνικής ασφάλισης δεν έχουν υπαχθεί σε καθεστώς ρύθμισης ή έχουν εκπέσει του σχετικού δικαιώματος, είτε να υπαχθούν σε καθεστώς προσωρινού διακανονισμού με έκπτωση 40% επί των κάθε είδους προσαυξήσεων, πρόσθετων τελών και λοιπών επιβαρύνσεων μέχρι 31/7/2012, είτε να καταβάλουν την οφειλή τους αυτή σε μέχρι και 10 δόσεις με έκπτωση 75%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε και αυτά τα ΝΕΑ ... πάλιωσαν ... :)

Τα νέα είναι ότι το νομοσχέδιο θα κατατεθεί για ... τρίτη φορά :P ... οσονούπω ...

Καλησπέρα.

Υ.Γ.

Άντε και το καταθέσουν εκ νέου. Είναι σίγουροι ότι θα ψηφιστεί; <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφε εχεις χασει επεισοδια.. απο προχθες εχει γινει αυτο (η ηανα-αποσυρση της τροπολογιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...