Προς το περιεχόμενο

Βεβαίωση περι ανείσπρακτου ΕΕΤΗΔΕ οικ.έτους 2012.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...θα ήθελα τη συμβουλή σας για το εξής θέμα....μου ήρθε ειδοποιήση μέσω mail για οφειλή που αφορά το ΕΕΤΗΔΕ 2012..δεν είχα πληρώσει τότε διότι το διαμέρισμα ήτανε κενό κ επομένως δεν μου ερχότανε λογαριασμός ΔΕΗ...τώρα βλέπω οτι μου ζητάνε αναδρομικά το ποσό για το 2012...μπήκα στο taxis κ είδα την οφειλή...βέβαια κάποια έγγραφη ειδοποίηση με το ταχυδρομείο δεν μου έχει σταλεί ακόμη απο το υπουργείο...η λήξη της διορίας πληρωμής είναι μέχρι τις 31/01/2014...τί πρέπει να κάνω?να πάω στη αρμόδιο ΔΟΥ για να μου το επιβεβαιώσουνε?μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση έτσι ώστε να το πληρώσω με δόσεις?ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχιν μπες στο gsis.gr, υπηρεσιες για πολιτες, φορος πολυτελιας, βαζεις τους κωδικους σου και υπαρχει επιλογη για ενημερωση εετηδε, εκει θα δεις ποιον αρ παροχης αφορα! μπορει να ειναι και λαθος! εμενα προσωπικα μου ηρθε εετηδε για σπιτι που εμενα το 1995 το οποιο δεν ηταν δικο μου!

 

αν ειναι σωστο μπες στην προσωποποιημενη πληροφρηση και βγαλε ταυτοτητα πληρωμης για να το πληρωσεις.

 

αν δεν ειναι σωστο πρεπει να πας στη δου να ζητησεις διαγραφη του ............

α) αν δεν ειναι δικο σου το ακινητο με το αφμ του ιδιοκτητη 

β) αν εχει πληρωθει με βεβαιωση απο δεη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχιν μπες στο gsis.gr, υπηρεσιες για πολιτες, φορος πολυτελιας, βαζεις τους κωδικους σου και υπαρχει επιλογη για ενημερωση εετηδε, εκει θα δεις ποιον αρ παροχης αφορα! μπορει να ειναι και λαθος! εμενα προσωπικα μου ηρθε εετηδε για σπιτι που εμενα το 1995 το οποιο δεν ηταν δικο μου!

 

αν ειναι σωστο μπες στην προσωποποιημενη πληροφρηση και βγαλε ταυτοτητα πληρωμης για να το πληρωσεις.

 

αν δεν ειναι σωστο πρεπει να πας στη δου να ζητησεις διαγραφη του ............

α) αν δεν ειναι δικο σου το ακινητο με το αφμ του ιδιοκτητη 

β) αν εχει πληρωθει με βεβαιωση απο δεη 

οκ..ευχαριστώ...μπορεί να γίνει όμως διακανονισμός?έτσι ώστε να μπορέσω να το πληρώσω σε δόσεις?τι γίνεται σ αυτή τη περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχιήν (συγνώμη αλλά........μου έβγαλε το μάτι) μπες στο gsis.gr, υπηρεσιες για πολιτες, φορος πολυτελιας, βαζεις τους κωδικους σου και υπαρχει επιλογη για ενημερωση εετηδε, εκει θα δεις ποιον αρ παροχης αφορα! μπορει να ειναι και λαθος! εμενα προσωπικα μου ηρθε εετηδε για σπιτι που εμενα το 1995 το οποιο δεν ηταν δικο μου!

 

αν ειναι σωστο μπες στην προσωποποιημενη πληροφρηση και βγαλε ταυτοτητα πληρωμης για να το πληρωσεις.

 

αν δεν ειναι σωστο πρεπει να πας στη δου να ζητησεις διαγραφη του ............

α) αν δεν ειναι δικο σου το ακινητο με το αφμ του ιδιοκτητη 

β) αν εχει πληρωθει με βεβαιωση απο δεη 

Εδώ έρχεται σε ανθρώπους που τα έχουν σίγουρα πληρώσει 

Και γιατί θα πρέπει κάποιος

1. Να ταλαιπωρηθεί και να πάει στην ΔΟΥ για διαγραφή?

2. Να έχει , σώνει και καλά , φυλάξει τις αποδείξεις της ΔΕΗ , ή να τρέχει στην ΔΕΗ για βεβαίωση ?

Εκείνα τα 1000ρικα πρόστιμα μόνον στα λάθη των πολιτών επιβάλλονται ? 

 

Καί τί θα πεί

"Σε περίπτωση που έχετε ήδη εξοφλήσει το οφειλόμενο Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. 2012 το οποίο βεβαιώθηκε από τη Διεύθυνση Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης (ΔΗΛΕΔ) στις 31/12/2013, αγνοείστε το παρόν e-mail."

Τότε για τί το στέλνετε ρε καραγκιόζηδες ?

Και άν το αγνοήσουμε θα το διαγράψετε ή θα αρχίσετε τα πρόσθετα , τόκους , πρόστιμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έρχεται σε ανθρώπους που τα έχουν σίγουρα πληρώσει 

Και γιατί θα πρέπει κάποιος

1. Να ταλαιπωρηθεί και να πάει στην ΔΟΥ για διαγραφή?

2. Να έχει , σώνει και καλά , φυλάξει τις αποδείξεις της ΔΕΗ , ή να τρέχει στην ΔΕΗ για βεβαίωση ?

Εκείνα τα 1000ρικα πρόστιμα μόνον στα λάθη των πολιτών επιβάλλονται ? 

 

Καί τί θα πεί

"Σε περίπτωση που έχετε ήδη εξοφλήσει το οφειλόμενο Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. 2012 το οποίο βεβαιώθηκε από τη Διεύθυνση Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης (ΔΗΛΕΔ) στις 31/12/2013, αγνοείστε το παρόν e-mail."

Τότε για τί το στέλνετε ρε καραγκιόζηδες ?

Και άν το αγνοήσουμε θα το διαγράψετε ή θα αρχίσετε τα πρόσθετα , τόκους , πρόστιμα ?

Απ ότι διάβασα υπάρχει η δυνατόητα για ρύθμιση με 12 μηνιαίες δόσεις...κ αυτό λέει γίνεται κ ηλεκτρονικά...ξέρετε τη διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gsis- υπηρεσιες για πολιτες- αιτησεις ρυθμισεων..........

Ναι.ακολούθησα αυτά τα βήματα...όμως όταν επιλέγω κάποια απο τις δύο ρυθμίσεις:πχ την δεύτερη:αίτηση πάγιας ρύθμισης, μου βγάζει ότι δεν εντοπίστηκαν οφειλές που να υπάγονται σε αυτό το είδος ρύθμισης,όσον αφορά δηλαδή τις 12 δόσεις..με αποτέλεσμα να μην μπορώ να προχωρήσω στα επόμενα βήματα...το ίδιο ισχύει κ για την πρώτη ρύθμιση..το ποσό που καλούμαι να πληρώσω είναι σχεδόν 500 ευρώ κ η ειδοποίηση πληρωμής που μου στείλανε όσον αφορά την ανάλυση των δόσεων,αναφέρει για μία κ μόνο δόση...μήπως γι αυτό το λόγο η εφαρμογή δεν μου δίνει τη δυνατότητα?μα ο νόμος όμως αν δεν κάνω λάθος δεν αναφέρει κάποιο ελάχιστο όριο στα οφειλούμενα ποσά ώστε να υπαχθούν σε ρύθμιση...δε ξέρω,μήπως κάτι δν κάνω καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εμφανίσει την οφειλή πρέπει να λήξει η ημερομηνία οφειλής που είναι 31/1/14, άρα η ρύθμιση θα γίνει μετά από 1/2/14 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.ακολούθησα αυτά τα βήματα...όμως όταν επιλέγω κάποια απο τις δύο ρυθμίσεις:πχ την δεύτερη:αίτηση πάγιας ρύθμισης, μου βγάζει ότι δεν εντοπίστηκαν οφειλές που να υπάγονται σε αυτό το είδος ρύθμισης,όσον αφορά δηλαδή τις 12 δόσεις..με αποτέλεσμα να μην μπορώ να προχωρήσω στα επόμενα βήματα...το ίδιο ισχύει κ για την πρώτη ρύθμιση..το ποσό που καλούμαι να πληρώσω είναι σχεδόν 500 ευρώ κ η ειδοποίηση πληρωμής που μου στείλανε όσον αφορά την ανάλυση των δόσεων,αναφέρει για μία κ μόνο δόση...μήπως γι αυτό το λόγο η εφαρμογή δεν μου δίνει τη δυνατότητα?μα ο νόμος όμως αν δεν κάνω λάθος δεν αναφέρει κάποιο ελάχιστο όριο στα οφειλούμενα ποσά ώστε να υπαχθούν σε ρύθμιση...δε ξέρω,μήπως κάτι δν κάνω καλά?

 

Για να εμφανίσει την οφειλή πρέπει να λήξει η ημερομηνία οφειλής που είναι 31/1/14, άρα η ρύθμιση θα γίνει μετά από 1/2/14 !

Και θα έχεις και μία μικρή προσαύξηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...θα ήθελα τη συμβουλή σας για το εξής θέμα....μου ήρθε ειδοποιήση μέσω mail για οφειλή που αφορά το ΕΕΤΗΔΕ 2012..δεν είχα πληρώσει τότε διότι το διαμέρισμα ήτανε κενό κ επομένως δεν μου ερχότανε λογαριασμός ΔΕΗ...τώρα βλέπω οτι μου ζητάνε αναδρομικά το ποσό για το 2012...μπήκα στο taxis κ είδα την οφειλή...βέβαια κάποια έγγραφη ειδοποίηση με το ταχυδρομείο δεν μου έχει σταλεί ακόμη απο το υπουργείο...η λήξη της διορίας πληρωμής είναι μέχρι τις 31/01/2014...τί πρέπει να κάνω?να πάω στη αρμόδιο ΔΟΥ για να μου το επιβεβαιώσουνε?μπορώ να κάνω κάποια ρύθμιση έτσι ώστε να το πληρώσω με δόσεις?ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

Ακου να σου πω τι ξερω

30/12/2014 η ΔΕΗ αποφασισε οτι δεν θα εισπραττει ΕΤΗΔΕ και τα  εστηλε ΟΛΑ στην ΔΟΥ  εαν μετα διαπιστωνε οτι εσυ το ειχες ηδη πληρωσει στο αφαιρουσε απο τον επομενο λογαριασμο ρευματος και το ωφειλεις στην ΔΟΥ αν δεν το ειχες πληρωσει πριν την 30/4/2012 αφου πηγε στην ΔΟΥ  παλι το ωφειλεις εκει.δες τους λογαριασμουςπριν και μετα της 30/4/12 να δεις αν ειχε πληρωθει ή αν εχει αφαιρεθει κατι μετα απο αυτη την ημερομηνια .

εμενα μου χρεωθηκε ΕΤΗΔΕ της ιδιας περιοδου σπιτιου που νοικιαζω και να φανταστης οτι  η ΔΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα έχεις και μία μικρή προσαύξηση.

Οπότε αφήνω να περάσει η καταληκτική ημερομηνία κ μετά κάνω τη ρύθμιση?...όταν λέτε μικρή προσαύξηση εννοείτε το επιτόκιο που θα επιβληθεί?Απλά φοβόμουν μήπως προβούν  σε καμιά κατάσχεση τραπεζικού λογαριασμού ή άλλες επιβαρύνσεις...ή δίνουν κάποια περίοδο χάριτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου να σου πω τι ξερω

30/12/2014 η ΔΕΗ αποφασισε οτι δεν θα εισπραττει ΕΤΗΔΕ και τα  εστηλε ΟΛΑ στην ΔΟΥ  εαν μετα διαπιστωνε οτι εσυ το ειχες ηδη πληρωσει στο αφαιρουσε απο τον επομενο λογαριασμο ρευματος και το ωφειλεις στην ΔΟΥ αν δεν το ειχες πληρωσει πριν την 30/4/2012 αφου πηγε στην ΔΟΥ  παλι το ωφειλεις εκει.δες τους λογαριασμουςπριν και μετα της 30/4/12 να δεις αν ειχε πληρωθει ή αν εχει αφαιρεθει κατι μετα απο αυτη την ημερομηνια .

εμενα μου χρεωθηκε ΕΤΗΔΕ της ιδιας περιοδου σπιτιου που νοικιαζω και να φανταστης οτι  η ΔΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!!!

Η Οδύσσεια ενός ΕΕΤΗΔΕ . . .

 

Τελικά τι έγινε???  <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αφήνω να περάσει η καταληκτική ημερομηνία κ μετά κάνω τη ρύθμιση?...όταν λέτε μικρή προσαύξηση εννοείτε το επιτόκιο που θα επιβληθεί?Απλά φοβόμουν μήπως προβούν  σε καμιά κατάσχεση τραπεζικού λογαριασμού ή άλλες επιβαρύνσεις...ή δίνουν κάποια περίοδο χάριτος?

Η το αφήνετε να λήξει ή μπορείτε να καταβάλετε όσα θέλετε μέχρι 31-1-2014 και στο υπόλοιπο που θα μείνει θα έχει (ναι το επιτόκιο) 0,73% / μήνα και 10% μετά τον 2ο μήνα...

Όσο για την κατάσχεση 500€ νομίζω πως καλύπτεστε . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η το αφήνετε να λήξει ή μπορείτε να καταβάλετε όσα θέλετε μέχρι 31-1-2014 και στο υπόλοιπο που θα μείνει θα έχει (ναι το επιτόκιο) 0,73% / μήνα και 10% μετά τον 2ο μήνα...

Όσο για την κατάσχεση 500€ νομίζω πως καλύπτεστε . . .

οκ..ευχαριστώω....η κατάσταση αυτή πάντως με το ΕΕΤΗΔΕ είναι τραγελαφική....δεν έχει προηγούμενοοο..χαχαα..μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά....δεν έχω λόγιαα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου να σου πω τι ξερω

30/12/2014 η ΔΕΗ αποφασισε οτι δεν θα εισπραττει ΕΤΗΔΕ και τα  εστηλε ΟΛΑ στην ΔΟΥ  εαν μετα διαπιστωνε οτι εσυ το ειχες ηδη πληρωσει στο αφαιρουσε απο τον επομενο λογαριασμο ρευματος και το ωφειλεις στην ΔΟΥ αν δεν το ειχες πληρωσει πριν την 30/4/2012 αφου πηγε στην ΔΟΥ  παλι το ωφειλεις εκει.δες τους λογαριασμουςπριν και μετα της 30/4/12 να δεις αν ειχε πληρωθει ή αν εχει αφαιρεθει κατι μετα απο αυτη την ημερομηνια .

εμενα μου χρεωθηκε ΕΤΗΔΕ της ιδιας περιοδου σπιτιου που νοικιαζω και να φανταστης οτι  η ΔΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!!!

Συγγνωμη αλλα αυτα ειναι παντελως ανακριβειες.

Το μονο σωστο ειναι οτι πηγανε στη Δ.Ο.Υ.

Η ΔΕΗ ενηργησε συμφωνα με αυτα που οριζει το υπουργειο Οικονομικων και φυσικα αυτα δεν εγιναν την 31/12/14 ουτε εγιναν αυθαιρετα

ΕΔΩ  θα δειτε τι ακριβως εγινε και τι ισχυει

http://www.dei.gr/el/i-dei/kentro-tupou/deltia-tupou/deltia-tupou-2013/maios-2013/ekkatharisi-twn-aneksoflitwn-poswn-eetide-2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η το αφήνετε να λήξει ή μπορείτε να καταβάλετε όσα θέλετε μέχρι 31-1-2014 και στο υπόλοιπο που θα μείνει θα έχει (ναι το επιτόκιο) 0,73% / μήνα και 10% μετά τον 2ο μήνα...

Όσο για την κατάσχεση 500€ νομίζω πως καλύπτεστε . . .

Θα έχει άραγε και το 10%? Βεβαιώθηκε στο 2013, ο εκτελεστός τίτλος δηλαδή αποκτήθηκε στο 13. Αν έχει αυτό 10%, τότε θα έχουν και τα χρέη πχ φόρου εισοδήματος οικ. έτους 2013. Και αν έχουν, από πότε θα έχουν? Νομίζω πως το 10% θα αφορά σε χρέη για τα οποία ο εκτελεστός τίτλος αποκτήθηκε στο 14.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη αλλα αυτα ειναι παντελως ανακριβειες.

Το μονο σωστο ειναι οτι πηγανε στη Δ.Ο.Υ.

Η ΔΕΗ ενηργησε συμφωνα με αυτα που οριζει το υπουργειο Οικονομικων και φυσικα αυτα δεν εγιναν την 31/12/14 ουτε εγιναν αυθαιρετα

ΕΔΩ  θα δειτε τι ακριβως εγινε και τι ισχυει

http://www.dei.gr/el/i-dei/kentro-tupou/deltia-tupou/deltia-tupou-2013/maios-2013/ekkatharisi-twn-aneksoflitwn-poswn-eetide-2012

Ακου να σου πω τι ξερω

30/12/2014  ΔΕΗ αποφασισε οτι δεν θα εισπραττει ΕΤΗΔΕ και τα  εστηλε ΟΛΑ στην ΔΟΥ  εαν μετα διαπιστωνε οτι εσυ το ειχες ηδη πληρωσει στο αφαιρουσε απο τον επομενο λογαριασμο ρευματος και το ωφειλεις στην ΔΟΥ αν δεν το ειχες πληρωσει πριν την 30/4/2012 αφου πηγε στην ΔΟΥ  παλι το ωφειλεις εκει.δες τους λογαριασμουςπριν και μετα της 30/4/12 να δεις αν ειχε πληρωθει ή αν εχει αφαιρεθει κατι μετα απο αυτη την ημερομηνια .

εμενα μου χρεωθηκε ΕΤΗΔΕ της ιδιας περιοδου σπιτιου που νοικιαζω και να φανταστης οτι  η ΔΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!!!

 

Η ΜΟΝΗ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΑ  αν ετσι θες να την αποκαλεσεις που εγραφει  ΕΚ ΠΑΡΕΔΡΟΜΗΣ, ειναι  η 31/12/2014 αντι 30/4/2012 που ηθελα να γραψω , η οποια εξ αλλου  προκυπτει και πιο κατω στο κειμενο μου . :) για ολα τα υπολοιπα , ΕΙΠΑ οτι ειναι αυτα που ξερω  ,(δεν τα υιοθετησα) και δεν   μου ηλθαν και επιφοιτηση..... αλλα καποιος μου τα ειπε και  μενα και αυτοι ηταν οι της ΔΟΥ . βεβαια σε τελικη φαση, ειτε ειναι ετσι, ειτε ειναι  αλλιως δεν <κρεμανε >δα και κανεναν!!!  αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι διάβασα υπάρχει η δυνατόητα για ρύθμιση με 12 μηνιαίες δόσεις...κ αυτό λέει γίνεται κ ηλεκτρονικά...ξέρετε τη διαδικασία?

Δεν μιλάω για αυτους που πράγματι δεν έχουν πληρώσει, συνάδελφε.

Αυτοί που το έχουν πληρώσει , και τους λένε οτι το χρωστάνε , τί ρύθμιση να κάνουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου να σου πω τι ξερω

30/12/2014 η ΔΕΗ αποφασισε οτι δεν θα εισπραττει ΕΤΗΔΕ και τα  εστηλε ΟΛΑ στην ΔΟΥ  εαν μετα διαπιστωνε οτι εσυ το ειχες ηδη πληρωσει στο αφαιρουσε απο τον επομενο λογαριασμο ρευματος και το ωφειλεις στην ΔΟΥ αν δεν το ειχες πληρωσει πριν την 30/4/2012 αφου πηγε στην ΔΟΥ  παλι το ωφειλεις εκει.δες τους λογαριασμουςπριν και μετα της 30/4/12 να δεις αν ειχε πληρωθει ή αν εχει αφαιρεθει κατι μετα απο αυτη την ημερομηνια .

εμενα μου χρεωθηκε ΕΤΗΔΕ της ιδιας περιοδου σπιτιου που νοικιαζω και να φανταστης οτι  η ΔΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ!!!

Είσαι μεγάλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εισαι πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ μπροστά λέεεεεεεεεεμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

Αλλά.........έχεις και πισωγυρίσματα :(  :(  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για αυτους που πράγματι δεν έχουν πληρώσει, συνάδελφε.

Αυτοί που το έχουν πληρώσει , και τους λένε οτι το χρωστάνε , τί ρύθμιση να κάνουν ?

 

απο το ΒΗΜΑ

....Έως την Παρασκευή 31 Ιανουαρίου οι φορολογούμενοι θα πρέπει να πληρώσουν φόρους εισοδήματος, ακινήτων και φόρους πολυτελείας. Η εξόφληση μπορεί να γίνει είτε εφάπαξ ή σε δόσεις με πιστωτική κάρτα ή μέσω της πάγιας ρύθμισης που προβλέπει την καταβολή των οφειλών έως και 12 μηνιαίες δόσεις. Ωστόσο, στην περίπτωση της ρύθμισης υπάρχουν προσαυξήσεις.

 

απο την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

.......ΕΕΤΗΔΕ 2012. Κατόπιν διασταυρώσεων από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, εντοπίστηκαν αρκετοί ιδιοκτήτες ακινήτων που δεν έχουν πληρώσει το ΕΕΤΗΔΕ του 2012.

Οι φορολογούμενοι καλούνται να καταβάλουν αναδρομικά τον φόρο μέχρι και τις 31 Ιανουαρίου. Οσοι δεν το πράξουν θα βρεθούν αντιμέτωποι με την επιβολή προστίμων, τόκων αλλά και κατασχέσεων καταθέσεων, εισοδημάτων και περιουσιακών στοιχείων.

Σημειώνεται ότι οι φορολογούμενοι έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν τους φόρους μέσω πιστωτικής κάρτας ή μπορούν να ζητήσουν να υπαχθούν στη ρύθμιση των 12 δόσεων που παρέχει το υπουργείο Οικονομικών. Σε αυτή την περίπτωση θα επιβαρυνθούν με ετήσιο επιτόκιο 8,25%.

Η αίτηση για την πάγια ρύθμιση γίνεται ηλεκτρονικά, χωρίς να χρειαστεί η επίσκεψη του φορολογούμενου στην εφορία.

 

ΑΡΑ  νομιζω οτι συμπεραινουμε οτι μπορεις να το διακανονισης σε 12 δοσεις αλλιως... 

Σε περίπτωση εκπρόθεσμης καταβολής - από την 01.02.14. και μετέπειτα - τα νέα πρόστιμα έχουν ως εξής:

- 0,73% τόκος κάθε μήνα καθυστέρησης,

- 10% πρόστιμο για καθυστέρηση δύο μηνών,

- 20% για καθυστέρηση ενός έτους και

- 30% για καθυστέρηση τριών ετών.

 

αρα δεν ισχυει το 1% λογω παλαιας χρησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα .

επομενως , εαν καποιος δεν παει μεχρι αυριο να πληρωσει , μπορει με την γνωστη πλεον σε ολους μας Τ.Ο. να παει απο Δευτερα , μονο με μια μικρη προσαυξηση 1%.

 

Σωστα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι μεγάλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εισαι πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ μπροστά λέεεεεεεεεεμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

Αλλά.........έχεις και πισωγυρίσματα :(  :(  :(

 

Καλα κανω τι θες τωρα και συ εεε???  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το ΒΗΜΑ

....Έως την Παρασκευή 31 Ιανουαρίου οι φορολογούμενοι θα πρέπει να πληρώσουν φόρους εισοδήματος, ακινήτων και φόρους πολυτελείας. Η εξόφληση μπορεί να γίνει είτε εφάπαξ ή σε δόσεις με πιστωτική κάρτα ή μέσω της πάγιας ρύθμισης που προβλέπει την καταβολή των οφειλών έως και 12 μηνιαίες δόσεις. Ωστόσο, στην περίπτωση της ρύθμισης υπάρχουν προσαυξήσεις.

 

απο την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

.......ΕΕΤΗΔΕ 2012. Κατόπιν διασταυρώσεων από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, εντοπίστηκαν αρκετοί ιδιοκτήτες ακινήτων που δεν έχουν πληρώσει το ΕΕΤΗΔΕ του 2012.

Οι φορολογούμενοι καλούνται να καταβάλουν αναδρομικά τον φόρο μέχρι και τις 31 Ιανουαρίου. Οσοι δεν το πράξουν θα βρεθούν αντιμέτωποι με την επιβολή προστίμων, τόκων αλλά και κατασχέσεων καταθέσεων, εισοδημάτων και περιουσιακών στοιχείων.

Σημειώνεται ότι οι φορολογούμενοι έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν τους φόρους μέσω πιστωτικής κάρτας ή μπορούν να ζητήσουν να υπαχθούν στη ρύθμιση των 12 δόσεων που παρέχει το υπουργείο Οικονομικών. Σε αυτή την περίπτωση θα επιβαρυνθούν με ετήσιο επιτόκιο 8,25%.

Η αίτηση για την πάγια ρύθμιση γίνεται ηλεκτρονικά, χωρίς να χρειαστεί η επίσκεψη του φορολογούμενου στην εφορία.

 

ΑΡΑ  νομιζω οτι συμπεραινουμε οτι μπορεις να το διακανονισης σε 12 δοσεις αλλιως... 

Σε περίπτωση εκπρόθεσμης καταβολής - από την 01.02.14. και μετέπειτα - τα νέα πρόστιμα έχουν ως εξής:

- 0,73% τόκος κάθε μήνα καθυστέρησης,

- 10% πρόστιμο για καθυστέρηση δύο μηνών,

- 20% για καθυστέρηση ενός έτους και

- 30% για καθυστέρηση τριών ετών.

 

αρα δεν ισχυει το 1% λογω παλαιας χρησης?

 

Νομίζω πως δεν θα έχει το 10%. Βεβαιώθηκε στο 13. Γράφω και πιο πάνω το σκεπτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω άλλη περίπτωση.Κάτοικος εξωτερικού κληρονόμησε ένα κατάστημα από έναν θείο του το οποίο νοίκιαζε ο συχωρεμένος.Το ΕΕΤΗΔΕ του 2012 όμως, επειδή δεν ήταν ακόμα στο όνομα του κατοίκου εξωτερικού ο λογ/σμος της ΔΕΗ, εστάλη στη ΔΟΥ του μισθωτή.Με τα χίλια ζόρια βρέθηκε η οφειλή τον Αύγουστο, πληρώθηκε από τον κάτοικο εξωτερικού πηγαίνοντας στη ΔΟΥ του μισθωτή και ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι πλέον στο όνομα του κατοίκου εξωτερικού.Και σήμερα ήρθε το περιβόητο mail ότι ο κάτοικος εξωτερικού χρωστάει το ΕΕΤΗΔΕ 2012 που ήδη πλήρωσε.Τώρα, το αγνοεί όπως λέει και το mail ή πρέπει να πάω εγώ ως αντίκλητος στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού να μου διαγράψει την οφειλή?Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...