Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ - ΑΦΟΡΑ ΠΡΟΠΟ ΚΛΠ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα το πρωί με ενημερωσε συναδελφος που τηρει βιβλια σε πρακτορειο ΠΡΟΠΟ οτι βασει νόμου μπορουμε να αφαιρεσουμε τεκμαρτες δαπανες απ τα βιβλια των πρακτορων προ-πο κατα ποσοστό αναλόγως τζιρου.

με παρεπεμψε σε δημοσιευμα του σωματειου τους το οποίο ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ δεν περιγραφει σωστα το ειδος της δαπανης

Προκειται για προβλεψη αποσβεσης επισφαλων απαιτησεων και δεν έχει διευκρινιστεί εάν έχει ολες τις υποχρεωσεις παρακολουθησης 5ετιας κλπ όπως τις αναφερει το 31θ του ν 2238

παρακατω ειναι το δημοσιευμα και το λινκ .με κόκκινο σημειώνω την ασαφή περιγραφη δαπανης που της προσδίδει υποχρεωτικό χαρακτήρα

http://www.poeppp.org/main/index.php

Προς Π. Ο. Ε. Π .Π. Π

Αγαπητές Κυρίες και Κύριοι:

Σε απάντηση της επιστολής σας σχετικά με την ενημέρωση των μελών σας για τρέχοντα θέματα Φορολογίας , λόγω του πλήθους των μελών σας αλλά και του πλήθους των θεμάτων , σας στέλνουμε εγκύκλιο ενημέρωσης για να την χρησιμοποιήσετε όπως θεωρείτε εσείς καλύτερα .

Θέματα προς Ενημέρωση

  • Φορολογία Πρακτορείου Προπό χρήσης 2010 με βάσει τον ν. 3842/2010

  • Τεκμαρτά Έξοδα με βάσει τον ν. 3943/2011

  • Φορολογική Αναμόρφωση

  • Αυτοέλεγχος

  • Προμήθεια Λαχείων

  • Ημερομηνίες Υποβολής

Ανάλυση

1. Φορολογία Πρακτορείου Προπό χρήσης 2010 με βάσει τον ν. 3842/2010

Με βάσει τον Νόμο 3842/2010 , από 1/7/2010 , οφείλει να τηρεί Βιβλία Β κατηγορίας και να φορολογείται με το αποτέλεσμα που προκύπτει με Λογιστικό τρόπο , δηλαδή Έσοδα – Έξοδα , ενώ για το προηγούμενο διάσημα 1/1/2010 έως 30/06/2010 , ισχύει ο τεκμαρτός τρόπος υπολογισμού του φορολογητέου Αποτελέσματος.

Αυτό σημαίνει , ότι

Από 01/01/2010 έως 30/6/2010 , το Φορολογητέο Αποτέλεσμα προκύπτει

Προμήθεια * 40 % = Εισόδημα για Φορολογία α εξαμήνου , ( 1 )

Ενώ από 01/07/2010 έως 31/12/2010 , το Φορολογητέο Αποτέλεσμα προκύπτει από τα Βιβλία Εσόδων Εξόδων .

Από τα Έσοδα και Έξοδα λοιπόν , που έχουμε γράψει στα Βιβλία μας , αφού υπολογίσουμε και τις Αποσβέσεις για τα Πάγια περιουσιακά μας στοιχεία και τα τεκμαρτά έξοδα με βάσει τον ν. 3943/2011 , τα οποία και αυτά είναι γραμμένα στα Βιβλία μας έχουμε

Έσοδα – Έξοδα = Εισόδημα για Φορολογία β εξαμήνου ,( 2 )

Το άθροισμα ( 1 ) + ( 2 ) είναι το Φορολογητέο Αποτέλεσμα του έτους 2010 ,χωρίς να υπολογισθεί η Φορολογική Αναμόρφωση που θα δούμε αναλυτικά.

2. Τεκμαρτά Έξοδα με βάσει τον ν. 3943/2011

Ο ν. 3842 / 2011 , αναγνώρισε στα Πρακτορεία Προπό και ΟΔΙΕ , ποσό εξόδων που Υπολογίζεται με Τεκμαρτό τρόπο . Η συγκεκριμένη διάταση αφορά το διάστημα που τηρούμε Βιβλία , άρα αφορά το διάστημα από 1/7/2010 Έως 31/12/2010 . Πιο συγκεκριμένα

Το ποσοστό τεκμαρτών εξόδων , υπολογίζεται ως εξής

Τζίρος ΟΠΑΠ , ΟΔΙΕ Ποσοστό Δαπανών

( 1/7/2010 – 31/12/2010 )

1 – 700.000 ευρώ 2%

701.000 – 1.500.000 1%

1.501.000 και πάνω 0,5 %

Παράδειγμα

Έστω Πράκτορας που έκανε τζίρο στον ΟΠΑΠ για το διάστημα από 1/7/2010 έως 31/12/2010 1.000.000 ευρώ . Υπολογίζουμε

Τζίρος 700.000 * 2% = 14.000 ευρώ

Τζίρος 300.000 * 1% = 3.000 ευρώ

Συν. Τζίρου 1.000.000 17.000 ευρώ σύνολο τεκμαρτών Εξόδων

Τα τεκμαρτά έξοδα , γράφονται Υποχρεωτικά στα Βιβλία μας με ημερομηνία 31/12 /2010 και αθροίζονται με τα υπόλοιπα έξοδα .

3. Φορολογική Αναμόρφωση

Με βάσει τον 3842 / 2010 , από την τρέχουσα χρήση 2010 , υποχρεούμαστε να κάνουμε Φορολογική Αναμόρφωση στα Έξοδα που έχουμε γράψει στα Βιβλία μας και την οποία υπογράφει Υποχρεωτικά Λογιστής .

Τα έξοδα που αναμορφώνονται , είναι πολλά , αλλά τουλάχιστον , πρέπει να αναμορφωθούν τα έξοδα κινητών τηλεφώνων κατά 50 % και τα έξοδα αυτοκινήτου κάτω από 1600 κυβικά κατά 30 % και πάνω από 1600 κυβικά κατά 70% .

Το Αποτέλεσμα της Φορολογικής Αναμόρφωσης , γράφεται στο έντυπο Ε3 και με αυτή την διαδικασία , προκύπτει το τελικό Φορολογητέο Αποτέλεσμα του έτους .

4 . Αυτοέλεγχος

Με τον 3842 / 2010 , εφαρμόζεται διαδικασία αυτοελέγχου , στην οποία σε γενικές γραμμές , συμφέρει το Πρακτορείο να συμμετέχει .

Ο Μαθηματικός τύπος που εφαρμόζεται για να προσδιορισθεί ο Τζίρος του Αυτοελέγχου είναι Σύνολο Εξόδων * 1,67 και η διαφορά που προκύπτει , αθροίζεται στα κέρδη μας .

Για το 2010 , λόγω του διπλού τρόπου που προκύπτει το Φορολογητέο Εισόδημα , υπάρχουν διάφορα θέματα τα οποία προκύπτουν και για τα οποία θα υπάρξουν και διαφορετικές εκτιμήσεις .

5 . Προμήθεια Λαχείων

Από 01/07/2010 , για όλες τις συναλλαγές , υπάρχει το πιο πρόσφορο στοιχείο , από το οποίο υποχρεωτικά πρέπει να προκύπτει η διαφορά , αγορά και πώλησης , δηλαδή η Προμήθεια , η οποία και καταχωρείται σαν έσοδο στα Βιβλία .

Για το διάστημα 01/01/2010 έως 30/6/2010 , ισχύει το προηγούμενο καθεστώς .

6 . Ημερομηνίες Υποβολής

Τα Πρακτορεία που έχουν Ατομικές Επιχειρήσεις , οφείλουν να υποβάλουν την δήλωση

Μέσω Εφορίας από 18/4/2011 έως και 5/5/2011 με βάσει τον ΑΦΜ

Ηλεκτρονικά έως 5/5/2011 , ανεξαρτήτως ΑΦΜ

Τα Πρακτορεία που είναι Νομικά Πρόσωπα ( ΟΕ , ΕΕ ) , για την δήλωση του Νομικού Προσώπου

Μέσω Εφορίας από 11/4/2011 έως και 28/4/2011 με βάσει τον ΑΦΜ

Ηλεκτρονικά έως 28/4/2011, ανεξαρτήτως ΑΦΜ

Και για την δήλωση των Εταίρων – μελών της Εταιρείας

5/5/2011 με βάσει τον ΑΦΜ

Για την C......... ΑΕ

Ι........ Γ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ Roxanne με είχε τόσο μπερδέψει εχτές πελάτης μου όταν μου είπε να του αφαιρέσω 2% κι εγώ εγώ ρωτούσα από τι και πού το είδε.

Δηλαδή δεν ισχύει; Υπολογίζουμε κανονικά ΕΣΟΔΑ μείον ΕΞΟΔΑ;

Eυχαριστώ.

Έλενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν λένε επίσης είναι πως θα βρεθούν τα ακαθάριστα έσοδα.

Ο ΟΠΑΠ στη βεβαίωση που δίνει αναφέρει μόνο τις προμήθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και από μένα

σήμερα παρέλαβα από πελάτη μου μία βεβαίωση του ΟΠΑΠ με ημερομηνία έκδοσης 5-4-2011 η οποία γράφει τις πραγματοποιηθέντες πωλήσεις από 1/7/2010-31/12/2010 .

γράφει: η παρούσα χορηγείται σύμφωνα με τον Ν. 3943/31-3-2011 αρ 17 παρ 5 & 6

τώρα αρχίζουν και ξεδιαλύνουν τα πράγματα γιατί αναρωτιόμουνα γιατί την στείλανε

μήπως προλαβαίνουμε να διαβάσουμε τους νόμους

αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως θα γραφεί στα βιβλία με ημερομηνία 31/12/2010

είδωμεν ...................

καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ Roxanne με είχε τόσο μπερδέψει εχτές πελάτης μου όταν μου είπε να του αφαιρέσω 2% κι εγώ εγώ ρωτούσα από τι και πού το είδε.

Δηλαδή δεν ισχύει; Υπολογίζουμε κανονικά ΕΣΟΔΑ μείον ΕΞΟΔΑ;

Eυχαριστώ.

Έλενα

Ισχύει Ελενα όχι όμως όπως τα παρουσιάζουνε.

ΑΝ το χρησιμοποιήσουμε, πρέπει

α) Να κανουμε εγγραφη 31/12/2010 τωρα;;;

β) τροποποιητικη εκκαθαριστικη ΦΠΑ για να το συμπεριλαβουμε

γ) Δεν διευκρινίζει εάν πρέπει να παρακολουθούμε τους επισφαλείς πελατες του πρακτορείου για την πενταετια 2010-2014 με όλες τις προυποθέσεις που θετει το άρθρο 31 θ

το βλέπεις εφικτό αυτό; τέτοια ώρα τέτοια λόγια

Εάν διευκρινιστεί μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε το 2011

ΑΡΘΡΟ 17 ν 3943/31.03.2011

5. Στο τέλος της περίπτωσης θ' της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε. προστίθεται νέο τελευταίο εδάφιο που έχει ως εξής:

«Ειδικά στις επιχειρήσεις επαγγελματιών πρακτόρων παιχνιδιών πρόγνωσης της εταιρείας «Οργανισμός Προγνωστικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Α.Ε.» (Ο.Π.Α.Π. Α.Ε) και της εταιρείας «ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.» (Ο.Δ.Ι.Ε. Α.Ε.), παρέχεται η δυνατότητα έκπτωσης για τις πραγματοποιούμενες πωλήσεις τους, ποσοστού με κλίμακα δύο τοις εκατό (2%) για αξίες μέχρι 700.000 ευρώ, ένα τοις εκατό (1%) για αξίες από 700.001 έως 1.500.000 ευρώ και μισό τοις εκατό (0,5%) για ποσά άνω των 1.500.001 ευρώ, ως ποσό πρόβλεψης επισφαλών απαιτήσεων.» tag.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει Ελενα όχι όμως όπως τα παρουσιάζουνε.

ΑΝ το χρησιμοποιήσουμε, πρέπει

α) Να κανουμε εγγραφη 31/12/2010 τωρα;;;

β) τροποποιητικη εκκαθαριστικη ΦΠΑ για να το συμπεριλαβουμε

γ) Δεν διευκρινίζει εάν πρέπει να παρακολουθούμε τους επισφαλείς πελατες του πρακτορείου για την πενταετια 2010-2014 με όλες τις προυποθέσεις που θετει το άρθρο 31 θ

το βλέπεις εφικτό αυτό; τέτοια ώρα τέτοια λόγια

Εάν διευκρινιστεί μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε το 2011

ΑΡΘΡΟ 17 ν 3943/31.03.2011

5. Στο τέλος της περίπτωσης θ' της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε. προστίθεται νέο τελευταίο εδάφιο που έχει ως εξής:

«Ειδικά στις επιχειρήσεις επαγγελματιών πρακτόρων παιχνιδιών πρόγνωσης της εταιρείας «Οργανισμός Προγνωστικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Α.Ε.» (Ο.Π.Α.Π. Α.Ε) και της εταιρείας «ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.» (Ο.Δ.Ι.Ε. Α.Ε.), παρέχεται η δυνατότητα έκπτωσης για τις πραγματοποιούμενες πωλήσεις τους, ποσοστού με κλίμακα δύο τοις εκατό (2%) για αξίες μέχρι 700.000 ευρώ, ένα τοις εκατό (1%) για αξίες από 700.001 έως 1.500.000 ευρώ και μισό τοις εκατό (0,5%) για ποσά άνω των 1.500.001 ευρώ, ως ποσό πρόβλεψης επισφαλών απαιτήσεων.» tag.png

Ειχα ανοιξει και εγω το ιδιο θεμα πριν απο 15μερες . Πρακτικα η ισχυς του αρθ ειναι απο 1/1/2011 .Δεν ειδα πουθενα να ισχύει αναδρομικά απο 2010 .Αφήστε που θα ειχαν βγαλει και καμμια ρημαδοδιευκρινιστική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ανοιξει και εγω το ιδιο θεμα πριν απο 15μερες . Πρακτικα η ισχυς του αρθ ειναι απο 1/1/2011 .Δεν ειδα πουθενα να ισχύει αναδρομικά απο 2010 .Αφήστε που θα ειχαν βγαλει και καμμια ρημαδοδιευκρινιστική

σορρυ δεν το ειχα δει

αλλα ως φαινεται ισχυει και για το 2010

6. Οι διατάξεις της περίπτωσης θ' της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε., όπως συμπληρώθηκαν με την προηγούμενη παράγραφο, έχουν εφαρμογή για χρήσεις που κλείνουν από 31.12.2010 και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Ειχα ανοιξει και εγω το ιδιο θεμα πριν απο 15μερες . Πρακτικα η ισχυς του αρθ ειναι απο 1/1/2011 .Δεν ειδα πουθενα να ισχύει αναδρομικά απο 2010 .Αφήστε που θα ειχαν βγαλει και καμμια ρημαδοδιευκρινιστική

Αγαπητέ συνάδερφε:

Ν.3943/2011

Άρθρο 17

6. Οι διατάξεις της περίπτωσης θ' της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε., όπως συμπληρώθηκαν με την προηγούμενη παράγραφο, έχουν εφαρμογή για χρήσεις που κλείνουν από 31.12.2010 και μετά

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει Ελενα όχι όμως όπως τα παρουσιάζουνε.

ΑΝ το χρησιμοποιήσουμε, πρέπει

α) Να κανουμε εγγραφη 31/12/2010 τωρα;;;

β) τροποποιητικη εκκαθαριστικη ΦΠΑ για να το συμπεριλαβουμε

γ) Δεν διευκρινίζει εάν πρέπει να παρακολουθούμε τους επισφαλείς πελατες του πρακτορείου για την πενταετια 2010-2014 με όλες τις προυποθέσεις που θετει το άρθρο 31 θ

το βλέπεις εφικτό αυτό; τέτοια ώρα τέτοια λόγια

Εάν διευκρινιστεί μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε το 2011

ΑΡΘΡΟ 17 ν 3943/31.03.2011

5. Στο τέλος της περίπτωσης θ' της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε. προστίθεται νέο τελευταίο εδάφιο που έχει ως εξής:

«Ειδικά στις επιχειρήσεις επαγγελματιών πρακτόρων παιχνιδιών πρόγνωσης της εταιρείας «Οργανισμός Προγνωστικών Αγώνων Ποδοσφαίρου Α.Ε.» (Ο.Π.Α.Π. Α.Ε) και της εταιρείας «ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.» (Ο.Δ.Ι.Ε. Α.Ε.), παρέχεται η δυνατότητα έκπτωσης για τις πραγματοποιούμενες πωλήσεις τους, ποσοστού με κλίμακα δύο τοις εκατό (2%) για αξίες μέχρι 700.000 ευρώ, ένα τοις εκατό (1%) για αξίες από 700.001 έως 1.500.000 ευρώ και μισό τοις εκατό (0,5%) για ποσά άνω των 1.500.001 ευρώ, ως ποσό πρόβλεψης επισφαλών απαιτήσεων.» tag.png

Tώρα είναι που με άγχωσες περισσότερο.Εκκαθαριστική ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα είναι που με άγχωσες περισσότερο.Εκκαθαριστική ΦΠΑ;

μην τρελαίνεσαι!

προφανως η Roxanne εχει περίπτωση προπατζή με παράλληλη δραστηριότητα (υπαγόμενη στο ΦΠΑ) όπως έχω κι εγω μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρήστε με για την ασχετοσύνη μου αλλά είμαι σχετικά καινούργια. Ποιός είναι ο τζίρος ΟΠΑΠ? από που προκύπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τρελαίνεσαι!

προφανως η Roxanne εχει περίπτωση προπατζή με παράλληλη δραστηριότητα (υπαγόμενη στο ΦΠΑ) όπως έχω κι εγω μια.

Ετσι ετσι Μαρινα

Ελενα

..δεν θελω να σε αγχωσω άλλο όχι άγχος τετοια εποχή

Η περιπτωση που αναφερομαι ειναι προπο+ψιλικα μαζι συνδιασμος εκρηκτικος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ετσι Μαρινα

Ελενα

..δεν θελω να σε αγχωσω άλλο όχι άγχος τετοια εποχή

Η περιπτωση που αναφερομαι ειναι προπο+ψιλικα μαζι συνδιασμος εκρηκτικος!

Ευχαριστώ κορίτσια.

Νίνα θα σε προσκαλούσα στο πάρκο μας (Τρίτση) να τα πούμε σε μια καινούρια καφετέρια δίπλα στη λίμνη

γιατί έχω να σε δω από ένα περσινό σεμινάριο αλλά το βλέπω για Ιούλιο.Εγώ επειδή είμαι δίπλα κάνω καμμιά

κλεφτή βόλτα με το ποδήλατο και μετά συνεχίζω.

Να είσαι καλά.

Έλενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρήστε με για την ασχετοσύνη μου αλλά είμαι σχετικά καινούργια. Ποιός είναι ο τζίρος ΟΠΑΠ? από που προκύπτει?

ειναι καινουριο φρουτο!!

αυτες τις μερες απέστειλε ο ΟΠΑΠ βεβαιώσεις που αποδεικνύουν το υψος των πωλήσεων.

ρωτησε αυριο τον πελάτη σου αν παρέλαβε κατι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι έγινε, ρε παληκάρια??

κανείς δεν έχει πελάτη προπατζή??

ή μάλλον κανείς δεν έχει φτιάξει ακόμα Ε3 προπατζή?

τι θα κάνουμε με αυτη την "μπιπ" ανακοινωση περι του 2%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε καταρχάς σε ευχαριστώ.

Εχω ομως την αίσθηση οτι η συγκεκριμένη δημοσίευση αποτελεί εντελώς αυθαίρετη "μετάφραση" του τι προβλέπει ο νόμος.

Στα 700,000 τζίρο ψιλα χαμηλά ενας προπατζής βγαζει κέρδος 65000 ευρώ.

ειναι δυνατόν οι 14000 να θεωρηθούν "έξοδα??

ασε που ο νόμος δεν μιλαει γι αυτό αλλα για επισφάλειες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφισσα δεν εχω ασχοληθει με προπατζιδικα. παρολα αυτα για να διευκολυνω τους συναδελφους εκανα μιση ωρα αναζητηση και σου παρεθεσα το link, ετσι ωστε να εχεις μια βαση να δουλεψεις και να ρωτησεις τους αρμοδιους.

και δεν ειναι σωστο να λεμε οτι κατι ειναι αυθαιρετο εαν δεν εχουμε την σωστη πληροφορηση εαν αυτο ειναι σωστο ή οχι. το κοιταμε το μελεταμε και ρωταμε.

οσο για το ευχαριστω, δεν κανει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε καταρχάς σε ευχαριστώ.

Εχω ομως την αίσθηση οτι η συγκεκριμένη δημοσίευση αποτελεί εντελώς αυθαίρετη "μετάφραση" του τι προβλέπει ο νόμος.

Στα 700,000 τζίρο ψιλα χαμηλά ενας προπατζής βγαζει κέρδος 65000 ευρώ.

ειναι δυνατόν οι 14000 να θεωρηθούν "έξοδα??

ασε που ο νόμος δεν μιλαει γι αυτό αλλα για επισφάλειες!!

Ακριβως αρθρο 31θ οποτε εχει την ιδια λογικη παρακολουθησης 5ετιας.

Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως ενα προπο μπορει να εχει επισφαλεις πελατες. Και πως θα παρακολουθειται σε βιβλια β' κατ. Μαλλον πρεπει να ξεσκονισω τα βιβλια μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφισσα δεν εχω ασχοληθει με προπατζιδικα. παρολα αυτα για να διευκολυνω τους συναδελφους εκανα μιση ωρα αναζητηση και σου παρεθεσα το link, ετσι ωστε να εχεις μια βαση να δουλεψεις και να ρωτησεις τους αρμοδιους.

και δεν ειναι σωστο να λεμε οτι κατι ειναι αυθαιρετο εαν δεν εχουμε την σωστη πληροφορηση εαν αυτο ειναι σωστο ή οχι. το κοιταμε το μελεταμε και ρωταμε.

οσο για το ευχαριστω, δεν κανει τιποτα.

συνάδερφε, για να πω οτι ειναι αυθαίρετο προφανώς και το εχω ψαξει!!

το link που μου απέστειλες το εχω εκτυπωμένο μπροστά μου απο τις 19/4 αρα εχω γνώση της συγκεκριμένης "μεταφρασης"

η Νινα (Roxanne) παρέθεσε το συγκεκριμένο άρθρο του νομου 3943 στο οποιο στηρίχθηκε ο "όποιος μεταφραστής του" και αν το διαβάσεις θα δεις οτι γράφει αλλα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδερφε, για να πω οτι ειναι αυθαίρετο προφανώς και το εχω ψαξει!!

το link που μου απέστειλες το εχω εκτυπωμένο μπροστά μου απο τις 19/4 αρα εχω γνώση της συγκεκριμένης "μεταφρασης"

η Νινα (Roxanne) παρέθεσε το συγκεκριμένο άρθρο του νομου 3943 στο οποιο στηρίχθηκε ο "όποιος μεταφραστής του" και αν το διαβάσεις θα δεις οτι γράφει αλλα πράγματα.

εχω διαβασει και τα δυο.

καλη μερα και καλη δυναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν ειναι σωστο να λεμε οτι κατι ειναι αυθαιρετο εαν δεν εχουμε την σωστη πληροφορηση εαν αυτο ειναι σωστο ή οχι. το κοιταμε το μελεταμε και ρωταμε.

οσο για το ευχαριστω, δεν κανει τιποτα.

επίσης συνάδερφε ο κύριος dp-accounting δεν νομιμοποιείται να εκφράζει κάτι τόσο απόλυτα, εκτός εαν εχει στα χερια του καποια ερμηνευτική εγκύκλιο που πιθανότατα εμένα να μου διαφεύγει.

για ολους τους υπόλοιπους γνώστες λογιστικής θεωρώ οτι η "μετάφραση" ειναι λαθος!!

όπως και να χει πάντως..........σ ευχαριστώ για τον κόπο σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αρθρο 31θ οποτε εχει την ιδια λογικη παρακολουθησης 5ετιας.

Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως ενα προπο μπορει να εχει επισφαλεις πελατες. Και πως θα παρακολουθειται σε βιβλια β' κατ. Μαλλον πρεπει να ξεσκονισω τα βιβλια μου :)

συνάδερφε οντως ειναι "κουλο" το να εχει επισφαλείς πελάτες ενα προπο ...έλα ομως που συμβαίνει.

βεβαια αυτο δεν θα έπρεπε να λέγετε επισφαλής πελάτης αλλα .........μλκ προπατζης.

(Εχω 3 και ξέρω)

τι συμβαίνει λοιπον....

υπάρχουν καποια "λουλούδια" που πάνε και παίζουν τυχερά παιχνίδια στο προπατζίδικο (μιλάμε για μεγαλα ποσά) χωρίς να κρατάνε μαζι τους τα φράγκα.

χαριν γνωριμίας ο προπατζης ριχνει το δελτίο με την υποσχεση ο αλλος να φερει τα λεφτα.

αν το δελτιο δεν ακυρωθει μεσα σε μια ωρα.........δεν μπορεις πλεον να το ακυρωσεις.

αρα το πληρωνει ο προπατζης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...